×

Używamy ciasteczek, aby ulepszyć LingQ. Odwiedzając stronę wyrażasz zgodę na nasze polityka Cookie.


image

Druhá světová válka (Second World War), 08. Průběh války. Obsazení Dánska a Norska

08. Průběh války. Obsazení Dánska a Norska

Velitel německého válečného námořnictva (Kriegsmarine) vyzýval od podzimu 1939 Hitlera k okupaci Norska, jehož přístavy představovaly optimální základny pro německé ponorky. V polovině prosince Hitler projevil souhlas, načež byl vypracován plán Unternehmen Weserübung, podle něhož mělo být Norsko obsazeno po souběžném vylodění německých pozemních sil v osmi největších přístavech. Plán zahrnoval také okupaci Dánska, které mělo poskytnout letecké základny. Svoji roli v Hitlerově rozhodnutí sehrála rovněž důležitost norského přístavu Narvik, jenž sloužil jako překladiště při dovozu švédské železné rudy do Německa. Této skutečnosti si byli dobře vědomi i Britové, kteří chystali vlastní výsadek v Narviku, odkud hodlali podpořit Finy v jejich boji proti Sovětům. Po skončení Zimní války bylo ale od tohoto záměru upuštěno.

Začátkem dubna zahájili Britové zaminovávání norských výsostných vod, čímž však podnítili německý útok, k němuž došlo 9. dubna 1940. Dánsko se vzdalo bez boje během jediného dne. (Byla to jediná okupovaná země, která si svoje židovské spoluobčany zachránila před nacistickým holokaustem. Shromáždila je a v noci je tajně převedla do neutrálního Švédska). Zato v Norsku narazili Němci na houževnatý odpor. Většina vylodění proběhla úspěšně s výjimkou Osla, které bylo dobyto teprve německými výsadkáři. V Narviku se Němcům podařilo obsadit město i přístav, záhy však byli obklíčeni takřka pětinásobnou přesilou Britů, Francouzů a Norů, podporovaných Královským námořnictvem (Royal Navy). V následné bitvě o Narvik byli Němci koncem května nuceni město vyklidit a ustoupit směrem k hranicím Švédska, ovšem vývoj situace ve Francii přiměl Spojence počátkem června ke stažení jejich oddílů z Norska. Němci zde později instalovali loutkovou vládu pod vedením norského zrádce Vidkuna Quislinga.

08. Průběh války. Obsazení Dánska a Norska 08. The course of the war. Occupation of Denmark and Norway

Velitel německého válečného námořnictva (Kriegsmarine) vyzýval od podzimu 1939 Hitlera k okupaci Norska, jehož přístavy představovaly optimální základny pro německé ponorky. The commander of the German navy (Kriegsmarine) called on Hitler from the autumn of 1939 to occupy Norway, whose ports were the optimal base for German submarines. V polovině prosince Hitler projevil souhlas, načež byl vypracován plán Unternehmen Weserübung, podle něhož mělo být Norsko obsazeno po souběžném vylodění německých pozemních sil v osmi největších přístavech. In mid-December, Hitler agreed, after which a plan for the Unternehmen Weserübung was drawn up to occupy Norway after the simultaneous landing of German ground forces in the eight largest ports. Plán zahrnoval také okupaci Dánska, které mělo poskytnout letecké základny. The plan also included the occupation of Denmark to provide air bases. Svoji roli v Hitlerově rozhodnutí sehrála rovněž důležitost norského přístavu Narvik, jenž sloužil jako překladiště při dovozu švédské železné rudy do Německa. The importance of the Norwegian port of Narvik, which served as a transhipment point for the import of Swedish iron ore to Germany, also played a role in Hitler's decision. Této skutečnosti si byli dobře vědomi i Britové, kteří chystali vlastní výsadek v Narviku, odkud hodlali podpořit Finy v jejich boji proti Sovětům. The British were well aware of this fact, who were preparing their own landing in Narvik, from where they intended to support the Finns in their fight against the Soviets. Po skončení Zimní války bylo ale od tohoto záměru upuštěno. After the end of the Winter War, however, this intention was abandoned.

Začátkem dubna zahájili Britové zaminovávání norských výsostných vod, čímž však podnítili německý útok, k němuž došlo 9. dubna 1940. In early April, the British began mining Norwegian territorial waters, but they launched a German attack on April 9, 1940. Dánsko se vzdalo bez boje během jediného dne. Denmark surrendered without a fight in a single day. (Byla to jediná okupovaná země, která si svoje židovské spoluobčany zachránila před nacistickým holokaustem. (It was the only occupied country to save its Jewish fellow citizens from the Nazi Holocaust. Shromáždila je a v noci je tajně převedla do neutrálního Švédska). She gathered them and secretly transferred them to neutral Sweden at night). Zato v Norsku narazili Němci na houževnatý odpor. In Norway, on the other hand, the Germans encountered stubborn resistance. Většina vylodění proběhla úspěšně s výjimkou Osla, které bylo dobyto teprve německými výsadkáři. Most of the landings were successful, with the exception of Oslo, which was conquered only by German paratroopers. V Narviku se Němcům podařilo obsadit město i přístav, záhy však byli obklíčeni takřka pětinásobnou přesilou Britů, Francouzů a Norů, podporovaných Královským námořnictvem (Royal Navy). In Narvik, the Germans managed to occupy the city and the port, but were soon surrounded by an almost five-fold superiority of the British, French and Norwegians, supported by the Royal Navy. V následné bitvě o Narvik byli Němci koncem května nuceni město vyklidit a ustoupit směrem k hranicím Švédska, ovšem vývoj situace ve Francii přiměl Spojence počátkem června ke stažení jejich oddílů z Norska. In the ensuing battle of Narvik, the Germans were forced to evacuate the city at the end of May and retreat towards the Swedish border, but developments in France forced the Allies to withdraw their troops from Norway in early June. Němci zde později instalovali loutkovou vládu pod vedením norského zrádce Vidkuna Quislinga. The Germans later installed a puppet government here under the leadership of the Norwegian traitor Vidkun Quisling.