image

The Israelis, Annael 3: China, Chengdu

Annael 3: China, Chengdu

Chengdu

שלום לכולם, אני רוצה להמשיך לספר לכם על היעד הבא שביקרתי בו בסין-צ'נגדו.

הנסיעה מצפון גווילין לצ'נגדו נמשכה כשבע שעות ארוכות במהלך היום. בסביבות השעה שש בערב הגענו לאכסנייה שנקראת גברת פנדה. אין לי הרבה דברים טובים להגיד על המקום הזה חוץ מארוחת הבוקר הטעימה.

הסיבה העיקרית שהרבה מטיילים עוברים דרך צ'נגדו היא הפנדות המפורסמות. למחרת בבוקר, נסענו לסיור במרכז המחקר והרבייה של הפנדה. המקום מעוצב כפארק ענקי ובו עשרות פנדות בגילאים ובגדלים שונים. מדובר באחד מהמקומות הפופולריים ביותר לביקור בקרבת צ'נגדו או אפילו בכל אזור סצ'ואן ואני לגמרי ממליצה לבלות שם כמה שעות. כבר בתקופות קודמות, סין השתמשה בפנדות ככלי דיפלומטי. כיום נשארו מעט מאד פנדות משום שתהליכים של עיבוד אדמה והרס יערות פגעו באזורי המחייה הטבעיים של הפנדות. סין עושה מאמצים רבים כדי למנוע את הכחדת החיה הזו ומנסה לקדם ילודה. המאמץ הזה משתלם כי כיום יש בערך כאלפיים או שלושת-אלפים פנדות בטבע, אז הן כבר לא ממש בסכנה להיעלם מהעולם בעתיד הקרוב.

כמו שסיפרתי בפרקים הקודמים, לא התמזל מזלנו עם מזג האוויר בסין. ביום שהסתובבנו במרכז המחקר ירד גשם זלעפות ונאלצנו ללבוש מעילי גשם ולהחזיק מטריות במשך שעות. זה לא בדיוק עזר, אני זוכרת שנרטבתי לחלוטין וכך גם יתר חברי הקבוצה. לא הצלחתי לראות את כל הפנדות משום שהיו המוני אנשים שהחזיקו מטריות מעל לראשם והסתירו לי את הפארקים והפנדות החמודות. גם יצא לי לראות גורי פנדות, שם התור היה עוד יותר ארוך כי כולם רצו לצלם אותם ואפילו לעשות איתם סלפי.

יום אחרי זה, נסענו אני ועוד חמישה מחברי הקבוצה בהסעה פרטית ללשאן כדי לראות את פסל הבודהה הענק, אשר נמצא במרחק של מאה עשרים קילומטרים וכשעתיים וחצי נסיעה במכונית מהעיר צ'נגדו. הגובה של הבודהה הוא שבעים ואחת מטרים. מעבר לגודלו המרשים, בתוך הפסל יש מערכת ניקוז מתקדמת שנבנתה עוד במאה השמונה וכוללת צינורות המוחבאים בראש, מאחורי האוזניים ובכתפיים. בשנת אלף תשע-מאות תשעים ושש, סוף סוף נכנס פסל הבודהה לרשימת אתרי המורשת של אונסק"ו.

זה אחד המקומות המתוירים ביותר באזור ולכן התורים בכניסה מאד ארוכים. עליתי וירדתי כל כך הרבה מדרגות תלולות במקום הזה. אני חושבת שמבחינה פיזית, זה היה היום הכי מאתגר וכבר הייתי חסרת-נשימה. תעשו לעצמכם טובה, תהיו בכושר מעולה לפני שאתם יוצאים לטייל בסין. חוץ מהקושי הפיזי, יש לי גם פחד גבהים. אני מפחדת להסתכל ממקום גבוה כלפי מטה. בכל מקרה, אני שמחה שהצלחתי לעשות את הפעילות הזו כי יש לי תמונות מדהימות שתמיד יזכירו לי את החוויה הזו.

ביום האחרון ביקרנו את העיר עצמה, רחוב ג'ינלי הוא מאד קסום ויש בו הרבה חנויות קטנות, מסעדות, אוכל רחוב, פאבים, דוכנים. הלוואי והיה לי יותר זמן להיות שם. גם ביקרנו במקדש וונשו המהמם והמיוחד, ואחר כך ישבנו לנוח בפארק הסמוך. גם הלכנו לפארק העם המפורסם, שם ניתן לראות נשים סיניות רוקדות ריקודי עם לרקע שירים סינים, אפשר גם לשבת באחד מבתי התה ולשתות איזשהו תה מקומי, אני באופן אישי פחות התחברתי לתה שלהם. היה לזה טעם של פרחים, מאד מר אבל היה נחמד לנוח ולראות את התושבים המקומיים משחקים בקלפים או עוברים ניקוי אוזניים בזמן שהם יושבים בבית-תה או מסתובבים ברחובות. כן אני יודעת שזה נשמע מוזר, אבל מסתבר שזה מאד מקובל ופופולרי בסין וראיתי גם הרבה תיירים שמתנסים בטיפול היופי יוצא הדופן הזה.

לסיכום צ'נגדו היא עיר תוססת וגדולה. היא מלאה במרכזי קניות, מרכזי עסקים וגם אטרקציות מעניינות בקרבת מקום. לדעתי, העיר הזו יותר מודרנית מהונג קונג. זיהום האוויר בה גבוה והשמיים אפורים באופן תמידי, לא ראיתי את השמש אפילו פעם אחת. הרכבת התחתית מתפקדת בצורה מצוינת, לפעמים אפילו טיילתי לבד בתוך העיר בביטחון גדול ובלי לחשוש מללכת לאיבוד. זה היתרון בבחירת אכסנייה שנמצאת בקרבת תחנת רכבת-תחתית. את האוטובוסים לא ניסיתי כי פחדתי שלא אמצא את הדרך חזרה.

לבסוף חזרנו לחדרים כדי לארוז את המזוודות ולהתכונן לנסיעה הבאה לכיוון העיר שיאן.Want to learn a language?


Learn from this text and thousands like it on LingQ.

  • A vast library of audio lessons, all with matching text
  • Revolutionary learning tools
  • A global, interactive learning community.

Language learning online @ LingQ

Annael 3: China, Chengdu

Chengdu

שלום לכולם, אני רוצה להמשיך לספר לכם על היעד הבא שביקרתי בו בסין-צ'נגדו. Hello everyone, I want to continue to tell you about the next destination I visited in China-Chengdu.

הנסיעה מצפון גווילין לצ'נגדו נמשכה כשבע שעות ארוכות במהלך היום. The trip from North Guilin to Chengdu took about seven hours during the day. בסביבות השעה שש בערב הגענו לאכסנייה שנקראת גברת פנדה. Around 6 PM, we arrived at a hostel called Mrs. Panda. אין לי הרבה דברים טובים להגיד על המקום הזה חוץ מארוחת הבוקר הטעימה. I don't have many good things to say about this place other than the delicious breakfast.

הסיבה העיקרית שהרבה מטיילים עוברים דרך צ'נגדו היא הפנדות המפורסמות. The main reason many travelers pass through Chengdu is the famous pandas. למחרת בבוקר, נסענו לסיור במרכז המחקר והרבייה של הפנדה. The next morning, we took a tour of the panda research and breeding center. המקום מעוצב כפארק ענקי ובו עשרות פנדות בגילאים ובגדלים שונים. The place is designed as a huge park with dozens of pandas of different ages and sizes. מדובר באחד מהמקומות הפופולריים ביותר לביקור בקרבת צ'נגדו או אפילו בכל אזור סצ'ואן ואני לגמרי ממליצה לבלות שם כמה שעות. This is one of the most popular places to visit near Chengdu or even the whole Sichuan area and I totally recommend spending a few hours there. כבר בתקופות קודמות, סין השתמשה בפנדות ככלי דיפלומטי. In earlier times, China used pandas as diplomatic tools. כיום נשארו מעט מאד פנדות משום שתהליכים של עיבוד אדמה והרס יערות פגעו באזורי המחייה הטבעיים של הפנדות. Today there are very few pandas because soil and forestry processes have damaged the pandas' natural habitat. סין עושה מאמצים רבים כדי למנוע את הכחדת החיה הזו ומנסה לקדם ילודה. China is making great efforts to prevent this animal from being extinct and trying to promote its birth. המאמץ הזה משתלם כי כיום יש בערך כאלפיים או שלושת-אלפים פנדות בטבע, אז הן כבר לא ממש בסכנה להיעלם מהעולם בעתיד הקרוב. This effort pays off because there are now about two or three thousand pandas in the wild, so they are no longer in danger of disappearing from the world in the near future.

כמו שסיפרתי בפרקים הקודמים, לא התמזל מזלנו עם מזג האוויר בסין. As I said in the previous chapters, we were unlucky with the weather in China. ביום שהסתובבנו במרכז המחקר ירד גשם זלעפות ונאלצנו ללבוש מעילי גשם ולהחזיק מטריות במשך שעות. On the day we walked around the research center, it was raining and we had to wear raincoats and hold umbrellas for hours. זה לא בדיוק עזר, אני זוכרת שנרטבתי לחלוטין וכך גם יתר חברי הקבוצה. It didn't exactly help, I remember getting completely wet, as did the rest of the team. לא הצלחתי לראות את כל הפנדות משום שהיו המוני אנשים שהחזיקו מטריות מעל לראשם והסתירו לי את הפארקים והפנדות החמודות. I couldn't see all the pandas because there were hordes of people holding umbrellas over their heads and hiding the cute parks and pandas. גם יצא לי לראות גורי פנדות, שם התור היה עוד יותר ארוך כי כולם רצו לצלם אותם ואפילו לעשות איתם סלפי. I also got to see pandas, where the queue was even longer because everyone wanted to take pictures of them and even do selfies with them.

יום אחרי זה, נסענו אני ועוד חמישה מחברי הקבוצה בהסעה פרטית ללשאן כדי לראות את פסל הבודהה הענק, אשר נמצא במרחק של מאה עשרים קילומטרים וכשעתיים וחצי נסיעה במכונית מהעיר צ'נגדו. The next day, me and five other members of the group took a private ride to Leshan to see the huge Buddha statue, which is a hundred and twenty miles and a two-and-a-half hour car ride from Chengdu city. הגובה של הבודהה הוא שבעים ואחת מטרים. The height of the Buddha is seventy-one meters. מעבר לגודלו המרשים, בתוך הפסל יש מערכת ניקוז מתקדמת שנבנתה עוד במאה השמונה וכוללת צינורות המוחבאים בראש, מאחורי האוזניים ובכתפיים. Beyond its impressive size, inside the statue is an advanced drainage system built as far back as the eighth century that includes tubes hidden in the head, behind the ears and shoulders. בשנת אלף תשע-מאות תשעים ושש, סוף סוף נכנס פסל הבודהה לרשימת אתרי המורשת של אונסק"ו. In the year one thousand nine hundred and ninety-six, the Buddha statue finally entered the UNESCO heritage sites list.

זה אחד המקומות המתוירים ביותר באזור ולכן התורים בכניסה מאד ארוכים. It is one of the most visited places in the area, so the queues at the entrance are very long. עליתי וירדתי כל כך הרבה מדרגות תלולות במקום הזה. I went up and down so many steep stairs in this place. אני חושבת שמבחינה פיזית, זה היה היום הכי מאתגר וכבר הייתי חסרת-נשימה. I think physically, it was the most challenging day and I was already breathless. תעשו לעצמכם טובה, תהיו בכושר מעולה לפני שאתם יוצאים לטייל בסין. Do yourself a favor, be a great fit before you go on a trip to China. חוץ מהקושי הפיזי, יש לי גם פחד גבהים. Besides the physical difficulty, I also have a fear of heights. אני מפחדת להסתכל ממקום גבוה כלפי מטה. I'm afraid to look up from a high place. בכל מקרה, אני שמחה שהצלחתי לעשות את הפעילות הזו כי יש לי תמונות מדהימות שתמיד יזכירו לי את החוויה הזו. Anyway, I'm glad I was able to do this activity because I have amazing photos that will always remind me of this experience.

ביום האחרון ביקרנו את העיר עצמה, רחוב ג'ינלי הוא מאד קסום ויש בו הרבה חנויות קטנות, מסעדות, אוכל רחוב, פאבים, דוכנים. On the last day we visited the city itself, Jinli Street is very magical and has lots of little shops, restaurants, street food, pubs, booths. הלוואי והיה לי יותר זמן להיות שם. I wish I had more time to be there. גם ביקרנו במקדש וונשו המהמם והמיוחד, ואחר כך ישבנו לנוח בפארק הסמוך. We also visited the stunning and special Wanshu Temple, and then sat down to rest in the nearby park. גם הלכנו לפארק העם המפורסם, שם ניתן לראות נשים סיניות רוקדות ריקודי עם לרקע שירים סינים, אפשר גם לשבת באחד מבתי התה ולשתות איזשהו תה מקומי, אני באופן אישי פחות התחברתי לתה שלהם. We also went to the famous People's Park, where you can see Chinese women dancing folk dances to the background of Chinese songs. היה לזה טעם של פרחים, מאד מר אבל היה נחמד לנוח ולראות את התושבים המקומיים משחקים בקלפים או עוברים ניקוי אוזניים בזמן שהם יושבים בבית-תה או מסתובבים ברחובות. It tasted like flowers, very bitter, but it was nice to rest and watch the local people playing cards or cleaning their ears while sitting in a tea room or wandering the streets. כן אני יודעת שזה נשמע מוזר, אבל מסתבר שזה מאד מקובל ופופולרי בסין וראיתי גם הרבה תיירים שמתנסים בטיפול היופי יוצא הדופן הזה. Yes I know it sounds weird, but it turns out to be very popular and popular in China and I've also seen a lot of tourists experimenting with this extraordinary beauty treatment.

לסיכום צ'נגדו היא עיר תוססת וגדולה. In summary Chengdu is a vibrant and large city. היא מלאה במרכזי קניות, מרכזי עסקים וגם אטרקציות מעניינות בקרבת מקום. It is full of shopping centers, business centers and also interesting attractions nearby. לדעתי, העיר הזו יותר מודרנית מהונג קונג. In my opinion, this city is more modern than Hong Kong. זיהום האוויר בה גבוה והשמיים אפורים באופן תמידי, לא ראיתי את השמש אפילו פעם אחת. The air pollution is high and the sky is always gray, I haven't even seen the sun once. הרכבת התחתית מתפקדת בצורה מצוינת, לפעמים אפילו טיילתי לבד בתוך העיר בביטחון גדול ובלי לחשוש מללכת לאיבוד. The subway works great, sometimes even walking alone in the city with great confidence and without fear of getting lost. זה היתרון בבחירת אכסנייה שנמצאת בקרבת תחנת רכבת-תחתית. That's the advantage of choosing a hostel that is close to a subway station. את האוטובוסים לא ניסיתי כי פחדתי שלא אמצא את הדרך חזרה. I didn't try the buses because I was afraid I wouldn't find the way back.

לבסוף חזרנו לחדרים כדי לארוז את המזוודות ולהתכונן לנסיעה הבאה לכיוון העיר שיאן. We finally returned to the rooms to pack the suitcases and prepare for the next trip towards Xi'an.

×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.