Min hobby - Gitarr
Jag började spela gitarr när jag var tolv år. Jag gick i sjätte klass, alltså i sexan, och vi började ha musiklektioner på en annan skola. Vi hade haft musiklektioner förut, men då var det mest att läraren spelade piano och eleverna sjöng. Nu skulle vi ha riktiga musiklektioner.
På första lektionen delade vi in oss i grupper. Jag och fyra av mina vänner var i en grupp. Alla skulle välja ett instrument att spela. Jag valde gitarr. De andra spelade trummor, bas och synt, och så var det en till som spelade gitarr.
Den första låten vi lärde oss var Hit the road, Jack. Jag kommer ihåg att jag tyckte det var väldigt svårt att sätta fingrarna rätt på gitarren. Min kompis som spelade bas behövde bara använda ett finger åt gången, men jag behövde använda två samtidigt.
Mamma hade en gitarr hemma som jag kunde öva på. Hon hade haft den sedan hon var sexton år, och den hade alltid stått där hemma. Jag hade aldrig varit intresserad av att lära mig förut. Men nu hade jag en låt att öva på.
Efter Hit the road, Jack fortsatte vi med Smoke on the water av Deep Purple, Paranoid av Black Sabbath och Californication av Red Hot Chili Peppers. Jag fick en egen gitarr, och inte en akustisk gitarr, utan en elgitarr! I slutet av året spelade vi för hela skolan på en show som man alltid har innan skolan slutar.
Sedan fortsatte vi spela tillsammans på musiklektionerna. Vi började också spela tillsammans i garaget hemma hos han som spelade trummor. Jag tyckte det var väldigt kul att spela gitarr, speciellt elgitarr.
Jag började lyssna mer på hårdrock och metal. Mitt favoritband var Metallica. Jag lärde mig att spela många av deras låtar på gitarr. Nothing else matters, Enter Sandman, For whom the bell tolls, osv. (och så vidare). Jag spelade gitarr hela min tonårstid. Vi fortsatte att spela i garaget, och vi spelade på ett par event som var på skolan.
Jag började gymnasiet när jag var sexton år, och jag valde ett musikprogram. Där spelade alla något instrument och vi hade många olika sorters musiklektioner. Jag fick en ny, bättre elgitarr. Jag utvecklades mycket under de tre åren. Vi spelade också på scen många gånger.
Ett av de bästa minnena jag har från att spela gitarr på scen, det var när vi spelade Rosanna av Toto. Jag spelade solot i den låten, och det gick väldigt bra. Efteråt kom många och berättade för mig hur bra jag hade spelat.
Jag blev faktiskt ganska bra på gitarr. Men efter gymnasiet började jag spela mindre. Nu för tiden spelar jag fortfarande gitarr ibland, men det är inte så ofta, tyvärr. Jag skulle vilja spela mer. Det har varit svårt eftersom jag har flyttat mycket, och jag har inte heller haft människor att spela tillsammans med.
Nu har jag flyttat igen, till Valencia. Men nu är planen att stanna här länge. Jag och min kusin planerar att göra musik tillsammans. Så jag hoppas att jag ska spela mer gitarr igen snart!