×

Utilizziamo i cookies per contribuire a migliorare LingQ. Visitando il sito, acconsenti alla nostra politica dei cookie.


image

Politikai beszédek, Szabó Timea (Párbeszéd) felszólalása az Országgyűlésben, 2020.03.23

Szabó Timea (Párbeszéd) felszólalása az Országgyűlésben, 2020.03.23

Köszönöm a szót, elnök úr. Még meg sem szólaltam, már megkezdődött a hőbörgés. Ennél még jobban fognak hőbörögni, ha egy kicsit beszélünk arról, amiről miniszterelnök úr nem beszélt az úgynevezett jelentésében. Először is szeretném én is leszögezni azt, hogy az egész világ és így Magyarország is bajban van, egy nagyon súlyos járvánnyal nézünk szembe. Azt gondolom, hogy ehhez mindannyiunk közös erőfeszítésére szükség van. Azok az intézkedések, amiket Orbán Viktor miniszterelnök úr bejelentett, azok abszolút támogathatók. Azok az intézkedések, illetve az az eljárás, hogy a kormány kapjon nagyobb jogosítványt arra, hogy meghozhasson intézkedéseket, az is rendben van, tudjuk támogatni, eddig is támogattuk. Azt gondolom, hogy az ellenzék eddig is, az elmúlt hetekben, a járvány kitörése óta rendkívül konstruktív volt. Mi mondtuk először, ha jól tudom, azt, hogy zárjuk be az iskolákat, amikor még aznap reggel miniszterelnök úr azt mondta, hogy semmi szükség rá, és a pedagógusok majd nem fognak kapni bért. Mi javasoltuk először azt a Párbeszédben és a többi ellenzéki párttal, hogy függesszük fel a hitelek törlesztését és a végrehajtási eljárásokat, és nagyon sok olyan intézkedést javasoltunk és majd mindjárt mondok még néhányat , ami valóban segíti ennek a nehéz helyzetnek a megoldását.Azt gondolom, hogy amiket miniszterelnök úr elmondott, azok támogathatók, de nem elégségesek. Először is szeretném megkérdezni, hogy hol van az a másfél millió maszk, miniszterelnök úr, amiről beszélt. Illetve kiragadnék egy mondatot abból, amit mondott, hogy reméli, hogy holnaptól megérkeznek ezek a maszkok. Azért az ön reményein túl reméljük, mi reméljük, hogy ennél határozottabb intézkedéseket is foganatosítanak, akár a rendőrséget is bevetik arra, hogy ezt ténylegesen szétosszák, mert lehet, hogy nemsokára én ezért börtönbe kerülök rémhírterjesztésért, de egyelőre nincsenek a kórházban megfelelő védőfelszerelések sem az orvosoknak, sem az ápolóknak de, sajnos igaz.

Az a helyzet, hogy nagyon kevés a járulékelengedés, nagyon kevés az adóelengedés. Hogyha megnézik azt, hogy az Egyesült Államok értem, hogy egy sokszorosan nagyobb gazdaságról beszélünk, de egytrillió, nem is tudom, hogy mondjuk ezt magyarul, egybillió dollárt különített el, ami a magyar GDP-nek több mint tízszerese... Nem milliárdnak mondjuk, Németh Szilárd, ne szóljon bele, az egy másik szám, amiről ön beszél! Nyilván egy nagyobb gazdaságról van szó, de azt gondolom, hogy a mi erőnkhöz képest is nagyon kevés az, amit ön most bejelentett, miniszterelnök úr. Itt arra van szükség, hogy azok, akik elveszítették az állásukat, azok készpénzhez jussanak, ahogy Amerikában is készpénzt oszt a kormány. A Párbeszéd ezért javasolta azt, hogy egy, hívjuk ezt alapjövedelemnek, osszunk ki az emberek között, segítsünk az embereknek abban, hogy aki elveszti a munkáját vagy aki bajba kerül, annak a kormány az átmeneti időben havi 100 ezer forintra egészítse ki a bevételét. Azt is szeretnénk kérni, hogy sokkal több szűrést végezzenek az egész országban, hiszen pontosan látjuk, hogy csak így tudjuk megállítani a vírust. Ez az, amiről szó volt, vagy amit még konstruktívan el tudunk mondani.

De szeretnék most egy kicsit beszélni arról, miniszterelnök úr, amiről ön egyáltalán nem beszélt sajnos, ez az, hogy mindezekhez az intézkedésekhez önök most és ön személyesen egy olyan felhatalmazást kér, egy olyan időkorlát nélküli felhatalmazást, amire egész Európában nincsen példa. Úgy tűnik, hogy az ön elsődleges ellensége és ellenfele most nem a vírus, hanem még mindig mi, ellenzéki pártok vagyunk, önök és ön, miniszterelnök úr, nem a vírust akarja egyedül legyőzni, hanem minket is.

Az ellenzék konstruktív volt, részt vettünk az összes egyeztetésen, elmentünk ma a hétpárti egyeztetésre persze, hogy elmentünk, mert mi kezdeményeztük , amire is azt a választ kaptuk… hogy semmiben nem engednek. Semmiben nem engednek a most beterjesztett javaslatról. Önök úgy akarják elfogadni ezt a lex Covid néven ismert törvényt, hogy az gyakorlatilag érdemi kontroll nélkül ad önnek felhatalmazást, hogy kormányozzon, és szabad kezet is kap abban, hogy még a szabad sajtó maradékát is felszámolja, és gyakorlatilag akár a sajtómunkásokat, akár orvosokat, akár ellenzéki képviselőket is börtönbe zárjon, ha önnek nem tetsző dolgokat, azaz az igazságot állítjuk. Ezt úgy hívják, miniszterelnök úr, hogy diktatúra.

Mi a Párbeszédben és a teljes ellenzékben is a legmesszebbmenőkig együttműködők voltunk, de ebben nem tudunk együttműködni. Nem fogunk időkorlát nélküli felhatalmazást adni önöknek a rendeleti kormányzásra. Az a helyzet, hogy a magyar Alaptörvény még háborús helyzetben sem ad olyan korlát nélküli felhatalmazást a kormányzásra, amit most maguk kérnek tőlünk.

És még egyszer ismétlem, egyetlen európai ország sem kért ilyen típusú felhatalmazást. Elmondom, hogy ki kért és kapott. Vlagyimir Putyin Oroszországban kihasználta azt a helyzetet, hogy most járvány van, és gyorsan áttolta azt, hogy gyakorlatilag ő az élete végéig megválasztható legyen. Mi ebben nem szeretnénk részt venni. Sajnos nagyon is tudjuk, hogy önnek ki a példaképe a politikai világban.

A korlátlan időre való felhatalmazással kapcsolatban önök arra hivatkoznak, hogy előállhat olyan helyzet, hogy a parlament összehívása lehetetlenné válik. Javasoltuk azt, hogy vezessék be az online szavazást. Ha ezt a 700 fős Európai Parlament meg tudta tenni, akkor mi is meg tudjuk tenni. Ha ezt a magyar Alkotmánybíróság már most bevezette és meg tudja tenni, akkor mi is meg tudjuk tenni. Ne szédítsük egymást, miniszterelnök úr, ez csak akarat kérdése, hogy önök ezt hajlandóak-e bevezetni vagy nem!

S akkor néhány szót ejtsünk még a büntető törvénykönyv szigorításáról is, amit szintén úgy akarnak megszavaztatni velünk, hogy gyakorlatilag 1-5 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható az, aki önök szerint rémhírt terjeszt. Tehát gyakorlatilag már eleve a börtöntől indul, mert nem 0-5 évig, hanem 1-5 évig terjed a szigorítás, tehát azonnal börtönbe kerül az, aki önök szerint rémhírt terjeszt. Ez egy nagyon ócska és átlátszó hivatkozás, és kísérlet arra, hogy a rémhírek akadályozzák a munkát, és hogy itt megpróbálják önök elhallgattatni az ellenzéket. A Btk. már most bünteti a rémhírterjesztést, semmi szükség az ez irányú szigorításra!

Vagy innentől kezdve, kérdezem, hogy akkor bebörtönzik azokat az orvosokat is, akik fel merik emelni a szavukat, és azt mondják, hogy nincsen elég maszk?! Vagy azokat az újságírókat, akik meg merik kérdezni, hogy miért nincsenek biztonságban az ápolók a kórházban, vagy hogy miért nem végeznek el több tesztet? Ez semmi más, mint az, hogy befogják azoknak a száját, akik önökkel nem értenek egyet. De ha már rémhírterjesztésről beszélünk, miniszterelnök úr (Az elnök kikapcsolja a mikrofont), több, számos esetben önök terjesztenek rémhíreket…

Szabó Timea (Párbeszéd) felszólalása az Országgyűlésben, 2020.03.23 Timea Szabó (Dialog) Rede im Parlament, 2020.03.23 Timea Szabó (Dialogue) speech in the Parliament, 2020.03.23

Köszönöm a szót, elnök úr. Még meg sem szólaltam, már megkezdődött a hőbörgés. Ennél még jobban fognak hőbörögni, ha egy kicsit beszélünk arról, amiről miniszterelnök úr nem beszélt az úgynevezett jelentésében. Először is szeretném én is leszögezni azt, hogy az egész világ és így Magyarország is bajban van, egy nagyon súlyos járvánnyal nézünk szembe. Azt gondolom, hogy ehhez mindannyiunk közös erőfeszítésére szükség van. Azok az intézkedések, amiket Orbán Viktor miniszterelnök úr bejelentett, azok abszolút támogathatók. Azok az intézkedések, illetve az az eljárás, hogy a kormány kapjon nagyobb jogosítványt arra, hogy meghozhasson intézkedéseket, az is rendben van, tudjuk támogatni, eddig is támogattuk. Azt gondolom, hogy az ellenzék eddig is, az elmúlt hetekben, a járvány kitörése óta rendkívül konstruktív volt. Mi mondtuk először, ha jól tudom, azt, hogy zárjuk be az iskolákat, amikor még aznap reggel miniszterelnök úr azt mondta, hogy semmi szükség rá, és a pedagógusok majd nem fognak kapni bért. Mi javasoltuk először azt a Párbeszédben és a többi ellenzéki párttal, hogy függesszük fel a hitelek törlesztését és a végrehajtási eljárásokat, és nagyon sok olyan intézkedést javasoltunk  és majd mindjárt mondok még néhányat , ami valóban segíti ennek a nehéz helyzetnek a megoldását.Azt gondolom, hogy amiket miniszterelnök úr elmondott, azok támogathatók, de nem elégségesek. Először is szeretném megkérdezni, hogy hol van az a másfél millió maszk, miniszterelnök úr, amiről beszélt. Illetve kiragadnék egy mondatot abból, amit mondott, hogy reméli, hogy holnaptól megérkeznek ezek a maszkok. Azért az ön reményein túl reméljük, mi reméljük, hogy ennél határozottabb intézkedéseket is foganatosítanak, akár a rendőrséget is bevetik arra, hogy ezt ténylegesen szétosszák, mert lehet, hogy nemsokára én ezért börtönbe kerülök rémhírterjesztésért, de egyelőre nincsenek a kórházban megfelelő védőfelszerelések sem az orvosoknak, sem az ápolóknak de, sajnos igaz.

Az a helyzet, hogy nagyon kevés a járulékelengedés, nagyon kevés az adóelengedés. Hogyha megnézik azt, hogy az Egyesült Államok  értem, hogy egy sokszorosan nagyobb gazdaságról beszélünk, de  egytrillió, nem is tudom, hogy mondjuk ezt magyarul, egybillió dollárt különített el, ami a magyar GDP-nek több mint tízszerese... Nem milliárdnak mondjuk, Németh Szilárd, ne szóljon bele, az egy másik szám, amiről ön beszél! Nyilván egy nagyobb gazdaságról van szó, de azt gondolom, hogy a mi erőnkhöz képest is nagyon kevés az, amit ön most bejelentett, miniszterelnök úr. Itt arra van szükség, hogy azok, akik elveszítették az állásukat, azok készpénzhez jussanak, ahogy Amerikában is készpénzt oszt a kormány. A Párbeszéd ezért javasolta azt, hogy egy, hívjuk ezt alapjövedelemnek, osszunk ki az emberek között, segítsünk az embereknek abban, hogy aki elveszti a munkáját vagy aki bajba kerül, annak a kormány az átmeneti időben havi 100 ezer forintra egészítse ki a bevételét. Azt is szeretnénk kérni, hogy sokkal több szűrést végezzenek az egész országban, hiszen pontosan látjuk, hogy csak így tudjuk megállítani a vírust. Ez az, amiről szó volt, vagy amit még konstruktívan el tudunk mondani.

De szeretnék most egy kicsit beszélni arról, miniszterelnök úr, amiről ön egyáltalán nem beszélt sajnos, ez az, hogy mindezekhez az intézkedésekhez önök most és ön személyesen egy olyan felhatalmazást kér, egy olyan időkorlát nélküli felhatalmazást, amire egész Európában nincsen példa. Úgy tűnik, hogy az ön elsődleges ellensége és ellenfele most nem a vírus, hanem még mindig mi, ellenzéki pártok vagyunk, önök és ön, miniszterelnök úr, nem a vírust akarja egyedül legyőzni, hanem minket is.

Az ellenzék konstruktív volt, részt vettünk az összes egyeztetésen, elmentünk ma a hétpárti egyeztetésre  persze, hogy elmentünk, mert mi kezdeményeztük , amire is azt a választ kaptuk… hogy semmiben nem engednek. Semmiben nem engednek a most beterjesztett javaslatról. Önök úgy akarják elfogadni ezt a lex Covid néven ismert törvényt, hogy az gyakorlatilag érdemi kontroll nélkül ad önnek felhatalmazást, hogy kormányozzon, és szabad kezet is kap abban, hogy még a szabad sajtó maradékát is felszámolja, és gyakorlatilag akár a sajtómunkásokat, akár orvosokat, akár ellenzéki képviselőket is börtönbe zárjon, ha önnek nem tetsző dolgokat, azaz az igazságot állítjuk. Ezt úgy hívják, miniszterelnök úr, hogy diktatúra.

Mi a Párbeszédben és a teljes ellenzékben is a legmesszebbmenőkig együttműködők voltunk, de ebben nem tudunk együttműködni. Nem fogunk időkorlát nélküli felhatalmazást adni önöknek a rendeleti kormányzásra. Az a helyzet, hogy a magyar Alaptörvény még háborús helyzetben sem ad olyan korlát nélküli felhatalmazást a kormányzásra, amit most maguk kérnek tőlünk.

És még egyszer ismétlem, egyetlen európai ország sem kért ilyen típusú felhatalmazást. Elmondom, hogy ki kért és kapott. Vlagyimir Putyin Oroszországban kihasználta azt a helyzetet, hogy most járvány van, és gyorsan áttolta azt, hogy gyakorlatilag ő az élete végéig megválasztható legyen. Mi ebben nem szeretnénk részt venni. Sajnos nagyon is tudjuk, hogy önnek ki a példaképe a politikai világban.

A korlátlan időre való felhatalmazással kapcsolatban önök arra hivatkoznak, hogy előállhat olyan helyzet, hogy a parlament összehívása lehetetlenné válik. Javasoltuk azt, hogy vezessék be az online szavazást. Ha ezt a 700 fős Európai Parlament meg tudta tenni, akkor mi is meg tudjuk tenni. Ha ezt a magyar Alkotmánybíróság már most bevezette és meg tudja tenni, akkor mi is meg tudjuk tenni. Ne szédítsük egymást, miniszterelnök úr, ez csak akarat kérdése, hogy önök ezt hajlandóak-e bevezetni vagy nem!

S akkor néhány szót ejtsünk még a büntető törvénykönyv szigorításáról is, amit szintén úgy akarnak megszavaztatni velünk, hogy gyakorlatilag 1-5 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható az, aki önök szerint rémhírt terjeszt. Tehát gyakorlatilag már eleve a börtöntől indul, mert nem 0-5 évig, hanem 1-5 évig terjed a szigorítás, tehát azonnal börtönbe kerül az, aki önök szerint rémhírt terjeszt. Ez egy nagyon ócska és átlátszó hivatkozás, és kísérlet arra, hogy a rémhírek akadályozzák a munkát, és hogy itt megpróbálják önök elhallgattatni az ellenzéket. A Btk. már most bünteti a rémhírterjesztést, semmi szükség az ez irányú szigorításra!

Vagy innentől kezdve, kérdezem, hogy akkor bebörtönzik azokat az orvosokat is, akik fel merik emelni a szavukat, és azt mondják, hogy nincsen elég maszk?! Vagy azokat az újságírókat, akik meg merik kérdezni, hogy miért nincsenek biztonságban az ápolók a kórházban, vagy hogy miért nem végeznek el több tesztet? Ez semmi más, mint az, hogy befogják azoknak a száját, akik önökkel nem értenek egyet. De ha már rémhírterjesztésről beszélünk, miniszterelnök úr (Az elnök kikapcsolja a mikrofont), több, számos esetben önök terjesztenek rémhíreket…