×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

"Месія Дюни" ГЕРБЕРТ Френк, 2 Частина (2)

2 Частина (2)

— Ви не переконали мене, що ми можемо перемогти Імператора, — відповіла Ірулан.

— Ми й не переконані в цьому, — зауважив Скителі.

— Куди б ми не глянули, — промовила Ірулан, — його влада протистоїть нам. Він Квізац Хадерах, що може бути в багатьох місцях одночасно. Він Магді, чиї бажання є беззаперечним наказом для його місіонерів із Квізарату. Він ментат, обчислювальні можливості якого перевершують найпотужніші комп'ютери давнини. Він Муад'Діб, чиї накази фрименським легіонам знелюднюють планети. Володіє яснобаченням і провидить майбутнє. Має такий генний набір, якого ми в Бене Ґессерит прагнемо для...

— Ми знаємо його характерні риси, — перебила її Превелебна Матір. — І знаємо, що ця гидь, його сестра Алія, має той сам генний набір. Але вони обоє теж люди. Отож мають свої слабкості.

— І де ж ці його людські слабкості? — спитав лицепляс. — Шукатимемо їх у релігійній силі його джигаду? Чи можуть імператорські Квізари обернутися проти нього? А як суспільна влада Великих Домів? Чи спроможний конгрес Ландсрааду на щось більше, ніж здіймати крик?

—Я пропонував би Добропорядний Альянс Прогресивних Торговців, — сказав Едрік, перевертаючись у своєму акваріумі. — ДАПТ — це бізнес, а бізнес іде вслід за прибутком.

— А можливо, мати Імператора, — заговорив Скителі. — Наскільки я розумію, леді Джессіка залишається на Каладані, але часто спілкується із сином.

— Ця зрадлива сука, — рівним голосом промовила Могіям. — Я ладна відрубати власні руки, якими її навчала.

— Наша змова потребує важеля, — сказав Скителі.

— Ми більше, ніж змовники, — заперечила Превелебна Матір. — О, так, — погодився Скителі. — Ми енергійні та швидко навчаємося. Це робить нас єдиною справжньою надією, найпевнішим порятунком людства.

Говорив тоном цілковитого переконання, що сприймалося як найбільше глузування, коли, як оце зараз, походило від тлейлаксу. Лише Превелебна Матір могла зрозуміти такі тонкощі.

— Чому? — спитала вона, звернувши це запитання Скителі.

Перш ніж лицепляс зумів відповісти, Едрік, прочистивши горло, сказав:

— Не змагаймося у філософських нонсенсах. Кожне питання може бути зведене до «Чому так?». Усі релігійні, ділові й урядові питання мають той самий підтекст: «Хто владарюватиме?» Альянси, союзи, блоки є погонею за міражами, якщо не ведуть до влади. Усе інше — нісенітниця, і це розуміє більшість мислячих істот.

Скителі стенув плечима, адресуючи цей жест єдино Превелебній Матері. Едрік замість нього відповів на її запитання. Цей набундючений дурень був їхнім найвразливішим місцем. Аби переконатися, що й Превелебна Матір розуміє це, Скителі промовив:

— Пильно слухаючи вчителя, здобуваєш освіту.

Превелебна Матір повільно кивнула.

— Вершіть свій вибір, принцесо, — сказав Едрік. — Ви були

обрані як знаряддя долі, найтонше, найдосконаліше...

— Прибережіть свої пишномовності для тих, кого вони захоплюють, — відповіла Ірулан. — Раніше ви згадувала привид, воскреслий із мертвих, яким ми можемо заразити Імператора.

Поясніть це.

— Атрід сам себе знищить! — прогавкав Едрік.

— Не говоріть загадками! — різко урвала його Ірулан. — Що це за привид?

— Напрочуд незвичайний привид, — сказав Едрік. — Має тіло та ймення. Тіло — це плоть славетного майстра меча, знаного як Дункан Айдаго. А ймення...

— Айдаго мертвий, — сказала Ірулан. — Пол часто оплакував його втрату в моїй присутності. Він бачив, як Айдаго вбили сардаукари мого батька.

— Навіть зазнавши поразки, — сказав Едрік, — сардаукари вашого батька не втратили розуму. Припустімо, що розумний командир сардаукарів розпізнав тіло майстра меча, котрого вбили його люди. Що далі? Існують способи використання такого тіла й подальшого навчання... якщо діяти швидко.

— Тлейлаксанський гхола, — прошепотіла Ірулан, дивлячись у бік Скителі.

Помітивши її зацікавленість, лицепляс вдався до своїх можливостей зміни зовнішності. Його постать розпливлася, тіло повільно потекло й змінилося. Тепер перед нею стояв стрункий чоловік. Обличчя зосталося округлим, але стало темнішим, із дещо сплющеними рисами. Високі вилиці наче підпирали очі з виразними складками-епікантусами. Волосся було чорним і неслухняним.

— Гхола от такого вигляду, — промовив Едрік, указуючи на Скителі.

— Просто інший лицепляс? — спитала Ірулан.

— Не лицепляс, — сказав Едрік. — Якщо за лицеплясом тривалий час спостерігають, то є ризик його викриття. Але припустімо, що наш розумний сардаукарський командир зберіг тіло Айдаго в аксолотлевому контейнері. Чому б ні? Це тіло було плоттю та нервами одного з найдосконаліших мечників в історії, радника Атрідів, військового генія. Навіщо втрачати таку виучку та вміння, якщо можна воскресити його як інструктора сардаукарів.

— Я не чула навіть натяків на це, а я ж була повірницею свого батька, — промовила Ірулан.

— Аххх, але ж вашого батька було переможено, а вас уже через кілька годин продано новому Імператорові, — сказав Едрік.

— То це справді зробили? — вимагала відповіді вона.

Випромінюючи таку самовдоволеність, що хоч сказися, Едрік відповів:

— Припустімо, що наш розумний командир, знаючи про необхідність швидких дій, негайно ж відправив збережене тіло Айдаго до Бене Тлейлакс. Далі уявімо, що командир і його люди полягли, перш ніж передали цю інформацію вашому батькові — та він і так у жоден спосіб не міг нею скористатися. Зостався тільки фізичний факт, дрібка плоті, відправлена тлейлаксу. Звичайно ж, єдино можливим способом — на гайлайнері. Ми в Гільдії, природно, знаємо кожен вантаж, який перевозимо. Дізнавшись про це, чи ж не вважали б ми так само розумним придбати гхолу як подарунок, що годиться для Імператора?

— То ви це зробили, — сказала Ірулан.

— Як зазначив наш довголітній друг, ми це зробили, — відповів Скителі, котрий відновив свою попередню кругловиду подобу.

— Як був налаштований Айдаго? — спитала Ірулан.

— Айдаго? — перепитав Едрік, дивлячись на тлейлаксу. — Ти щось знаєш про Айдаго, Скителі?

— Ми продали вам створіння, зване Гайтом, — відповів Скителі.

— Ах так, Гайт, — погодився Едрік. — Чому ви продали його нам?

— Бо колись ми вивели свого власного Квізац Хадераха, — пояснив Скителі.

Різко смикнувши старою головою, Превелебна Матір зиркнула на нього й гнівно промовила:

— Ви нам цього не казали!

— Бо ви не питали, — відповів Скителі.

— А як же ви опанували цього свого Квізац Хадераха? — поцікавилася Ірулан.

— Істота, котра весь свій вік втілювала в життя певне уявлення про неї, помре, але не стане антитезою цього уявлення, — продекламував Скителі.

— Не розумію, — ризикнув зізнатися Едрік.

— Сам себе вбив, — буркнула Превелебна Матір.

— Уважно мене вислухайте, Превелебна Матір, — попередив

Скителі, удавшись до інтонації, яка означала: «Ти не сексуальний об'єкт, ніколи не була сексуальним об'єктом, не можеш бути сексуальним об'єктом».

Тлейлаксу почекав, доки вона повністю збагне його крикливі наголоси. Мусить безпомильно оцінити його наміри. Незважаючи на гнів, до її свідомості повинно дійти, що тлейлаксу, звичайно, не кинув би цього звинувачення, якби не знав ставлення Сестринства до людської селекції. А все-таки його слова містили грубу образу, зовсім нехарактерну для тлейлаксу.

Лагідно, використовуючи заспокійливі способи мовлення мірабгаса, Едрік спробував згладити напругу моменту:

— Скителі, ти казав, що ви продали нам Гайта, бо поділяли наші наміри з його використання.

— Едріку, мовчи, доки я не дам тобі дозволу говорити, — промовив Скителі. А коли гільдієр почав протестувати, Превелебна Матір гримнула:

— Заткнися, Едріку!

Гільдієр відступив у глибину свого акваріума, від хвилювання молотячи руками й ногами.

— Наші скороминущі емоції не стосуються розв'язання нашої спільної проблеми, — сказав Скителі. — Вони затьмарюють наш розум, бо єдиною належною емоцією є глибинний страх, що й привів нас сюди.

— Розуміємо, — відповіла Ірулан, глянувши на Превелебну Матір.

— Ви мусите збагнути небезпечні обмеження в нашому захисті, — вів далі Скителі. — Ясновидцеві не під силу те, чого він не може зрозуміти.

— Ти спритний, Скителі, — сказала Ірулан.

«Вона не сміє здогадатися, наскільки спритний, — подумав Скителі. Коли все буде зроблено, ми матимемо свого підконтрольного Квізац Хадераха. Інші не матимуть нічого».

— Яким було походження вашого Квізац Хадераха? — спитала Превелебна Матір.

— Ми гралися з різними чистими есенціями, — відповів Скителі. — Чисте добро й чисте зло. Цілковитий негідник, котрий захоплюється лише терором і завданням болю, може бути доволі корисним в освітніх цілях.

— Чи старий барон Харконнен, дід нашого Імператора, не був витвором тлейлаксу? — спитала Ірулан.

— Ми до нього непричетні, — заперечив Скителі. — Але природа часто створює істот, так само згубних, як наші. Ми лише продукуємо їх в умовах, де можемо їх вивчати.

— Я не дозволю відсовувати й зневажати мене, — запротестував Едрік. — Хто приховує цю зустріч від...

— Бачите? — відповів Скителі. — Чиї найкращі рішення прикривають нас? Які рішення?

— Я хотів би обговорити спосіб передачі Гайта Імператорові, — наполягав Едрік. — Наскільки я розумію, Гайт керується старою мораллю, яку Атріди засвоїли на своїй рідній планеті. Гайт повинен полегшити Імператорові розширення моральних рамок, розмежування позитивних і негативних аспектів життя та релігії.

Скителі реготнув, переводячи доброзичливий погляд з одного свого компаньйона на іншого. Стара Превелебна Матір орудує своїми емоціями, як косар косою. Ірулан, недороблений витвір Бене Ґессерит, була добре натренована для завдання, але провалила його. Едрік був не більше (і не менше) як магічним знаряддям: йому під силу приховувати й відволікати. Наразі Едрік впав у понуру мовчанку, бо інші його ігнорували.

— Я правильно розумію, що цей Гайт повинен отруїти психіку Пола? — спитала Ірулан.

— Більшою чи меншою мірою, — відповів Скителі.

— А як же Квізарат?

— Потрібне лише легеньке зміщення акценту, зблиск емоцій,

щоб заздрість перетворилася на ворожнечу. — А ДАПТ?

— Вони гуртуються довкола прибутку.

— А інші владні угрупування?

— Одним запропонуємо назву уряду. Інших, менш могутніх, залучимо в ім'я моралі та прогресу. Наша опозиція помре через свої власні незгоди.

— Алія теж?

— Гайт — багатоцільовий гхола. Сестра Імператора досягла віку, коли вона може захопитися чарівним чоловіком, спеціально для цього призначеним. Її приваблять його мужність і здібності ментата.

Могіям дозволила своїм старим очам широко розплющитися. — Гхола-ментат? Це небезпечний крок.

— Щоб бути точним, — промовила Ірулан, — ментат повинен

мати точні дані. А якщо Пол попросить його сказати про справжню ціль нашого подарунка?

— Гайт скаже правду, — відповів Скителі. — Це не має ніякого значення.

— Так ви залишаєте Полові лазівку для порятунку? — поцікавилася Ірулан.

— Ментат! — пробурмотіла Могіям.

Скителі глянув на стару Превелебну Матір, помітивши древні фобії, що вплинули на її реакцію. Від часів Батлеріанського Джигаду, коли в більшій частині Всесвіту «мислячі машини» було знищено, комп'ютери викликали недовіру. Ці давні пристрасті впливали й на ставлення до людей-комп'ютерів.

— Мені не подобається, як ти смієшся, — тоном цілковитої щирості зненацька сказала Могіям, пильно дивлячись на Скителі. — Я не надто задумуюся, що вам подобається. Але ми мусимо працювати разом. Усі ми це бачимо, — таким самим тоном відповів Скителі і, глянувши на гільдієра, запитав: — Хіба ж ні,

Едріку?

— Твої уроки болісні, — сказав Едрік. — Припускаю, ти хотів

ясно показати, що я не повинен протистояти спільним рішенням моїх колег по змові.

— Бачите, що він піддається навчанню, — прокоментував Скителі.

— Я бачу ще дещо, — ревнув Едрік. — Атріди мають монополію на прянощі. Я без них не можу провидіти майбутнє. Бене Ґессерит втратять своє правдочуття. У нас є запаси, але вони не безмежні. Меланж — це потужна валюта.

— Наша цивілізація має не тільки одну цю валюту, — відповів Скителі. — Інакше б упокоївся закон попиту й пропозиції.

— Сподіваєшся викрасти таємницю прянощів? — верескнула Могіям. — З його планети, яку пильнують оці божевільні фримени!

— Фримени — цивілізовані й освічені невігласи, — промовив Скителі. — Вони не безумці. Просто навчені вірити, а не знати. Вірою можна маніпулювати. Небезпечне лише знання.

— А що ж мені залишиться, щоб заснувати королівську династію? — спитала Ірулан.

Усі вони відчули жадане зобов'язання в її голосі, але ніхто, крім Едріка, не посміхнувся.

— Щось та й залишиться, — відповів Скителі.

— Це означає кінець Атрідів як правлячої сили, — промовив Едрік.

— Я спроможний уявити, що інші, менш обдаровані провидці, уже зробили це передбачення, — сказав Скителі. — Для них це мактуаб аль-маліх, як кажуть фримени.

— Написано сіллю, — переклала Ірулан.

І коли вона промовила це, Скителі зрозумів, що приготували для нього Бене Ґессерит — прекрасну розумну жінку, яка ніколи йому не належатиме. «Ну, гаразд, — подумав він, — можливо, скопіюю її для когось іншого».

2 Частина (2) 2 Teil (2) 2 Part (2) 2 parties (2) 2 Deel (2) 2 Część (2) 2 Часть (2)

— Ви не переконали мене, що ми можемо перемогти Імператора, — відповіла Ірулан. "You have not convinced me that we can defeat the Emperor," Irulan replied.

— Ми й не переконані в цьому, — зауважив Скителі. "We're not convinced of that," said Sketelli.

— Куди б ми не глянули, — промовила Ірулан, — його влада протистоїть нам. "Wherever we look," said Irulan, "his power opposes us." Він Квізац Хадерах, що може бути в багатьох місцях одночасно. He is Quizz Haderah, which can be in many places at once. Він Магді, чиї бажання є беззаперечним наказом для його місіонерів із Квізарату. He is Magdi, whose wish is an unquestionable order for his missionaries from Quizarat. Він ментат, обчислювальні можливості якого перевершують найпотужніші комп'ютери давнини. He is a cop whose computing power surpasses the most powerful computers of antiquity. Він Муад'Діб, чиї накази фрименським легіонам знелюднюють планети. He is Muad'Dib, whose orders to the Freemasonic legions depopulate the planets. Володіє яснобаченням і провидить майбутнє. Has clairvoyance and foresees the future. Має такий генний набір, якого ми в Бене Ґессерит прагнемо для... It has such a gene set, which we at Bene Gesserit strive for ...

— Ми знаємо його характерні риси, — перебила її Превелебна Матір. "We know his characteristics," the Reverend Mother interrupted. — І знаємо, що ця гидь, його сестра Алія, має той сам генний набір. - And we know that this guide, his sister Aliya, has the same gene set. Але вони обоє теж люди. But they are both human. Отож мають свої слабкості. So they have their weaknesses.

— І де ж ці його людські слабкості? - And where are his human weaknesses? — спитав лицепляс. Asked Liceplyas. — Шукатимемо їх у релігійній силі його джигаду? - Will we look for them in the religious power of his jihad? Чи можуть імператорські Квізари обернутися проти нього? Can the Imperial Quizars turn against him? А як суспільна влада Великих Домів? And what about the social power of the Great Houses? Чи спроможний конгрес Ландсрааду на щось більше, ніж здіймати крик? Is the Landsraad Congress capable of anything more than shouting?

—Я пропонував би Добропорядний Альянс Прогресивних Торговців, — сказав Едрік, перевертаючись у своєму акваріумі. "I would suggest a Good Alliance of Progressive Traders," Edrick said, rolling over in his aquarium. — ДАПТ — це бізнес, а бізнес іде вслід за прибутком. - DAPT is a business, and business follows profit.

— А можливо, мати Імператора, — заговорив Скителі. "Perhaps the Emperor's mother," said the Wanderers. — Наскільки я розумію, леді Джессіка залишається на Каладані, але часто спілкується із сином. "As far as I understand, Lady Jessica stays on Kaladan, but often talks to her son."

— Ця зрадлива сука, — рівним голосом промовила Могіям. "This treacherous bitch," Mogiam said evenly. — Я ладна відрубати власні руки, якими її навчала. - I'm ready to cut off my own hands, which I taught her.

— Наша змова потребує важеля, — сказав Скителі. "Our conspiracy needs leverage," Sketelli said.

— Ми більше, ніж змовники, — заперечила Превелебна Матір. "We are more than conspirators," said the Reverend Mother. — О, так, — погодився Скителі. "Oh, yes," Sketelli agreed. — Ми енергійні та швидко навчаємося. - We are energetic and learn quickly. Це робить нас єдиною справжньою надією, найпевнішим порятунком людства. This makes us the only true hope, the surest salvation of mankind.

Говорив тоном цілковитого переконання, що сприймалося як найбільше глузування, коли, як оце зараз, походило від тлейлаксу. He spoke in a tone of utter conviction that was perceived as the greatest mockery when, as it is now, it came from tlaylax. Лише Превелебна Матір могла зрозуміти такі тонкощі. Only the Reverend Mother could understand such subtleties.

— Чому? "Why?" — спитала вона, звернувши це запитання Скителі. She asked, asking Scythe.

Перш ніж лицепляс зумів відповісти, Едрік, прочистивши горло, сказав: Before Lycephalus could answer, Edrick cleared his throat and said,

— Не змагаймося у філософських нонсенсах. - Let's not compete in philosophical nonsense. Кожне питання може бути зведене до «Чому так?». Each question can be reduced to "Why so?". Усі релігійні, ділові й урядові питання мають той самий підтекст: «Хто владарюватиме?» Альянси, союзи, блоки є погонею за міражами, якщо не ведуть до влади. All religious, business, and governmental issues have the same connotation: "Who will rule?" Alliances, alliances, blocs are a pursuit of mirages, if they do not lead to power. Усе інше — нісенітниця, і це розуміє більшість мислячих істот. Everything else is nonsense, and most thinking beings understand that.

Скителі стенув плечима, адресуючи цей жест єдино Превелебній Матері. Sketeli shrugged, addressing this gesture only to the Venerable Mother. Едрік замість нього відповів на її запитання. Edrick answered her questions instead. Цей набундючений дурень був їхнім найвразливішим місцем. This awakened fool was their most vulnerable place. Аби переконатися, що й Превелебна Матір розуміє це, Скителі промовив: To make sure that the Reverend Mother understood this, Sketeli said:

— Пильно слухаючи вчителя, здобуваєш освіту. - Listening carefully to the teacher, you get an education.

Превелебна Матір повільно кивнула. The Reverend Mother nodded slowly.

— Вершіть свій вибір, принцесо, — сказав Едрік. "Make your choice, Princess," Edric said. — Ви були - You were

обрані як знаряддя долі, найтонше, найдосконаліше... chosen as an instrument of destiny, the finest, the most perfect ...

— Прибережіть свої пишномовності для тих, кого вони захоплюють, — відповіла Ірулан. "Save your eloquence for those who admire it," Irulan replied. — Раніше ви згадувала привид, воскреслий із мертвих, яким ми можемо заразити Імператора. - Earlier you mentioned a ghost resurrected from the dead, which we can infect the Emperor.

Поясніть це. Explain this.

— Атрід сам себе знищить! "Atrid will destroy himself!" — прогавкав Едрік. Edrick muttered.

— Не говоріть загадками! - Do not tell riddles! — різко урвала його Ірулан. Irulan snapped at him. — Що це за привид? "What kind of ghost is this?"

— Напрочуд незвичайний привид, — сказав Едрік. "It's a strange ghost," said Edric. — Має тіло та ймення. - He has a body and a name. Тіло — це плоть славетного майстра меча, знаного як Дункан Айдаго. The body is the flesh of the famous sword master known as Duncan Idago. А ймення... And the name ...

— Айдаго мертвий, — сказала Ірулан. "Idago is dead," Irulan said. — Пол часто оплакував його втрату в моїй присутності. "Paul often mourned his loss in my presence." Він бачив, як Айдаго вбили сардаукари мого батька. He saw Idago being killed by my father's sardaukars.

— Навіть зазнавши поразки, — сказав Едрік, — сардаукари вашого батька не втратили розуму. "Even after being defeated," said Edric, "your father's sardaukars have not lost their minds." Припустімо, що розумний командир сардаукарів розпізнав тіло майстра меча, котрого вбили його люди. Suppose a clever Sardaukar commander recognized the body of a sword master killed by his men. Що далі? What's next? Існують способи використання такого тіла й подальшого навчання... якщо діяти швидко. There are ways to use such a body and continue learning ... if you act fast.

— Тлейлаксанський гхола, — прошепотіла Ірулан, дивлячись у бік Скителі. "Tleilaksan ghola," Irulan whispered, looking in the direction of Sketeli.

Помітивши її зацікавленість, лицепляс вдався до своїх можливостей зміни зовнішності. Noticing her interest, Lycepselas resorted to his ability to change his appearance. Його постать розпливлася, тіло повільно потекло й змінилося. His figure blurred, his body slowly flowing and changing. Тепер перед нею стояв стрункий чоловік. Now in front of her stood a slender man. Обличчя зосталося округлим, але стало темнішим, із дещо сплющеними рисами. The face remained rounded, but became darker, with slightly flattened features. Високі вилиці наче підпирали очі з виразними складками-епікантусами. High cheekbones seemed to support the eyes with distinct epicanthus folds. Волосся було чорним і неслухняним. The hair was black and unruly.

— Гхола от такого вигляду, — промовив Едрік, указуючи на Скителі. "That's what Ghola looks like," Edrick said, pointing to Sketel.

— Просто інший лицепляс? "Just another facelift?" — спитала Ірулан. Irulan asked.

— Не лицепляс, — сказав Едрік. "Don't be silly," Edrick said. — Якщо за лицеплясом тривалий час спостерігають, то є ризик його викриття. - If you are observed for a long time, there is a risk of exposing it. Але припустімо, що наш розумний сардаукарський командир зберіг тіло Айдаго в аксолотлевому контейнері. But suppose our clever Sardaukar commander kept Idago's body in an axolotl container. Чому б ні? Why not? Це тіло було плоттю та нервами одного з найдосконаліших мечників в історії, радника Атрідів, військового генія. This body was the flesh and nerves of one of the most perfect swordsmen in history, an adviser to the Atreides, a military genius. Навіщо втрачати таку виучку та вміння, якщо можна воскресити його як інструктора сардаукарів. Why lose such learning and skills if you can resurrect him as a Sardaukar instructor.

— Я не чула навіть натяків на це, а я ж була повірницею свого батька, — промовила Ірулан. "I didn't even hear a hint of it, but I was my father's confidante," Irulan said.

— Аххх, але ж вашого батька було переможено, а вас уже через кілька годин продано новому Імператорові, — сказав Едрік. "Ahhh, but your father was defeated, and you were sold to the new Emperor in a few hours," said Edric.

— То це справді зробили? "Did they really do that?" — вимагала відповіді вона. She demanded.

Випромінюючи таку самовдоволеність, що хоч сказися, Едрік відповів: Radiating such complacency that it would hurt, Edrick replied:

— Припустімо, що наш розумний командир, знаючи про необхідність швидких дій, негайно ж відправив збережене тіло Айдаго до Бене Тлейлакс. "Suppose our clever commander, aware of the need for prompt action, immediately sent Idago's surviving body to Bene Tlaylax." Далі уявімо, що командир і його люди полягли, перш ніж передали цю інформацію вашому батькові — та він і так у жоден спосіб не міг нею скористатися. Let's imagine that the commander and his men died before passing this information on to your father - but he could not use it in any way. Зостався тільки фізичний факт, дрібка плоті, відправлена тлейлаксу. All that remained was a physical fact, a crumb of flesh sent to tlaylax. Звичайно ж, єдино можливим способом — на гайлайнері. Of course, the only possible way is on a highlighter. Ми в Гільдії, природно, знаємо кожен вантаж, який перевозимо. We in the Guild, of course, know every cargo we carry. Дізнавшись про це, чи ж не вважали б ми так само розумним придбати гхолу як подарунок, що годиться для Імператора? Upon learning of this, wouldn't we think it was as wise to buy ghola as a gift for the Emperor?

— То ви це зробили, — сказала Ірулан. "That's what you did," Irulan said.

— Як зазначив наш довголітній друг, ми це зробили, — відповів Скителі, котрий відновив свою попередню кругловиду подобу. "As our longtime friend said, we did it," said Sketelli, who had regained his former roundness.

— Як був налаштований Айдаго? - How was Idago set up? — спитала Ірулан. Irulan asked.

— Айдаго? "Idago?" — перепитав Едрік, дивлячись на тлейлаксу. Edric asked, looking at the tlaylax. — Ти щось знаєш про Айдаго, Скителі? "Do you know anything about Idago, Sketeli?"

— Ми продали вам створіння, зване Гайтом, — відповів Скителі. "We sold you a creature called Gait," Scythe replied.

— Ах так, Гайт, — погодився Едрік. "Oh, yes, Gait," Edrick agreed. — Чому ви продали його нам? "Why did you sell it to us?"

— Бо колись ми вивели свого власного Квізац Хадераха, — пояснив Скителі. "Because we once brought out our own Quizz of Haderah," Sketelli explained.

Різко смикнувши старою головою, Превелебна Матір зиркнула на нього й гнівно промовила: Shaking her old head sharply, the Reverend Mother glanced at him and said angrily:

— Ви нам цього не казали! "You didn't tell us that!"

— Бо ви не питали, — відповів Скителі. "Because you didn't ask," Sketelli replied.

— А як же ви опанували цього свого Квізац Хадераха? - And how did you master this Quiz of Haderah? — поцікавилася Ірулан. Irulan asked.

— Істота, котра весь свій вік втілювала в життя певне уявлення про неї, помре, але не стане антитезою цього уявлення, — продекламував Скителі. "A creature who has embodied a certain idea about her all his life will die, but he will not become the antithesis of this idea," Sketelli declared.

— Не розумію, — ризикнув зізнатися Едрік. "I don't understand," Edrick ventured.

— Сам себе вбив, — буркнула Превелебна Матір. "He killed himself," muttered the Reverend Mother.

— Уважно мене вислухайте, Превелебна Матір, — попередив "Listen to me carefully, Reverend Mother," he warned

Скителі, удавшись до інтонації, яка означала: «Ти не сексуальний об'єкт, ніколи не була сексуальним об'єктом, не можеш бути сексуальним об'єктом». Sketeli, resorting to intonation, which meant: "You are not a sexual object, you have never been a sexual object, you can not be a sexual object."

Тлейлаксу почекав, доки вона повністю збагне його крикливі наголоси. Tleylaxu waited until she fully understood his loud accents. Мусить безпомильно оцінити його наміри. Must unmistakably assess his intentions. Незважаючи на гнів, до її свідомості повинно дійти, що тлейлаксу, звичайно, не кинув би цього звинувачення, якби не знав ставлення Сестринства до людської селекції. Despite her anger, it must come to her mind that Tlaylax, of course, would not have dropped the charge if she had not known the Sisterhood's attitude toward human selection. А все-таки його слова містили грубу образу, зовсім нехарактерну для тлейлаксу. And yet his words contained a crude insult, quite uncharacteristic of tlaylax.

Лагідно, використовуючи заспокійливі способи мовлення мірабгаса, Едрік спробував згладити напругу моменту: Gently, using the soothing ways of mirabgas' speech, Edrick tried to smooth out the tension of the moment:

— Скителі, ти казав, що ви продали нам Гайта, бо поділяли наші наміри з його використання. "Wanderers, you said you sold Gait to us because you shared our intentions to use him."

— Едріку, мовчи, доки я не дам тобі дозволу говорити, — промовив Скителі. "Shut up, Edric, until I give you permission to speak," Sketelli said. А коли гільдієр почав протестувати, Превелебна Матір гримнула: And when the guilder began to protest, the Reverend Mother thundered:

— Заткнися, Едріку! "Shut up, Edric!"

Гільдієр відступив у глибину свого акваріума, від хвилювання молотячи руками й ногами. The guilder retreated into the depths of his aquarium, thrashing his hands and feet in excitement.

— Наші скороминущі емоції не стосуються розв'язання нашої спільної проблеми, — сказав Скителі. "Our fleeting emotions are not about solving our common problem," Sketelli said. — Вони затьмарюють наш розум, бо єдиною належною емоцією є глибинний страх, що й привів нас сюди. - They obscure our minds, because the only proper emotion is the deep fear that brought us here.

— Розуміємо, — відповіла Ірулан, глянувши на Превелебну Матір. "We understand," Irulan replied, glancing at the Reverend Mother.

— Ви мусите збагнути небезпечні обмеження в нашому захисті, — вів далі Скителі. "You must understand the dangerous limitations in our defense," Scytheli continued. — Ясновидцеві не під силу те, чого він не може зрозуміти. "A clairvoyant can't do what he can't understand."

— Ти спритний, Скителі, — сказала Ірулан. "You are clever, Sketeli," said Irulan.

«__Вона не сміє здогадатися, наскільки спритний, —__ подумав Скителі. She must not guess how clever he was, Sketelli thought. — __Коли все буде зроблено, ми матимемо свого підконтрольного Квізац Хадераха. - When everything is done, we will have our own Quizz Haderah. Інші не матимуть нічого__»__.__ Others will have nothing. "

— Яким було походження вашого Квізац Хадераха? - What was the origin of your Quizz Haderah? — спитала Превелебна Матір. The Reverend Mother asked.

— Ми гралися з різними чистими есенціями, — відповів Скителі. "We played with different pure essences," Sketelli replied. — Чисте добро й чисте зло. - Pure good and pure evil. Цілковитий негідник, котрий захоплюється лише терором і завданням болю, може бути доволі корисним в освітніх цілях. A complete scoundrel who admires only terror and the task of pain can be quite useful for educational purposes.

— Чи старий барон Харконнен, дід нашого Імператора, не був витвором тлейлаксу? "Wasn't old Baron Harkonnen, the grandfather of our Emperor, a creature of tlaylax?" — спитала Ірулан. Irulan asked.

— Ми до нього непричетні, — заперечив Скителі. "We are not involved in him," Sketelli said. — Але природа часто створює істот, так само згубних, як наші. - But nature often creates creatures as destructive as ours. Ми лише продукуємо їх в умовах, де можемо їх вивчати. We only produce them in conditions where we can study them.

— Я не дозволю відсовувати й зневажати мене, — запротестував Едрік. "I will not allow myself to be pushed aside and humiliated," Edric protested. — Хто приховує цю зустріч від... - Who is hiding this meeting from ...

— Бачите? "You see?" — відповів Скителі. Sketelli replied. — Чиї найкращі рішення прикривають нас? - Whose best decisions cover us? Які рішення? What solutions?

— Я хотів би обговорити спосіб передачі Гайта Імператорові, — наполягав Едрік. "I'd like to discuss how to hand Gait over to the Emperor," Edric insisted. — Наскільки я розумію, Гайт керується старою мораллю, яку Атріди засвоїли на своїй рідній планеті. - As far as I understand, Gait is guided by the old morality that the Atreides learned on their home planet. Гайт повинен полегшити Імператорові розширення моральних рамок, розмежування позитивних і негативних аспектів життя та релігії. Gait should make it easier for the Emperor to expand the moral framework, to distinguish between positive and negative aspects of life and religion.

Скителі реготнув, переводячи доброзичливий погляд з одного свого компаньйона на іншого. Sketeli laughed, shifting a friendly look from one of his companions to another. Стара Превелебна Матір орудує своїми емоціями, як косар косою. The Old Reverend Mother wields her emotions like a scythe mower. Ірулан, недороблений витвір Бене Ґессерит, була добре натренована для завдання, але провалила його. Irulan, an unfinished work by Bene Gesserit, was well trained for the task, but failed. Едрік був не більше (і не менше) як магічним знаряддям: йому під силу приховувати й відволікати. Edrick was no more (and no less) a magical tool: he could hide and distract. Наразі Едрік впав у понуру мовчанку, бо інші його ігнорували. For now, Edrick fell into a gloomy silence because others ignored him.

— Я правильно розумію, що цей Гайт повинен отруїти психіку Пола? "Do I understand correctly that this Guit must poison Paul's psyche?" — спитала Ірулан. Irulan asked.

— Більшою чи меншою мірою, — відповів Скителі. "To a greater or lesser extent," Sketelli replied.

— А як же Квізарат? - And what about Quizarat?

— Потрібне лише легеньке зміщення акценту, зблиск емоцій, - All you need is a slight shift of emphasis, a flash of emotions,

щоб заздрість перетворилася на ворожнечу. that envy turned into enmity. — А ДАПТ? "And the DAPT?"

— Вони гуртуються довкола прибутку. - They gather around profits.

— А інші владні угрупування? - And other power groups?

— Одним запропонуємо назву уряду. - One will offer the name of the government. Інших, менш могутніх, залучимо в ім'я моралі та прогресу. Others, less powerful, will be involved in the name of morality and progress. Наша опозиція помре через свої власні незгоди. Our opposition will die because of its own disagreements.

— Алія теж? "Alia, too?"

— Гайт — багатоцільовий гхола. - Gait is a multi-purpose ghola. Сестра Імператора досягла віку, коли вона може захопитися чарівним чоловіком, спеціально для цього призначеним. The Emperor's sister has reached the age when she can admire a charming man specially designed for this purpose. Її приваблять його мужність і здібності ментата. She will be attracted by his courage and abilities of the cop.

Могіям дозволила своїм старим очам широко розплющитися. She allowed her old eyes to open wide. — Гхола-ментат? "Ghola-mentat?" Це небезпечний крок. This is a dangerous step.

— Щоб бути точним, — промовила Ірулан, — ментат повинен "To be precise," said Irulan, "the mentat must."

мати точні дані. have accurate data. А якщо Пол попросить його сказати про справжню ціль нашого подарунка? What if Paul asks him to tell us about the real purpose of our gift?

— Гайт скаже правду, — відповів Скителі. "Gait will tell the truth," Sketelli replied. — Це не має ніякого значення. - It does not matter.

— Так ви залишаєте Полові лазівку для порятунку? - So you leave Paul a loophole to save? — поцікавилася Ірулан. Irulan asked.

— Ментат! - Mentat! — пробурмотіла Могіям. She muttered to Mogi.

Скителі глянув на стару Превелебну Матір, помітивши древні фобії, що вплинули на її реакцію. Sketeli looked at the old Reverend Mother, noticing the ancient phobias that influenced her reaction. Від часів Батлеріанського Джигаду, коли в більшій частині Всесвіту «мислячі машини» було знищено, комп'ютери викликали недовіру. Since the days of the Butlerian Jihad, when thinking machines were destroyed in much of the universe, computers have been distrusted. Ці давні пристрасті впливали й на ставлення до людей-комп'ютерів. These long-standing passions have also influenced attitudes toward computer people.

— Мені не подобається, як ти смієшся, — тоном цілковитої щирості зненацька сказала Могіям, пильно дивлячись на Скителі. "I don't like the way you laugh," she said suddenly to Mogi in a tone of utter sincerity, staring at Sketel. — Я не надто задумуюся, що вам подобається. - I don't think too much about what you like. Але ми мусимо працювати разом. But we have to work together. Усі ми це бачимо, — таким самим тоном відповів Скителі і, глянувши на гільдієра, запитав: — Хіба ж ні, We all see it, "Sketelli replied in the same tone, and looking at the guilder, he asked," Isn't it?

Едріку? Edric?

— Твої уроки болісні, — сказав Едрік. "Your lessons are painful," Edrick said. — Припускаю, ти хотів - I guess you wanted to

ясно показати, що я не повинен протистояти спільним рішенням моїх колег по змові. make it clear that I must not oppose the joint decision of my colleagues in the conspiracy.

— Бачите, що він піддається навчанню, — прокоментував Скителі. "You see he's teachable," Scythe said.

— Я бачу ще дещо, — ревнув Едрік. "I see something else," Edric was jealous. — Атріди мають монополію на прянощі. - Atrids have a monopoly on spices. Я без них не можу провидіти майбутнє. I can't foresee the future without them. Бене Ґессерит втратять своє правдочуття. Bene Gesserit will lose his credibility. У нас є запаси, але вони не безмежні. We have stocks, but they are not limitless. Меланж — це потужна валюта. Melange is a powerful currency.

— Наша цивілізація має не тільки одну цю валюту, — відповів Скителі. "Our civilization has more than one currency," Sketelli said. — Інакше б упокоївся закон попиту й пропозиції. - Otherwise, the law of supply and demand would have calmed down.

— Сподіваєшся викрасти таємницю прянощів? - Do you hope to steal the secret of spices? — верескнула Могіям. Cried Mogiam. — З його планети, яку пильнують оці божевільні фримени! - From his planet, which is guarded by these crazy freemen!

— Фримени — цивілізовані й освічені невігласи, — промовив Скителі. "Freemasons are civilized and educated ignoramuses," said the Scythians. — Вони не безумці. - They are not crazy. Просто навчені вірити, а не знати. Just trained to believe, not know. Вірою можна маніпулювати. Faith can be manipulated. Небезпечне лише знання. Only knowledge is dangerous.

— А що ж мені залишиться, щоб заснувати королівську династію? - And what do I have left to establish a royal dynasty? — спитала Ірулан. Irulan asked.

Усі вони відчули жадане зобов'язання в її голосі, але ніхто, крім Едріка, не посміхнувся. They all felt the coveted commitment in her voice, but no one but Edric smiled.

— Щось та й залишиться, — відповів Скителі. "Something will remain," Sketelli replied.

— Це означає кінець Атрідів як правлячої сили, — промовив Едрік. "It means the end of the Atreides as a ruling force," Edric said.

— Я спроможний уявити, що інші, менш обдаровані провидці, уже зробили це передбачення, — сказав Скителі. "I can imagine that other, less gifted seers have already made that prediction," Sketelli said. — Для них це __мактуаб аль-маліх__, як кажуть фримени. - For them, this is Maktuab al-Malih, as the Freemasons say.

— Написано сіллю, — переклала Ірулан. "It's written in salt," Irulan translated.

І коли вона промовила це, Скителі зрозумів, що приготували для нього Бене Ґессерит — прекрасну розумну жінку, яка ніколи йому не належатиме. And when she said this, Sketelli realized that they had prepared for him Bene Gesserit, a beautiful intelligent woman who would never belong to him. «__Ну, гаразд, —__ подумав він, — __можливо, скопіюю її для когось іншого__»__.__ "Well, all right," he thought, "maybe I'll copy it for someone else."