×

Ми використовуємо файли cookie, щоб зробити LingQ кращим. Відвідавши сайт, Ви погоджуєтесь з нашими cookie policy.


image

Український правопис, 2019, Чергування приголосних

Чергування приголосних

У сучасній українській мові під час утворення форм слів та нових слів

відбуваються зміни (чергування) приголосних, спричинені різними

історичними законами її фонетичної системи.

Чергування приголосних під час словозміни

До найпоширеніших чергувань приголосних звуків під час словозміни

належать такі:

§ 12. Чергування Г, К, Х із м'якими З, Ц, С

1. У давальному на місцевому відмінку однини іменників жіночого роду

першої відміни: дуга́ — дузі́, (на) дузі́; перемо́га — перемо́зі, (у) перемо́зі;

кві́тка — кві́тці, (на) кві́тці; сва́ха — сва́сі, (на) сва́сі.

2. У місцевому відмінку однини іменників чоловічого та середнього

роду другої відміни: терпу́г — (на) терпузі́; байра́к — (у) байра́ці, друк — (у)

дру́ці; кожу́х — (у) кожу́сі, вухо — (у) вусі.

§ 13. Чергування Ґ із м'яким З: у давальному на місцевому відмінку

однини іменників жіночого роду першої відміни: дзи́ґа — дзи́зі, (на) дзи́зі,

ґирли́ґа — ґирли́зі, (на) ґирли́зі, Лома́ґа (прізвище) — Лома́зі, (на) Лома́зі.


Чергування приголосних Wechsel von Konsonanten Alternation of consonants Alternancia de consonantes Alternance de consonnes 자음 교대 Afwisseling van medeklinkers Alternacja spółgłosek Alternância de consoantes Чередование согласных

У сучасній українській мові під час утворення форм слів та нових слів In der modernen ukrainischen Sprache während der Bildung von Wortformen und neuen Wörtern In the modern Ukrainian language during the formation of word forms and new words

відбуваються зміни (чергування) приголосних, спричинені різними Es gibt Änderungen (Wechsel) von Konsonanten, die durch verschiedene verursacht werden there are changes (alternation) of consonants caused by different

історичними законами її фонетичної системи. historische Gesetze seines phonetischen Systems. historical laws of its phonetic system.

Чергування приголосних під час словозміни Konsonantenwechsel beim Wortwechsel Consonant alternation during word change

До найпоширеніших чергувань приголосних звуків під час словозміни Zu den häufigsten Konsonantenwechseln beim Wortwechsel To the most common alternations of consonant sounds during word change

належать такі: das Folgende einschließen: include the following:

§ 12. § 12. Чергування Г, К, Х із м'якими З, Ц, С Wechsel von G, K, X mit weichem Z, C, S Alternation of G, K, X with soft Z, C, S

1. 1. У давальному на місцевому відмінку однини іменників жіночого роду Feminine Substantive stehen im lokalen Fall Singular im Dativ Feminine nouns are in the dative in the local case singular

першої відміни: дуга́ — дузі́, (на) дузі́; перемо́га — перемо́зі, (у) перемо́зі; der ersten Deklination: дуга́ — дузи́, (on) дузи́; Sieg - Sieg, (im) Sieg; first declension: дуга́ — дузи́, (on) дузи́; victory - victory, (in) victory;

кві́тка — кві́тці, (на) кві́тці; сва́ха — сва́сі, (на) сва́сі. flower - flowers, (on) a flower; sváha — svási, (on) svási.

2. 2. У місцевому відмінку однини іменників чоловічого та середнього Im lokalen Singular, männliche und neutrale Substantive In the local case, singular masculine and neuter nouns

роду другої відміни: терпу́г — (на) терпузі́; байра́к — (у) байра́ці, друк — (у) of the second declension: terpug — (on) terpuzi; banner — (in) banner, print — (in)

дру́ці; кожу́х — (у) кожу́сі, вухо — (у) вусі. friends; coat — (in) coat, ear — (in) ear.

§ 13. § 13. Чергування Ґ із м'яким З: у давальному на місцевому відмінку Wechsel von G mit weichem Z: im Dativ im Lokalfall Alternation of G with soft Z: in the dative in the local case

однини іменників жіночого роду першої відміни: дзи́ґа — дзи́зі, (на) дзи́зі, Singular weibliche Substantive der ersten Deklination: dzyga — dzygi, (na) dzygi, singular feminine nouns of the first declension: dzyga — dzygi, (na) dzygi,

ґирли́ґа — ґирли́зі, (на) ґирли́зі, Лома́ґа (прізвище) — Лома́зі, (на) Лома́зі. gyrlyga - gyrlyzi, (on) gyrlyz, Lomaga (surname) - Lomazi, (on) Lomazi.