×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

The Israelis, Israel wins Eurovision Song Contest

Israel wins Eurovision Song Contest

ישראל באירוויזיון

כל שנה בחודש מאי מתקיימת תחרות האירוויזיון. זוהי תחרות שירה – ומתחרות בה מדינות מאיחוד השידור האירופאי. בגלל זה, גם מדינות שלא נמצאות באירופה יכולות להתחרות, כמו למשל ישראל, אזרבייג'ן וארמניה. כל מדינה שולחת זמר או להקה, עם שיר שנכתב במיוחד לאירוע, וכולם יכולים להצביע, אבל לא למדינה שבה הם נמצאים. השירים לפעמים מאוד משונים, וזה מעניין לראות מה כל מדינה אוהבת לשמוע וחושבת שיצליח. בסוף התחרות המדינה המנצחת מוכרזת – ובשנה הבאה היא תארח את האירוויזיון.

ישראל משתתפת באירוויזיון משנת 1973. השיר הראשון שישראל אי פעם שלחה נקרא 'אי שם', ושרה אותו הזמרת אילנית. השיר הוא שיר בלדה מאוד יפה ומאוד מפורסם בישראל. בשנת 1978 ישראל זכתה בפעם הראשונה עם השיר 'אבניבי', ושנה לאחר מכן – פעם נוספת! הפעם, ישראל זכתה עם השיר 'הללויה'. רק מעט מאוד מדינות זכו בתחרות פעמיים ברצף, אבל ישראל לא אירחה את התחרות פעמיים ברצף – כי זה היה מאוד יקר.

את הזכייה השלישית אני כבר זוכרת. הייתי בת שמונה כשדנה אינטרנשיונל זכתה בתחרות. דנה אינטרנשיונל מאוד מפורסמת בישראל, וכולם מכירים את השיר 'דיווה'. אני זוכרת שישבתי מול מסך הטלוויזיה ביחד עם המשפחה שלי, ושמחתי מאוד, כי יכולתי להישאר ערה עד מאוחר באותו ערב. כולם היו אופטימיים, ואכן, כשהתוצאות הוכרזו – דנה זכתה! אני זוכרת שכל השכנים צעקו מהחלונות והרכבים ברחוב צפרו. מישהו השמיע את השיר מהמרפסת שלו, ואנשים רקדו ביחד. בכיכר רבין, הכיכר המרכזית בתל אביב, אנשים עשו מסיבה ברחוב וקפצו למזרקה במקום. זה היה כל כך כיף לחוות!

בגלל שישראל היא מדינה מאוד קטנה ועם המון בעיות, אנחנו מאוד שמחים כשיש לנו סיבה – למשל כשנבחרת ישראלית מנצחת בתחרות כלשהי, או כשישראל מנצחת באירוויזיון. כולם שוכחים לרגע את הבעיות ואת המתחים וחוגגים ביחד. כמובן, שדנה הפכה לכוכבת עוד יותר מפורסמת בישראל אחרי אותה התחרות. למעשה, היא מאוד מפורסמת לא רק בישראל, אלא באירופה כולה.

מאז אותו ערב עברו עשרים שנה בלי שישראל זכתה. שלחנו שירים מאוד טובים, וחלקם גם הגיעו למקום גבוה בתחרות, אבל אף אחד מהם לא הצליח לנצח. ואז הגיעה נטע. נטע התפרסמה דרך תחרות בשם 'הכוכב הבא לאירוויזיון'. זאת תחרות שירה בה מתחרים זמרים ולהקות על הזכות לייצג את ישראל באירוויזיון. חלק מהמשתתפים כבר מפורסמים, אבל נטע לא הייתה ידועה בכלל. למרות שהיא לא הייתה ידועה, מההתחלה היה ברור שהיא מאוד מוכשרת, והיא זכתה בתחרות ברוב גדול.

השיר שנטע שרה באירוויזיון נקרא 'טוי', 'צעצוע' בעברית. זה שיר מאוד קצבי, ואני חושבת שהוא מאוד מתאים לה. רק חבל שהשיר כולו באנגלית. בשנים האחרונות כמעט כל המתחרים באירוויזיון שרים באנגלית במקום בשפת האם שלהם, ולדעתי זה ממש חבל – הייתי שמחה לשמוע שירים בהולנדית, רוסית או שבדית.

עכשיו, כשאני לא גרה בישראל, יכולתי להצביע לנטע, ושמחתי מאוד לעשות זאת. צפיתי בתחרות עם חברים מכל העולם, והכרחתי את כולם להצביע לה גם, לפחות פעם אחת, למרות שמותר להצביע עד עשר פעמים. כשנטע הופיעה שרתי איתה ביחד, ובסוף הערב, כשהכריזו את התוצאות, הייתי בכזה מתח, שהכרחתי את כל החברים שלי להיות בשקט. ואז – היא הוכרזה כמנצחת, ואני התחלתי לקפוץ. אני חושבת שהחברים שלי שמחו ביחד איתי, אבל הם לא הבינו למה אני כל כך מתלהבת. זאת בסך הכל תחרות שירים! אבל בשביל ישראלים, זה יותר מתחרות שירים. זאת סיבה לשמוח ולהרגיש גאווה במדינה שלנו. ונטע כל כך מוכשרת וכל כך צנועה, ששמחתי לראות, שדווקא היא החזירה את הניצחון לישראל אחרי עשרים שנים. גם הפעם הרבה אנשים בישראל חגגו ברחובות וקפצו למזרקה בכיכר רבין. אומנם לא הייתי בישראל פיזית, אבל הייתי שם בלב.

בשנה שעברה האירוויזיון התקיים בישראל. רציתי לנסוע לתחרות, אבל הכרטיסים לתחרות היו נורא יקרים, וגם כרטיסי הטיסה לישראל. גם בשנה שעברה צפיתי בתחרות עם חברים, ונהניתי מכל רגע. אני חושבת שהם לא הבינו הרבה מהתחרות – היו בה הרבה אומנים ישראלים מפורסמים ושירים שכל ישראלי מכיר, אבל לאו דווקא זרים. זה בסדר אבל, אני שמחה שיצא להם להכיר מוזיקה ישראלית חדשה.

אומנם לא ניצחו פעם נוספת ברצף, אבל זה בסדר. לא חייבים לנצח כל שנה, וגם מדינות אחרות שולחות אומנים ושירים מדהימים! אני יודעת שעוד ננצח בעתיד, ובינתיים נמשיך להתחרות. השנה, בגלל הקורונה, התחרות התבטלה. כנראה ששנה הבאה התחרות תהיה פי שתיים יותר טובה!


Israel wins Eurovision Song Contest Israel wins Eurovision Song Contest

ישראל באירוויזיון Israel at the Eurovision Song Contest

כל שנה בחודש מאי מתקיימת תחרות האירוויזיון. Every year in May, the Eurovision Song Contest takes place. זוהי תחרות שירה – ומתחרות בה מדינות מאיחוד השידור האירופאי. It is a singing competition - and there are countries from the European Broadcasting Union. בגלל זה, גם מדינות שלא נמצאות באירופה יכולות להתחרות, כמו למשל ישראל, אזרבייג'ן וארמניה. Because of this, even countries that are not in Europe can compete, such as Israel, Azerbaijan and Armenia. כל מדינה שולחת זמר או להקה, עם שיר שנכתב במיוחד לאירוע, וכולם יכולים להצביע, אבל לא למדינה שבה הם נמצאים. Each country sends out a singer or band, with a song written specifically for the event, and everyone can vote, but not the country they are in. השירים לפעמים מאוד משונים, וזה מעניין לראות מה כל מדינה אוהבת לשמוע וחושבת שיצליח. The songs are sometimes very strange, and it's interesting to see what each country likes to hear and thinks will succeed. בסוף התחרות המדינה המנצחת מוכרזת – ובשנה הבאה היא תארח את האירוויזיון. At the end of the competition the winning state is declared - and next year it will host the Eurovision Song Contest.

ישראל משתתפת באירוויזיון משנת 1973. Israel participates in Eurovision 1973. השיר הראשון שישראל אי פעם שלחה נקרא 'אי שם', ושרה אותו הזמרת אילנית. The first song Israel ever sent was called "Somewhere", and the singer Ilanit sang it. השיר הוא שיר בלדה מאוד יפה ומאוד מפורסם בישראל. The song is a very beautiful ballad song and very famous in Israel. בשנת 1978 ישראל זכתה בפעם הראשונה עם השיר 'אבניבי', ושנה לאחר מכן – פעם נוספת! In 1978 Israel won for the first time with the song 'Abnibi', and a year later - again! הפעם, ישראל זכתה עם השיר 'הללויה'. This time, Israel won with the song 'Hallelujah'. רק מעט מאוד מדינות זכו בתחרות פעמיים ברצף, אבל ישראל לא אירחה את התחרות פעמיים ברצף – כי זה היה מאוד יקר. Only very few countries won the competition twice in succession, but Israel did not host the competition twice in succession - because it was very expensive.

את הזכייה השלישית אני כבר זוכרת. I already remember the third win. הייתי בת שמונה כשדנה אינטרנשיונל זכתה בתחרות. I was eight when Dana International won the competition. דנה אינטרנשיונל מאוד מפורסמת בישראל, וכולם מכירים את השיר 'דיווה'. Dana International is very famous in Israel, and everyone knows the song 'Diva'. אני זוכרת שישבתי מול מסך הטלוויזיה ביחד עם המשפחה שלי, ושמחתי מאוד, כי יכולתי להישאר ערה עד מאוחר באותו ערב. I remember sitting in front of the TV screen with my family, and I was very happy because I could stay up late that evening. כולם היו אופטימיים, ואכן, כשהתוצאות הוכרזו – דנה זכתה! Everyone was optimistic, and indeed, when the results were announced - Dana won! אני זוכרת שכל השכנים צעקו מהחלונות והרכבים ברחוב צפרו. I remember all the neighbors shouting from the windows and the cars on the street honking. מישהו השמיע את השיר מהמרפסת שלו, ואנשים רקדו ביחד. Someone played the song from his balcony, and people danced together. בכיכר רבין, הכיכר המרכזית בתל אביב, אנשים עשו מסיבה ברחוב וקפצו למזרקה במקום. In Rabin Square, the main square in Tel Aviv, people did a party on the street and jumped to the fountain instead. זה היה כל כך כיף לחוות! It was so much fun to experience!

בגלל שישראל היא מדינה מאוד קטנה ועם המון בעיות, אנחנו מאוד שמחים כשיש לנו סיבה – למשל כשנבחרת ישראלית מנצחת בתחרות כלשהי, או כשישראל מנצחת באירוויזיון. Because Israel is a very small country and with a lot of problems, we are very happy when we have a reason - for example when an Israeli team wins some competition, or when Israel wins the Eurovision Song Contest. כולם שוכחים לרגע את הבעיות ואת המתחים וחוגגים ביחד. Everyone for a moment forgets the problems and tensions and celebrates together. כמובן, שדנה הפכה לכוכבת עוד יותר מפורסמת בישראל אחרי אותה התחרות. Of course, Dana became even more famous in Israel after that competition. למעשה, היא מאוד מפורסמת לא רק בישראל, אלא באירופה כולה. In fact, it is very famous not only in Israel, but in the whole of Europe.

מאז אותו ערב עברו עשרים שנה בלי שישראל זכתה. Since that evening, twenty years have passed without Israel winning. שלחנו שירים מאוד טובים, וחלקם גם הגיעו למקום גבוה בתחרות, אבל אף אחד מהם לא הצליח לנצח. We sent very good songs, and some of them also came in high in the competition, but none of them managed to win. ואז הגיעה נטע. Then came Neta. נטע התפרסמה דרך תחרות בשם 'הכוכב הבא לאירוויזיון'. Neta became famous through a competition called 'The Next Star for Eurovision'. זאת תחרות שירה בה מתחרים זמרים ולהקות על הזכות לייצג את ישראל באירוויזיון. It is a singing competition in which singers and bands compete for the right to represent Israel in the Eurovision Song Contest. חלק מהמשתתפים כבר מפורסמים, אבל נטע לא הייתה ידועה בכלל. Some of the participants are already famous, but Neta was not known at all. למרות שהיא לא הייתה ידועה, מההתחלה היה ברור שהיא מאוד מוכשרת, והיא זכתה בתחרות ברוב גדול. Although she was not known, from the beginning it was clear that she was very talented, and she won the competition by a large majority.

השיר שנטע שרה באירוויזיון נקרא 'טוי', 'צעצוע' בעברית. The song that was sung in Eurovision was called "Toy", "Toy" in Hebrew. זה שיר מאוד קצבי, ואני חושבת שהוא מאוד מתאים לה. It's a very rhythmic song, and I think it's very suitable for her. רק חבל שהשיר כולו באנגלית. Just a shame the song is all in English. בשנים האחרונות כמעט כל המתחרים באירוויזיון שרים באנגלית במקום בשפת האם שלהם, ולדעתי זה ממש חבל – הייתי שמחה לשמוע שירים בהולנדית, רוסית או שבדית. In recent years, almost all Eurovision competitors are singing in English instead of their native language, and I think it's a shame - I'd love to hear songs in Dutch, Russian or Swedish.

עכשיו, כשאני לא גרה בישראל, יכולתי להצביע לנטע, ושמחתי מאוד לעשות זאת. Now that I did not live in Israel, I could vote for Planting, and I was very happy to do so. צפיתי בתחרות עם חברים מכל העולם, והכרחתי את כולם להצביע לה גם, לפחות פעם אחת, למרות שמותר להצביע עד עשר פעמים. I watched the competition with friends from all over the world, and made everyone vote for her, too, at least once, even though it was allowed to vote up to ten times. כשנטע הופיעה שרתי איתה ביחד, ובסוף הערב, כשהכריזו את התוצאות, הייתי בכזה מתח, שהכרחתי את כל החברים שלי להיות בשקט. When he was planted, I sang along with her, and at the end of the evening, when the results were announced, I was so stressed out that I forced all my friends to be quiet. ואז – היא הוכרזה כמנצחת, ואני התחלתי לקפוץ. Then - she was declared the winner, and I started to jump. אני חושבת שהחברים שלי שמחו ביחד איתי, אבל הם לא הבינו למה אני כל כך מתלהבת. I think my friends were happy with me, but they didn't understand why I was so excited. זאת בסך הכל תחרות שירים! It's just a song contest! אבל בשביל ישראלים, זה יותר מתחרות שירים. But for Israelis, it's more than a song contest. זאת סיבה לשמוח ולהרגיש גאווה במדינה שלנו. This is a reason to rejoice and feel pride in our country. ונטע כל כך מוכשרת וכל כך צנועה, ששמחתי לראות, שדווקא היא החזירה את הניצחון לישראל אחרי עשרים שנים. And planted so talented and so humble that I was glad to see that it was precisely her return to Israel after twenty years. גם הפעם הרבה אנשים בישראל חגגו ברחובות וקפצו למזרקה בכיכר רבין. This time too, many people in Israel celebrated the streets and jumped to the fountain in Rabin Square. אומנם לא הייתי בישראל פיזית, אבל הייתי שם בלב. Although I was not physically in Israel, I was there at heart.

בשנה שעברה האירוויזיון התקיים בישראל. Last year, the Eurovision Song Contest was held in Israel. רציתי לנסוע לתחרות, אבל הכרטיסים לתחרות היו נורא יקרים, וגם כרטיסי הטיסה לישראל. I wanted to go to the competition, but the tickets to the competition were very expensive, and also the plane tickets to Israel. גם בשנה שעברה צפיתי בתחרות עם חברים, ונהניתי מכל רגע. Last year, too, I watched the competition with friends, and enjoyed every moment. אני חושבת שהם לא הבינו הרבה מהתחרות – היו בה הרבה אומנים ישראלים מפורסמים ושירים שכל ישראלי מכיר, אבל לאו דווקא זרים. I think they didn't understand much about the competition - there were a lot of famous Israeli artists and songs that every Israeli knows, but not necessarily foreigners. זה בסדר אבל, אני שמחה שיצא להם להכיר מוזיקה ישראלית חדשה. It's okay but, I'm glad they got to know some new Israeli music.

אומנם לא ניצחו פעם נוספת ברצף, אבל זה בסדר. Although they did not win again in succession, it is okay. לא חייבים לנצח כל שנה, וגם מדינות אחרות שולחות אומנים ושירים מדהימים! Don't have to win every year, and other countries send amazing artists and songs too! אני יודעת שעוד ננצח בעתיד, ובינתיים נמשיך להתחרות. I know we will win in the future and in the meantime we will continue to compete. השנה, בגלל הקורונה, התחרות התבטלה. This year, because of the Corona, the competition was canceled. כנראה ששנה הבאה התחרות תהיה פי שתיים יותר טובה! Probably next year the competition will be twice as good!