×

我們使用cookies幫助改善LingQ。通過流覽本網站,表示你同意我們的 cookie 政策.

Kuulostaa hyvältä, Kuulostaa hyvältä 17 - Kirjallisuuden la… — 閱讀文本

Kuulostaa hyvältä, Kuulostaa hyvältä 17 - Kirjallisuuden laitoksella

中級1 芬蘭語 課程,練習閱讀

立即開始學習本課

Kuulostaa hyvältä 17 - Kirjallisuuden laitoksella

Jutta: Hyvä päivää!

Virkailija: Päivää.

Jutta: Minä olen Jutta Schneider. Olen saksalainen suomen kielen ja kulttuurin opiskelija. Minä haluaisin tietää, olisiko teillä jokin minulle sopiva Suomen kirjallisuuden kurssi.

Virkailija: Kaikki meidän kurssimme ovat suomalaisen kirjallisuuden kursseja. Niillä tarkastellaan kotimaista kirjallisuutta eri aikakausina ja eri näkökulmista. Osaisitko sanoa, mistä sinä mahdollisesti olisit kiinnostunut?

Jutta: En oikein tiedä … suomalaisesta kirjallisuudesta yleensä. Minä en tiedä siitä yhtään mitään.

Virkailija: No sitten tässä opinto-oppaassa on kurssi, joka saattaisi olla sinulle sopiva: suomalaisen kirjallisuuden klassikot.

Jutta: Klassikot! Käsitelläänkö siellä vain vanhaa kirjallisuutta?

Virkailija: Ei, sekä vanhaa että uutta. Ensin on Suomen kirjallisuuden historian kurssi ja sen jälkeen kaksi kurssia, joilla luetaan kirjallisuutta, tehdään analyysejä erityyppisistä teksteistä ja keskustellaan niistä. Ensimmäisellä kurssilla käsitellään kirjallisuutta kahdeksan sataa luvulta yhdeksän sataa luvun alkuun ja toisella kurssilla siitä eteenpäin nykykirjallisuuteen asti.

Jutta: Kuulostaa mielenkiintoiselta, mutta ovatkohan ne kurssit liian vaikeita minulle?

Virkailija: Minun on vaikea sanoa sitä. Minusta sinä puhut ja ymmärrät suomea erittäin hyvin. Mutta ehkä on parasta, että otat yhteyttä kurssin opettajaan ja puhut ensin hänen kanssaan. Hänellä on vastaanotto perjantaisin kello kymmenestä yhteentoista.

Jutta: Hyvä. Minä otan ensin yhteyttä häneen. Miten minä voin ilmoittautua tälle kurssille?

Virkailija: Ilmoittautuminen tälle kurssille alkaa vasta ensi viikon maanantaina. Tuohon ilmoitustaululle pannaan lista, johon kirjoitetaan oma nimi ja yhteystiedot: puhelinnumero, osoite, ja sähköpostiosoite. Sinun kannattaa ilmoittautua ajoissa, koska kurssille mahtuu vain kaksi kymmentä ensimmäistä. Sitten se on täynnä.

Jutta: Se on hyvä tietää. Kiitoksia näistä tiedoista.

Virkailija: Ei kestä. Näkemiin.

Jutta: Näkemiin.

Learn languages from TV shows, movies, news, articles and more! Try LingQ for FREE