×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Nur's Turkish Coffee, New Year, New me/ Yeni Bir Yıl Yeni Bir Ben

New Year, New me/ Yeni Bir Yıl Yeni Bir Ben

YENİ BİR YIL YENİ BİR BEN

Herkese merhaba. Yeni yılın ilk bölümüyle karşınızdayım. Havalar İstanbul'da çok soğuk. Ama henüz kar yağmadı. Kar yok. Fark ettiğiniz gibi çok sık yeni bölüm yüklemiyorum. Ama Instagram'da aktifim. Instagram'da sürekli paylaşım yapıyorum. Instagram hesabım: turkishwithturkishcoffe Beni oradan takip edebilirsiniz. Çok faydalı paylaşımlar yapıyorum. Beni Instagram'dan takip ederek sürekli yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Dil öğrenme hesaplarını Instagram'dan takip etmek insanın dilini çok geliştiriyor. Çünkü günde pek çok defa Instagram'a giriyorsunuz. Ve her girdiğinizde yeni kelimeler, yeni deyimler gördüğünüzü düşünün. Bu çok faydalı olur öyle değil mi?

Şu anda Şubat ayındayız .Geçen ay, Ocak ayında yeni yıla girdik. 2020 yılına. Yeni yıl demek yeni bir başlangıç demek. Yeni yılın başında insanlar da genelde yeni kararlar alır. Ve yeni yılda bu kararları uygulamaya çalışırlar. Biz de bugün yeni yıl kararlarından, yeni yıl hedeflerinden bahsedeceğiz.

Bölüme başlamadan önce her zamanki gibi öncelikle anlamını bilmediğinizi düşündüğüm, kelimeleri açıklamakla başlayacağım.

Birinci kelimemiz "hedef" kelimesi. Bu kelimeyi bu bölümde sıklıkla kullanacağım, yani sürekli kullanacağım. Hedef demek amaç demek, yapmak istediğimiz şeyler demek. Mesela Türkçe öğrenmek yeni yıl hedeflerinizden biri olabilir. Yani yeni yılda yapmak, gerçekleştirmek istediğiniz şeylerden biri olabilir. Türkçe öğrenmek sizin yeni yıl hedefiniz.

İkinci kelimemiz ise "saçma" kelimesi. Saçma ne demek? Saçma demek anlamsız demek, uygun olmayan demek. Bir örnek vereyim anlamanız için. Mesela yolda arkadaşınızla yürüdüğünüzü düşünün ve onun birdenbire köpek gibi havlamaya başladığını düşünün. Ona dönüp "Ne yapıyorsun? Bu yaptığın çok saçma! Saçmalama!" diyebilirsiniz. "Saçmalama!" ne demek? Saçmalama, yani artık bu saçma şeyi yapma demek. Umarım anlamışsınızdır.

Anlamadıysanız da internet siteme yani websiteme giderek anlamına bakabilirsiniz. İnternet sitemde bu bölümün transkriptlerini, zor kelimelerin anlamlarını,çevirilerini bulabilirsiniz. Bölümle ilgili birçok şey paylaşıyorum. Ayrıca artık her bölüm için kısa kısa testler hazırlıyorum. Bu testleri yaparak, bölümü gerçekten anlamış mısınız anlamamış mısınız bunu görebilirsiniz. Ve tamamen ücretsiz! O yüzden internet siteme gitmeyi unutmayın.

Üçüncü kelimemiz "gayet" kelimesi. Gayet kelimesi "çok" demek. Ama kullanımı biraz farklı. Yani bu kelimeyi "çok" kelimesini kullandığınız gibi kullanamazsınız. Mesela "seni çok seviyorum" diyebilirsiniz ama "seni gayet seviyorum" demeniz biraz garip olur. Yani sizi anlarlar ama bu şekilde kullanmıyoruz genelde. Nasıl kullandığımızı açıklayayım. Mesela kardeşinizi sizin en sevdiğiniz tişörtünüzü alırken gördünüz ve ona sordunuz. "Tişörtüm nerede? Tişörtümü gördün mü?" Ve o da size "Bilmiyorum." dedi. Siz de ona şöyle diyebilirsiniz; "Gayet iyi biliyorsun" yani çok iyi biliyorsun. Ya da arkadaşlarınızla buluştunuz ve eve geldiniz. Anneniz size sordu "Buluşmanız nasıl geçti?" Siz de annenize "Gayet güzel geçti" diyebilirsiniz. Yani çok güzel geçti.

Son kelimemizse "sır" kelimesi. Sır gizli olan, kimseye söylemediğimiz şeylere denir. Mesela 20 yaşındasınız ve geceleri altınıza yapıyorsunuz. Bunu kimseye söyleyemiyorsunuz çünkü çok utanıyorsunuz. İşte bu sizin sırrınız!

Kelimeleri anladıysanız, bölüme başlayalım!

-----

Yeni yıla girdiğimizde yeni kararlar almayı çok seviyorum. Yeni hedefler belirlemeyi çok seviyorum. Yeni bir yıla girmek beni çok motive ediyor. Yeni bir sayfa gibi geliyor, temiz bir sayfa. Hedeflerime ulaşmam için daha çok çalışmamı sağlıyor.Ama herkes benim gibi düşünmüyor. Farklı düşüncelere sahip insanlar da var.

Bazı insanlar her senenin başında, her yılın başında yeni yıl hedefleri hazırlıyor ve onları uygulamaya çalışıyor. Tabii ki hepsi başarılı olamıyor. Çok fazla kişi hedeflerini uygulayamıyor. Başarısız oluyorlar. Vazgeçiyorlar, yoruluyorlar, motivasyonlarını kaybediyorlar ya da artık o hedeflere ulaşmak istemiyorlar.

Bazıları da her senenin başında, her yılın başında yeni yıl hedefleri hazırlıyor ve onları uygulamaya çalışıyor. Ama çok azimli oluyorlar. Çok kararlı oluyorlar ve güçlü duruyorlar. Böylece senenin sonunda hedeflerine ulaşmış oluyorlar. Ulaşamasalar bile en azından yaklaşmış oluyorlar.

Bunların yanında bir de yeni yıl hedeflerini saçma bulan insanlar var. Bu insanlar kendilerine yeni yıl hedefleri belirlemiyorlar. Ve bunu gereksiz görüyorlar, belki de zaman kaybı olarak görüyorlar.

Ve bazı insanlar da yeni yıl hedeflerini saçma bulup, bu hedefleri uygulamaya çalışan insanları da eleştiriyorlar. Onların motivasyonunu düşürmeye çalışıyorlar, onlara başaramayacaklarını söylüyorlar.

Ben genelde her sene yeni yıl hedefleri hazırlayanlardanım. Yani her sene yeni yıl hedefleri hazırlıyorum, yeni yıl kararları yazıyorum. Sadece hedef hazırlamakla kalmıyorum, bu hedeflere nasıl ulaşacağımı da düşünüyorum ve ona göre rutinler hazırlıyorum. Bazen başarılı oluyorum , bazense başarısız oluyorum. Her zaman başarılı olamam değil mi? Bu zaten sıkıcı olurdu.

"Hedefini belirle! O hedefe ulaşmak için her gün bir şey yap! Yaptıktan sonra da önüne bir takvim al ve o günün üstüne kocaman bir çarpı koy! Her gün bu işlemi tekrarla! Takvimini çarpılarla doldur! Yan yana gelen bu çarpılardan güçlü bir zincir oluştur! Yeni amacın bu zinciri kırmamak!"

Böyle düşünmeme rağmen, yeni yıl hedeflerini eleştiren, onları saçma veya gereksiz bulan insanları da gayet iyi anlıyorum. Çünkü etrafta sürekli hedeflerinden bahseden ama hiç bir şey yapmayan, sadece konuşan insanlar var. Bunları duymaktan artık sıkılmış olabilirler ve o yüzden böyle düşünüyor olabilirler.

Dediğim gibi ben genelde her sene yeni yıl hedefleri hazırlıyorum, bu sene de hazırladım. Normalde hedeflerimi hiç kimseye söylemem, onları bir sır gibi saklarım. Çünkü eğer birilerine söylersem başarısız olacağımdan korkarım. Ya da bana yapamayacağımı söylerlerse diye korkarım ve benim motivasyonumu düşüreceklerinden korkarım. O yüzden kimseye söylemem. Ama bu bölümde bir kaç tanesini sizinle paylaşmaya karar verdim.

Hedeflerimden biri Fransızcayı ileri seviyede öğrenmek. Şu anda Fransızca biliyorum ama orta seviyede biliyorum. İleri seviyede öğrenmek istiyorum. Bu hedefime ulaşmak için de kendime şöyle bir rutin belirledim. Her gün en az 10 dakika Fransızca çalışmak! Sadece 10 dakika! Bu biraz az gelebilir size ama önemi olan bunu her gün yapabilmek. Bazı günler çok meşgul oluyoruz, bazı günler daha rahat oluyoruz. Önemli olan her gün, ne olursa olsun 10 dakika Fransızca çalışmak.

Peki bunu nasıl yapıyorum? Bazen 10 dakika Fransızca bir kitap okuyorum. Bazen 10 dakikalık eğlenceli bir video izliyorum Fransızca. Bazense sadece kelime ezberlemeye çalışıyorum veya gramer çalışıyorum. Yani canım nasıl isterse. Ve başladıktan sonra genelde 10 dakikadan daha uzun süre çalışıyorum. Yani çok yoğun olduğum günlerde çok meşgul olduğum günlerde sadece 10 dakika çalışıp bitiriyorum. Ama vaktim varsa zaten çalışmaya başladıktan sonra durmak istemiyorum, daha uzun süre çalışıyorum. Ve bunu bir yıl boyunca devam ettirdiğimi düşünün. Bir yıl boyunca her gün bu şekilde çalıştığımı düşünün. Eğer bunu yapabilirsem Fransızcam ilerlemiş olur ve hedefime ulaşmış olurum. Siz de benim bu yaptığımı Türkçe için yapabilirsiniz. Her gün 10 dakika Türkçe çalışabilirsiniz.

Hedeflerimden bir diğeri ise daha sosyal olmak ve insan ilişkilerimi geliştirmek. Ben biraz utangaç bir insanım ve insanlardan biraz çekiniyorum. Ve insanlarla kolay iletişim kuramıyorum ve bunu değiştirmek istiyorum ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bence bu birinci hedefimden daha zor, o yüzden sanırım bu hedef sadece bir hayal olarak kalacak.

Hayal ve hedef arasındaki farkı biliyor musunuz?

Size açıklayayım. Hedeflerinize ulaşmak için bir şeyleri yapmanız gerekir, çabalamanız gerekir, uğraşmanız gerekir. Ancak hayaller öyle değildir. Yatağınızda yatarken bile hayal kurabilirsiniz. Hayal kurmak için bir şey yapmanız gerekmez. O yüzden hedefleriniz için çalışmaz ve onları gerçekleştirmezseniz, sadece hayal olarak kalırlar. Sanırım benim bu insan ilişkilerimi geliştirme hedefim de sadece bir hayal olarak kalacak. Umarım öyle olmaz.

Peki ya siz? Sizin yeni yıl için yeni hedefleriniz var mı? Yoksa sadece hayalleriniz mi var?


New Year, New me/ Yeni Bir Yıl Yeni Bir Ben

YENİ BİR YIL YENİ BİR BEN A NEW YEAR A NEW ME

Herkese merhaba. Hello to everyone. Yeni yılın ilk bölümüyle karşınızdayım. Ich bin hier mit dem ersten Teil des neuen Jahres. I am here with the first part of the new year. Havalar İstanbul'da çok soğuk. Das Wetter ist sehr kalt in Istanbul. The weather is very cold in Istanbul. Ama henüz kar yağmadı. Aber es hat noch nicht geschneit. But it hasn't snowed yet. Kar yok. No snow. Fark ettiğiniz gibi çok sık yeni bölüm yüklemiyorum. As you noticed, I don't upload new episodes very often. Ama Instagram'da aktifim. But I'm active on Instagram. Instagram'da sürekli paylaşım yapıyorum. I constantly share on Instagram. Instagram hesabım: turkishwithturkishcoffe Beni oradan takip edebilirsiniz. My Instagram account: turkishwithturkishcoffe You can follow me from there. Çok faydalı paylaşımlar yapıyorum. I do very useful posts. Beni Instagram'dan takip ederek sürekli yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. You can constantly learn new words by following me on Instagram. Dil öğrenme hesaplarını Instagram'dan takip etmek insanın dilini çok geliştiriyor. Following language learning accounts on Instagram improves one's language. Çünkü günde pek çok defa Instagram'a giriyorsunuz. Because we go to Instagram many times a day. Ve her girdiğinizde yeni kelimeler, yeni deyimler gördüğünüzü düşünün. And imagine you see new words, new idioms every time you enter. Bu çok faydalı olur öyle değil mi? This is very useful, isn't it?

Şu anda Şubat ayındayız .Geçen ay, Ocak ayında yeni yıla girdik. We are now in February. Last month, we entered the new year in January. 2020 yılına. By 2020. Yeni yıl demek yeni bir başlangıç demek. New year means a new beginning. Yeni yılın başında insanlar da genelde yeni kararlar alır. At the beginning of the new year, people also often make new decisions. Ve yeni yılda bu kararları uygulamaya çalışırlar. And they try to implement these decisions in the new year. Biz de bugün yeni yıl kararlarından, yeni yıl hedeflerinden bahsedeceğiz. Today, we will talk about new year decisions and new year goals.

Bölüme başlamadan önce her zamanki gibi öncelikle anlamını bilmediğinizi düşündüğüm, kelimeleri açıklamakla başlayacağım. Before I start the episode, I will start by explaining the words, which I think you don't know the meaning, as usual.

Birinci kelimemiz "hedef" kelimesi. Our first word is "target". Bu kelimeyi bu bölümde sıklıkla kullanacağım, yani sürekli kullanacağım. I will use this word frequently in this section, that is, I will use it constantly. Hedef demek amaç demek, yapmak istediğimiz şeyler demek. Goal means goal, what we want to do. Mesela Türkçe öğrenmek yeni yıl hedeflerinizden biri olabilir. For example, learning Turkish can be one of your new year goals. Yani yeni yılda yapmak, gerçekleştirmek istediğiniz şeylerden biri olabilir. So doing it in the new year may be one of the things you want to accomplish. Türkçe öğrenmek sizin yeni yıl hedefiniz. Learning Turkish is your new year goal.

İkinci kelimemiz ise "saçma" kelimesi. Our second word is "nonsense". Saçma ne demek? What does it mean nonsense? Saçma demek anlamsız demek, uygun olmayan demek. Nonsense means nonsense, unsuitable means. Bir örnek vereyim anlamanız için. Let me give you an example to understand. Mesela yolda arkadaşınızla yürüdüğünüzü düşünün ve onun birdenbire köpek gibi havlamaya başladığını düşünün. For example, imagine that you are walking on the road with your friend and suddenly start barking like a dog. Ona dönüp "Ne yapıyorsun? He turned to him and said, "What are you doing? Bu yaptığın çok saçma! This is ridiculous! Saçmalama!" Do not be ridiculous! " diyebilirsiniz. You might say. "Saçmalama!" "Nonsense!" ne demek? what it means? Saçmalama, yani artık bu saçma şeyi yapma demek. Don't be ridiculous, which means doing nonsense now. Umarım anlamışsınızdır. I hope you understand.

Anlamadıysanız da internet siteme yani websiteme giderek anlamına bakabilirsiniz. If you do not understand, you can go to my website, that is, to look at my website. İnternet sitemde bu bölümün transkriptlerini, zor kelimelerin anlamlarını,çevirilerini bulabilirsiniz. On my website you can find the transcripts of this section, the meanings of difficult words, translations. Bölümle ilgili birçok şey paylaşıyorum. I share a lot about the episode. Ayrıca artık her bölüm için kısa kısa testler hazırlıyorum. Also, I am preparing short quizzes for each section. Bu testleri yaparak, bölümü gerçekten anlamış mısınız anlamamış mısınız bunu görebilirsiniz. By doing these tests, you can see if you really understand the chapter or not. Ve tamamen ücretsiz! And it's completely free! O yüzden internet siteme gitmeyi unutmayın. So don't forget to go to my website.

Üçüncü kelimemiz "gayet" kelimesi. Our third word is "fine". Gayet kelimesi "çok" demek. The word perfectly means "a lot". Ama kullanımı biraz farklı. But its use is slightly different. Yani bu kelimeyi "çok" kelimesini kullandığınız gibi kullanamazsınız. So you cannot use this word as you would use the word "a lot". Mesela "seni çok seviyorum" diyebilirsiniz ama "seni gayet seviyorum" demeniz biraz garip olur. For example, you can say "I love you very much" but it would be strange to say "I love you very much". Yani sizi anlarlar ama bu şekilde kullanmıyoruz genelde. So they understand you, but we usually don't use it that way. Nasıl kullandığımızı açıklayayım. Let me explain how we use it. Mesela kardeşinizi sizin en sevdiğiniz tişörtünüzü alırken gördünüz ve ona sordunuz. For example, you saw your brother buying your favorite shirt and asked him. "Tişörtüm nerede? "Where's my shirt? Tişörtümü gördün mü?" Did you see my shirt? " Ve o da size "Bilmiyorum." And he said to you, "I don't know." dedi. said. Siz de ona şöyle diyebilirsiniz; "Gayet iyi biliyorsun" yani çok iyi biliyorsun. You can also say to her; "You know very well" so you know very well. Ya da arkadaşlarınızla buluştunuz ve eve geldiniz. Or you met your friends and came home. Anneniz size sordu "Buluşmanız nasıl geçti?" Your mother asked you, "How was your meeting?" Siz de annenize "Gayet güzel geçti" diyebilirsiniz. You can say to your mother, "It was very nice." Yani çok güzel geçti. So it was very good.

Son kelimemizse "sır" kelimesi. Our last word is "secret". Sır gizli olan, kimseye söylemediğimiz şeylere denir. Secret is called things that we have not told anyone. Mesela 20 yaşındasınız ve geceleri altınıza yapıyorsunuz. For example, you are 20 years old and you do it at night. Bunu kimseye söyleyemiyorsunuz çünkü çok utanıyorsunuz. You can't tell this to anyone because you're so embarrassed. İşte bu sizin sırrınız! This is your secret!

Kelimeleri anladıysanız, bölüme başlayalım! If you understand the words, let's start the chapter!

-----

Yeni yıla girdiğimizde yeni kararlar almayı çok seviyorum. I love making new decisions when we enter the new year. Yeni hedefler belirlemeyi çok seviyorum. I love setting new goals. Yeni bir yıla girmek beni çok motive ediyor. Entering a new year motivates me very much. Yeni bir sayfa gibi geliyor, temiz bir sayfa. Sounds like a new page, a clean page. Hedeflerime ulaşmam için daha çok çalışmamı sağlıyor.Ama herkes benim gibi düşünmüyor. It allows me to work harder to achieve my goals, but not everyone thinks like me. Farklı düşüncelere sahip insanlar da var. There are also people with different thoughts.

Bazı insanlar her senenin başında, her yılın başında yeni yıl hedefleri hazırlıyor ve onları uygulamaya çalışıyor. Some people are preparing new year goals at the beginning of every year and trying to implement them. Tabii ki hepsi başarılı olamıyor. Of course, not all of them are successful. Çok fazla kişi hedeflerini uygulayamıyor. Not many people are able to implement their goals. Başarısız oluyorlar. They fail. Vazgeçiyorlar, yoruluyorlar, motivasyonlarını kaybediyorlar ya da artık o hedeflere ulaşmak istemiyorlar. They give up, get tired, lose motivation or no longer want to achieve those goals.

Bazıları da her senenin başında, her yılın başında yeni yıl hedefleri hazırlıyor ve onları uygulamaya çalışıyor. Others are preparing new year goals at the beginning of every year and trying to implement them. Ama çok azimli oluyorlar. But they are very determined. Çok kararlı oluyorlar ve güçlü duruyorlar. They are very stable and stand strong. Böylece senenin sonunda hedeflerine ulaşmış oluyorlar. Thus, they reach their goals at the end of the year. Ulaşamasalar bile en azından yaklaşmış oluyorlar. Even if they cannot reach, they are at least approaching.

Bunların yanında bir de yeni yıl hedeflerini saçma bulan insanlar var. In addition to these, there are also people who find new year's goals absurd. Bu insanlar kendilerine yeni yıl hedefleri belirlemiyorlar. These people do not set themselves new year goals. Ve bunu gereksiz görüyorlar, belki de zaman kaybı olarak görüyorlar. And they see it as unnecessary, perhaps as a waste of time.

Ve bazı insanlar da yeni yıl hedeflerini saçma bulup, bu hedefleri uygulamaya çalışan insanları da eleştiriyorlar. And some people find the new year goals absurd and criticize the people who try to implement these goals. Onların motivasyonunu düşürmeye çalışıyorlar, onlara başaramayacaklarını söylüyorlar. They try to lower their motivation, they say they cannot succeed.

Ben genelde her sene yeni yıl hedefleri hazırlayanlardanım. I am usually one of those who prepare new year targets every year. Yani her sene yeni yıl hedefleri hazırlıyorum, yeni yıl kararları yazıyorum. In other words, I am preparing new year's goals every year and writing new year's resolutions. Sadece hedef hazırlamakla kalmıyorum, bu hedeflere nasıl ulaşacağımı da düşünüyorum ve ona göre rutinler hazırlıyorum. I do not only prepare goals, but also think about how to achieve these goals and prepare routines accordingly. Bazen başarılı oluyorum , bazense başarısız oluyorum. Sometimes I succeed, sometimes I fail. Her zaman başarılı olamam değil mi? I can't always be successful, right? Bu zaten sıkıcı olurdu. This would be boring anyway.

"Hedefini belirle! "Set your goal! O hedefe ulaşmak için her gün bir şey yap! Do something every day to achieve that goal! Yaptıktan sonra da önüne bir takvim al ve o günün üstüne kocaman bir çarpı koy! After you do, take a calendar in front of it and put a huge cross on that day! Her gün bu işlemi tekrarla! Repeat this process every day! Takvimini çarpılarla doldur! Fill your calendar with crosses! Yan yana gelen bu çarpılardan güçlü bir zincir oluştur! Create a strong chain from these side by side crosses! Yeni amacın bu zinciri kırmamak!" Your new goal is not to break this chain! "

Böyle düşünmeme rağmen, yeni yıl hedeflerini eleştiren, onları saçma veya gereksiz bulan insanları da gayet iyi anlıyorum. Even though I think so, I also understand people who criticize the new year's goals and find them absurd or unnecessary. Çünkü etrafta sürekli hedeflerinden bahseden ama hiç bir şey yapmayan, sadece konuşan insanlar var. Because there are people who talk about their goals all the time but do nothing, just talk. Bunları duymaktan artık sıkılmış olabilirler ve o yüzden böyle düşünüyor olabilirler. They may be tired of hearing them and so they may be thinking that way.

Dediğim gibi ben genelde her sene yeni yıl hedefleri hazırlıyorum, bu sene de hazırladım. As I said, I usually prepare new year targets every year, and this year I prepared it. Normalde hedeflerimi hiç kimseye söylemem, onları bir sır gibi saklarım. Normally I don't tell my goals to anyone, I keep them like a secret. Çünkü eğer birilerine söylersem  başarısız olacağımdan korkarım. Because I'm afraid I will fail if I tell someone. Ya da bana yapamayacağımı söylerlerse diye korkarım ve benim motivasyonumu düşüreceklerinden korkarım. Or I would be afraid if they told me I couldn't do it, and I would be afraid they would lower my motivation. O yüzden kimseye söylemem. So I wouldn't tell anyone. Ama bu bölümde bir kaç tanesini sizinle paylaşmaya karar verdim. But in this episode, I decided to share a few with you.

Hedeflerimden biri Fransızcayı ileri seviyede öğrenmek. One of my goals is to learn French at an advanced level. Şu anda Fransızca biliyorum ama orta seviyede biliyorum. I currently speak French, but I speak intermediate. İleri seviyede öğrenmek istiyorum. I want to learn at an advanced level. Bu hedefime ulaşmak için de kendime şöyle bir rutin belirledim. In order to achieve this goal, I set a routine for myself. Her gün en az 10 dakika Fransızca çalışmak! Work in French for at least 10 minutes every day! Sadece 10 dakika! Just 10 minutes! Bu biraz az gelebilir size ama önemi olan bunu her gün yapabilmek. This may sound a little bit to you, but the important thing is to be able to do it every day. Bazı günler çok meşgul oluyoruz, bazı günler daha rahat oluyoruz. Some days we are very busy, some days we are more comfortable. Önemli olan her gün, ne olursa olsun 10 dakika Fransızca çalışmak. The important thing is to study French 10 minutes every day, regardless.

Peki bunu nasıl yapıyorum? So how am I doing this? Bazen 10 dakika Fransızca bir kitap okuyorum. Sometimes I read a book in French for 10 minutes. Bazen 10 dakikalık eğlenceli bir video izliyorum Fransızca. Sometimes I watch a fun 10 minute video in French. Bazense sadece kelime ezberlemeye çalışıyorum veya gramer çalışıyorum. Sometimes I just try to memorize words or study grammar. Yani canım nasıl isterse. So whatever my dear wants. Ve başladıktan sonra genelde 10 dakikadan daha uzun süre çalışıyorum. And after starting, I usually work for more than 10 minutes. Yani çok yoğun olduğum günlerde çok meşgul olduğum günlerde sadece 10 dakika çalışıp bitiriyorum. In other words, I work only 10 minutes on very busy days when I am very busy. Ama vaktim varsa zaten çalışmaya başladıktan sonra durmak istemiyorum, daha uzun süre çalışıyorum. But if I have time, I don't want to stop after it has already started, I work longer. Ve bunu bir yıl boyunca devam ettirdiğimi düşünün. And imagine that I continued this for a year. Bir yıl boyunca her gün bu şekilde çalıştığımı düşünün. Imagine working this way every day for a year. Eğer bunu yapabilirsem Fransızcam ilerlemiş olur ve hedefime ulaşmış olurum. If I can do this, my French will be advanced and I will reach my goal. Siz de benim bu yaptığımı Türkçe için yapabilirsiniz. You can do this for Turkish as well. Her gün 10 dakika Türkçe çalışabilirsiniz. You can study Turkish for 10 minutes every day.

Hedeflerimden bir diğeri ise daha sosyal olmak ve insan ilişkilerimi geliştirmek. Another of my goals is to be more social and improve my human relations. Ben biraz utangaç bir insanım ve insanlardan biraz çekiniyorum. I am a little shy person and I feel a bit shy of people. Ve insanlarla kolay iletişim kuramıyorum ve bunu değiştirmek istiyorum ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. And I can't communicate with people easily and I want to change this, but I don't know how to do it. Bence bu birinci hedefimden daha zor, o yüzden sanırım bu hedef sadece bir hayal olarak kalacak. I think this is harder than my first goal, so I think this goal will remain just a dream.

Hayal ve hedef arasındaki farkı biliyor musunuz? Do you know the difference between dream and goal?

Size açıklayayım. Let me explain it to you. Hedeflerinize ulaşmak için bir şeyleri yapmanız gerekir, çabalamanız gerekir, uğraşmanız gerekir. To achieve your goals, you need to do something, you have to strive, you have to struggle. Ancak hayaller öyle değildir. But dreams are not like that. Yatağınızda yatarken bile hayal kurabilirsiniz. You can even dream of lying on your bed. Hayal kurmak için bir şey yapmanız gerekmez. You don't have to do anything to dream. O yüzden hedefleriniz için çalışmaz ve onları gerçekleştirmezseniz, sadece hayal olarak kalırlar. So if you do not work for your goals and achieve them, they will remain only dreams. Sanırım benim bu insan ilişkilerimi geliştirme hedefim de sadece bir hayal olarak kalacak. I think my goal of developing these human relationships will remain just a dream. Umarım öyle olmaz. I hope not.

Peki ya siz? So you? Sizin yeni yıl için yeni hedefleriniz var mı? Do you have new goals for the new year? Yoksa sadece hayalleriniz mi var? Or are you just dreaming?