×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Nur's Turkish Coffee, The Story of Maiden's Tower- Kız Kulesi'nin Hikayesi

The Story of Maiden's Tower- Kız Kulesi'nin Hikayesi

KIZ KULESİ

Merhaba arkadaşlar , nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Ben çok iyiyim. Sonbahar mevsimine girdik ve havalar soğumaya başladı. Ben soğuk, yağmurlu havaları çok seviyorum. Üşümeyi seviyorum yani. Yazı pek fazla sevmiyorum. O yüzden havalar soğuduğu için mutluyum.

Sonbaharla birlikte okullar da açıldı. Eğitime başladım. Ben de İtalyanca öğrenmeye başladım. Bu yüzden çok heyecanlıyım. Yeni bir dil öğrenmek beni çok heyecanlandırıyor. Türkçede kullandığımız bir atasözü var bu konuyla ilgili. "Bir dil bir insan iki dil iki insan diyoruz. Yani bir dil biliyorsan bir insansın, iki dil biliyorsan iki insansın.Yani bir dil öğrenmek sana ikinci bir hayat, ikinci bir yaşam veriyor. Bu atasözünü daha önce duymuş muydunuz?

Uzun zamandır yeni bölüm yüklemiyordum.Bunun sebebi ise motivasyonumu kaybetmemdi. Yani artık içimde bunu yapmak için bir istek yoktu. Yani artık bunu yapmayı istemiyordum.Ama şimdi yeniden başlamaya karar verdim. Ve bugün sizlere Kız Kulesi'nden bahsedeceğim.

Kule ne demek? Bu kelimeyi daha önceden duydunuz mu? Kule yüksek , silindir şeklindeki yapılara deniyor. Kulenin üstüne çıktığınızda yüksek olduğu için şehri çok iyi görebilirsiniz. Kelimeyi hala anlayamadıysanız şu şekilde anlatmaya çalışayım. Rapunzel masalını biliyor musunuz? Çok meşhur bir masaldır. Masalda Rapunzel adında bir kız vardır, saçları çok uzundur. Kaçamaması ve kimseyle konuşamaması için bir kuleye hapsedilmiştir. Ama o saçlarını kuleden uzatır, prens saçlarından tutarak kuleye tırmanır. Şimdi kule kelimesini anladınız mı?

Eğer bu kelimeyi anladıysanız, başlayabiliriz.

Az önce de dediğim gibi bugün size Kız Kulesi'nden bahsedeceğim. Eğer İstanbul'a geldiyseniz, muhtemelen bu kuleyi de görmüşsünüzdür.

Kız Kulesi denizin üzerine inşa edilmiş, yani denizin üzerine yapılmış bir kule. Yani denizin tam ortasında! Aslında denizin üzerindeki bir adacığa inşa edilmiş.

Kız kulesinin ilk kez ne zaman inşa edildiği pek bilinmiyor. Ama M.Ö (milattan önce) 341 yılında yapılmış olabileceği söyleniyor. Bu bölgede yaşayan pek çok devlet tarafından , farklı sebeplerle kullanılmış. Savaşlarda kullanılmış, hastane olarak kullanılmış,fener olarak kullanılmış. Şu anda ise restoran olarak kullanılıyor.Yani insanlar oraya gidip yemek yiyorlar.

Kız Kulesi denizin ortasında bir kule. Ve bu kuleyle ilgili pek çok efsane var. Efsane ne demek? Efsane eskiden beri anlatılan, olağanüstü , inanılmaz şeylerden bahseden hikayelere deniyor. Efsaneler çoğunlukla gerçek olmayan hikayeler oluyor. Şimdi sizinle bu efsanelerden birini paylaşacağım.

Bu efsane Bizans İmparatoru ve kızıyla alakalı. İmparator ne demek? İmparator kral gibi bir şey, ama ondan daha güçlü. Yani genel olarak imparatorluğu, ülkeyi yöneten kişiye deniyor. Efsaneye göre, Bizans imparatorunun bir kızı olmuş . Ve buna çok sevinmiş.Çok mutlu olmuş.Ama mutluluğu uzun sürmemiş. O zamanlarda yaşayan çok bilgili yaşlı bir adam krala kızının, 18 yaşına girince bir yılan tarafından ısırılacağını ardından da yani bunun sonrasında kızının öleceğini söylemiş. Yani ne demiş? Senin kızın 18 yaşına gelecek. Onu bir yılan ısıracak ve kızın ölecek. Bunun üzerine imparator, çok korkmuş. denizin ortasına, bu kuleyi yaptırmış. Prensesi oraya yerleştirmiş, oraya koymuş. Prenses yıllarca orada yaşamış. İmparator her gün ona saraydan yiyecekler gönderirmiş.Bir gün prensese yemesi için bir sepet üzüm gönderilmiş.Üzüm de bir meyve çeşidi.Ancak bu sepetin içine bir yılan girmiş.Sepetin içinde bir yılan varmış. Prenses kaderinden kaçamamış ve üzüm sepetinin içinden çıkan bu yılan onu ısırmış ve bu şekilde ölmüş.

Tabii ki bu sadece bir efsane. Yani doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Ama ilgi çekici bir hikaye. Ölümden ne olursa olsun kaçamayacağımızı anlatıyor.

Kız kulesiyle ilgili bu ilginç efsaneyi sizinle paylaşmak istedim. Evet kız kulesinin pek çok efsanesi var. İlginizi çekiyorsa internetten diğer efsaneleri de araştırabilirsiniz. Eğer kız kulesini ziyaret etmediyseniz, İstanbul'a geldiğinizde ziyaret edebilirsiniz. Ben boş zamanlarımda Üsküdar'a gidip sahilde oturmayı orada çay içerken kız kulesini seyretmeyi çok seviyorum.Bu beni çok mutlu ediyor, sakinleştiriyor, rahatlatıyor. O yüzden size de tavsiye ederim.

Bu arada bugünkü bölümümüzün burada sonuna geldik. Umarım beğenmişsinizdir. Umarım faydalı olmuştur. İnternet siteme giderek bu bölümle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca Instagram'dan da beni takip edebilirsiniz. İleriki bölümlerde görüşmek üzere, hoşça kalın.


The Story of Maiden's Tower- Kız Kulesi'nin Hikayesi The Story of Maiden's Tower

KIZ KULESİ GIRL TOWER Девичья Башня

Merhaba arkadaşlar , nasılsınız? Hi friends, how are you? Привет друзья как дела? Umarım iyisinizdir. I hope you are fine. Ben çok iyiyim. I am very well. Sonbahar mevsimine girdik ve havalar soğumaya başladı. We entered the autumn season and the weather started to cool. Ben soğuk, yağmurlu havaları çok seviyorum. I like cold, rainy weather. Üşümeyi seviyorum yani. So I like to get cold. Yazı pek fazla sevmiyorum. I don't like writing much. O yüzden havalar soğuduğu için mutluyum. So I'm glad it's getting cold.

Sonbaharla birlikte okullar da açıldı. Schools opened in autumn. Eğitime başladım. Training started. Ben de İtalyanca öğrenmeye başladım. So I started learning Italian. Bu yüzden çok heyecanlıyım. That's why I'm so excited. Yeni bir dil öğrenmek beni çok heyecanlandırıyor. I am very excited to learn a new language. Türkçede kullandığımız bir atasözü var bu konuyla ilgili. There is a proverb that we use in Turkish on this subject. "Bir dil bir insan iki dil iki insan diyoruz. "One language one human two languages two people call. Yani bir dil biliyorsan bir insansın, iki dil biliyorsan iki insansın.Yani bir dil öğrenmek sana ikinci bir hayat, ikinci bir yaşam veriyor. So if you know a language, you're a human, if you know two languages you're two. So learning a language gives you a second life, a second life. Bu atasözünü daha önce duymuş muydunuz? Have you ever heard this proverb?

Uzun zamandır yeni bölüm yüklemiyordum.Bunun sebebi ise motivasyonumu kaybetmemdi. I haven't been uploading new episodes for a long time. Yani artık içimde bunu yapmak için bir istek yoktu. So I didn't have a desire to do that anymore. Yani artık bunu yapmayı istemiyordum.Ama şimdi yeniden başlamaya karar verdim. So I didn't want to do that anymore. Ve bugün sizlere Kız Kulesi'nden bahsedeceğim. And today I'm going to tell you about the Maiden's Tower.

Kule ne demek? What does the tower mean? Bu kelimeyi daha önceden duydunuz mu? Have you heard this word before? Kule yüksek , silindir şeklindeki yapılara deniyor. The tower is called high, cylindrical structures. Kulenin üstüne çıktığınızda yüksek olduğu için şehri çok iyi görebilirsiniz. You can see the city very well because it is high when you climb the tower. Kelimeyi hala anlayamadıysanız şu şekilde anlatmaya çalışayım. If you still don't understand the word, let me try to explain it this way. Rapunzel masalını biliyor musunuz? Do you know the tale of Rapunzel? Çok meşhur bir masaldır. It's a very famous tale. Masalda Rapunzel adında bir kız vardır, saçları çok uzundur. There is a girl named Rapunzel in the fairy tale, her hair is very long. Kaçamaması ve kimseyle konuşamaması için bir kuleye hapsedilmiştir. He was imprisoned in a tower so that he could not escape and speak to anyone. Ama o saçlarını kuleden uzatır, prens saçlarından tutarak kuleye tırmanır. But he extends his hair from the tower, the prince climbs the tower holding his hair. Şimdi kule kelimesini anladınız mı? Now do you understand the word tower?

Eğer bu kelimeyi anladıysanız, başlayabiliriz. If you understand that word, we can start.

Az önce de dediğim gibi bugün size Kız Kulesi'nden bahsedeceğim. As I said before, I'm going to tell you about the Maiden's Tower today. Eğer İstanbul'a geldiyseniz, muhtemelen bu kuleyi de görmüşsünüzdür. If you came to Istanbul, you probably saw this tower.

Kız Kulesi denizin üzerine inşa edilmiş, yani denizin üzerine yapılmış bir kule. Maiden's Tower is a tower built on the sea, which is built on the sea. Yani denizin tam ortasında! So in the middle of the sea! Aslında denizin üzerindeki bir adacığa inşa edilmiş. It was actually built on an islet above the sea.

Kız kulesinin ilk kez ne zaman inşa edildiği pek bilinmiyor. It is not known when the Maiden's Tower was built for the first time. Ama M.Ö (milattan önce) 341 yılında yapılmış olabileceği söyleniyor. But it is said that it may have been built in 341 BC (before Christ). Bu bölgede yaşayan pek çok devlet tarafından , farklı sebeplerle kullanılmış. It was used by many states in this region for different reasons. Savaşlarda kullanılmış, hastane olarak kullanılmış,fener olarak kullanılmış. Used in wars, used as hospitals, used as. Şu anda ise restoran olarak kullanılıyor.Yani insanlar oraya gidip yemek yiyorlar. It is currently used as a restaurant. People go there and eat.

Kız Kulesi denizin ortasında bir kule. Maiden's Tower a tower in the middle of the sea. Ve bu kuleyle ilgili pek çok efsane var. And there are many legends about this tower. Efsane ne demek? What does the legend mean? Efsane eskiden beri anlatılan, olağanüstü , inanılmaz şeylerden bahseden hikayelere deniyor. The legend is a story that has been told from time to time, telling stories of extraordinary, incredible things. Efsaneler çoğunlukla gerçek olmayan hikayeler oluyor. Legends often become untrue stories. Şimdi sizinle bu efsanelerden birini paylaşacağım. Now I will share with you one of these legends.

Bu efsane Bizans İmparatoru ve kızıyla alakalı. This legend is about the Byzantine Emperor and his daughter. İmparator ne demek? What does emperor mean? İmparator kral gibi bir şey, ama ondan daha güçlü. The emperor is like a king, but more powerful than that. Yani genel olarak imparatorluğu, ülkeyi yöneten kişiye deniyor. In other words, the empire in general is called the person who runs the country. Efsaneye göre, Bizans imparatorunun bir kızı olmuş . Legend has it that he had a daughter of the Byzantine emperor. Ve buna çok sevinmiş.Çok mutlu olmuş.Ama mutluluğu uzun sürmemiş. He was very happy. But his happiness did not last long. O zamanlarda yaşayan çok bilgili yaşlı bir adam krala kızının, 18 yaşına girince bir yılan tarafından ısırılacağını ardından da yani bunun sonrasında kızının öleceğini söylemiş. A very knowledgeable old man who lived at the time told the king that his daughter would be bitten by a snake when he turned 18, and that his daughter would die. Yani ne demiş? So what did he say? Senin kızın 18 yaşına gelecek. Your daughter will be 18. Onu bir yılan ısıracak ve kızın ölecek. A snake will bite her and your daughter will die. Bunun üzerine imparator, çok korkmuş. Then the emperor was very scared. denizin ortasına, bu kuleyi yaptırmış. He built this tower in the middle of the sea. Prensesi oraya yerleştirmiş, oraya koymuş. He put the princess there, put it there. Prenses yıllarca orada yaşamış. The princess lived there for years. İmparator her gün  ona saraydan yiyecekler gönderirmiş.Bir gün prensese yemesi için bir sepet üzüm gönderilmiş.Üzüm de  bir meyve çeşidi.Ancak bu sepetin içine bir yılan girmiş.Sepetin içinde bir yılan varmış. The emperor sent him food from the palace every day. One day a basket of grapes was sent to the princess to eat. Prenses kaderinden kaçamamış ve üzüm sepetinin içinden çıkan bu yılan onu ısırmış ve bu şekilde ölmüş. The princess could not escape her fate, and the snake that came out of the grape basket bit her and died.

Tabii ki bu sadece bir efsane. Of course it's just a myth. Yani doğru olup olmadığını bilmiyoruz. So we don't know if it's true or not. Ama ilgi çekici bir hikaye. But it's an interesting story. Ölümden ne olursa olsun kaçamayacağımızı anlatıyor. It tells us that we can't escape from death no matter what.

Kız kulesiyle ilgili bu ilginç efsaneyi sizinle paylaşmak istedim. I wanted to share this interesting legend about the Maiden's Tower. Evet kız kulesinin pek çok efsanesi var. Yes, the Maiden's Tower has many legends. İlginizi çekiyorsa internetten diğer efsaneleri de araştırabilirsiniz. If you are interested, you can search other legends online. Eğer kız kulesini ziyaret etmediyseniz, İstanbul'a geldiğinizde ziyaret edebilirsiniz. If you have not visited the Maiden's Tower, you can visit it when you come to Istanbul. Ben boş zamanlarımda Üsküdar'a gidip sahilde oturmayı orada çay içerken kız kulesini seyretmeyi çok seviyorum.Bu beni çok mutlu ediyor, sakinleştiriyor, rahatlatıyor. I like to go to Üsküdar in my spare time and sit on the beach drinking tea there and watching the girl tower. O yüzden size de tavsiye ederim. So I would recommend it to you as well.

Bu arada bugünkü bölümümüzün burada sonuna geldik. In the meantime, we have come to the end of today's section. Umarım beğenmişsinizdir. I hope you like. Umarım faydalı olmuştur. I hope it was useful. İnternet siteme giderek bu bölümle ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz. You can read more about this section by going to my website. Ayrıca Instagram'dan da beni takip edebilirsiniz. You can also follow me on Instagram. İleriki bölümlerde görüşmek üzere, hoşça kalın. See you later, bye.