Nya ministrar i regeringen
2021-02-05 12:34:00
Regeringen har fått flera nya ministrar. Miljöpartiets nya språkrör Märta Stenevi blir minister för jämställdhet och bostäder. Det berättade statsministern idag.
Den förra miljö och klimatministern Isabella Lövin och biståndsministern Peter Eriksson har lämnat sina arbeten. Därför har Stefan Löfven gjort om regeringen lite. Idag presenterade han nya ministrar.
Två ministrar är helt nya. Per Olsson Fridh blir minister för bistånd, eller internationellt utvecklingsarbete. Han jobbade förut som statssekreterare hos den förre biståndsministern. Miljöpartiets nya språkrör Märta Stenevi blir minister för jämställdhet, och minister för bostäder. Hon säger att trygghet i samhället är viktigt, och då behöver det vara jämställt och jämlikt.
– För att vi ska vara trygga så behöver vi en jämställd och jämlik grund. Vi behöver bryta med våldet mot kvinnor, vi behöver bryta med det hedersrelaterade våldet. Men vi behöver också en trygghet i en bostad.
Det sa den nya ministern Märta Stenevi på en pressträff idag.
Åsa Lindhagen blir ny finansmarknadsminister. Hon var minister för jämställdhet förut.
Per Bolund blir ny minister för miljö och klimat, och vice statsminister. Han är Miljöpartiets manliga språkrör. Han har varit finansmarknadsminister i sex år. Han är utbildad till biolog. Han säger att han blev politiker på grund av miljöfrågorna. De är väldigt viktiga för mänsklighetens och planetens framtid, säger han.
– Det är miljöfrågorna som en gång tog mig in i politiken. Och mitt hjärta slår lite extra för det. De frågorna är avgörande för mänsklighetens framtid och för vår planet.
Det sa klimat- och miljöminister Per Bolund.
Alla de nya ministrarna kommer från Miljöpartiet. Regeringen har 18 ministrar från Socialdemokraterna och fem ministrar från Miljöpartiet.