×

Utilizziamo i cookies per contribuire a migliorare LingQ. Visitando il sito, acconsenti alla nostra politica dei cookie.


image

Orbán Viktor beszédei, interjúi, Orbán Viktor rendkívüli bejelentése a gazdaságvédelmi akciótervről, 2020.04.06

Orbán Viktor rendkívüli bejelentése a gazdaságvédelmi akciótervről, 2020.04.06

Jó napot kívánok! Tisztelettel köszöntöm Önöket.

A helyzetet mindenki ismeri, felesleges részleteznem. Tíz év megfeszített és szívós munkával már éppen egyenesbe jöttünk, amikor a koronavírus-járvány megérkezett Európába, és veszélybe sodorta mindazt, amiért eddig megdolgoztunk. A helyzet, amiben hirtelen találtuk magunkat, igazságtalan. Igaz, hogy nem tehetünk róla, de ez nem változtat azon a tényen, hogy egy komoly kihívással kell szembenéznünk. A helyzet igazságtalan, de ez sem ad felmentést, nem törődhetünk bele, nem fogadhatjuk el, meg kell vele küzdenünk. Ráadásul egyszerre kell megküzdenünk a járvánnyal és a gazdasági következményekkel is. Menteni az emberéletet és gondoskodni a jövőről. Most olyan gazdasági intézkedéseket kell hoznunk, amelyek átsegítenek bennünket az előttünk álló nehéz szakaszon. Ezért kidolgoztunk egy gazdaságvédelmi akciótervet. A cél az, amennyi munkahelyet a vírus tönkretesz, mi annyi munkahelyet hozzunk létre. Ezt az akciótervet három ütemben hajtjuk végre. Az első ütemen már túl vagyunk, ide tartoztak a tb-járulékcsökkentések, a KATA-soknak nyújtott segítség és a bankhitelek törlesztésének felfüggesztése is.

A mai napon megindítjuk a második szakaszt. Az akcióterv három szakasza mindösszesen a nemzeti össztermék, a GDP 18-20 százalékát csoportosítja át, ideértve a jegybank által indított programokat is. A 2020-as költségvetéstől a megváltozott helyzet miatt el kell térnünk. Az erről szóló rendelet a mai napon megjelenik. A költségvetési hiányt 1 százalékról 2,7 százalékra emeljük. Mint Önök is tudják, tíz éve a pénzügyi stabilitás és a felelős költségvetési gazdálkodás mellett horgonyoztunk le, és ezt a horgonyt most sem szedjük föl. A mai napon öt programot indítunk el. Mindegyik program számos alprogramot tartalmaz. A sok alprogram közül egyet-egyet fogok kiemelni. Első programunk a munkahelymegőrzés. Itt a rövidített munkavégzés esetén készen állunk arra, hogy átvállaljuk a munkaadóktól a bérköltségek egy részét. Ez a bértámogatásnak egy speciális magyar formája lesz. Második programunk a munkahelyteremtés. Itt beruházásokat fogunk támogatni mindösszesen mintegy 450 milliárd forint értékben. A harmadik programunkban a kiemelt ágazatok szerepelnek, olyan nemzetgazdasági ágazatok, amelyeket újra kell most indítani. Ilyen a turizmus, az egészségipar, az élelmiszeripar, a mezőgazdaság, az építőipar, a logisztika, a közlekedés, a film- és a kreatívipar. A negyedik programunk a vállalatok finanszírozása. Itt kamat- és garanciatámogatott hiteleket biztosítunk magyar vállalkozásoknak mindösszesen több mint 2.000 milliárd forint értékben. És végül az ötödik, ma meginduló programunk a család- és nyugdíjasvédelem program nevet viseli. Ebből most, ha kiemelhetek egyet, az talán a legfontosabb: visszaépítjük a 13. havi nyugdíjat. Ezt négy részletben tesszük meg. 2021 februárjában a januári nyugdíjon felül a nyugdíjasok egy heti nyugdíjat fognak kapni. Ez történik majd 2022-ben, 2023-ban és 2024-ben is. Most persze a munkahelyeket kell menteni, de nem feledkezhetünk el a nyugdíjasokról sem, nem feledkezhetünk el a szüleinkről és a nagyszüleinkről sem, akiket a mostani helyzet leginkább fenyeget.

Minisztertársaim azért állnak itt, mert ők fogják ezt a programot végrehajtani. Palkovics miniszter urat arra kértem fel, hogy ennek az egész programnak a koordinálását, irányítását végezze el. Mager Andrea miniszter asszonynak az a dolga, hogy az állami vállalatokat lendületbe hozza, és bekapcsolja ebbe a gazdaságvédelmi akciótervbe. Varga Mihálytól pedig mindannyian azt várjuk, hogy biztosítsa a szükséges forrásokat, és egyúttal garantálja a költségvetési fegyelmet.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Így állunk a veszélyhelyzet huszonhatodik napján. Nehéz időket élünk, de láthatják: egyetlen magyar sincs egyedül. Sikerülni fog, ha vigyázunk egymásra. Köszönöm megtisztelő figyelmüket!


Orbán Viktor rendkívüli bejelentése a gazdaságvédelmi akciótervről, 2020.04.06 Viktor Orbáns außerordentliche Ankündigung zum Aktionsplan zum Schutz der Wirtschaft, 04.06.2020 Viktor Orbán's extraordinary announcement on the economic protection action plan, 2020.04.06 Anúncio extraordinário de Viktor Orbán sobre o plano de ação de proteção econômica, 6 de abril de 2020

Jó napot kívánok! Schönen Tag! Have a nice day! Tisztelettel köszöntöm Önöket. Ich begrüße Sie mit Hochachtung. I welcome you with all my best wishes.

A helyzetet mindenki ismeri, felesleges részleteznem. Everyone knows the situation, I need not go into details. Tíz év megfeszített és szívós munkával már éppen egyenesbe jöttünk, amikor a koronavírus-járvány megérkezett Európába, és veszélybe sodorta mindazt, amiért eddig megdolgoztunk. After ten years of hard work and perseverance, we were just getting back on track when the coronavirus epidemic arrived in Europe, putting everything we had worked for at risk. Com dez anos de trabalho árduo e árduo, acabamos de acertar quando a epidemia de coronavírus chegou à Europa, colocando em risco tudo pelo que trabalhamos até agora. A helyzet, amiben hirtelen találtuk magunkat, igazságtalan. The situation we suddenly find ourselves in is unfair. Igaz, hogy nem tehetünk róla, de ez nem változtat azon a tényen, hogy egy komoly kihívással kell szembenéznünk. It is true that we cannot help it, but that does not change the fact that we are facing a serious challenge. A helyzet igazságtalan, de ez sem ad felmentést, nem törődhetünk bele, nem fogadhatjuk el, meg kell vele küzdenünk. The situation is unfair, but that does not give an excuse either, we cannot care about it, we cannot accept it, we have to fight it. Ráadásul egyszerre kell megküzdenünk a járvánnyal és a gazdasági következményekkel is. In addition, we have to deal with the epidemic and the economic consequences at the same time. Menteni az emberéletet és gondoskodni a jövőről. Most olyan gazdasági intézkedéseket kell hoznunk, amelyek átsegítenek bennünket az előttünk álló nehéz szakaszon. Ezért kidolgoztunk egy gazdaságvédelmi akciótervet. A cél az, amennyi munkahelyet a vírus tönkretesz, mi annyi munkahelyet hozzunk létre. Ezt az akciótervet három ütemben hajtjuk végre. Az első ütemen már túl vagyunk, ide tartoztak a tb-járulékcsökkentések, a KATA-soknak nyújtott segítség és a bankhitelek törlesztésének felfüggesztése is.

A mai napon megindítjuk a második szakaszt. Az akcióterv három szakasza mindösszesen a nemzeti össztermék, a GDP 18-20 százalékát csoportosítja át, ideértve a jegybank által indított programokat is. A 2020-as költségvetéstől a megváltozott helyzet miatt el kell térnünk. Az erről szóló rendelet a mai napon megjelenik. A költségvetési hiányt 1 százalékról 2,7 százalékra emeljük. The budget deficit will be increased from 1 percent to 2.7 percent. Mint Önök is tudják, tíz éve a pénzügyi stabilitás és a felelős költségvetési gazdálkodás mellett horgonyoztunk le, és ezt a horgonyt most sem szedjük föl. A mai napon öt programot indítunk el. Mindegyik program számos alprogramot tartalmaz. A sok alprogram közül egyet-egyet fogok kiemelni. Első programunk a munkahelymegőrzés. Itt a rövidített munkavégzés esetén készen állunk arra, hogy átvállaljuk a munkaadóktól a bérköltségek egy részét. Ez a bértámogatásnak egy speciális magyar formája lesz. Második programunk a munkahelyteremtés. Itt beruházásokat fogunk támogatni mindösszesen mintegy 450 milliárd forint értékben. A harmadik programunkban a kiemelt ágazatok szerepelnek, olyan nemzetgazdasági ágazatok, amelyeket újra kell most indítani. Ilyen a turizmus, az egészségipar, az élelmiszeripar, a mezőgazdaság, az építőipar, a logisztika, a közlekedés, a film- és a kreatívipar. A negyedik programunk a vállalatok finanszírozása. Itt kamat- és garanciatámogatott hiteleket biztosítunk magyar vállalkozásoknak mindösszesen több mint 2.000 milliárd forint értékben. És végül az ötödik, ma meginduló programunk a család- és nyugdíjasvédelem program nevet viseli. Ebből most, ha kiemelhetek egyet, az talán a legfontosabb: visszaépítjük a 13. havi nyugdíjat. Ezt négy részletben tesszük meg. 2021 februárjában a januári nyugdíjon felül a nyugdíjasok egy heti nyugdíjat fognak kapni. Ez történik majd 2022-ben, 2023-ban és 2024-ben is. Most persze a munkahelyeket kell menteni, de nem feledkezhetünk el a nyugdíjasokról sem, nem feledkezhetünk el a szüleinkről és a nagyszüleinkről sem, akiket a mostani helyzet leginkább fenyeget.

Minisztertársaim azért állnak itt, mert ők fogják ezt a programot végrehajtani. Palkovics miniszter urat arra kértem fel, hogy ennek az egész programnak a koordinálását, irányítását végezze el. Mager Andrea miniszter asszonynak az a dolga, hogy az állami vállalatokat lendületbe hozza, és bekapcsolja ebbe a gazdaságvédelmi akciótervbe. Varga Mihálytól pedig mindannyian azt várjuk, hogy biztosítsa a szükséges forrásokat, és egyúttal garantálja a költségvetési fegyelmet.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!

Így állunk a veszélyhelyzet huszonhatodik napján. Nehéz időket élünk, de láthatják: egyetlen magyar sincs egyedül. Sikerülni fog, ha vigyázunk egymásra. Köszönöm megtisztelő figyelmüket!