×

LingQ'yu daha iyi hale getirmek için çerezleri kullanıyoruz. Siteyi ziyaret ederek, bunu kabul edersiniz: çerez politikası.


image

Prejavy prezidenta Andreja Kisku (most translated to English), 2017-09-01 Prezident ku Dňu Ústavy: Dbajme na demokratické pravidlá

2017-09-01 Prezident ku Dňu Ústavy: Dbajme na demokratické pravidlá

Prezident ku Dňu Ústavy: Dbajme na demokratické pravidlá

Prezident Andrej Kiska vystúpil v piatok s príhovorom v Národnej rade SR pri príležitosti 25. výročia prijatia Ústavy SR:

„Náš kalendár je vcelku bohatý na štátne sviatky a pamätné dni. Vďaka niektorým si pripomíname udalosti, ktoré formovali našu civilizáciu, našu krajinu, našu občiansku spoločnosť. Iné sú oslavou hrdinstva našich predkov. Ďalšie odkazujú na našu tradičnú vieru a kultúru. Niektoré sa viažu sa dobu spred niekoľko desiatok rokov, iné na udalosti staré niekoľko stoviek rokov či až dve tisícročia.

Menšia časť z týchto významných a symbolických dní, ktoré si každoročne pripomíname, sa týka nedávnych čias. Medzi takéto sviatky patrí 17. november, ktorým oslavujeme porážku komunistickej totality. Prvý január, ktorým si pripomíname vznik Slovenskej republiky. A dnešný Deň ústavy, ktorej prijatie pred 25. rokmi vzniku samostatného Slovenska predchádzalo.

Sú to dôležité chvíle modernej histórie, ktoré väčšina súčasných obyvateľov našej krajiny zažila na vlastnej koži. Na tieto udalosti má každý z nás zo strednej či staršej generácie vlastné spomienky. Viažu sa k nim vlastné pocity, hodnotenia a názory.

Mnohí ľudia si pamätajú, že vzápätí po prijatí ústavy a vzniku štátu politická moc opakovane a nehanebne šliapala po ústavných základoch mladej Slovenskej republiky. Trvalo takmer dve desaťročia, kým sa v ústavodarnom orgáne našla väčšina, ktorá napravila najhrubšie zneužitie právomocí v histórii samostatného Slovenska — zrušila Mečiarove amnestie. Symbol autoritatívneho, neústavného, ničoho sa neštítiacieho spôsobu výkonu štátnej moci.

Trvalým zdrojom úprimného a skutočného vlastenectva spojeného s Dňom Ústavy sa preto nestanú legendy o činoch a motiváciách tých, ktorí sa pričinili o slovenskú štátnosť. Naše oslavy ústavnosti by sa mali zaobísť bez pokusov prepisovať históriu pomocou účelových nacionalistických mýtov. Mali by sme prestať rozdeľovať spoločnosť na základe toho, ako kto vtedy premýšľal a konal. Aj preto, lebo náš štát budovali, poctivo mu slúžili a do pevného partnerstva s európskym demokratickým spoločenstvom doviedli práve tí, ktorí nesúhlasili s garnitúrou, čo bola pri moci pred 25. rokmi.

Mali by sme povýšiť ústavu nad tieto spory. Mali by sme sa vyhnúť tomu, aby sme ľuďom hovorili, čo majú cítiť pri spomienke na udalosti spred štvrť storočia. My — politici s výkonnou a zákonodarnou mocou — by sme mali pristupovať k sviatku Dňa ústavy s obzvlášť veľkou pokorou.

Dnešný Deň Ústavy oslavujeme preto, lebo jej prijatie položilo základ slobodného demokratického Slovenska. Žijeme v krajine, v ktorej každodenný občiansky život a spravovanie vecí verejných diktuje a rámcuje Ústava Slovenskej republiky. Právny štát je dnes samozrejmou oporou modernej spoločnosti a prirodzeným garantom základných práv a slobôd ľudí, ktorí na Slovensku žijú. Iba ústava zabezpečuje, že po nehodných vládcoch v demokratickej spoločnosti môžu prísť takí, ktorí štát a spoločnosť povedú k všeobecnému prospechu.

Ústava Slovenskej republiky a náš štát, ktorý stojí na jej základoch, preukázali napriek viacerým výzvam za tých 25 rokov obdivuhodnú životaschopnosť. Sama ústava je živý dokument, ktorý prešiel viacerými zmenami. Výkon časti našich suverénnych práv sme za prísne určených podmienok preniesli na spoločné rozhodovanie v rámci Európskej únie. Zaviedli sme inštitút verejného ochrancu práv, inštitút súdnej rady, zrušili sme trestnoprávnu imunitu poslancov.

Toto všetko je dôkazom snahy o zlepšovanie demokratických procesov. A naopak, spoločná politická vôľa umožnila, že nedošlo k zmenám, ktoré by demokratický duch našej ústavy narušili. Vážme si to — keď sa rozhliadneme v dnešnom svete, vidíme, že to vôbec nie je samozrejmé.

Dnešnému dňu, dňu prijatia základného zákona suverénneho štátu, preto patrí po zásluhe pevné miesto v kalendári štátnych sviatkov. Ale ako prezident Slovenskej republiky som presvedčený, že naša ambícia by mala byť väčšia — tento deň by mal mať pevné miesto v srdciach ľudí na Slovensku. Byť zdrojom a symbolom úprimného vlastenectva, hrdosti na našu krajinu. Ale vyžaduje si to viac ako len oslavovať ústavu. Vyžaduje si to pamätať nielen na ústavu, ale aj na ústavnosť, na dodržiavanie demokratických pravidiel.

Povinnosťou politikov je dobre spravovať štát a použiť moc zverenú nám ústavou tak, aby sa žiaden človek na Slovensku necítil zabudnutý, odstrčený a bezmocný. Dnes, zajtra — neustále a neúnavne — musíme posilňovať dôveru ľudí k štátu, k jeho ústavným inštitúciám. Inštitúciám, vďaka ktorým môžeme slobodne rozvíjať našu krajinu. Ísť príkladom v úcte k tradíciám demokratického štátu. Ukazovať hlboký rešpekt k obmedzeniu a kontrole moci. Posilňovať prvky systému bŕzd a protiváh vo vzťahoch medzi ústavnými orgánmi, ktorý je základom zdravej demokratickej spoločnosti. Pestovať úctu k pravidlám právneho štátu, k rovnosti pred zákonom, k aktívnej ochrane práv a slobôd každej ľudskej bytosti, k menšinám a k menšinovým názorom.

Výchova k vlastenectvu nezahŕňa iba našu krásnu reč, kultúru, tradície a dejiny. Ale aj úctu k právu, úctu k spravodlivosti, úctu k solidarite, úctu k tolerancii. Úctu k hodnotám, o ktoré sa opiera ústava Slovenskej republiky ako zvrchovaného, demokratického a právneho štátu. Toto je našou úlohou, ktorú si musíme dnes, na Deň ústavy pripomenúť a ktorú sa musíme každý deň pokúšať naplniť skutočným obsahom.“

2017-09-01 Prezident ku Dňu Ústavy: Dbajme na demokratické pravidlá 2017-09-01 President on Constitution Day: let's follow democratic rules

Prezident ku Dňu Ústavy: Dbajme na demokratické pravidlá Президент у День Конституції: давайте дотримуватися демократичних правил

Prezident Andrej Kiska vystúpil v piatok s príhovorom v Národnej rade SR pri príležitosti 25. výročia prijatia Ústavy SR:

„Náš kalendár je vcelku bohatý na štátne sviatky a pamätné dni. "Наш календар досить насичений державними святами та пам'ятними датами. Vďaka niektorým si pripomíname udalosti, ktoré formovali našu civilizáciu, našu krajinu, našu občiansku spoločnosť. Завдяки деяким з них ми вшановуємо події, які сформували нашу цивілізацію, нашу країну, наше громадянське суспільство. Iné sú oslavou hrdinstva našich predkov. Інші - це вшанування героїзму наших предків. Ďalšie odkazujú na našu tradičnú vieru a kultúru. Інші посилаються на наші традиційні вірування та культуру. Niektoré sa viažu sa dobu spred niekoľko desiatok rokov, iné na udalosti staré niekoľko stoviek rokov či až dve tisícročia. Деякі з них пов'язані з кількома десятиліттями тому, інші - з подіями, яким кілька сотень років або навіть два тисячоліття.

Menšia časť z týchto významných a symbolických dní, ktoré si každoročne pripomíname, sa týka nedávnych čias. Менша частина цих важливих і символічних днів, які ми відзначаємо щороку, відносяться до недавніх часів. Medzi takéto sviatky patrí 17. november, ktorým oslavujeme porážku komunistickej totality. Серед таких свят - 17 листопада, коли відзначається перемога над комуністичним тоталітаризмом. Prvý január, ktorým si pripomíname vznik Slovenskej republiky. Першого січня, що відзначається на честь заснування Словацької Республіки. A dnešný Deň ústavy, ktorej prijatie pred 25. rokmi vzniku samostatného Slovenska predchádzalo. А сьогодні - День Конституції, прийняття якої 25 років тому передувало створенню незалежної Словаччини.

Sú to dôležité chvíle modernej histórie, ktoré väčšina súčasných obyvateľov našej krajiny zažila na vlastnej koži. Na tieto udalosti má každý z nás zo strednej či staršej generácie vlastné spomienky. У кожного з нас, представників середнього чи старшого покоління, є свої спогади про ці події. Viažu sa k nim vlastné pocity, hodnotenia a názory. До них додаються їхні власні почуття, оцінки та думки.

Mnohí ľudia si pamätajú, že vzápätí po prijatí ústavy a vzniku štátu politická moc opakovane a nehanebne šliapala po ústavných základoch mladej Slovenskej republiky. Багато хто пам'ятає, що незабаром після прийняття конституції і створення держави політична влада неодноразово і безсоромно топталася по конституційних засадах молодої Словацької Республіки. Trvalo takmer dve desaťročia, kým sa v ústavodarnom orgáne našla väčšina, ktorá napravila najhrubšie zneužitie právomocí v histórii samostatného Slovenska — zrušila Mečiarove amnestie. Знадобилося майже два десятиліття, щоб знайти більшість у конституційному органі, який виправив найгрубіше зловживання владою в історії незалежної Словаччини - скасував амністії Мечіара. Symbol autoritatívneho, neústavného, ničoho sa neštítiacieho spôsobu výkonu štátnej moci. Символ авторитарного, неконституційного, нічим не обмеженого способу здійснення державної влади.

Trvalým zdrojom úprimného a skutočného vlastenectva spojeného s Dňom Ústavy sa preto nestanú legendy o činoch a motiváciách tých, ktorí sa pričinili o slovenskú štátnosť. Тому тривалим джерелом щирого і непідробного патріотизму, пов'язаного з Днем Конституції, не стануть легенди про вчинки і мотивації тих, хто зробив внесок у словацьку державність. Naše oslavy ústavnosti by sa mali zaobísť bez pokusov prepisovať históriu pomocou účelových nacionalistických mýtov. Наше святкування конституціоналізму має бути позбавлене спроб переписати історію за допомогою доцільних націоналістичних міфів. Mali by sme prestať rozdeľovať spoločnosť na základe toho, ako kto vtedy premýšľal a konal. Ми повинні припинити ділити суспільство на основі того, хто як думав і діяв у той час. Aj preto, lebo náš štát budovali, poctivo mu slúžili a do pevného partnerstva s európskym demokratickým spoločenstvom doviedli práve tí, ktorí nesúhlasili s garnitúrou, čo bola pri moci pred 25. rokmi. А ще тому, що нашу державу будували, чесно служили їй і привели до міцного партнерства з європейською демократичною спільнотою ті, хто був незгодний з гарнізоном, який був при владі 25 років тому.

Mali by sme povýšiť ústavu nad tieto spory. Ми повинні підняти Конституцію над цими суперечками. Mali by sme sa vyhnúť tomu, aby sme ľuďom hovorili, čo majú cítiť pri spomienke na udalosti spred štvrť storočia. Ми повинні уникати вказувати людям, що вони повинні відчувати, коли згадують події чвертьстолітньої давнини. My — politici s výkonnou a zákonodarnou mocou — by sme mali pristupovať k sviatku Dňa ústavy s obzvlášť veľkou pokorou. Ми - політики, наділені виконавчою та законодавчою владою - повинні підходити до свята Дня Конституції з особливим смиренням.

Dnešný Deň Ústavy oslavujeme preto, lebo jej prijatie položilo základ slobodného demokratického Slovenska. Žijeme v krajine, v ktorej každodenný občiansky život a spravovanie vecí verejných diktuje a rámcuje Ústava Slovenskej republiky. Ми живемо в країні, де повсякденне громадянське життя та управління продиктоване і оформлене Конституцією Словацької Республіки. Právny štát je dnes samozrejmou oporou modernej spoločnosti a prirodzeným garantom základných práv a slobôd ľudí, ktorí na Slovensku žijú. Верховенство права сьогодні є самоочевидним стовпом сучасного суспільства і природним гарантом основних прав і свобод людей, які живуть у Словаччині. Iba ústava zabezpečuje, že po nehodných vládcoch v demokratickej spoločnosti môžu prísť takí, ktorí štát a spoločnosť povedú k všeobecnému prospechu. Тільки конституція гарантує, що на зміну негідним правителям у демократичному суспільстві можуть прийти ті, хто буде керувати державою і суспільством для загального блага.

Ústava Slovenskej republiky a náš štát, ktorý stojí na jej základoch, preukázali napriek viacerým výzvam za tých 25 rokov obdivuhodnú životaschopnosť. Sama ústava je živý dokument, ktorý prešiel viacerými zmenami. Сама Конституція є живим документом, який зазнав кілька змін. Výkon časti našich suverénnych práv sme za prísne určených podmienok preniesli na spoločné rozhodovanie v rámci Európskej únie. Ми делегували здійснення деяких наших суверенних прав спільному прийняттю рішень в рамках Європейського Союзу на суворо визначених умовах. Zaviedli sme inštitút verejného ochrancu práv, inštitút súdnej rady, zrušili sme trestnoprávnu imunitu poslancov. Ми запровадили інститут громадського захисника прав, інститут Судової ради, скасували кримінальну недоторканність народних депутатів.

Toto všetko je dôkazom snahy o zlepšovanie demokratických procesov. Все це свідчить про прагнення до вдосконалення демократичних процесів. A naopak, spoločná politická vôľa umožnila, že nedošlo k zmenám, ktoré by demokratický duch našej ústavy narušili. І навпаки, спільна політична воля забезпечила відсутність змін, які б підірвали демократичний дух нашої Конституції. Vážme si to — keď sa rozhliadneme v dnešnom svete, vidíme, že to vôbec nie je samozrejmé. Давайте цінувати це - коли ми озираємося навколо в сучасному світі, ми бачимо, що це зовсім не очевидно.

Dnešnému dňu, dňu prijatia základného zákona suverénneho štátu, preto patrí po zásluhe pevné miesto v kalendári štátnych sviatkov. Сьогоднішній день, день прийняття основного закону суверенної держави, тому заслужено посідає міцне місце в календарі державних свят. Ale ako prezident Slovenskej republiky som presvedčený, že naša ambícia by mala byť väčšia — tento deň by mal mať pevné miesto v srdciach ľudí na Slovensku. Але як президент Словацької Республіки, я вважаю, що наші амбіції повинні бути більшими - цей день повинен зайняти міцне місце в серцях народу Словаччини. Byť zdrojom a symbolom úprimného vlastenectva, hrdosti na našu krajinu. Бути джерелом і символом щирого патріотизму, гордості за свою країну. Ale vyžaduje si to viac ako len oslavovať ústavu. Але для цього потрібно більше, ніж просто прославляти Конституцію. Vyžaduje si to pamätať nielen na ústavu, ale aj na ústavnosť, na dodržiavanie demokratických pravidiel. Це вимагає пам'ятати не лише про конституцію, але й про конституціоналізм, повагу до демократичних правил.

Povinnosťou politikov je dobre spravovať štát a použiť moc zverenú nám ústavou tak, aby sa žiaden človek na Slovensku necítil zabudnutý, odstrčený a bezmocný. Обов'язок політиків - добре керувати державою і використовувати владу, довірену нам конституцією, так, щоб жодна людина в Словаччині не відчувала себе забутою, маргіналізованою і безправною. Dnes, zajtra — neustále a neúnavne — musíme posilňovať dôveru ľudí k štátu, k jeho ústavným inštitúciám. Сьогодні, завтра - постійно і невтомно - ми повинні зміцнювати довіру людей до держави, до її конституційних інститутів. Inštitúciám, vďaka ktorým môžeme slobodne rozvíjať našu krajinu. Інституції, які дозволяють нам вільно розвивати нашу країну. Ísť príkladom v úcte k tradíciám demokratického štátu. Показувати приклад поваги до традицій демократичної держави. Ukazovať hlboký rešpekt k obmedzeniu a kontrole moci. Виявляючи глибоку повагу до стриманості та контролю влади. Posilňovať prvky systému bŕzd a protiváh vo vzťahoch medzi ústavnými orgánmi, ktorý je základom zdravej demokratickej spoločnosti. Посилити елементи системи стримувань і противаг у відносинах між конституційними органами, що є основою здорового демократичного суспільства. Pestovať úctu k pravidlám právneho štátu, k rovnosti pred zákonom, k aktívnej ochrane práv a slobôd každej ľudskej bytosti, k menšinám a k menšinovým názorom.

Výchova k vlastenectvu nezahŕňa iba našu krásnu reč, kultúru, tradície a dejiny. Ale aj úctu k právu, úctu k spravodlivosti, úctu k solidarite, úctu k tolerancii. Úctu k hodnotám, o ktoré sa opiera ústava Slovenskej republiky ako zvrchovaného, demokratického a právneho štátu. Повага до цінностей, що лежать в основі Конституції Словацької Республіки як суверенної, демократичної та правової держави. Toto je našou úlohou, ktorú si musíme dnes, na Deň ústavy pripomenúť a ktorú sa musíme každý deň pokúšať naplniť skutočným obsahom.“ Це наше завдання сьогодні, в День Конституції, про яке ми повинні пам'ятати і яке ми повинні намагатися щодня наповнювати реальним змістом".