×

Nós usamos os cookies para ajudar a melhorar o LingQ. Ao visitar o site, você concorda com a nossa política de cookies.


image

Polish with John, Zakładanie bloga – Polish with John #118 [A2]

Zakładanie bloga – Polish with John #118 [A2]

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Blogi swoje najlepsze chwile już mają za sobą. Czas kiedy były niezwykle popularne się skończył, teraz rządzą kanały na Youtubie czy profile na Instagramie. Ale czy na pewno?

Okazuje się, że wiele osób dalej prowadzi blogi i to z różnych powodów. Własny blog daje nam więcej kontroli nad tym co tworzymy. Nikt nam nie zamknie profilu czy fanpejdża, a jeżeli Instagram przestanie być modny, nasze treści dalej będą łatwo dostępne. Stare posty na Fejsbuku praktycznie nie istnieją. Trudno je znaleźć. Z blogiem jest inna historia. Teksty łatwiej znaleźć choćby poprzez Google czy wyszukiwarkę na samym blogu. Jak więc założyć swojego bloga albo po prostu swoją stronę?

Dzisiaj to proste, ale warto się zastanowić nad kilkoma sprawami. Gdzieś ten blog musi się znajdować. Może to być własny serwer w domu, ale to jest bardzo trudne i bardzo drogie rozwiązanie. Dlatego możemy wykupić hosting w jednej z wielu firm hostingowych. Hosting to tak jakby kawałek miejsca na twardym dysku serwera. Ceny są nieduże, a za to firma załatwia nam całą obsługę techniczną. Nad taką stroną czy blogiem mamy dużą kontrolę. Mamy bezpośredni dostęp do bazy danych, miejsca gdzie zapisane są wszystkie nasze posty, strony itd. Mamy dostęp do plików, które tę stronę obsługują. Zwykle tego nie potrzebujemy, ale jeżeli chcemy poprosić jakąś formę o przygotowanie skórki dla naszego bloga, może to być niezbędne. Skórka, to wygląd zewnętrzny, templatka. Możemy też skorzystać z usług innych firm, które nie dają nam tyle wolności, ale też mamy jeszcze mniej kwestii technicznych do rozwiązania.

Druga sprawa to domena. Ta się zwykle przydaje. To nasz adres internetowy, który będzie też taką wizytówką. Nie jest to duży koszt, około stu złotych na rok, a wygląda fajnie, elegancko. Moja domena to ioannesoculus.com. Mam też inną – polishwithjohn.com po to, żeby łatwiej było ją zapamiętać i potem wpisać w wyszukiwarkę. Przez obie traficie na mojego bloga.

Ja swojego bloga mam postawionego na hostingu w firmie cyber_Folks. Jeżeli klikniecie na linka w tekście to przejdziecie właśnie na ich stronę. Możecie zbaczyć, że to nie jest zwykły link, ale ma na końcu szereg cyfr. To tzw. link afiliacyjny. Jeżeli byście kupili na tej stronie hosting albo domenę po tym jak klikniecie w mój link, to ja dostanę kilka groszy za polecenie wam usługi tej firmy. I tu przechodzimy do kolejnej sprawy związanej z blogiem, czyli zarabiania na blogu.

Dzięki usługom Google AdSense możemy na naszym blogu umieszczać reklamy. Ktoś kto je kliknie spowoduje, że reklamodawca zapłaci nam poprzez program Google kilka groszy. Są to dosłownie grosze, więc potrzeba tysięcy kliknięć, żeby coś naprawdę na tym zarobić. Możemy mieć też wspomniane linki afiliacyjne, które reklamują różne produkty i usługi, a my za skuteczną reklamę możemy zarobić kolejne kilka groszy.

Jednak, żeby zarabiać, żeby w ogóle myśleć o blogu, trzeba się zastanowić o czym chce się pisać. Ten temat zostawiłem na koniec, ale on jest najważniejszy. Kwestie techniczne można samemu prędzej czy później rozwiązać, a zawsze można to komuś zlecić. Jednak nikt za nas nie napisze posta, nie wypełni naszego bloga treścią. Blogi są różne. Na początku były to głównie pamiętniki pisane w Internecie, ale już dawno stały się profesjonalnymi stronami poświęconymi różnym tematom. Jeżeli więc chcemy, żeby nasz blog miał sens, to musimy mieć o czym pisać, mieć coś do powiedzenia w tym temacie, no i pisać regularnie!

Czy każdy może mieć bloga? Oczywiście. Niektóre może nawet staną się popularne. Jednak chciałbym podsunąć wam pewien pomysł. Spróbujcie prowadzić swojego bloga po polsku. Nawet jeżeli to nie będzie prawdziwy blog, tylko taki na niby. Może być nawet w jakimś pliku tekstowym na waszym twardym dysku albo w osobnym zeszycie. Piszcie w nim na różne tematy, piszcie regularnie, nawet jeżeli te posty będą krótkie. Pomoże to wam używać języka, którego się uczycie. Możecie dać to komuś czasem do sprawdzenia, ale często wystarczy wrócić po kilku miesiącach do poprzednich wpisów. Zauważycie wtedy ile się w tym czasie nauczyliście.

To co? Kto z was zakłada bloga? Jeżeli ktoś zdecyduje się na publicznego bloga po polsku, bloga w Internecie, koniecznie dajcie znać. Chętnie tam zajrzę i poczytam.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie też na Telegramie grupę Polish with John, gdzie możemy pogadać po polsku. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!

Zakładanie bloga – Polish with John #118 [A2] Einen Blog starten - Polnisch mit John #118 [A2]. Starting a blog - Polish with John #118 [A2]. Empezar un blog - Polaco con John #118 [A2]. Avviare un blog - Polacco con John #118 [A2]. Começar um blogue - Polaco com João #118 [A2]. Создание блога - Польский с Джоном #118 [A2]. Створення блогу - польська з Іваном #118 [A2].

Cześć! Hi! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Welcome to the next podcast "Polish with John". Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego. My name is Jan Oko and I want to help you learn Polish.

Blogi swoje najlepsze chwile już mają za sobą. Blogs have their best moments behind them. Блоги имеют свои лучшие моменты позади них. Czas kiedy były niezwykle popularne się skończył, teraz rządzą kanały na Youtubie czy profile na Instagramie. The time when they were extremely popular is over, now YouTube channels and Instagram profiles rule. Время, когда они были чрезвычайно популярны, прошло, теперь правят YouTube-каналы и профили в Instagram. Ale czy na pewno? But are you sure? Но ты уверен?

Okazuje się, że wiele osób dalej prowadzi blogi i to z różnych powodów. Es zeigt sich, dass viele Menschen weiterhin bloggen, und zwar aus den unterschiedlichsten Gründen. It turns out that many people still blog for a variety of reasons. Оказывается, многие люди продолжают вести блог по разным причинам. Własny blog daje nam więcej kontroli nad tym co tworzymy. Our own blog gives us more control over what we create. Nikt nam nie zamknie profilu czy fanpejdża, a jeżeli Instagram przestanie być modny, nasze treści dalej będą łatwo dostępne. Nobody will close our profile or fanpage, and if Instagram ceases to be fashionable, our content will still be easily accessible. Stare posty na Fejsbuku praktycznie nie istnieją. Old posts on Facebook are practically non-existent. Trudno je znaleźć. They are hard to find. Z blogiem jest inna historia. There is a different story with the blog. Teksty łatwiej znaleźć choćby poprzez Google czy wyszukiwarkę na samym blogu. The texts are easier to find, for example, through Google or a search engine on the blog itself. Jak więc założyć swojego bloga albo po prostu swoją stronę? So how do you start your blog or just your website?

Dzisiaj to proste, ale warto się zastanowić nad kilkoma sprawami. Today it's simple, but there are a few things worth considering. Gdzieś ten blog musi się znajdować. This blog has to be somewhere. Może to być własny serwer w domu, ale to jest bardzo trudne i bardzo drogie rozwiązanie. This can be your own server at home, but that is a very difficult and very expensive solution. Dlatego możemy wykupić hosting w jednej z wielu firm hostingowych. Therefore, we can purchase hosting from one of the many hosting companies. Hosting to tak jakby kawałek miejsca na twardym dysku serwera. Hosting is like a piece of space on a server's hard drive. Ceny są nieduże, a za to firma załatwia nam całą obsługę techniczną. The prices are low, and the company takes care of the entire technical service for us. Nad taką stroną czy blogiem mamy dużą kontrolę. We have a lot of control over such a website or blog. Mamy bezpośredni dostęp do bazy danych, miejsca gdzie zapisane są wszystkie nasze posty, strony itd. We have direct access to the database, the place where all our posts, pages, etc. are stored. Mamy dostęp do plików, które tę stronę obsługują. We have access to the files that support this page. Zwykle tego nie potrzebujemy, ale jeżeli chcemy poprosić jakąś formę o przygotowanie skórki dla naszego bloga, może to być niezbędne. Usually we don't need it, but if we want to ask some form to prepare a skin for our blog, it may be necessary. Обычно нам это не нужно, но если мы хотим попросить форму подготовить скин для нашего блога, это может быть необходимо. Skórka, to wygląd zewnętrzny, templatka. The skin is the outer appearance, the template. Możemy też skorzystać z usług innych firm, które nie dają nam tyle wolności, ale też mamy jeszcze mniej kwestii technicznych do rozwiązania. We can also use the services of other companies that do not give us so much freedom, but we also have even fewer technical issues to solve.

Druga sprawa to domena. The second thing is the domain. Ta się zwykle przydaje. This one usually comes in handy. To nasz adres internetowy, który będzie też taką wizytówką. This is our website address, which will also be such a showcase. Nie jest to duży koszt, około stu złotych na rok, a wygląda fajnie, elegancko. It is not a big cost, about one hundred zlotys a year, and it looks cool and elegant. Moja domena to ioannesoculus.com. My domain is ioannesoculus.com. Mam też inną – polishwithjohn.com po to, żeby łatwiej było ją zapamiętać i potem wpisać w wyszukiwarkę. I also have another one - polishwithjohn.com to make it easier to remember and then enter it in the search engine. Przez obie traficie na mojego bloga. Through both you will find my blog.

Ja swojego bloga mam postawionego na hostingu w firmie cyber_Folks. I have my blog hosted by cyber_folks. Jeżeli klikniecie na linka w tekście to przejdziecie właśnie na ich stronę. If you click on a link in the text, you will go to their page. Możecie zbaczyć, że to nie jest zwykły link, ale ma na końcu szereg cyfr. You can see that this is not a simple link, but it has a series of numbers at the end. Вы можете заметить, что это не обычная ссылка, а с серией цифр в конце. To tzw. This is called link afiliacyjny. affiliate link. Jeżeli byście kupili na tej stronie hosting albo domenę po tym jak klikniecie w mój link, to ja dostanę kilka groszy za polecenie wam usługi tej firmy. If you would buy hosting or a domain on this website after clicking on my link, I will get a few pennies for recommending you the services of this company. I tu przechodzimy do kolejnej sprawy związanej z blogiem, czyli zarabiania na blogu. And here we move on to another blog-related issue, i.e. earning money on the blog.

Dzięki usługom Google AdSense możemy na naszym blogu umieszczać reklamy. Thanks to Google AdSense services, we can place advertisements on our blog. Ktoś kto je kliknie spowoduje, że reklamodawca zapłaci nam poprzez program Google kilka groszy. Someone who clicks on them will cause the advertiser to pay us a few pennies through the Google program. Są to dosłownie grosze, więc potrzeba tysięcy kliknięć, żeby coś naprawdę na tym zarobić. These are literally pennies, so it takes thousands of clicks to really make a profit. Możemy mieć też wspomniane linki afiliacyjne, które reklamują różne produkty i usługi, a my za skuteczną reklamę możemy zarobić kolejne kilka groszy. We can also have the aforementioned affiliate links that advertise various products and services, and we can earn another few pennies for effective advertising.

Jednak, żeby zarabiać, żeby w ogóle myśleć o blogu, trzeba się zastanowić o czym chce się pisać. However, in order to earn money, to even think about a blog, you have to think about what you want to write about. Ten temat zostawiłem na koniec, ale on jest najważniejszy. I left this topic for the end, but it is the most important. Kwestie techniczne można samemu prędzej czy później rozwiązać, a zawsze można to komuś zlecić. Technical issues can be solved sooner or later by yourself, and you can always outsource it. Jednak nikt za nas nie napisze posta, nie wypełni naszego bloga treścią. However, no one will write a post for us, fill our blog with content. Blogi są różne. Blogs are different. Na początku były to głównie pamiętniki pisane w Internecie, ale już dawno stały się profesjonalnymi stronami poświęconymi różnym tematom. In the beginning, they were mainly diaries written on the Internet, but have long since become professional sites dedicated to various topics. Jeżeli więc chcemy, żeby nasz blog miał sens, to musimy mieć o czym pisać, mieć coś do powiedzenia w tym temacie, no i pisać regularnie! So if we want our blog to make sense, we must have something to write about, have something to say on this topic, and write regularly!

Czy każdy może mieć bloga? Can anyone have a blog? Oczywiście. Niektóre może nawet staną się popularne. Some may even become popular. Jednak chciałbym podsunąć wam pewien pomysł. However, I would like to give you an idea. Spróbujcie prowadzić swojego bloga po polsku. Try to run your blog in Polish. Nawet jeżeli to nie będzie prawdziwy blog, tylko taki na niby. Even if it won't be a real blog, just a make-believe one. Może być nawet w jakimś pliku tekstowym na waszym twardym dysku albo w osobnym zeszycie. It may even be in some text file on your hard drive or in a separate notebook. Piszcie w nim na różne tematy, piszcie regularnie, nawet jeżeli te posty będą krótkie. Write in it on various topics, write regularly, even if these posts are short. Pomoże to wam używać języka, którego się uczycie. This will help you use the language you are learning. Możecie dać to komuś czasem do sprawdzenia, ale często wystarczy wrócić po kilku miesiącach do poprzednich wpisów. You can let someone else check it out, but it is often enough to go back after a few months to previous entries. Zauważycie wtedy ile się w tym czasie nauczyliście. Then you will notice how much you have learned in that time.

To co? what? Kto z was zakłada bloga? Who of you is starting a blog? Jeżeli ktoś zdecyduje się na publicznego bloga po polsku, bloga w Internecie, koniecznie dajcie znać. If someone decides to have a public blog in Polish, a blog on the Internet, be sure to let me know. Chętnie tam zajrzę i poczytam. I would like to look there and read there.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie też na Telegramie grupę  Polish with John, gdzie możemy pogadać po polsku. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Do usłyszenia!