×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Podcast: GoStudy - Učíme se česky, GoStudy - 24 - JÁ A PŘÍRODA

GoStudy - 24 - JÁ A PŘÍRODA

Ahoj, dobré ráno, možná dobrý večer. Ahoj každému, kdo poslouchá nový díl podcastu Učíme se česky. Mám radost. Mám radost, že jsme se u podcastu potkali znovu. Dívala jsem se, že minulý týden mnoho, mnoho lidí poslouchalo můj podcast. To je super.

Je dobré trénovat každou jazykovou oblast, každou složku. Ale pamatujte si, že kromě audia je potřeba také číst, psát, dělat i gramatiku a hlavně mluvit. Je škoda, že vás neznám, těším se, že možná někdy vás uvidím v Praze, na ulici nebo na kurzu v GoStudy. Nebo se potkáme někde úplně jinde. A budeme spolu mluvit. Budeme spolu mluvit česky.

Já vás neznám, vy mě už trochu znáte. V každém podcastu říkám něco o sobě. A budu v tom i pokračovat. Budu to dělat dál. Pomalu se zvyšuje vaše úroveň, pomalu se dostáváme dál. V lednu už budeme na B1. A čekají nás malé změny. Ale to všechno vám řeknu až později. Dneska vám chci říct něco o přírodě. O mně a přírodě. O tom, jaké mám ráda počasí.

Co myslíte? Mám ráda zimu nebo teplo? Déšť nebo sluníčko? Nebo mám ráda všechny varianty? Minule jsem už trochu mluvila o podzimu. Slyšeli jste, že podzim nebyl moje oblíbené roční období, ale teď už ho mám ráda.

Nejraději mám ale léto. Léto je roční období, kdy je teplo. Je teplo, protože svítí sluníčko. Svítí sluníčko a je dlouho světlo. Noc je krátká a tma netrvá dlouho. To má na mě velký efekt. Mám ráda dlouhé dny, kdy ještě v 8:00 (osm) nebo v 9:00 (devět) večer je světlo. Mám potom mnoho energie a vydržím dlouho dělat různé věci. Když je tma, tak už chci spát. A spát ve 4 (čtyři) odpoledne není úplně ideální.

Mám ráda léto, protože kvetou květiny a je všude zelená tráva a zelené stromy. Mám ráda léto, protože můžu nosit letní šaty. Mám moc ráda šaty, mám doma asi 40 (čtyřicet) různých šatů. Je pravda, že nejraději nosím černou barvu. Ale v létě nosím i jiné barvy a šaty si užívám. Je to pro mě ideální oblečení, rychlé, ženské a pohodlné. Pohodlné znamená, že se v něm cítíte dobře a můžete v něm bez problémů existovat.

Mám taky ráda léto, protože se můžu koupat. Miluju vodu. Voda je můj kamarád. Moc ráda chodím k vodě, chodím k rybníku, k jezeru nebo do bazénu. Často navštěvuju různé aquaparky a ráda jezdím na tobogánech. Velmi ráda taky ležím na sluníčku a opaluju se. Neopaluju se moc. Jenom trochu, ale jsem jako kočka, ráda se vyhřívám. Vždy se ale musím namazat opalovacím krémem, protože bez toho bych se rychle spálila. Používám velmi vysoký ochranný faktor. SPF 50 je pro mě nutností.

Mám taky ráda léto, protože můžu často jíst meloun a různé saláty. V zimě samozřejmě taky můžu, ale k létu se to prostě hodí víc. Jsem člověk, který preferuje zeleninu a ovoce. A je to typické letní jídlo. Stejně jako různé studené nápoje jsou taky typické pro léto a ty já mám taky moc ráda.

Nejraději v létě někam cestuju. Já vím, že teď je to složité. Je těžké, cestovat. Cestovat moc nejde, ale já na to nechci myslet. Ráda vzpomínám na to, kde jsem byla a jaké to tam bylo. Zavřu na chvíli oči a vidím se na pláži v Itálii nebo v Africe. Někdo říká, že nejkrásnější věci na vzpomínkách je to jejich dělání, když děláte věci, na které potom můžete vzpomínat. Myslím, že to je pravda. A taky věřím, že brzy zase budeme moct jezdit tak, jak jsem byla zvyklá.

Kromě léta mám ráda i jaro. Je možné, že na jaře není tak teplo, ale jaro má mnoho jiných krás. Na jaře kvetou stromy a já ráda chodím s manželem do různých parků a zahrad. Ráda se dívám na přírodu, která už nespí. Na jaře máme taky mnoho svátků a já mám ráda Velikonoce, kdy barvíme vajíčka a máme docela dost tradic. A taky mám ráda svátky, které jsou v květnu. Na jaře všechno kvete a zelná se a zvířátka taky už vědí, že skončila zima a jsou více vidět v přírodě. Jaro je krásné, některé stromy vypadají jako nevěsty, mají bílé květy.

Mám ráda jarní déšť. Mám docela ráda i bouřky na jaře, ráda se dívám na blesky a poslouchám hromy. Když na jaře prší, je to krásné, protože není zima. Na jaře mám taky narozeniny, proto mám samozřejmě jaro ráda.

No a co zima? Zima je moje nejméně oblíbené roční období. V Praze skoro nepadá sníh. Bílou zimu skoro nikdy nevidíme. Jako dítě si pamatuju ještě bílé zimy. Chodili jsme sáňkovat do blízkého parku a stavěli jsme sněhuláky. Dávali jsme mu mrkev místo nosu a jednou jsme s tatínkem udělali malého sněhuláka a vzali ho domů do mrazáku, tam jsme ho měli až do května :) To bylo fajn. Teď už je zima v Praze docela teplá a taky trochu špinavá. Venku není sníh, venku je bláto a špinavá voda. Na horách už taky není tolik sněhu, moc nesněží a sníh rychle taje. To znamená, že se z něj stává voda.

A navíc, já nejsem moc sportovní člověk, nelyžuju. Takže hory nejsou to, na co bych se v zimě mohla těšit. Taky mi vadí dlouhá noc, vadí mi, že je dlouho tma. Ale mám moc ráda atmosféru Vánoc. Je to krásný svátek. Pro mě je to rodinný svátek. Chci trávit Vánoce s rodinou, se svým manželem a s ostatními členy naší rodiny. A mám ráda české vánoční tradice. Nejvíc mám ráda cukroví. To jsou speciální vánoční adkosti. O tradicích na Vánoce a o tom, jak Vánoce probíhají v naší rodině vám ale budu vyprávět v jiném díle podcastu.

Tak a teď se všichni oblečte, teple, jestli je u vás zima a běžte na procházku. Na procházku někam ven na vzduch. Protože je jedno, jaké je počasí a je jedno, jestli je jaro, léto, podzim nebo zima. Venku je vždycky krásně.

Tak na slyšenou zase příště, za 10 (deset) dní u nového dílu.

GoStudy - 24 - JÁ A PŘÍRODA GoStudy - 24 - ICH UND DIE NATUR GoStudy - 24 - ME AND NATURE GoStudy - 24 - YO Y LA NATURALEZA GoStudy - 24 - MOI ET LA NATURE GoStudy - 24 - Io e la natura GoStudy - 24 - Я и природа GoStudy - 24 - Я І ПРИРОДА

Ahoj, dobré ráno, možná dobrý večer. Hey, guten Morgen, vielleicht auch guten Abend. Hi, good morning, maybe good evening. Ahoj každému, kdo poslouchá nový díl podcastu Učíme se česky. Hello to everyone who is listening to the new episode of the Learning Czech podcast. Mám radost. I'm happy. Mám radost, že jsme se u podcastu potkali znovu. I'm glad we met again at the podcast. Dívala jsem se, že minulý týden mnoho, mnoho lidí poslouchalo můj podcast. I watched a lot, a lot of people listening to my podcast last week. To je super.

Je dobré trénovat každou jazykovou oblast, každou složku. Es ist gut, jeden Sprachbereich, jede Komponente zu trainieren. It is good to train every language area, every component. Хорошо практиковать каждую языковую область, каждый компонент. Ale pamatujte si, že kromě audia je potřeba také číst, psát, dělat i gramatiku a hlavně mluvit. But remember that in addition to audio, you also need to read, write, do grammar and most importantly speak. Je škoda, že vás neznám, těším se, že možná někdy vás uvidím v Praze, na ulici nebo na kurzu v GoStudy. It's a pity that I don't know you, I'm looking forward to seeing you in Prague, on the street or on a course in GoStudy. Nebo se potkáme někde úplně jinde. Or we'll meet somewhere else entirely. A budeme spolu mluvit. And we'll talk. Budeme spolu mluvit česky.

Já vás neznám, vy mě už trochu znáte. I don't know you, you already know me a little. V každém podcastu říkám něco o sobě. In every podcast, I say something about myself. A budu v tom i pokračovat. And I will continue to do so. Budu to dělat dál. I'll keep doing it. Pomalu se zvyšuje vaše úroveň, pomalu se dostáváme dál. Langsam steigt Ihr Niveau, langsam kommen wir weiter. Slowly your level increases, slowly we get on. V lednu už budeme na B1. A čekají nás malé změny. And small changes await us. Ale to všechno vám řeknu až později. But I'll tell you all later. Dneska vám chci říct něco o přírodě. Today I want to tell you something about nature. O mně a přírodě. About me and nature. O tom, jaké mám ráda počasí. About how I like the weather.

Co myslíte? Mám ráda zimu nebo teplo? Déšť nebo sluníčko? Rain or sun? Nebo mám ráda všechny varianty? Minule jsem už trochu mluvila o podzimu. I talked a bit about autumn last time. Slyšeli jste, že podzim nebyl moje oblíbené roční období, ale teď už ho mám ráda. You've heard that fall wasn't my favorite season, but now I love it.

Nejraději mám ale léto. But my favorite is summer. Léto je roční období, kdy je teplo. Je teplo, protože svítí sluníčko. Svítí sluníčko a je dlouho světlo. The sun is shining and there is a long light. Noc je krátká a tma netrvá dlouho. To má na mě velký efekt. That has a big effect on me. Mám ráda dlouhé dny, kdy ještě v 8:00 (osm) nebo v 9:00 (devět) večer je světlo. Mám potom mnoho energie a vydržím dlouho dělat různé věci. Then I have a lot of energy and I last a long time to do different things. Když je tma, tak už chci spát. Wenn es dunkel ist, möchte ich schlafen. When it's dark, I want to sleep. A spát ve 4 (čtyři) odpoledne není úplně ideální. And sleeping at 4 (four) in the afternoon is not entirely ideal.

Mám ráda léto, protože kvetou květiny a je všude zelená tráva a zelené stromy. Mám ráda léto, protože můžu nosit letní šaty. I like summer because I can wear summer clothes. Mám moc ráda šaty, mám doma asi 40 (čtyřicet) různých šatů. I really like dresses, I have about 40 (forty) different dresses at home. Je pravda, že nejraději nosím černou barvu. Es stimmt, dass ich lieber Schwarz trage. True, I prefer to wear black. Ale v létě nosím i jiné barvy a šaty si užívám. But I wear other colors in the summer and I enjoy the dress. Je to pro mě ideální oblečení, rychlé, ženské a pohodlné. It's the perfect outfit for me, fast, feminine and comfortable. Pohodlné znamená, že se v něm cítíte dobře a můžete v něm bez problémů existovat. Comfortable means that you feel comfortable and can exist in it without any problems.

Mám taky ráda léto, protože se můžu koupat. I also like summer because I can swim. Miluju vodu. Voda je můj kamarád. Moc ráda chodím k vodě, chodím k rybníku, k jezeru nebo do bazénu. I really like to go to the water, to the pond, to the lake or to the pool. Často navštěvuju různé aquaparky a ráda jezdím na tobogánech. Velmi ráda taky ležím na sluníčku a opaluju se. Neopaluju se moc. I don't tan too much. Jenom trochu, ale jsem jako kočka, ráda se vyhřívám. Just a little, but I'm like a cat, I like to warm up. Vždy se ale musím namazat opalovacím krémem, protože bez toho bych se rychle spálila. Používám velmi vysoký ochranný faktor. SPF 50 je pro mě nutností. SPF 50 is a must for me.

Mám taky ráda léto, protože můžu často jíst meloun a různé saláty. V zimě samozřejmě taky můžu, ale k létu se to prostě hodí víc. Of course I can in the winter, but it's just better for the summer. Jsem člověk, který preferuje zeleninu a ovoce. A je to typické letní jídlo. Stejně jako různé studené nápoje jsou taky typické pro léto a ty já mám taky moc ráda. Like various cold drinks, they are also typical of summer and I also like them very much. Как и различные прохладительные напитки, они тоже типичны для лета и мне очень нравятся.

Nejraději v létě někam cestuju. I like to travel in the summer. Já vím, že teď je to složité. I know it's complicated now. Я знаю, что сейчас это сложно. Je těžké, cestovat. Трудно путешествовать. Cestovat moc nejde, ale já na to nechci myslet. Ich kann nicht viel reisen, aber ich will auch gar nicht daran denken. You can't travel much, but I don't want to think about it. Я не могу много путешествовать, но я не хочу об этом думать. Ráda vzpomínám na to, kde jsem byla a jaké to tam bylo. I like to remember where I was and what it was like. Мне нравится вспоминать, где я был и что там было. Zavřu na chvíli oči a vidím se na pláži v Itálii nebo v Africe. Někdo říká, že nejkrásnější věci na vzpomínkách je to jejich dělání, když děláte věci, na které potom můžete vzpomínat. Some say that the most beautiful thing about memories is doing them when you do things that you can then remember. Myslím, že to je pravda. A taky věřím, že brzy zase budeme moct jezdit tak, jak jsem byla zvyklá. And I also believe that soon we will be able to ride again as I was used to.

Kromě léta mám ráda i jaro. In addition to summer, I also like spring. Je možné, že na jaře není tak teplo, ale jaro má mnoho jiných krás. It is possible that spring is not so warm, but spring has many other beauties. Na jaře kvetou stromy a já ráda chodím s manželem do různých parků a zahrad. Trees bloom in the spring and my husband and I like to go to various parks and gardens. Ráda se dívám na přírodu, která už nespí. I like to look at nature that no longer sleeps. Na jaře máme taky mnoho svátků a já mám ráda Velikonoce, kdy barvíme vajíčka a máme docela dost tradic. A taky mám ráda svátky, které jsou v květnu. And I also like the holidays, which are in May. Na jaře všechno kvete a zelná se a zvířátka taky už vědí, že skončila zima a jsou více vidět v přírodě. Im Frühling blüht und grünt alles, und die Tiere wissen, dass der Winter vorbei ist und sie in der Natur mehr zu sehen sind. In the spring, everything blooms and cabbage, and the animals already know that winter is over and are more visible in nature. Jaro je krásné, některé stromy vypadají jako nevěsty, mají bílé květy. Spring is beautiful, some trees look like brides, they have white flowers.

Mám ráda jarní déšť. I like spring rain. Mám docela ráda i bouřky na jaře, ráda se dívám na blesky a poslouchám hromy. I also quite like thunderstorms in spring, I like to watch the lightning and listen to the thunder. Když na jaře prší, je to krásné, protože není zima. When it rains in the spring, it's beautiful because it's not cold. Na jaře mám taky narozeniny, proto mám samozřejmě jaro ráda. It's also my birthday in spring, so of course I love spring.

No a co zima? What about winter? Zima je moje nejméně oblíbené roční období. Winter is my least favorite season. V Praze skoro nepadá sníh. There is almost no snow in Prague. Bílou zimu skoro nikdy nevidíme. We almost never see a white winter. Jako dítě si pamatuju ještě bílé zimy. As a child, I still remember white winters. Chodili jsme sáňkovat do blízkého parku a stavěli jsme sněhuláky. We went sledding to a nearby park and built snowmen. Dávali jsme mu mrkev místo nosu a jednou jsme s tatínkem udělali malého sněhuláka a vzali ho domů do mrazáku, tam jsme ho měli až do května :) To bylo fajn. Wir haben ihm Karotten statt Nasen gegeben, und einmal haben Papa und ich einen kleinen Schneemann gebastelt und ihn mit nach Hause in die Gefriertruhe genommen, wo er bis Mai blieb :) Das war gut. We gave him a carrot instead of a nose and once my dad and I made a little snowman and took him home in the freezer, we had him there until May :) That was nice. Teď už je zima v Praze docela teplá a taky trochu špinavá. Now the winter in Prague is quite warm and also a bit dirty. Venku není sníh, venku je bláto a špinavá voda. Na horách už taky není tolik sněhu, moc nesněží a sníh rychle taje. There is not so much snow in the mountains either, it does not snow much and the snow melts quickly. To znamená, že se z něj stává voda. This means that it becomes water.

A navíc, já nejsem moc sportovní člověk, nelyžuju. Plus, I'm not a very sporty person, I don't ski. Takže hory nejsou to, na co bych se v zimě mohla těšit. So the mountains are not something I can look forward to in the winter. Taky mi vadí dlouhá noc, vadí mi, že je dlouho tma. I also mind a long night, it bothers me that it's long dark. Еще я не люблю длинную ночь, меня беспокоит, что темно долго. Ale mám moc ráda atmosféru Vánoc. Je to krásný svátek. Pro mě je to rodinný svátek. Chci trávit Vánoce s rodinou, se svým manželem a s ostatními členy naší rodiny. I want to spend Christmas with my family, my husband and other members of our family. A mám ráda české vánoční tradice. Nejvíc mám ráda cukroví. I like sweets the most. To jsou speciální vánoční adkosti. These are special Christmas treats. O tradicích na Vánoce a o tom, jak Vánoce probíhají v naší rodině vám ale budu vyprávět v jiném díle podcastu. But I will tell you about Christmas traditions and how Christmas goes in our family in another part of the podcast.

Tak a teď se všichni oblečte, teple, jestli je u vás zima a běžte na procházku. Jetzt zieht euch alle an, zieht euch warm an, wenn euch kalt ist, und geht spazieren. So now everyone get dressed, warm if you have a cold and go for a walk. Na procházku někam ven na vzduch. For a walk somewhere out in the air. Protože je jedno, jaké je počasí a je jedno, jestli je jaro, léto, podzim nebo zima. Denn es spielt keine Rolle, wie das Wetter ist, und es ist egal, ob es Frühling, Sommer, Herbst oder Winter ist. Because it doesn't matter what the weather is like and it doesn't matter if it's spring, summer, autumn or winter. Venku je vždycky krásně. It's always beautiful outside.

Tak na slyšenou zase příště, za 10 (deset) dní u nového dílu. So to be heard again next time, in 10 (ten) days for a new work.