×

Usamos cookies para ayudar a mejorar LingQ. Al visitar este sitio, aceptas nuestras politicas de cookie.


image

Polish with John, Wszystkich Świętych – Polish with John #055 [A2]

Wszystkich Świętych – Polish with John #055 [A2]

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Początek listopada to w Polsce szczególny czas. Pierwszego listopada jest święto Wszystkich Świętych. Chcę wam trochę o tym opowiedzieć.

Zacznę od tego, kim jest święty. Święty albo święta to osoba, która za życia żyła blisko Boga, była dobra i głęboko wierząca, i po śmierci dostała się do nieba, do raju. Oczywiście jest to chrześcijańskie święto, obchodzone w Kościele katolickim. Łączy się w tradycji ze świętem z następnego dnia, czyli wspomnieniem wszystkich zmarłych. W tym czasie ludzie w Polsce chodzą na cmentarze, na groby swoich bliskich – krewnych i przyjaciół.

Na cmentarzach ludzie modlą się, zapalają znicze, czyli specjalne świece w kolorowych lampionach. Wieczorem, gdy już zrobi się ciemno, polskie cmentarze oświetlone są tymi kolorowymi światłami i wyglądają przepięknie. Groby ozdabia się także kwiatami, co jeszcze dodaje uroku, co powoduje, że wszystko wygląda jeszcze ładniej.

Czasami przy grobie można spotkać kogoś z rodziny, dalekiego krewnego, którego nie widziało się od lat, a może nawet spotyka się po raz pierwszy. U mnie w rodzinie jest także tradycja, że po południu wszyscy spotykamy się na cmentarzu w Gliwicach, przy grobach moich dziadków i pradziadków. Tam o godzinie piętnastej jest nabożeństwo, czyli specjalne modlitwy, które prowadzi ksiądz. Potem wszyscy jedziemy się spotkać, coś zjeść i porozmawiać. Bardzo się cieszę, że jest to wspólne, rodzinne święto.

Przez kilka ostatnich lat początek listopada w Polsce jest ciepły i słoneczny. Ten czas bardzo miło mi się kojarzy. Sprawia też, że więcej myślę o moich przodkach, o tym jak żyli i czego mogą mnie nauczyć. A byli to wspaniali ludzie! Mam więc wysoko postawioną poprzeczkę!

Ciekawa jest ta polska tradycja związana z tym świętem. Nie wiem czy coś podobnego jest w innych krajach. Podoba mi się, że choć jest to czas na przemyślenia, to nie jest to czas bardzo smutny. Raczej z uśmiechem wspomninamy bliskich i cieszymy się, że są już w lepszym świecie.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki!

Wszystkich Świętych – Polish with John #055 [A2] Allerheiligen - Polnisch mit Johannes #055 [A2]. All Saints - Polish with John #055 [A2]. Todos los Santos - Polaco con Juan #055 [A2]. Ognissanti - Polacco con Giovanni #055 [A2]. Все Святые - Польские с Иоанном #055 [A2]. Всіх Святих - польська з Іваном #055 [A2].

Cześć! Co u was słychać? Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego.

Początek listopada to w Polsce szczególny czas. The beginning of November is a special time in Poland. Pierwszego listopada jest święto Wszystkich Świętych. The first of November is the feast of All Saints. Chcę wam trochę o tym opowiedzieć. Ich möchte Ihnen ein wenig darüber erzählen. I want to tell you a little about it.

Zacznę od tego, kim jest święty. Lassen Sie mich damit beginnen, wer der Heilige ist. I'll start with who the saint is. Święty albo święta to osoba, która za życia żyła blisko Boga, była dobra i głęboko wierząca, i po śmierci dostała się do nieba, do raju. Ein Heiliger oder eine Heilige ist eine Person, die während ihres Lebens nahe bei Gott gelebt hat, gut und tief gläubig war und nach dem Tod in den Himmel, ins Paradies, gekommen ist. A saint or saint is a person who lived close to God during his life, was good and deeply religious, and after his death he got to heaven, to paradise. Oczywiście jest to chrześcijańskie święto, obchodzone w Kościele katolickim. Natürlich ist es ein christlicher Feiertag, der in der katholischen Kirche gefeiert wird. Of course, this is a Christian holiday celebrated in the Catholic Church. Łączy się w tradycji ze świętem z następnego dnia, czyli wspomnieniem wszystkich zmarłych. Es wird traditionell mit dem Fest am nächsten Tag, dem Gedenken an alle Verstorbenen, verbunden. Traditionally, it is associated with the feast of the next day, that is, the memory of all the dead. W tym czasie ludzie w Polsce chodzą na cmentarze, na groby swoich bliskich – krewnych i przyjaciół. In dieser Zeit gehen die Menschen in Polen auf die Friedhöfe, zu den Gräbern ihrer Lieben - Verwandten und Freunden. At that time, people in Poland go to cemeteries, to the graves of their relatives - relatives and friends.

Na cmentarzach ludzie modlą się, zapalają znicze, czyli specjalne świece w kolorowych lampionach. Auf den Friedhöfen wird gebetet und es werden Kerzen angezündet, und zwar spezielle Kerzen in bunten Laternen. In cemeteries, people pray and light candles, i.e. special candles in colorful lanterns. Wieczorem, gdy już zrobi się ciemno, polskie cmentarze oświetlone są tymi kolorowymi światłami i wyglądają przepięknie. Abends, wenn es dunkel wird, werden die polnischen Friedhöfe von diesen bunten Lichtern beleuchtet und sehen wunderschön aus. In the evening, when it gets dark, Polish cemeteries are lit with these colorful lights and they look beautiful. Groby ozdabia się także kwiatami, co jeszcze dodaje uroku, co powoduje, że wszystko wygląda jeszcze ładniej. Die Gräber sind auch mit Blumen geschmückt, was den Charme noch verstärkt und alles noch schöner aussehen lässt. The tombs are also decorated with flowers, which adds to the charm, which makes everything look even nicer.

Czasami przy grobie można spotkać kogoś z rodziny, dalekiego krewnego, którego nie widziało się od lat, a może nawet spotyka się po raz pierwszy. Manchmal treffen Sie am Grab ein Familienmitglied, einen entfernten Verwandten, den Sie seit Jahren nicht mehr gesehen haben, oder vielleicht sogar zum ersten Mal. Sometimes at the grave you can meet someone from the family, a distant relative who you haven't seen for years, or maybe even meet for the first time. U mnie w rodzinie jest także tradycja, że po południu wszyscy spotykamy się na cmentarzu w Gliwicach, przy grobach moich dziadków i pradziadków. In meiner Familie ist es auch Tradition, dass wir uns am Nachmittag alle auf dem Friedhof in Gliwice treffen, bei den Gräbern meiner Großeltern und Urgroßeltern. My family also has a tradition that in the afternoon we all meet at the cemetery in Gliwice, at the graves of my grandparents and great-grandparents. Tam o godzinie piętnastej jest nabożeństwo, czyli specjalne modlitwy, które prowadzi ksiądz. Dort findet um 15 Uhr ein Gottesdienst oder ein besonderes Gebet statt, das von einem Priester geleitet wird. There, at 3 p.m., there is a service, that is, special prayers led by the priest. Potem wszyscy jedziemy się spotkać, coś zjeść i porozmawiać. Dann treffen wir uns alle, essen etwas und reden. Then we all go to meet, eat and chat. Bardzo się cieszę, że jest to wspólne, rodzinne święto. Ich bin sehr froh, dass es ein gemeinsames Familienfest ist. I am very happy that this is a family celebration together.

Przez kilka ostatnich lat początek listopada w Polsce jest ciepły i słoneczny. In den letzten Jahren war der Novemberanfang in Polen warm und sonnig. For the last few years, the beginning of November in Poland has been warm and sunny. Ten czas bardzo miło mi się kojarzy. Ich habe sehr gute Erinnerungen an diese Zeit. This time is very nice to me. Sprawia też, że więcej myślę o moich przodkach, o tym jak żyli i czego mogą mnie nauczyć. Es bringt mich auch dazu, mehr über meine Vorfahren nachzudenken, wie sie gelebt haben und was ich von ihnen lernen kann. It also makes me think more about my ancestors, how they lived and what they can teach me. A byli to wspaniali ludzie! Und sie waren wunderbare Menschen! And they were great people! Mam więc wysoko postawioną poprzeczkę! Ich habe die Messlatte also hoch gelegt! So I have a high bar! Так что у меня высокая планка!

Ciekawa jest ta polska tradycja związana z tym świętem. Es gibt eine interessante polnische Tradition, die mit diesem Feiertag verbunden ist. The Polish tradition associated with this holiday is interesting. Nie wiem czy coś podobnego jest w innych krajach. Ich weiß nicht, ob es in anderen Ländern etwas Ähnliches gibt. I don't know if there is anything similar in other countries. Podoba mi się, że choć jest to czas na przemyślenia, to nie jest to czas bardzo smutny. Mir gefällt, dass es zwar eine Zeit der Besinnung ist, aber keine sehr traurige Zeit. I like that although this is a time for reflection, it is not a very sad time. Raczej z uśmiechem wspomninamy bliskich i cieszymy się, że są już w lepszym świecie. Vielmehr erinnern wir uns mit einem Lächeln an geliebte Menschen und freuen uns, dass sie bereits in einer besseren Welt sind. Rather, we remember our loved ones with a smile and we are glad that they are in a better world.

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Będę wdzięczny za wsparcie mnie na serwisie Patreon. Ich würde mich freuen, wenn Sie mich auf Patreon unterstützen. Tym którzy już to robią, serdecznie dziękuję! A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo i trzymam za was kciuki! Bleiben Sie gesund und ich drücke Ihnen die Daumen!