×

Nous utilisons des cookies pour rendre LingQ meilleur. En visitant le site vous acceptez nos Politique des cookies.


image

Eckhart Tolle - Sila prítomného okamihu, 1 NIE STE VAŠA MYSEĽ 1

1 NIE STE VAŠA MYSEĽ 1

NIE STE VAŠA MYSEĽ

NAJVÄČŠIA PREKÁŽKA NA CESTE K OSVIETENIU

Osvietenie – čo to je?

Istý žobrák už vyše tridsať rokov sedel pri ceste. Jedného dňa išiel okolo cudzinec. „Máte nejaké drobné? ', zahundral žobrák a automaticky mu nastavil starú baseballovú čiapku. „Nemám vám čo dať,' povedal cudzinec. Potom sa spýtal: „Na čom to sedíte?' „Na ničom,' odpovedal žobrák. „Je to len stará škatuľa. Sedávam na nej odnepamäti.' „Pozreli ste sa niekedy dovnútra? ', spýtal sa cudzinec. „Nie,' odvetil žobrák, „Načo? Nič tam nie je.' „Pozrite sa dnu,' naliehal cudzinec. Žobrák nadvihol veko. S radosťou a úžasom zistil, že škatuľa je plná zlata.

Ja som ten cudzinec, ktorý vám nemá čo dať a hovorí vám, aby ste sa pozreli dovnútra. Nie ako v príbehu - do škatule, ale ešte hlbšie - do svojho vnútra. 'Ja ale nie som žobrák,' poviete si. Lenže ľudia, ktorí nenašli svoje skutočné bohatstvo, ktorým je vyžarujúca radosť z bytia a hlboký, neotrasiteľný pokoj, ktorý radosť so sebou prináša, sú žobráci, aj keď majú obrovské materiálne bohatstvo. Vo vonkajšom svete hľadajú zdrapy naplnenia, radosti, uznania, bezpečia, lásky a pritom majú vo vnútri poklad, ktorý nielenže obsahuje všetky tieto veci, ale je oveľa väčší než čokoľvek, čo vám svet môže ponúknuť.

Slovo osvietenie nesie so sebou ideu nadľudského úsilia a egu sa to tak páči. Je to však prirodzený stav precítenej jednoty s bytím. Stav prepojenia s niečím nesmiernym a nezničiteľným, niečím, čo je takmer paradoxne vašou súčasťou a zároveň vás to v mnohom prevyšuje. Je to nájdenie pravej prirodzenosti za hranicami mena a formy. Neschopnosť cítiť toto prepojenie podporuje ilúziu, že ste akoby oddelení od seba samého a od sveta okolo vás. Sami seba vnímate vedomky alebo nevedomky ako izolovaný fragment. Dostávate strach a konflikt s vnútorným aj vonkajším svetom sa pre vás stáva normou.

Milujem jednoduchú Budhovu definíciu osvietenia ako 'konca utrpenia'. Na tom nie je nič nadľudské, však? Takáto definícia je, samozrejme, nekompletná. Prezrádza vám iba to, čím osvietenie nie je. Nie je utrpením. Ale čo ostane, keď

nebude utrpenie? Budha o tom pomlčal. Toto mlčanie napovedá, že na to musíte prísť sami. Budha definuje osvietenie negatívne, aby si myseľ z tejto definície nemohla urobiť niečo, v čo môže veriť, nejaký nadľudský čin alebo cieľ, ktorý

nemôžete dosiahnuť. Napriek tomu dnes väčšina budhistov verí, že osvietenie môže dosiahnuť len Budha a oni nie. A ak predsa, tak určite nie v tomto živote.

Hovorili ste o bytí. Môžete, vysvetliť, čo tým slovom myslíte?

Bytie je večná, stále prítomná jednota života za myriádami životných foriem, ktoré podliehajú cyklu zrodenia a smrti. Bytie však nie je len za formou, ale aj hlboko vo vnútri každej formy, ako jej najvnútornejšia neviditeľná a nezničiteľná esencia.

Preto je pre vás aj v tomto momente dosiahnuteľné v podobe vášho najhlbšieho ja, vašej pravej prirodzenosti. Nesnažte sa však uchopiť svoje bytie mysľou. Nesnažte sa mu rozumieť. Bytie môžete spoznať len vtedy, keď máte pokojnú myseľ. Keď

ste prítomní, keď sa vaša pozornosť nachádza naplno a intenzívne v prítomnosti. Bytie môžete cítiť, ale nikdy mu neporozumiete mentálne. Znova nadobudnúť vedomie bytia a zotrvať v stave „citového uvedomovania' je osvietenie.

Keď hovoríte o bytí, máte na mysli Boha? Ak áno, prečo to tak nepoviete?

Slovo boh stratilo v priebehu tisícročí zneužívania svoj význam. Občas ho používam, ale len zriedka. Keď hovorím o zneužívaní, myslím tým, že ľudia, ktorí nikdy ani nenahliadli do sféry viery, do nekonečného priestoru za týmto slovom, ho používajú s takou presvedčivosťou, akoby vedeli, o čom hovoria. Iní ho popierajú, a pritom nevedia, čo popierajú. Týmto zneužívaním vznikajú absurdné presvedčenia, egoické ilúzie a tvrdenia ako „môj či náš Boh je jediný pravý Boh a váš Boh je nepravý' alebo slávny Nietzscheho výrok: „Boh je mŕtvy'. Slovo boh sa stalo uzavretým konceptom. Keď ho začujeme, v mysli si okamžite vytvoríme nejaký obraz. Nie nevyhnutne obraz starého muža s bielou bradou, ale určite niečoho alebo niekoho, kto je mimo nás a kto je takmer vždy mužského rodu.

Boh, bytie, ani nijaké iné slovo nedokáže vyjadriť či definovať neopísateľnú realitu, ktorá stojí za týmto slovom, takže dôležité je iba to, či nám toto slovo pomáha alebo prekáža v prežívaní toho, čo označuje. Prekračuje samé seba a vedie ďalej k transcendentálnej realite? Alebo sa pre vás až príliš ľahko stáva len ideou v hlave, ktorej veríte, či duchovným idolom?

Slovo bytie ani slovo boh nič nevysvetľuje. Bytie je však vo výhode, pretože je to otvorený koncept. Neredukuje to nekonečné a neviditeľné na konečnú entitu. Je nemožné z neho vytvoriť mentálny obraz. Nikto sa nemôže vyhlásiť za výlučného vlastníka bytia. Je to vaša esencia a je vám okamžite prístupná, rovnako ako pocit vašej vlastnej existencie, uvedomenie si, že ja som, ktoré predchádza identifikáciu s tým, či oným. Takže od slova bytie je iba malý krôčik k prežívaniu bytia.

Čo je najväčšou prekážkou prežívania reality?

Naše stotožnenie sa s mysľou, ktoré spôsobuje, že neustále myslíme. Naša neschopnosť prestať myslieť je veľkým nešťastím, ktoré si však neuvedomujeme, pretože ním trpia takmer všetci a považuje sa za niečo normálne. Tento ustavičný mentálny hluk vám prekáža v dosiahnutí sféry vnútorného ticha, ktoré je neoddeliteľné od bytia. Spôsobuje aj vznik falošného, mysľou vytvoreného ja, zahaleného tieňom strachu a utrpenia. Neskôr sa mu budeme venovať detailnejšie.

Filozof Descartes veril, že objavil najzásadnejšiu pravdu, keď vyhlásil: „Myslím, teda som.' V skutočnosti sa mu však podarilo vyjadriť ten najzákladnejší omyl. Zjednotil myslenie s bytím a identitu s myslením. Nutkavý mysliteľ, teda takmer každý, žije v stave domnelej izolovanosti, v mimoriadne zložitom svete, plnom stále sa rodiacich problémov a konfliktov, vo svete, v ktorom sa odráža neustále rastúca fragmentácia mysle. Osvietenie je stav plnosti, stav „jednoty', a teda stav mieru. Je to stav jednoty s prejaveným, vonkajším svetom, aj s najvnútornejším ja a vnútorným, neprejaveným svetom – jednoty s bytím. Osvietenie nie je len ukončením utrpenia a neustálych vonkajších a vnútorných konfliktov, ale aj ukončením nášho strašného zotročenia mysľou. Aké neuveriteľne oslobodzujúce!

Stotožnenie sa s mysľou pred nami vytvára neprehľadnú stenu pojmov, názvov, predstáv, slov, súdov a definícií, ktoré bránia akýmkoľvek skutočným vzťahom. Stavia sa medzi vás a vaše ja, medzi vás a vašich partnerov či partnerky, medzi vás a prírodu, medzi vás a Boha. Práve táto myšlienková stena vytvára ilúziu oddelenosti, ilúziu toho, že ste vy a od vás totálne oddelení „druhí'. Potom zabudnete na zásadnú skutočnosť, že hlbšie, pod úrovňou fyzického tela a oddelených foriem, ste v jednote so všetkým, čo existuje. Keď hovorím, že na to zabudnete, mám na mysli, že už nepocítite túto jednotu ako samozrejmú skutočnosť. Možno tomu veríte, ale už si nie ste istí, že je to tak. Viera vás uteší, ale oslobodí vás len vaša vlastná skúsenosť.

Myslenie sa stalo chorobou. Choroba je stav, keď sa veci odchýlia od rovnováhy. Nie je napríklad nič zlé na tom, ak sa bunky v tele delia a množia, ale ak tento proces nastáva bez ohľadu na celok organizmu, bunky sa premnožia a ochorieme.

Myseľ, ak ju správne používame, je fantastický nástoj. Ak ju však používame nesprávne, stáva sa deštruktívnou. V skutočnosti teda nejde o to, že svoju myseľ používate nesprávne - vy ju nepoužívate vôbec. Ona využíva vás. A to je tá choroba. Veríte, že ste svojou vlastnou mysľou. To je klam. Myseľ sa vás zmocnila.

S tým úplne nesúhlasím. Premýšľam síce často bezcieľne, tak ako väčšina ľudí, ale dokážem využiť svoju myseľ na to, aby som rôzne veci získal a dokázal. A robím to neustále.

To, že dokážete vylúštiť krížovku alebo zostrojiť atómovú bombu neznamená, že používate svoju myseľ. Tak ako psy milujú kosti, myseľ miluje riešenie problémov. Preto lúšti krížovky a konštruuje atómové bomby. Vás ani jedna z týchto vecí nezaujíma. Rád by som vám položil jednu otázku: dokážete sa oslobodiť od svojej mysle kedykoľvek chcete? Našli ste už

gombíček, ktorým sa „vypína'?

Myslíte úplne prestať myslieť? To nedokážem, azda len na moment.

V tom prípade vás vaša myseľ využíva. Nevedomky sa s ňou stotožňujete, takže si ani neuvedomujete, že ste jej otrokom.

Ako keby ste boli posadnutí a nevedeli o tom, a tak si myslíte, že to, čo sa vás zmocnilo - mysliteľ - ste vy sami. Zistenie, že to tak nie je, vám umožní začať túto bytosť pozorovať. A v momente, keď ju začnete pozorovať, aktivujete vyššiu úroveň

vedomia. Začnete si uvedomovať, že sféra inteligencie je obrovská a myslenie je iba jej malou súčasťou. Pochopíte, že všetky veci, na ktorých skutočne záleží - krása, láska, tvorivosť, radosť, vnútorný pokoj - pochádzajú zo sféry nad myslením.

Začnete sa prebúdzať.

1 NIE STE VAŠA MYSEĽ 1 1 YOU ARE NOT YOUR MIND 1 1 DU ÄR INTE DITT SINNE 1 1 ТИ НЕ Є СВОЇМ РОЗУМОМ 1

NIE STE VAŠA MYSEĽ DU BIST NICHT DEIN VERSTAND YOU ARE NOT YOUR MIND

NAJVÄČŠIA PREKÁŽKA NA CESTE K OSVIETENIU THE GREATEST OBSTACLE ON THE WAY TO LIGHTING НАЙБІЛЬША ПЕРЕШКОДА НА ШЛЯХУ ДО ПРОСВІТЛЕННЯ

Osvietenie – čo to je? Enlightenment - what is it?

Istý žobrák už vyše tridsať rokov sedel pri ceste. A certain beggar had been sitting by the road for over thirty years. Один жебрак сидів на узбіччі дороги понад тридцять років. Jedného dňa išiel okolo cudzinec. One day a stranger walked by. „Máte nejaké drobné? "Do you have any change? ', zahundral žobrák a automaticky mu nastavil starú baseballovú čiapku. ', hummed the beggar, automatically adjusting his old baseball cap. пробурчав жебрак, автоматично поправляючи свою стару бейсболку. „Nemám vám čo dať,' povedal cudzinec. "I have nothing to give you," said the stranger. Potom sa spýtal: „Na čom to sedíte?' Then he asked, "What are you sitting on?" „Na ničom,' odpovedal žobrák. „Je to len stará škatuľa. "It's just an old box. Sedávam na nej odnepamäti.' Я сиджу на ньому вже цілу вічність". „Pozreli ste sa niekedy dovnútra? ', spýtal sa cudzinec. ', the stranger asked. „Nie,' odvetil žobrák, „Načo? Nič tam nie je.' „Pozrite sa dnu,' naliehal cudzinec. "Зазирни всередину", - закликав незнайомець. Žobrák nadvihol veko. Жебрак підняв кришку. S radosťou a úžasom zistil, že škatuľa je plná zlata.

Ja som ten cudzinec, ktorý vám nemá čo dať a hovorí vám, aby ste sa pozreli dovnútra. Nie ako v príbehu - do škatule, ale ešte hlbšie - do svojho vnútra. 'Ja ale nie som žobrák,' poviete si. Lenže ľudia, ktorí nenašli svoje skutočné bohatstvo, ktorým je vyžarujúca radosť z bytia a hlboký, neotrasiteľný pokoj, ktorý radosť so sebou prináša, sú žobráci, aj keď majú obrovské materiálne bohatstvo. Але люди, які не знайшли свого справжнього багатства - сяючої радості буття і глибокого, непорушного миру, який радість приносить з собою, - є жебраками, навіть якщо вони мають великі матеріальні статки. Vo vonkajšom svete hľadajú zdrapy naplnenia, radosti, uznania, bezpečia, lásky a pritom majú vo vnútri poklad, ktorý nielenže obsahuje všetky tieto veci, ale je oveľa väčší než čokoľvek, čo vám svet môže ponúknuť. У зовнішньому світі вони шукають крихти задоволення, радості, визнання, безпеки, любові, але всередині вони мають скарб, який не тільки містить все це, але є набагато більшим, ніж все, що може запропонувати світ.

Slovo osvietenie nesie so sebou ideu nadľudského úsilia a egu sa to tak páči. Слово "просвітлення" несе в собі ідею надлюдських зусиль, і его це подобається. Je to však prirodzený stav precítenej jednoty s bytím. Але це природний стан відчуття єдності з буттям. Stav prepojenia s niečím nesmiernym a nezničiteľným, niečím, čo je takmer paradoxne vašou súčasťou a zároveň vás to v mnohom prevyšuje. Стан зв'язку з чимось неосяжним і незнищенним, з чимось, що майже парадоксальним чином є частиною тебе, і в той же час багато в чому перевершує тебе. Je to nájdenie pravej prirodzenosti za hranicami mena a formy. Це знаходження справжньої природи за межами імені та форми. Neschopnosť cítiť toto prepojenie podporuje ilúziu, že ste akoby oddelení od seba samého a od sveta okolo vás. Нездатність відчути цей зв'язок породжує ілюзію, що ти якось відокремлений від себе і навколишнього світу. Sami seba vnímate vedomky alebo nevedomky ako izolovaný fragment. Свідомо чи несвідомо ти сприймаєш себе як ізольований фрагмент. Dostávate strach a konflikt s vnútorným aj vonkajším svetom sa pre vás stáva normou. Вам стає страшно, і конфлікт як з внутрішнім, так і з зовнішнім світом стає для вас нормою.

Milujem jednoduchú Budhovu definíciu osvietenia ako 'konca utrpenia'. Мені подобається просте визначення просвітлення, яке дав Будда, як "кінець страждань". Na tom nie je nič nadľudské, však? У цьому немає нічого надлюдського, чи не так? Takáto definícia je, samozrejme, nekompletná. Prezrádza vám iba to, čím osvietenie nie je. Вона лише відкриває вам те, чим не є просвітлення. Nie je utrpením. Ale čo ostane, keď Але що залишається, коли

nebude utrpenie? чи не буде страждань? Budha o tom pomlčal. Будда промовчав про це. Toto mlčanie napovedá, že na to musíte prísť sami. Це мовчання говорить про те, що ви маєте з'ясувати це для себе самі. Budha definuje osvietenie negatívne, aby si myseľ z tejto definície nemohla urobiť niečo, v čo môže veriť, nejaký nadľudský čin alebo cieľ, ktorý Будда визначає просвітлення негативно, так що розум не може зробити з цього визначення щось, у що він може повірити, якийсь надлюдський вчинок або мету, яка

nemôžete dosiahnuť. ви не можете досягти. Napriek tomu dnes väčšina budhistov verí, že osvietenie môže dosiahnuť len Budha a oni nie. Проте сьогодні більшість буддистів вважають, що тільки Будда може досягти просвітлення, а вони - ні. A ak predsa, tak určite nie v tomto živote. А якщо і станеться, то точно не в цьому житті.

Hovorili ste o bytí. Môžete, vysvetliť, čo tým slovom myslíte?

Bytie je večná, stále prítomná jednota života za myriádami životných foriem, ktoré podliehajú cyklu zrodenia a smrti. Існування - це вічна, постійно присутня єдність життя поза міріадами життєвих форм, які піддаються циклу народження і смерті. Bytie však nie je len za formou, ale aj hlboko vo vnútri každej formy, ako jej najvnútornejšia neviditeľná a nezničiteľná esencia.

Preto je pre vás aj v tomto momente dosiahnuteľné v podobe vášho najhlbšieho ja, vašej pravej prirodzenosti. Тому вона досяжна для вас навіть у цю мить у формі вашого найглибшого "я", вашої істинної природи. Nesnažte sa však uchopiť svoje bytie mysľou. Але не намагайтеся осягнути своє буття розумом. Nesnažte sa mu rozumieť. Bytie môžete spoznať len vtedy, keď máte pokojnú myseľ. Ви можете пізнати існування лише тоді, коли маєте спокійний розум. Keď

ste prítomní, keď sa vaša pozornosť nachádza naplno a intenzívne v prítomnosti. Ви присутні, коли ваша увага повністю та інтенсивно зосереджена на теперішньому. Bytie môžete cítiť, ale nikdy mu neporozumiete mentálne. Znova nadobudnúť vedomie bytia a zotrvať v stave „citového uvedomovania' je osvietenie. Відновити свідомість буття і залишатися в стані "емоційного усвідомлення" - це і є просвітлення.

Keď hovoríte o bytí, máte na mysli Boha? Ak áno, prečo to tak nepoviete?

Slovo boh stratilo v priebehu tisícročí zneužívania svoj význam. Слово "Бог" за тисячоліття зловживань втратило своє значення. Občas ho používam, ale len zriedka. Я використовую його час від часу, але рідко. Keď hovorím o zneužívaní, myslím tým, že ľudia, ktorí nikdy ani nenahliadli do sféry viery, do nekonečného priestoru za týmto slovom, ho používajú s takou presvedčivosťou, akoby vedeli, o čom hovoria. Коли я говорю про зловживання, то маю на увазі, що люди, які ніколи навіть не зазирали у сферу віри, у безмежний простір за словом, вживають його з такою впевненістю, наче знають, про що говорять. Iní ho popierajú, a pritom nevedia, čo popierajú. Інші заперечують це, але не знають, що саме вони заперечують. Týmto zneužívaním vznikajú absurdné presvedčenia, egoické ilúzie a tvrdenia ako „môj či náš Boh je jediný pravý Boh a váš Boh je nepravý' alebo slávny Nietzscheho výrok: „Boh je mŕtvy'. Таке зловживання породжує абсурдні вірування, егоїстичні ілюзії та твердження на кшталт "мій Бог або наш Бог - єдиний істинний Бог, а ваш Бог - фальшивий" або відоме висловлювання Ніцше: "Бог помер". Slovo boh sa stalo uzavretým konceptom. Слово "Бог" стало закритим поняттям. Keď ho začujeme, v mysli si okamžite vytvoríme nejaký obraz. Nie nevyhnutne obraz starého muža s bielou bradou, ale určite niečoho alebo niekoho, kto je mimo nás a kto je takmer vždy mužského rodu.

Boh, bytie, ani nijaké iné slovo nedokáže vyjadriť či definovať neopísateľnú realitu, ktorá stojí za týmto slovom, takže dôležité je iba to, či nám toto slovo pomáha alebo prekáža v prežívaní toho, čo označuje. Ні Бог, ні буття, ні будь-яке інше слово не може виразити чи визначити невимовну реальність, що стоїть за цим словом, тому важливо лише те, чи допомагає слово нам пережити те, що воно позначає, чи заважає. Prekračuje samé seba a vedie ďalej k transcendentálnej realite? Alebo sa pre vás až príliš ľahko stáva len ideou v hlave, ktorej veríte, či duchovným idolom?

Slovo bytie ani slovo boh nič nevysvetľuje. Bytie je však vo výhode, pretože je to otvorený koncept. Буття, однак, має перевагу, тому що це відкрита концепція. Neredukuje to nekonečné a neviditeľné na konečnú entitu. Вона не зводить нескінченне і невидиме до кінцевої сутності. Je nemožné z neho vytvoriť mentálny obraz. Nikto sa nemôže vyhlásiť za výlučného vlastníka bytia. Ніхто не може претендувати на ексклюзивне володіння буттям. Je to vaša esencia a je vám okamžite prístupná, rovnako ako pocit vašej vlastnej existencie, uvedomenie si, že ja som, ktoré predchádza identifikáciu s tým, či oným. Це твоя сутність, і вона безпосередньо доступна тобі, як і відчуття власного існування, усвідомлення того, що я є, яке передує ототожненню з тим чи іншим. Takže od slova bytie je iba malý krôčik k prežívaniu bytia. Отже, від слова буття лише маленький крок до переживання буття.

Čo je najväčšou prekážkou prežívania reality? Що є найбільшою перешкодою для сприйняття реальності?

Naše stotožnenie sa s mysľou, ktoré spôsobuje, že neustále myslíme. Наше ототожнення з розумом, який змушує нас постійно думати. Naša neschopnosť prestať myslieť je veľkým nešťastím, ktoré si však neuvedomujeme, pretože ním trpia takmer všetci a považuje sa za niečo normálne. Наша нездатність перестати думати - велике нещастя, але ми не усвідомлюємо цього, тому що майже всі страждають від цього, і це вважається нормальним. Tento ustavičný mentálny hluk vám prekáža v dosiahnutí sféry vnútorného ticha, ktoré je neoddeliteľné od bytia. Цей безперервний розумовий шум заважає вам досягти царства внутрішньої тиші, яка невіддільна від буття. Spôsobuje aj vznik falošného, mysľou vytvoreného ja, zahaleného tieňom strachu a utrpenia. Вона також спричиняє появу фальшивого, створеного розумом "я", оповитого тінню страху і страждань. Neskôr sa mu budeme venovať detailnejšie.

Filozof Descartes veril, že objavil najzásadnejšiu pravdu, keď vyhlásil: „Myslím, teda som.' Філософ Декарт вважав, що відкрив найфундаментальнішу істину, коли заявив: "Я мислю, отже, я існую". V skutočnosti sa mu však podarilo vyjadriť ten najzákladnejší omyl. Насправді, однак, йому вдалося висловити найголовнішу помилку. Zjednotil myslenie s bytím a identitu s myslením. Він поєднав мислення з буттям, а ідентичність з мисленням. Nutkavý mysliteľ, teda takmer každý, žije v stave domnelej izolovanosti, v mimoriadne zložitom svete, plnom stále sa rodiacich problémov a konfliktov, vo svete, v ktorom sa odráža neustále rastúca fragmentácia mysle. Компульсивний мислитель, тобто майже кожен, живе в стані уявної ізоляції, в надзвичайно складному світі, повному постійно виникаючих проблем і конфліктів, світі, який відображає все більшу фрагментацію розуму. Osvietenie je stav plnosti, stav „jednoty', a teda stav mieru. Просвітлення - це стан повноти, стан "єдності", а отже, стан миру. Je to stav jednoty s prejaveným, vonkajším svetom, aj s najvnútornejším ja a vnútorným, neprejaveným svetom – jednoty s bytím. Це стан єдності з проявленим, зовнішнім світом, навіть з внутрішнім "я" і внутрішнім, непроявленим світом - єдності з буттям. Osvietenie nie je len ukončením utrpenia a neustálych vonkajších a vnútorných konfliktov, ale aj ukončením nášho strašného zotročenia mysľou. Просвітлення - це не тільки кінець страждань і постійних зовнішніх і внутрішніх конфліктів, але й кінець нашого жахливого поневолення розумом. Aké neuveriteľne oslobodzujúce! Це неймовірно розкріпачує!

Stotožnenie sa s mysľou pred nami vytvára neprehľadnú stenu pojmov, názvov, predstáv, slov, súdov a definícií, ktoré bránia akýmkoľvek skutočným vzťahom. Ототожнення з розумом створює перед нами непрозору стіну понять, імен, ідей, слів, суджень і визначень, які перешкоджають будь-яким реальним стосункам. Stavia sa medzi vás a vaše ja, medzi vás a vašich partnerov či partnerky, medzi vás a prírodu, medzi vás a Boha. Вона ставить себе між вами і вами самими, між вами і вашими партнерами, між вами і природою, між вами і Богом. Práve táto myšlienková stena vytvára ilúziu oddelenosti, ilúziu toho, že ste vy a od vás totálne oddelení „druhí'. Саме ця стіна думок створює ілюзію відокремленості, ілюзію того, що ти і "інші" повністю відокремлені від тебе. Potom zabudnete na zásadnú skutočnosť, že hlbšie, pod úrovňou fyzického tela a oddelených foriem, ste v jednote so všetkým, čo existuje. Тоді ви забуваєте той фундаментальний факт, що в глибині душі, нижче рівня фізичного тіла і окремих форм, ви перебуваєте в єдності з усім, що існує. Keď hovorím, že na to zabudnete, mám na mysli, že už nepocítite túto jednotu ako samozrejmú skutočnosť. Коли я кажу, що ви забудете це, я маю на увазі, що ви більше не будете відчувати цю єдність як самоочевидний факт. Možno tomu veríte, ale už si nie ste istí, že je to tak. Ви можете в це вірити, але більше не впевнені, що це правда. Viera vás uteší, ale oslobodí vás len vaša vlastná skúsenosť. Віра втішить вас, але тільки ваш власний досвід зробить вас вільними.

Myslenie sa stalo chorobou. Мислення стало хворобою. Choroba je stav, keď sa veci odchýlia od rovnováhy. Хвороба - це стан, коли все виходить з рівноваги. Nie je napríklad nič zlé na tom, ak sa bunky v tele delia a množia, ale ak tento proces nastáva bez ohľadu na celok organizmu, bunky sa premnožia a ochorieme. Наприклад, немає нічого поганого в тому, що клітини в організмі діляться і розмножуються, але якщо цей процес відбувається без урахування всього організму, клітини будуть розмножуватися, і ми захворіємо.

Myseľ, ak ju správne používame, je fantastický nástoj. Розум, якщо ми використовуємо його правильно, є фантастичним інструментом. Ak ju však používame nesprávne, stáva sa deštruktívnou. Але якщо ми використовуємо її неправильно, вона стає деструктивною. V skutočnosti teda nejde o to, že svoju myseľ používate nesprávne - vy ju nepoužívate vôbec. Отже, справа не в тому, що ви неправильно використовуєте свій розум - ви взагалі його не використовуєте. Ona využíva vás. Вона використовує тебе. A to je tá choroba. Veríte, že ste svojou vlastnou mysľou. To je klam. Це омана. Myseľ sa vás zmocnila. Розум заволодів тобою.

S tým úplne nesúhlasím. Я з цим абсолютно не згоден. Premýšľam síce často bezcieľne, tak ako väčšina ľudí, ale dokážem využiť svoju myseľ na to, aby som rôzne veci získal a dokázal. Хоча я часто думаю безцільно, як і більшість людей, я можу використовувати свій розум, щоб отримати і досягти чогось. A robím to neustále.

To, že dokážete vylúštiť krížovku alebo zostrojiť atómovú bombu neznamená, že používate svoju myseľ. Те, що ви можете розгадувати кросворд або будувати атомну бомбу, не означає, що ви використовуєте свій розум. Tak ako psy milujú kosti, myseľ miluje riešenie problémov. Як собаки люблять кістки, так і розум любить вирішувати проблеми. Preto lúšti krížovky a konštruuje atómové bomby. Тому він розгадує кросворди і будує атомні бомби. Vás ani jedna z týchto vecí nezaujíma. Rád by som vám položil jednu otázku: dokážete sa oslobodiť od svojej mysle kedykoľvek chcete? Našli ste už

gombíček, ktorým sa „vypína'?

Myslíte úplne prestať myslieť? To nedokážem, azda len na moment.

V tom prípade vás vaša myseľ využíva. Nevedomky sa s ňou stotožňujete, takže si ani neuvedomujete, že ste jej otrokom. Ви несвідомо ототожнюєте себе з ним, тому навіть не усвідомлюєте, що є його рабом.

Ako keby ste boli posadnutí a nevedeli o tom, a tak si myslíte, že to, čo sa vás zmocnilo - mysliteľ - ste vy sami. Ти ніби одержимий і не усвідомлюєш цього, і тому думаєш, що те, що заволоділо тобою - мислителем - це ти сам. Zistenie, že to tak nie je, vám umožní začať túto bytosť pozorovať. Відкриття того, що це не так, дозволяє вам почати спостерігати за цим буттям. A v momente, keď ju začnete pozorovať, aktivujete vyššiu úroveň

vedomia. Začnete si uvedomovať, že sféra inteligencie je obrovská a myslenie je iba jej malou súčasťou. Ви починаєте розуміти, що сфера інтелекту величезна, а мислення - лише мала її частина. Pochopíte, že všetky veci, na ktorých skutočne záleží - krása, láska, tvorivosť, radosť, vnútorný pokoj - pochádzajú zo sféry nad myslením. Ви зрозумієте, що все, що дійсно має значення - краса, любов, творчість, радість, внутрішній спокій - походить зі сфери поза думкою.

Začnete sa prebúdzať.