×

우리는 LingQ를 개선하기 위해서 쿠키를 사용합니다. 사이트를 방문함으로써 당신은 동의합니다 쿠키 정책.


image

Украинский кризис, Фінансові зловживання

Фінансові зловживання

Фінансові зловживання у відбудові Донбасу суворо припинятимуться – міністр інфраструктури Версія для друку Коментувати Поділитись у соціальній мережі

Інна Кузнецова

11.07.2014

Гість «Вашої Свободи»: Максим Бурбак, міністр інфраструктури України.

Інна Кузнецова: Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк на останньому засіданні Кабміну України сказав, що для відновлення інфраструктури Донецької та Луганської областей потрібно 8,1 мільярдів гривень. Це попередні підсумки.

Це, очевидно, приблизні розрахунки і не зовсім зрозумілі. Тому що як Донецьк, так і Луганськ фактично ще перебувають під контролем бойовиків, сепаратистів. Очевидно, якісь підрахунки проводилися попередньо там, де вже міста звільнені.

Додати до плейлиста ЗАВАНТАЖИТИ

– Попередньо ми робили підрахунки. Кожне міністерство робило попередні підрахунки у тих містах, які звільнені від терористів.

Стосовно Міністерства інфраструктури, то ми порахували приблизно мільярд гривень. Але це те, що ми можемо подивитися. Щоб упевнитися у цьому, я особисто у вівторок був у Слов'янську, зі мною був мій перший заступник та керівник «Укрзалізниці». Ми разом подивилися залізницю, вокзал у Слов'янську, намагалися подивитися мостові переходи, але вони всі заміновані. У вівторок не було можливості, бо нам не давали дозволу підійти.

Для того, щоб розпочинати відновлювальні роботи, мною було видане доручення для Державної спеціальної служби транспорту (таке в нас є) про те, щоб туди направили наші відділення по розмінуванню. Вони з сьогоднішнього дня вже там, починають роботи по розмінуванню об'єктів інфраструктури. – Як Ви вважаєте, скільки часу знадобиться саме на розмінування? Я бачила відео, на якому один з мінерів чи саперів говорив про те, що на це піде щонайменше місяць-два.

Сапер дистанційно підриває залишки мінометних снарядів, Семенівка, 9 липня 2014 року

– Дуже багато замінованого. Особливо це є під'їзні шляхи, це мостові переходи. Впевнений, що пооб'єктно будемо розміновувати і відразу почнемо процедуру відновлення. Залізничний вокзал у Слов'янську розмінований, всі приміщення пошти у Слов'янську, а їх 13, розміновані. У вівторок я відвідав центральне відділення пошти. Колектив на місці. І щира подяка тим дівчатам, які вже були там. Вони відразу починали мити підлогу. Тому що там був штаб терористів. Показали, в якому стані зараз обладнання. Всі комп'ютери розколочені, техніки немає. Але, головне, вони попросили, щоб ми їм передали скло для того, щоб можна було засклити і вже розпочинати роботу. 10 відділень з 13 вже працюють.

– Тобто «Укрпошта» – це частина пенсій?

– «Укрпошта» – це є пенсії, це є періодика, це є передачі. Сьогодні «Укрпошта» у Слов'янську та у Краматорську відновила грошові перекази. Тобто родичі з усієї України мають можливість передати гроші у звільнені місця.

– Це важливо. Тому що, оскільки люди не мають грошей, вони хотіли би, можливо, купити продукти, але купити їх не можуть, бо не мають за що.

– Так.

І у Слов'янську почали підвозити продукти для людей. Ми разом з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим гуманітарку людям передавали. Тобто робимо все для відновлення нормального функціонування життя. Я хотів би ще раз підтримати прем'єр-міністра Арсенія Яценюка у тому, що мешканцям звільнених міст треба повертатися і разом з владою відновлювати нормальну життєдіяльність. – Звідки ви розраховуєте брати ці кошти? Я знаю, що прем'єр-міністр говорив, що гроші у бюджеті є лише на військових і на виплату пенсій та зарплат. Будемо звертатися до європейських партнерів, до країн-донорів терміново профінансувати всі відновлювальні роботи

– Ми всі знаємо, що грошей у бюджеті немає великої кількості. Тому ми будемо звертатися (тим паче, що Німеччина вже заявила, що буде допомагати відновлювати) до наших європейських партнерів, до країн-донорів для того, щоб терміново профінансувати всі відновлювальні роботи.

– Вони можуть, наприклад, ремонтувати залізничне полотно чи, можливо, збудувати якісь понтонні мости?

– Можу Вам відкрити секрет, що понтонні мости у нас є. Якщо буде треба, то ми їх будемо ставити на місця. Це теж сфера відповідальності Державної спеціальної служби транспорту.

По-друге, після візиту ми мали довгу бесіду з головою «Укрзалізниці» Борисом Остап'юком, який запевнив, «Укрзалізниця» своїми силами почне відбудовувати. І сьогодні вже у Краматорську ми почали відбудовувати вузлову лікарню для того, щоб люди могли вчасно звертатися по медичну допомогу. А це дуже потрібно у тих районах.

– Зараз, очевидно, потік переселенців зі Слов'янська і Краматорська зупинився, натомість є переселення з Донецька і з Луганська. За останні п'ять днів (це ми отримали інформацію від одного благочинного фонду «Мир і порядок» з Харківщини) жителі цих міст, які поприїздили до Харкова, допомагають їм шукати роботу чи ще щось, але є проблеми з виїздом з Луганська і з Донецька. Оскільки власним транспортом багато людей не ризикують виїздити, а з потягами є проблема. Наприклад, потяг з Луганська на Харків йде в 00:30, а в місті з 22:00 комендантська година. Як вирішити таке питання?

– Є потяги приміського сполучення. Це напрямок до Харкова. І з Луганська на Київ є поїзди. Потім було створено міжвідомчий координаційний штаб на базі Державної служби з надзвичайних ситуацій, створено три транзитні коридори, по яких населення може виходити з зони АТО. І на кожному з цих коридорів відкритий наш штаб.

Є представники «Укрзалізниці», які там цілодобово чергують. Є представники Державної інспекції автомобільного транспорту, які постійно там чергують, тобто які координують роботу по подачі вагонів і координують роботу по замовленні автобусів для вивезення всіх бажаючих.

– Наскільки людям просто знати про цю інформацію? Луганськ і Донецьк – міста великі. Люди налякані, вони бояться виходити. Мені вчора довелося спілкуватися з однією мешканкою Луганська, дуже патріотично налаштованою. Ця людина не може покинути місто, тому що є якісь родинні проблеми, її чоловік працює, він не може виїхати. Але світло то є, то його немає.

Як вони можуть дізнатися? Ну, через мережу інтернет не всі можуть.

– Подзвонити на гарячу урядову лінію. Там відразу ж нададуть інформацію стосовно того, куди, як і де людина може виїхати, де вона може зупинитися, і де вона може знайти будь-яку інформацію. Будь ласка, дзвоніть на гарячу лінію. У мене є мобільні телефони лише наших представників на цих транзитних коридорах.

– У фонді «Мир і порядок» кажуть, що люди, які телефонують, говорять про те, що у касах немає квитків, а квитки продають самі провідники, завищуючи ціну приблизно удвічі.

Я знаю, що у вас на сайті написано, що можна і безплатно їхати.

Можна безкоштовно виїхати з зони АТО

– Можна безкоштовно виїхати з зони АТО. Я розумію, що, може, десь є якісь спекуляції, тому прошу відразу повідомляти нам – ми готові відреагувати оперативною. Таку інформацію я з мережі інтернет і з «Фейсбук» теж отримав, тому відразу дав доручення, щоб її перевірили.

– Можливо, є якісь державні пункти евакуації?

– Державні пункти на цих транзитних коридорах – у місті Красноармійськ (Донецька область), місті Сватове (Луганська область) і місті Барвінкове (Харківська область). Там є намети.

– І зі Сватова є безкоштовні потяги до Києва, можна їхати?

– Так.

Коли нам координаційний штаб надає замовлення, ми подаємо вагон, два, тобто скільки потрібно. Сформовано навіть три потяги. По кожному можемо подати у будь-який час. «Укрзалізниця», Головтрансінспекція, Міністерство інфраструктури готові повністю забезпечити від'їзд всіх бажаючих. Але все ж таки я хотів би зауважити, що там, де вже звільнені території, я думаю, що потрібно підтримати заклик прем'єр-міністра Яценюка стосовно того, щоб люди вже поверталися на свої місця і починали відбудовувати разом з нами. – Зважаючи на те, що Ви там були, наскільки люди готові до того, щоб відбудовувати місто? Мені довелося бачити знову ж таки відео зі Слов'янська, де місцеві мешканці спілкувалися з заступником глави президентської адміністрації, паном Косюком, не зовсім було видно з цього відео бажання людей вийти на той же суботник чи щось ще. Чи це страх людей? Вони були залякані три місяці і зараз бояться? Чи це якесь небажання суцільне чи бажання того, що їм дадуть просто це?

– Люди у нас різні бувають. Я теж бачив багато людей. І коли ми вийшли на площу у Слов'янську, то були і обвинувачення. – Які саме?

– Що ви у цьому винні! Що ви сюди приїхали? Але більшість людей все ж таки позитивно налаштовані, вони дякували нам. І навіть були такі заклики: «Слава Україні!» – «Героям слава!». І таке було.

Люди надіються, що держава відразу розпочне. Але все ж таки ми їм доводили і розказували (ми ж не можемо людей обманювати), що за день цього неможливо зробити, що масштаб руйнувань досить великий, треба всім разом підкачати рукави і починати працювати, не чекати, що держава завтра все відбудує. Разом! Все ж таки є і органи місцевого самоврядування, які вже повинні налагоджувати роботу.

Я бачив представників РЕМу, які просилив військових допомогти, тому що більшість у них об'єктів – у лісосмузі. Я їх розумію, вони бояться по-людськи туди йти, тому що там можуть бути ще якісь терористи недобиті. Тому разом всі ми зробимо і відбудуємо Донецьку та Луганську області.

– Я розумію, можливо, питання не зовсім до Вас. Лінії електропередач. Дуже багато пошкоджень. Світло вже в деяких районах Луганська подають, але з настанням темряви там відбувається мародерство. Наскільки швидко можна буде відновити?

Потрібно 10-15 днів, щоб відновити. Терористи замінували всі підстанції

– По Слов'янську можу сказати, що центр міста вже підключили у вівторок пообіді, надвечір. У середу вже половина міста (воно там на дві зони поділяється) була освітлена. Але ми спілкувалися з міністром палива та енергетики Проданом, він сказав, що потрібно 10-15 днів для того, щоб відновити. Дуже багато пошкоджень. Терористи замінували всі підстанції. Дуже багато їх пошкоджено. І треба буде час, щоб їх відновити.

– Зважаючи на те, що зараз літо, людям в кінці кінців можна і в наметі переночувати. Але багато будівель напівзруйновані. Наприклад, перше парадне і шосте парадне цілі, а друге і третє зруйновані. Як будуть відновлюватися ці будинки?

– Думаю, що найближчим часом віце-прем'єр, міністр регіонального розвитку Гройсман відвідає теж звільнені міста. Я йому про це розказував, що люди відразу питають у мене: коли нам дах полагодять, а коли наш під'їзд відремонтують? Треба знову ж таки подивитися масштаб цих пошкоджень і порахувати та виділяти також на це. Це не буде дуже швидко, але все ж таки треба це зробити.

– За таких пошкоджень наскільки реально людей відселити, заселити кудись? Там не так і багато готелів, шкіл. Де можна людей розселити на такий час?

– Штаби тим і займаються. Штаби створені у кожному обласному центрі України. І передавали вже інформацію, скільки переміщених осіб вони можуть приймати. Може, на певний час треба буде переселяти. Але зрозумійте, якщо людина їде, то це потрібне дитяче місце і в садочку, у школі, треба обов'язково роботу людині надати. Все ж таки треба відновлювати місцеве самоврядування, місцеву владу для того, щоб з ними разом приймати рішення, проводити експертизу, чи ця будова підлягає капітальному ремонту або ж її треба вже зносити. Тобто є певний перелік заходів.

– Наскільки місцеве самоврядування готове співпрацювати з владою?

– Я бачив декількох депутатів. Так поважно ходили. Більше нікого я там не бачив. Але є представники Нацгвардії, є представники МНС, які вже керують ситуацією. Вони в ній розібралися. І думаю, що найближчим часом повернуться і представники місцевої влади. Треба буде призначати на місцях керівників.

– Треба буде призначати якихось напіввійськових керівників?

– Треба призначати людей, які будуть брати на себе відповідальність у дуже такий тяжкий момент, а не ховатися і кивати, що Київ повинен щось зробити. Треба в принципі брати на себе якусь частку відповідальності.

– Бо знову ж таки з тих відео, які я бачила, місцеві бабці кажуть: поверніть нам нашу Нелю Штепу! На запитання, як ми її можемо повернути, кажуть: це ж нам її колись вибрали. Ця фраза дуже розкішна: нам її колись вибрали.

Очевидно, журналісти добре пам'ятають історію з пані Штепою і те, як народним депутатом від Слов'янська був син колишнього прем'єр-міністра Миколи Азарова Олексій Азаров, який робив багато подарунків для мешканців Слов'янська. Очевидно, трохи вони звикли до таких подарунків. Чекають і зараз цього?

Я бачив і інших людей, кричали, щоб жодного з тієї банди, з Партії регіонів, тут не було, зробіть все, щоб вони не повернулися

– Я бачив і інших людей, які кричали, щоб жодного з тієї партії і з тієї банди, з Партії регіонів, тут не було, зробіть все, щоб вони не повернулися. Такі теж були люди.

Але все ж таки я можу підтвердити, що вони кажуть: тих, що нам обрали, тих, що нам поставили, але таких нам вже не треба, давайте інших. Я кажу: перепрошую, але все ж таки це місцеве самоврядування. Це не люди з Місяця, не люди з Марсу, ви ж їх обрали, ви ж за них голосували. Це ж ваші, вони ж тут жили.

І чи сприймуть вони людей, яких їм привезуть? Ні! Думаю, щоб владнати ситуацію і вийти з позитивом, треба, щоб людина була місцева, яка має якийсь певний рівень довіри у людей. Це головне завдання зараз буде стояти: як знайти цю людину?

– Це дуже складне завдання.

Звільняли не тільки Слов'янськ, а Артемівськ, Семенівку і так далі. Як там ситуація?

По лінії Міністерства інфраструктури сума більше мільярда

– Де можливо, ми вже робимо інвентаризацію всіх наших об'єктів стосовно збитків, які нанесені. Я Вам відразу можу сказати, що це по лінії Міністерства інфраструктури сума більше мільярда. У зв'язку тим, що зараз теж відбуваються події і дії у зоні АТО, то цифра не зменшиться, як би мені цього не хотілося. Але наших сил і можливостей, міністерства вистачить для того, щоб все це відремонтувати якнайшвидше.

800 кілометрів пошкоджено магістральних шляхів. Потрібно 480 мільйонів попередньо

Був представник служби автомобільних доріг Донецької області. Він сказав, що біля 800 кілометрів пошкоджено. Це магістральних шляхів. Тобто за те, що відповідає Міністерство інфраструктури. На шляхи потрібно 480 мільйонів попередньо.

Підірваний диверсантами залізничний міст у районі населеного пункту Новобахмутівка неподалік Донецька, 7 липня 2014 року

– Там 400 мільйонів, там 400 мільйонів. Чи немає бажання у місцевих, не у місцевих (Україна є Україна з корупцією) десь щось?

Якщо хтось навіть припускає собі думку, що десь щось умикне з цих грошей, начувайтеся! Кому війна, а кому мати рідна! Це не спрацює

– У мене сьогодні була апаратна нарада у міністерстві. І я там зустрічався з місцевими чиновниками. Відразу я хотів би попередити: якщо хтось навіть припускає собі думку, що він десь щось умикне з цих грошей, яких немає, які ще треба знайти, потім направити туди і все це відбудувати, то я кажу, що начувайтеся! Отакого не буде: кому війна, а кому мати рідна! Тут це не спрацює. Це буде відповідальність кожного керівника за свій колектив, щоб не повторилося, що гроші розікрали.

Спочатку були цифри одні, коли подивився на очі і помацав, стали удвічі меншими

Тому впевнений, що треба. І ми відразу запустили процедуру інвентаризації наших об'єктів, те, що пошкоджено. Для цього я і виїжджав туди. Тому що спочатку були цифри одні, потім, коли подивився на очі і помацав, вони стали удвічі меншими.

– А знайшли тих, хто дав цифри більші?

– Зрозумійте, надають так інформацію. Ми ж не можемо там бути. Це ми подзвонили, кого могли видзвонити. А кого не могли видзвонити – ми так робимо припущення. Тобто все це треба дослідити.

– Їхати і перевіряти на місці.

Я буду особисто контролювати всі роботи

– Так.

Я впевнений, що це моя не перша і не остання поїздка у звільнені міста, тому що я буду особисто контролювати всі ці роботи.

– Стосовно міст не звільнених. Донецьк і Луганськ. Аеропорти у цих містах – це великі аеропорти. Вони фактично зруйновані. Вони зараз перебувають під контролем сил АТО, але між тим з самих аеропортів вилетіти не можна і прилетіти теж не можна.

Скільки коштів потрібно буде на відновлення цього всього? І на коли це можна сподіватися?

– Можу відразу сказати, що більше місяця тому ми відізвали сертифікати аеропортів у Луганську і в Донецьку. Туди літати вже не можна було. Ми не можемо як міністерство забезпечити безпеку руху. Тобто ми відізвали сертифікати.

Можу сказати, що не знаю. По тих фотографіях, які я бачив, донецький аеропорт, будівля зруйнована, там побите скло. Але треба зайти туди і подивитися. Найбільш вартісне – це злітно-посадкова смуга. Ми не знаємо, що там, як вона пошкоджена чи не пошкоджена.

Мало того, що донецький аеропорт ще не був введений в експлуатацію з 2012 року, тому що його будували під Євро-2012, і він не був введений в експлуатацію. Понад 100 мільйонів гривень ще треба було заплатити за роботи, щоб його ввести в експлуатацію, то тепер треба відбудовувати знову, по-новому.

І можу сказати, що як призначений міністр інфраструктури, я думав, буду займатися реформами (ну, ними теж займаємося), буду займатися модернізацією інфраструктури, але ніколи навіть і гадки не мав, що будемо займатися відновленням пошкодженою і зруйнованою терористами інфраструктурою. Але, як у нас кажуть на Буковині, очі бояться, а руки роблять. Зробимо і це.

– Я думаю, що там само не думали про те, що і симферопольський аеропорт буде також без ліцензій чи з забраними ліцензії. Сполучення між Кримом і материковою Україною так само у багатьох людей викликає масу невдоволення, тому що то росіяни додають ціни на квитки. Як зараз?

Аеропорт «Сімферополь» ми закрили. Перевезення з Росії є незаконними

– Є залізничне сполучення, є автомобільне сполучення. Аеропорт «Сімферополь» ми закрили. Всі здійснені перевезення пасажирські з Росії туди є незаконними. Вони є порушенням чинного міжнародного права, про що ми неодноразово повідомляли ІКАО (це міжнародна організація), про що ми неодноразово повідомляли Російську Федерацію.

З Мінюстом готуємо позов про відшкодування збитків, налітали на понад 200 мільйонів гривень

Зараз ми разом з Мінюстом готуємо позов про відшкодування збитків, як мінімум. Тому що, скажемо так, десь налітали на понад 200 мільйонів гривень. І будемо звертатися в міжнародні організації стосовно реагування на такі протизаконні дії.

Те ж саме з морськими портами. Морські порти зачинені. Ми надіслали в штаб-квартиру ІМО повідомлення, щоб вони повідомили всім країнам, які здійснюють судноплавство, про те, що порти України у Криму зачинені, і ми не можемо забезпечити безпеку руху. Тобто, щоб кораблі не заходили у ці порти.

Що там робиться? Яка екологічна ситуація? Які вантажі перевозять? А, може, зброю? Хтозна. Там немає наших представників.

А по сполученню з Кримом, то я ще раз перепрошую всіх наших пасажирів, тому що є затримання у прибутті потягів, перевіряють наші прикордонники, з тієї сторони не знаю, хто там їх перевіряє, але і на в'їзді у Крим перевіряють, і на вокзалі у Сімферополі перевіряють, але все ж таки сполучення є.


Фінансові зловживання

Фінансові зловживання у відбудові Донбасу суворо припинятимуться – міністр інфраструктури Версія для друку Коментувати Поділитись у соціальній мережі Financial abuses in the reconstruction of Donbass will be severely stopped - Minister of Infrastructure Print version Comment Share on social network

Інна Кузнецова

11.07.2014

Гість «Вашої Свободи»: Максим Бурбак, міністр інфраструктури України. Guest of "Your Freedom": Maksym Burbak, Minister of Infrastructure of Ukraine.

Інна Кузнецова: Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк на останньому засіданні Кабміну України сказав, що для відновлення інфраструктури Донецької та Луганської областей потрібно 8,1 мільярдів гривень. Inna Kuznetsova: The Prime Minister of Ukraine Arseniy Yatsenyuk said at the last meeting of the Cabinet of Ministers of Ukraine that 8.1 billion hryvnias are needed to restore the infrastructure of Donetsk and Luhansk regions. Це попередні підсумки. These are preliminary results.

Це, очевидно, приблизні розрахунки і не зовсім зрозумілі. These are obviously approximate calculations and not entirely clear. Тому що як Донецьк, так і Луганськ фактично ще перебувають під контролем бойовиків, сепаратистів. Because both Donetsk and Luhansk are actually still under the control of militants, separatists. Очевидно, якісь підрахунки проводилися попередньо там, де вже міста звільнені. Apparently, some calculations were made in advance where the cities have already been liberated.

Додати до плейлиста ЗАВАНТАЖИТИ Add to playlist DOWNLOAD

– Попередньо ми робили підрахунки. - We previously made calculations. Кожне міністерство робило попередні підрахунки у тих містах, які звільнені від терористів. Each ministry made preliminary calculations in those cities that were liberated from terrorists.

Стосовно Міністерства інфраструктури, то ми порахували приблизно мільярд гривень. As for the Ministry of Infrastructure, we counted about a billion hryvnias. Але це те, що ми можемо подивитися. But that's what we can see. Щоб упевнитися у цьому, я особисто у вівторок був у Слов'янську, зі мною був мій перший заступник та керівник «Укрзалізниці». To make sure of this, I personally was in Slovyansk on Tuesday, with my first deputy and head of Ukrzaliznytsia. Ми разом подивилися залізницю, вокзал у Слов'янську, намагалися подивитися мостові переходи, але вони всі заміновані. We looked at the railway, the station in Slovyansk, we tried to look at the bridge crossings, but they were all mined. У вівторок не було можливості, бо нам не давали дозволу підійти. There was no opportunity on Tuesday because we were not allowed to approach.

Для того, щоб розпочинати відновлювальні роботи, мною було видане доручення для Державної спеціальної служби транспорту (таке в нас є) про те, щоб туди направили наші відділення по розмінуванню. In order to start the restoration work, I issued an order to the State Special Transport Service (we have one) to send our demining offices there. Вони з сьогоднішнього дня вже там, починають роботи по розмінуванню об'єктів інфраструктури. They are already there from today, starting work on demining of infrastructure objects. – Як Ви вважаєте, скільки часу знадобиться саме на розмінування? - How long do you think it will take for demining? Я бачила відео, на якому один з мінерів чи саперів говорив про те, що на це піде щонайменше місяць-два. I saw a video in which one of the miners or sappers said that it would take at least a month or two.

Сапер дистанційно підриває залишки мінометних снарядів, Семенівка, 9 липня 2014 року A sapper remotely detonates mortar shells in Semenivka, northern Ukraine, July 9, 2014

– Дуже багато замінованого. - A lot of mines. Особливо це є під'їзні шляхи, це мостові переходи. Especially these are access roads, these are bridge crossings. Впевнений, що пооб'єктно будемо розміновувати і відразу почнемо процедуру відновлення. I am sure that we will demine object by object and start the recovery procedure immediately. Залізничний вокзал у Слов'янську розмінований, всі приміщення пошти у Слов'янську, а їх 13, розміновані. The railway station in Slovyansk has been demined, all post offices in Slovyansk, and 13 of them, have been demined. У вівторок я відвідав центральне відділення пошти. On Tuesday, I visited the central post office. Колектив на місці. The team is in place. І щира подяка тим дівчатам, які вже були там. And sincere thanks to those girls who have already been there. Вони відразу починали мити підлогу. They immediately began to wash the floor. Тому що там був штаб терористів. Because there was a terrorist headquarters. Показали, в якому стані зараз обладнання. Showed in what condition now the equipment. Всі комп'ютери розколочені, техніки немає. All computers are dismembered, there is no equipment. Але, головне, вони попросили, щоб ми їм передали скло для того, щоб можна було засклити і вже розпочинати роботу. But, most importantly, they asked us to give them the glass so that it could be glazed and start working. 10 відділень з 13 вже працюють. 10 out of 13 branches are already operating.

– Тобто «Укрпошта» – це частина пенсій? - That is "Ukrposhta" is a part of pensions?

– «Укрпошта» – це є пенсії, це є періодика, це є передачі. Сьогодні «Укрпошта» у Слов'янську та у Краматорську відновила грошові перекази. Today Ukrposhta resumed money transfers in Slovyansk and Kramatorsk. Тобто родичі з усієї України мають можливість передати гроші у звільнені місця. That is, relatives from all over Ukraine have the opportunity to transfer money to vacated places.

– Це важливо. - It is important. Тому що, оскільки люди не мають грошей, вони хотіли би, можливо, купити продукти, але купити їх не можуть, бо не мають за що. Because because people don't have money, they might want to buy products, but they can't buy them because they don't have anything.

– Так.

І у Слов'янську почали підвозити продукти для людей. And in Slovyansk they started to bring products for people. Ми разом з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим гуманітарку людям передавали. Together with the Minister of Internal Affairs Arsen Avakov, we handed over the humanitarian aid to the people. Тобто робимо все для відновлення нормального функціонування життя. That is, we do everything to restore the normal functioning of life. Я хотів би ще раз підтримати прем'єр-міністра Арсенія Яценюка у тому, що мешканцям звільнених міст треба повертатися і разом з владою відновлювати нормальну життєдіяльність. I would like to once again support Prime Minister Arseniy Yatsenyuk in saying that the residents of the liberated cities should return and resume normal life together with the authorities. – Звідки ви розраховуєте брати ці кошти? - Where do you expect to get these funds? Я знаю, що прем'єр-міністр говорив, що гроші у бюджеті є лише на військових і на виплату пенсій та зарплат. I know that the Prime Minister said that the money in the budget is only for the military and for the payment of pensions and salaries. Будемо звертатися до європейських партнерів, до країн-донорів терміново профінансувати всі відновлювальні роботи We will turn to European partners, to donor countries to urgently finance all restoration work

– Ми всі знаємо, що грошей у бюджеті немає великої кількості. - We all know that there is not a lot of money in the budget. Тому ми будемо звертатися (тим паче, що Німеччина вже заявила, що буде допомагати відновлювати) до наших європейських партнерів, до країн-донорів для того, щоб терміново профінансувати всі відновлювальні роботи. Therefore, we will turn (especially since Germany has already stated that it will help to restore) to our European partners, to donor countries, in order to urgently finance all restoration work.

– Вони можуть, наприклад, ремонтувати залізничне полотно чи, можливо, збудувати якісь понтонні мости? - Can they, for example, repair the railway or, perhaps, build some pontoon bridges?

– Можу Вам відкрити секрет, що понтонні мости у нас є. Якщо буде треба, то ми їх будемо ставити на місця. - I can tell you a secret that we have pontoon bridges. If necessary, we will put them in place. Це теж сфера відповідальності Державної спеціальної служби транспорту. This is also the responsibility of the State Special Transport Service.

По-друге, після візиту ми мали довгу бесіду з головою «Укрзалізниці» Борисом Остап'юком, який запевнив, «Укрзалізниця» своїми силами почне відбудовувати. Secondly, after the visit we had a long conversation with the head of Ukrzaliznytsia Borys Ostapyuk, who assured us that Ukrzaliznytsia would start rebuilding on its own. І сьогодні вже у Краматорську ми почали відбудовувати вузлову лікарню для того, щоб люди могли вчасно звертатися по медичну допомогу. And today in Kramatorsk we started to rebuild the nodal hospital so that people could seek medical help in time. А це дуже потрібно у тих районах. And this is very much needed in those areas.

– Зараз, очевидно, потік переселенців зі Слов'янська і Краматорська зупинився, натомість є переселення з Донецька і з Луганська. - Now, obviously, the flow of migrants from Slovyansk and Kramatorsk has stopped, instead there are resettlements from Donetsk and Luhansk. За останні п'ять днів (це ми отримали інформацію  від одного благочинного фонду «Мир і порядок» з Харківщини) жителі цих міст, які поприїздили до Харкова, допомагають їм шукати роботу чи ще щось, але є проблеми з виїздом з Луганська і з Донецька. For the last five days (we received information from a charity fund "Peace and Order" from Kharkiv region) residents of these cities, who came to Kharkiv, help them look for work or something, but there are problems with leaving Lugansk and Donetsk . Оскільки власним транспортом багато людей не ризикують виїздити, а з потягами є проблема. Because many people do not risk leaving by their own transport, there is a problem with trains. Наприклад, потяг з Луганська на Харків йде в 00:30, а в місті з 22:00 комендантська година. For example, the train from Luhansk to Kharkiv leaves at 00:30, and in the city from 22:00 curfew. Як вирішити таке питання? How to solve such a question?

– Є потяги приміського сполучення. - There are suburban trains. Це напрямок до Харкова. This is a direction to Kharkiv. І з Луганська на Київ є поїзди. And there are trains from Luhansk to Kyiv. Потім було створено міжвідомчий координаційний штаб на базі Державної служби з надзвичайних ситуацій, створено три транзитні коридори, по яких населення може виходити з зони АТО. Then an interdepartmental coordination headquarters was established on the basis of the State Emergency Service, three transit corridors were created, through which the population can leave the ATO zone. І на кожному з цих коридорів відкритий наш штаб. And our headquarters is open on each of these corridors.

Є представники «Укрзалізниці», які там цілодобово чергують. There are representatives of Ukrzaliznytsia who are on duty there around the clock. Є представники Державної інспекції автомобільного транспорту, які постійно там чергують, тобто які координують роботу по подачі вагонів і координують роботу по замовленні автобусів для вивезення всіх бажаючих. There are representatives of the State Inspectorate for Road Transport, who are constantly on duty there, ie who coordinate the work on the supply of cars and coordinate the work on ordering buses to take everyone out.

– Наскільки людям просто знати про цю інформацію? - How easy is it for people to know about this information? Луганськ і Донецьк – міста великі. Luhansk and Donetsk are big cities. Люди налякані, вони бояться виходити. People are scared, they are afraid to go out. Мені вчора довелося спілкуватися з однією мешканкою Луганська, дуже патріотично налаштованою. Yesterday I had to communicate with a resident of Luhansk, very patriotic. Ця людина не може покинути місто, тому що є якісь родинні проблеми, її чоловік працює, він не може виїхати. This person cannot leave the city because there are some family problems, her husband works, he cannot leave. Але світло то є, то його немає. But light is, then it is not.

Як вони можуть дізнатися? How can they find out? Ну, через мережу інтернет не всі можуть. Well, not everyone can go online.

– Подзвонити на гарячу урядову лінію. - Call the government hotline. Там відразу ж нададуть інформацію стосовно того, куди, як і де людина може виїхати, де вона може зупинитися, і де вона може знайти будь-яку інформацію. They will immediately provide information on where, how and where a person can leave, where he can stay, and where he can find any information. Будь ласка, дзвоніть на гарячу лінію. Please call the hotline. У мене є мобільні телефони лише наших представників на цих транзитних коридорах. I have the mobile phones of only our representatives in these transit corridors.

– У фонді «Мир і порядок» кажуть, що люди, які телефонують, говорять про те, що у касах немає квитків, а квитки продають самі провідники, завищуючи ціну приблизно удвічі. - The Peace and Order Foundation says that people who call say that there are no tickets at the box office, and the tickets are sold by the conductors themselves, inflating the price about twice.

Я знаю, що у вас на сайті написано, що можна і безплатно їхати. I know that your website says that you can go for free.

Можна безкоштовно виїхати з зони АТО You can leave the anti-terrorist operation zone free of charge

– Можна безкоштовно виїхати з зони АТО. Я розумію, що, може, десь є якісь спекуляції, тому прошу відразу повідомляти нам – ми готові відреагувати оперативною. I understand that maybe there is some speculation somewhere, so please let us know immediately - we are ready to respond promptly. Таку інформацію я з мережі інтернет і з «Фейсбук» теж отримав, тому відразу дав доручення, щоб її перевірили. I also received such information from the Internet and Facebook, so I immediately gave an order to check it.

– Можливо, є якісь державні пункти евакуації? - Maybe there are some state evacuation points?

– Державні пункти на цих транзитних коридорах – у місті Красноармійськ (Донецька область), місті Сватове (Луганська область) і місті Барвінкове (Харківська область). - State checkpoints on these transit corridors are in the city of Krasnoarmeysk (Donetsk region), the city of Svatove (Luhansk region) and the city of Barvinkove (Kharkiv region). Там є намети. There are tents.

– І зі Сватова є безкоштовні потяги до Києва, можна їхати? - And there are free trains from Svatov to Kyiv, can I go?

– Так.

Коли нам координаційний штаб надає замовлення, ми подаємо вагон, два, тобто скільки потрібно. When the coordination headquarters gives us an order, we give a car, two, that is, as needed. Сформовано навіть три потяги. Even three trains have been formed. По кожному можемо подати у будь-який час. We can apply for each at any time. «Укрзалізниця», Головтрансінспекція, Міністерство інфраструктури готові повністю забезпечити від'їзд всіх бажаючих. Ukrzaliznytsia, the Main Transport Inspectorate, and the Ministry of Infrastructure are ready to fully ensure the departure of all comers. Але все ж таки я хотів би зауважити, що там, де вже звільнені території, я думаю, що потрібно підтримати заклик прем'єр-міністра Яценюка стосовно того, щоб люди вже поверталися на свої місця і починали відбудовувати разом з нами. However, I would like to note that where the territories have already been liberated, I think that we need to support Prime Minister Yatsenyuk's call for people to return to their places and start rebuilding with us. – Зважаючи на те, що Ви там були, наскільки люди готові до того, щоб відбудовувати місто? - Given that you were there, how ready are people to rebuild the city? Мені довелося бачити знову ж таки відео зі Слов'янська, де місцеві мешканці спілкувалися з заступником глави президентської адміністрації, паном Косюком, не зовсім було видно з цього відео бажання людей вийти  на той же суботник чи щось ще. I had to see again a video from Slovyansk, where locals talked to the deputy head of the presidential administration, Mr. Kosyuk, it was not clear from this video the desire of people to go to the same community work day or something else. Чи це страх людей? Is it people's fear? Вони були залякані три місяці і зараз бояться? They have been intimidated for three months and are now afraid? Чи це якесь небажання суцільне чи бажання того, що їм дадуть просто це? Is it a complete reluctance or a desire to be given just that?

– Люди у нас різні бувають. - Our people are different. Я теж бачив багато людей. I also saw a lot of people. І коли ми вийшли на площу у Слов'янську, то були і обвинувачення. And when we went to the square in Slovyansk, there were accusations. – Які саме? - Which exactly?

– Що ви у цьому винні! - What are you guilty of! Що ви сюди приїхали? Але більшість людей все ж таки позитивно налаштовані, вони дякували нам. But most people are still positive, they thanked us. І навіть були такі заклики: «Слава Україні!» – «Героям слава!». And there were even such appeals: "Glory to Ukraine!" - "Glory to heroes!". І таке було. And so it was.

Люди надіються, що держава відразу розпочне. People hope that the state will start immediately. Але все ж таки ми їм доводили і розказували (ми ж не можемо людей обманювати), що за день цього неможливо зробити, що масштаб руйнувань досить великий, треба всім разом  підкачати рукави і починати працювати, не чекати, що держава завтра все відбудує. But still we proved and told them (we can't deceive people) that in a day it is impossible to do, that the scale of destruction is big enough, it is necessary to roll up sleeves all together and to start work, not to wait that the state will rebuild everything tomorrow. Разом! Все ж таки є і органи місцевого самоврядування, які вже повинні налагоджувати роботу. Still, there are local governments that already have to work.

Я бачив представників РЕМу, які просилив військових допомогти, тому що більшість у них об'єктів – у лісосмузі. I saw representatives of REM, who asked the military to help, because most of their facilities are in the forest. Я їх розумію, вони бояться по-людськи туди йти, тому що там можуть бути ще якісь терористи недобиті. I understand them, they are afraid to go there in a human way, because there may be some more undefeated terrorists. Тому разом всі ми зробимо і відбудуємо Донецьку та Луганську області. Therefore, together we will do and rebuild Donetsk and Luhansk regions.

– Я розумію, можливо, питання не зовсім до Вас. - I understand, perhaps, the question is not quite up to you. Лінії електропередач. Power lines. Дуже багато пошкоджень. Too much damage. Світло вже в деяких районах Луганська подають, але з настанням темряви там відбувається мародерство. Light is already being given in some areas of Luhansk, but with the onset of darkness there is looting. Наскільки швидко можна буде відновити? How fast can I recover?

Потрібно 10-15 днів, щоб відновити. It takes 10-15 days to recover. Терористи замінували всі підстанції Terrorists mined all substations

– По Слов'янську можу сказати, що центр міста вже підключили у вівторок пообіді, надвечір. - In Slovyansk, I can say that the city center has already been connected on Tuesday afternoon. У середу вже половина міста (воно там на дві зони поділяється) була освітлена. On Wednesday, half of the city (it is divided into two zones) was lit. Але ми спілкувалися з міністром палива та енергетики Проданом, він сказав, що потрібно 10-15 днів для того, щоб відновити. But we talked to the Minister of Fuel and Energy Prodan, he said that it takes 10-15 days to recover. Дуже багато пошкоджень. Too much damage. Терористи замінували всі підстанції. Terrorists mined all substations. Дуже багато їх пошкоджено. A lot of them are damaged. І треба буде час, щоб їх відновити. And it will take time to restore them.

– Зважаючи на те, що зараз літо, людям в кінці кінців можна і в наметі переночувати. - Given that it is summer, people can eventually spend the night in a tent. Але багато будівель напівзруйновані. But many buildings are half-destroyed. Наприклад, перше парадне і шосте парадне цілі, а друге і третє зруйновані. For example, the first front and sixth front goals, and the second and third destroyed. Як будуть відновлюватися ці будинки? How will these houses be restored?

– Думаю, що найближчим часом віце-прем'єр, міністр регіонального розвитку Гройсман відвідає теж звільнені міста. - I think that in the near future the Deputy Prime Minister, Minister of Regional Development Groysman will also visit the liberated cities. Я йому про це розказував, що люди відразу питають у  мене: коли нам дах полагодять, а коли наш під'їзд відремонтують? I told him about it, that people immediately ask me: when will our roof be repaired, and when will our entrance be repaired? Треба знову ж таки подивитися масштаб цих пошкоджень і порахувати та виділяти також на це. It is necessary to look again at the scale of these damages and to count and allocate also on it. Це не буде дуже швидко, але все ж таки треба це зробити. It won't be very fast, but it still needs to be done.

– За таких пошкоджень наскільки реально людей відселити, заселити кудись? - With such damage, how realistic is it to relocate people, to settle them somewhere? Там не так і багато готелів, шкіл. There are not many hotels, schools. Де можна людей розселити на такий час? Where can people be resettled at such a time?

– Штаби тим і займаються. - Staffs are engaged in that. Штаби створені у кожному обласному центрі України. Headquarters have been set up in each regional center of Ukraine. І передавали вже інформацію, скільки переміщених осіб вони можуть приймати. And they have already provided information on how many displaced persons they can accept. Може, на певний час треба буде переселяти. Maybe it will be necessary to relocate for a while. Але зрозумійте, якщо людина їде, то це потрібне дитяче місце і в садочку, у школі, треба обов'язково роботу людині надати. But understand, if the person goes, it is a necessary children's place and in a kindergarten, at school, it is necessary to provide work to the person. Все ж таки треба відновлювати місцеве самоврядування, місцеву владу для того, щоб з ними разом приймати рішення, проводити експертизу, чи ця будова підлягає капітальному ремонту або ж її треба вже зносити. Nevertheless, local self-government and local authorities need to be restored in order to make decisions together with them, to conduct an examination of whether this building is subject to major repairs or whether it should already be demolished. Тобто є певний перелік заходів. That is, there is a certain list of measures.

– Наскільки місцеве самоврядування готове співпрацювати з владою? - To what extent is local self-government ready to cooperate with the authorities?

– Я бачив декількох депутатів. - I saw several deputies. Так поважно ходили. We walked so seriously. Більше нікого я там не бачив. I didn't see anyone else there. Але є представники Нацгвардії, є представники МНС, які вже керують ситуацією. But there are representatives of the National Guard, there are representatives of the Ministry of Emergencies who are already in control of the situation. Вони в ній розібралися. They understood it. І думаю, що найближчим часом повернуться і представники місцевої влади. And I think that representatives of local authorities will return in the near future. Треба буде призначати на місцях керівників. Managers will need to be appointed on the spot.

– Треба буде призначати якихось напіввійськових керівників? - Will it be necessary to appoint some paramilitary leaders?

– Треба призначати людей, які будуть брати на себе відповідальність у дуже такий тяжкий момент, а не ховатися і кивати, що Київ повинен щось зробити. - We need to appoint people who will take responsibility in such a difficult moment, and not hide and nod that Kyiv must do something. Треба в принципі брати на себе якусь частку відповідальності. It is necessary, in principle, to take some share of responsibility.

– Бо знову ж таки з тих відео, які я бачила, місцеві бабці кажуть: поверніть нам нашу Нелю Штепу! - Because again, from the videos I saw, local grandmothers say: give us back our Nela Shtepa! На запитання, як ми її можемо повернути, кажуть: це ж нам її колись вибрали. When asked how we can return it, they say: it was once chosen for us. Ця фраза дуже розкішна: нам її колись вибрали. This phrase is very luxurious: we once chose it.

Очевидно, журналісти добре пам'ятають історію з пані Штепою і те, як народним депутатом від Слов'янська був син колишнього прем'єр-міністра Миколи Азарова Олексій Азаров, який робив багато подарунків для мешканців Слов'янська. Apparently, journalists remember well the story of Ms. Shtepa and how Oleksiy Azarov, the son of former Prime Minister Mykola Azarov, was a People's Deputy from Slovyansk and made many gifts for Slovyansk residents. Очевидно, трохи вони звикли до таких подарунків. Obviously, they are a little used to such gifts. Чекають і зараз цього? Are they waiting for this now?

Я бачив і інших людей, кричали, щоб жодного з тієї банди, з Партії регіонів, тут не було, зробіть все, щоб вони не повернулися I saw other people shouting that none of that gang, from Party of Regions, wasn't here, do everything that they didn't return

– Я бачив і інших людей, які кричали, щоб жодного з тієї партії і з тієї банди, з Партії регіонів, тут не було, зробіть все, щоб вони не повернулися. - I saw other people who shouted that none of that party and that gang, from Party of Regions, wasn't here, do everything that they didn't return. Такі теж були люди. Such were the people.

Але все ж таки я можу підтвердити, що вони кажуть: тих, що нам обрали, тих, що нам поставили, але таких нам вже не треба, давайте інших. But still I can confirm what they say: those who have chosen us, those who have been given to us, but we no longer need them, let others. Я кажу: перепрошую, але все ж таки це місцеве самоврядування. I say: I'm sorry, but it's still local government. Це не люди з Місяця, не люди з Марсу, ви ж їх обрали, ви ж за них голосували. These are not people from the Moon, not people from Mars, you chose them, you voted for them. Це ж ваші, вони ж тут жили. It's yours, they lived here.

І чи сприймуть вони людей, яких їм привезуть? And will they accept the people they bring? Ні! No! Думаю, щоб владнати ситуацію і вийти з позитивом, треба, щоб людина була місцева, яка має якийсь певний рівень довіри у людей. Це головне завдання зараз буде стояти: як знайти цю людину? This main task will now be: how to find this person?

– Це дуже складне завдання. - This is a very difficult task.

Звільняли не тільки Слов'янськ, а Артемівськ, Семенівку і так далі. Not only Slavyansk was liberated, but Artemivsk, Semenivka, and so on. Як там ситуація? How is the situation there?

По лінії Міністерства інфраструктури сума більше мільярда According to the Ministry of Infrastructure, the amount is more than a billion

– Де можливо, ми вже робимо інвентаризацію всіх наших об'єктів стосовно збитків, які нанесені. Я Вам відразу можу сказати, що це по лінії Міністерства інфраструктури сума більше мільярда. I can tell you at once that this is the amount of more than a billion through the Ministry of Infrastructure. У зв'язку тим, що зараз теж відбуваються події і дії у зоні АТО, то цифра не зменшиться, як би мені цього не хотілося. Due to the fact that events and actions are taking place in the anti-terrorist operation zone now, the figure will not decrease, no matter how much I would like it. Але наших сил і можливостей, міністерства вистачить для того, щоб все це відремонтувати якнайшвидше. But our forces and capabilities, the ministry will be enough to repair all this as soon as possible.

800 кілометрів пошкоджено магістральних шляхів. 800 kilometers of highways were damaged. Потрібно 480 мільйонів попередньо Requires 480 million in advance

Був представник служби автомобільних доріг Донецької області. There was a representative of the highway service of Donetsk region. Він сказав, що біля 800 кілометрів пошкоджено. He said about 800 kilometers were damaged. Це магістральних шляхів. These are the main roads. Тобто за те, що відповідає Міністерство інфраструктури. That is, for what the Ministry of Infrastructure is responsible for. На шляхи потрібно 480 мільйонів попередньо. The roads require 480 million in advance.

Підірваний диверсантами залізничний міст у районі населеного пункту Новобахмутівка неподалік Донецька, 7 липня 2014 року A railway bridge near the village of Novobakhmutivka near Donetsk was blown up by saboteurs on July 7, 2014.

– Там 400 мільйонів, там 400 мільйонів. - There are 400 million, there are 400 million. Чи немає бажання у місцевих, не у місцевих (Україна є Україна з корупцією) десь щось? Do locals, not locals (Ukraine is Ukraine with corruption) have a desire for something somewhere?

Якщо хтось навіть припускає собі думку, що десь щось умикне з цих грошей, начувайтеся! If someone even thinks that something will slip out of this money, feel free! Кому війна, а кому мати рідна! Who has a war, and who has a mother! Це не спрацює It won't work

– У мене сьогодні була апаратна нарада у міністерстві. - I had a hardware meeting at the ministry today. І я там зустрічався з місцевими чиновниками. And I met with local officials there. Відразу я хотів би попередити: якщо хтось навіть припускає собі думку, що він десь щось умикне з цих грошей, яких немає, які ще треба знайти, потім направити туди і все це відбудувати, то я кажу, що начувайтеся! At once I would like to warn: if someone even assumes the thought that he will steal something from this money, which does not exist, which still needs to be found, then send it there and rebuild it all, then I say, feel free! Отакого не буде: кому війна, а кому мати рідна! There will be no such thing: who has a war, and who has a mother! Тут це не спрацює. It won't work here. Це буде відповідальність кожного керівника за свій колектив, щоб не повторилося, що гроші розікрали. It will be the responsibility of each leader for his team, so as not to repeat that the money was stolen.

Спочатку були цифри одні, коли подивився на очі і помацав, стали удвічі меншими At first, the numbers were the same, when I looked into his eyes and touched, they became twice as small

Тому впевнений, що треба. So I'm sure it is necessary. І ми відразу запустили процедуру інвентаризації наших об'єктів, те, що пошкоджено. And we immediately launched the procedure of inventory of our objects, what is damaged. Для цього я і виїжджав туди. That's why I went there. Тому що спочатку були цифри одні, потім, коли подивився на очі і помацав, вони стали удвічі меншими. Because at first the numbers were the same, then, when I looked into his eyes and touched them, they became twice as small.

– А знайшли тих, хто дав цифри більші? - Did you find those who gave higher numbers?

– Зрозумійте, надають так інформацію. - Understand, so provide information. Ми ж не можемо там бути. We can't be there. Це ми подзвонили, кого могли видзвонити. We called who we could call. А кого не могли видзвонити – ми так робимо припущення. And who could not be called - we make assumptions. Тобто все це треба дослідити. That is, all this must be investigated.

– Їхати і перевіряти на місці. - Go and check on the spot.

Я буду особисто контролювати всі роботи I will personally supervise all work

– Так. - So.

Я впевнений, що це моя не перша і не остання поїздка у звільнені міста, тому що я буду особисто контролювати всі ці роботи. I am sure that this is not my first and not the last trip to the liberated cities, because I will personally supervise all these works.

– Стосовно міст не звільнених. - Concerning the cities not released. Донецьк і Луганськ. Donetsk and Luhansk. Аеропорти у цих містах – це великі аеропорти. The airports in these cities are large airports. Вони фактично зруйновані. They are actually destroyed. Вони зараз перебувають під контролем сил АТО, але між тим  з самих аеропортів вилетіти не можна і прилетіти теж не можна. They are now under the control of anti-terrorist operation forces, but meanwhile it is impossible to depart from the airports and it is impossible to arrive too.

Скільки коштів потрібно буде на відновлення цього всього? How much money will it take to restore all this? І на коли це можна сподіватися? And when can this be expected?

– Можу відразу сказати, що більше місяця тому ми відізвали сертифікати аеропортів у Луганську і в Донецьку. - I can tell at once that more than a month ago we revoked certificates of the airports in Luhansk and Donetsk. Туди літати вже не можна було. It was no longer possible to fly there. Ми не можемо як міністерство забезпечити безпеку руху. As a ministry, we cannot ensure traffic safety. Тобто ми відізвали сертифікати. That is, we revoked the certificates.

Можу сказати, що не знаю. I can say that I do not know. По тих фотографіях, які я бачив, донецький аеропорт, будівля зруйнована, там побите скло. According to the photos I saw, the Donetsk airport, the building was destroyed, there was broken glass. Але треба зайти туди і подивитися. But you have to go there and see. Найбільш вартісне – це злітно-посадкова смуга. The most valuable is the runway. Ми не знаємо, що там, як вона пошкоджена чи не пошкоджена. We don't know what's there as it is damaged or not damaged.

Мало того, що донецький аеропорт ще не був введений в експлуатацію з 2012 року, тому що його будували під Євро-2012, і він не був введений в експлуатацію. Not only that, the Donetsk airport has not been put into operation since 2012, because it was built for Euro 2012, and it was not put into operation. Понад 100 мільйонів гривень ще треба було заплатити за роботи, щоб його ввести в експлуатацію, то тепер треба відбудовувати знову, по-новому. More than 100 million hryvnias still had to be paid for the works to put it into operation, but now it has to be rebuilt again, in a new way.

І можу сказати, що як призначений міністр інфраструктури, я думав, буду займатися реформами (ну, ними теж займаємося), буду займатися модернізацією інфраструктури, але ніколи навіть і гадки не мав, що будемо займатися відновленням пошкодженою і зруйнованою терористами інфраструктурою. And I can say that as the appointed Minister of Infrastructure, I thought I would be engaged in reforms (well, we are also engaged in them), I will be engaged in infrastructure modernization, but I never even thought that we would be engaged in rebuilding the infrastructure damaged and destroyed by terrorists. Але, як у нас кажуть на Буковині, очі бояться, а руки роблять. But, as they say in Bukovina, the eyes are afraid and the hands do. Зробимо і це. Let's do it too.

– Я думаю, що там само не думали про те, що і симферопольський аеропорт буде також без ліцензій чи з забраними ліцензії. Сполучення між Кримом і материковою Україною так само у багатьох людей викликає масу невдоволення, тому що то росіяни додають ціни на квитки. The connection between Crimea and mainland Ukraine also causes a lot of dissatisfaction among many people, because the Russians are adding ticket prices. Як зараз? How now?

Аеропорт «Сімферополь» ми закрили. Перевезення з Росії є незаконними Transportation from Russia is illegal

– Є залізничне сполучення, є автомобільне сполучення. - There is a railway connection, there is a road connection. Аеропорт «Сімферополь» ми закрили. Всі здійснені перевезення пасажирські з Росії туди є незаконними. All passenger transportation from Russia there is illegal. Вони є порушенням чинного міжнародного права, про що ми неодноразово повідомляли ІКАО (це міжнародна організація), про що ми неодноразово повідомляли Російську Федерацію. They are a violation of current international law, as we have repeatedly reported to ICAO (an international organization), and we have repeatedly reported to the Russian Federation.

З Мінюстом готуємо позов про відшкодування збитків, налітали на понад 200 мільйонів гривень We are preparing a lawsuit with the Ministry of Justice for damages, amounting to more than 200 million hryvnias

Зараз ми разом з Мінюстом готуємо позов про відшкодування збитків, як мінімум. Now, together with the Ministry of Justice, we are preparing a lawsuit for damages, at least. Тому що, скажемо так, десь налітали на понад 200 мільйонів гривень. Because, so to speak, somewhere they flew for more than 200 million hryvnias. І будемо звертатися в міжнародні організації стосовно реагування на такі протизаконні дії. And we will appeal to international organizations to respond to such illegal actions.

Те ж саме з морськими портами. Same with seaports. Морські порти зачинені. Seaports are closed. Ми надіслали в штаб-квартиру ІМО повідомлення, щоб вони повідомили всім країнам, які здійснюють судноплавство, про те, що порти України у Криму зачинені, і ми не можемо забезпечити безпеку руху. We have sent a message to the IMO headquarters to inform all shipping countries that Ukraine's ports in Crimea are closed and we cannot ensure traffic safety. Тобто, щоб кораблі не заходили у ці порти. That is, that ships do not enter these ports.

Що там робиться? What's going on there? Яка екологічна ситуація? What is the environmental situation? Які вантажі перевозять? What cargo is transported? А, може, зброю? Or maybe a weapon? Хтозна. Who knows. Там немає наших представників. There are no our representatives there.

А по сполученню з Кримом, то я ще раз перепрошую всіх наших пасажирів, тому що є затримання у прибутті потягів, перевіряють наші прикордонники, з тієї сторони не знаю, хто там їх перевіряє, але і на в'їзді у Крим перевіряють, і на вокзалі у Сімферополі перевіряють, але все ж таки сполучення є. And on the connection with the Crimea, I once again apologize to all our passengers, because there is a delay in the arrival of trains, our border guards are checking, on the other hand I do not know who is checking them there, but at the entrance to the Crimea they are checking, and the station in Simferopol is checked, but still there is a connection.