×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Beyhan Budak, Özgüven Geliştirme Teknikleri - Ways To Improve Your Self-Esteem

Özgüven Geliştirme Teknikleri - Ways To Improve Your Self-Esteem

Merhaba ben Uzman Psikolog Beyhan BUDAK

Psikolojik Tv Youtube Kanalına hoş geldiniz.

Bugün ki konumuz öz güvensizlik.

Öz-güvensizlik neden ortaya çıkar?

Özgüvensizliği yenmek için neler yapabiliriz?

Bugün size bunlardan bahsedeceğim.

Öz-güvensizlik öyle bir problemdir ki sanki içinizde kurt var gibidir. Durmadan içinizi kemirir. Siz bir şey yapmak istediğinizde, ortaya bir şeyler koymak istediğinizde, kendinizi ifade etmek istediğinizde o kurt ortaya çıkar ve bunları yapmanızı engeller.

Öz güven problemi yaşayan bir insan sınıfta o konuyu bildiği halde el kaldıramaz, kendini ifade edemez.

Sevdiği bir kıza yani uzun zamandır aşık olduğu bir kıza sevdiğini söylemez

İş yerinde başarılı olmasına rağmen kendisini gösteremez.

İstemediği şeylere hayır demekte zorlanır, bir bakar ki aslında istemediği bir çok şeye evet demiş.

Bu tarz sıkıntılar yaşadığı için aslında hayattan hakketiğinin çok daha az bir kısmını alır.

Ve dolayısıyla hem ortada bir öz güven problemi vardır sonrasında da bir değersizlik ve depresif duygular ortaya çıkabilir çünkü hakkettiğinden daha azını almıştır kişi.

Öz-güvensizliğin nedenlerini bu videoda çok değinmek istemiyorum ama kabaca şunu söyleyebilirim. Öz-güvensizliğin temelinde yetersizlik ve değersizlik duygusu vardır.

Peki gelelim öz-güvensizlik süreci o problemli süreç nasıl gerçekleşiyor?

Başta dedim ya bir kurt var aslında içimizde bir eleştirel ses olarak da tanımlayabiliriz, bizden bir tane daha var sayın ve dırdır ediyor ve konuşuyor.

Siz tam sınıfta hoca bir soru sordu ve biliyorsunuz el kaldıracaksınız ve cevaplayacaksınız o içinizdeki ses içinizdeki kişi köşede pis pis sırıtarak bekler ve size şunları söylemeye başlar;

Sen bildiğini mi zannediyorsun, sen ne yaptığını zannediyorsun? Bir yanlış söyle de bakalım herkese rezil ol gününü gör!!!

Durmadan böyle o içimizdeki eleştirel ses bizi tırmalar tırmalar tırmalar ve bizi,cesaretimizi kıracak her şeyi söyler.

Eğer ki öz güven problemi yaşıyorsak o eleştirel sesin bi farkına varmamız çok önemli.

Ne diyor? Ne zaman ortaya çıkıyor? Çünkü eleştirel ses bizden bağımsız bir şey. Sanki zihnimizde beynimizde bir ur gibi düşünün, devamlı yaptığımız davranışları engelliyor.

Eğer öz güven problemini aşmak istiyorsak bu eleştirel sesi ilk başta farkına varmamız sonra da onu biraz önemsizleştirip yapacağımıza bakmamız çok önemli.

Yaptığımız en büyük hatalardan birisi içimizdeki eleştirel sesi çok fazla dinlemek onu bir dostumuz gibi kabul edip söylediği her şeyi işleme almak. İlk yapmamız gereken şeylerden birisi, eleştirel sesin dostumuz olmadığının farkına varmak ve söylediklerinin gerçek olmadığını bilmek.

Şimdi ilk başta o sesi susturmak çok mümkün değil siz ne yaparsanız yapın o ses oradan dırdır etmeye devam edecek.

O yüzden onu bir kenara alıp onunla savaşmayı bırakıp biz işimize bakmamız çok önemli

İlk yapacağımız şey ; öz güven problemi yaşayan bir insanın hayatta yapmak istediği şeyler vardır ve bunları yapmaktan korkar.

Oturuyoruz bir masanın başına ve sırayla yazıyoruz : ne yapmaktan korkuyorsunuz, ne yapmak istiyorsunuz da aslında bundan öz güven problemi yaşadığınız için kaçınıyorsunuz.

Bunları tek tek sıralamamız çok önemli. Sonrasında kaç madde çıktı ortaya diyelim on beş madde yirmi madde bunlara bir ile on arasında bir puan veriyoruz.

On bizim en korktuğumuz karşılaşmaktan en çok çekindiğimiz senaryo.

Düşünün ki bir milyon kişinin önünde şarkı söyleceksiniz. Bunun size yaşattığı kaygı on puan.

Ya da diyelim çok daha basit bir problemse bir puan. Birle on arasında bir derece veriyoruz. Yaşamaktan korktuğumuz problemlere. Bu listeyi çıkarttık yirmi tane problemimiz var. Kimi iki kimi üç kimi sekiz kimi on. En kolayından en zoruna doğru bunları denemeye başlıyoruz.

Bakın ilk başta şunu diyebilirsiniz kendinize ; ben nasıl yapacağım ,nasıl bunla başa çıkacağım?

Şimdi kaygı var bununla baş edebilirsiniz. Burada ihtiyacımız olan şey irade, iradeyi ortaya koyduktan sonra bi enerjimiz gelecektir ve en kolay olanından başlıyoruz dikkat edersiniz.

En kolay olanı, kendimize bir ödev yapıyormuş gibi bir prova yapıyormuş gibi, hayat provası yapıyormuş gibi denemeye başlıyoruz.

Evet kolay olmayacağını kabul ediyorum ama bir yerden başlamamız lazım.

Kendi korktuğunuz şeyleri belirlediniz bunları yapıyorsunuz peki ve bunların üzerine ekstra neler yapabilirsiniz? Bunlara da birkaç örnek vermek istiyorum ben.

Belki size saçma gelebilir, komik gelebilir hiç öyle bir yere koymayın bunları yapabilmek çok önemli.

Bulunduğunuz şehirde lüks bir mağaza tespit edin ve gidin oraya. Cebinizde para olmadan gitmeniz önemli yoksa o baskı altında satış görevlisi baskısı altında hiç istemediğiniz bir şeyleri alabilirsiniz :) Cebimizde para olmadan lüks bir mağazaya gidiyoruz ve oradaki satış görevlisini gıcık edene kadar üç dört tane elbiseyi deniyoruz değiştiriyoruz ve almadan çıkıyoruz :)

Zor gelecektir ama başardığınız zaman en azından insanların size yönelttiği psikolojik baskıdan kaçmış olacaksınız ve kendinizi daha başarılı hissedeceksiniz.

Başka neler yapabilirsiniz? Bir tane daha örnek vereyim. Burada da mesela otobüse biniyorsunuz dolmuşa biniyorsunuz, diyorsunuz ki mesela Ankara' da kartlı biniliyor fazla kartınız var mı diye herkesin duyacağı şekilde kendinizi bu ortama maruz bırakıyorsunuz.

Çok zor gelecektir ilk başta sanki herkes size bakacak sanki herkes diyecek ki ne kadar da fakir birisi ne kadar da aşağılık birisi düşündüğünü düşüneceksiniz ama bunu yaptıktan sonra o kadar da kötü olmadığını anlayacaksınız.

Bir diğer şey de şunu yapabilirsiniz. Öz güven problemi yaşayan insanlar yeni insanlarla tanışmakta zorlanır. Oturup düşünüp nası tanışacağım ne konuşacağım diye düşünmeyi bırakıp,

parktaki oturan yaşlı amcalar olabilir her zaman gittiğiniz bakkal olur market olur oradaki insanlarla bir diyalog başlatabilmek.

Konuşak ne bulacağım diye sorabilirsiniz, o kadar çok şey var ki araba, memleket gündemi, memleket neresi ,oğullar, torunlar hayır mı o kadar çok şey sorabilirsiniz ki.

Önemli olan yeni birisiyle hiç tanımadığınız birisiyle diyalog geliştirebilmek.

Siz kendinize buna benzer minik örnekler bulabilirsiniz. Önemli olan öz güveninizi ve cesaretinizi zorlayıcı olması.

İlk başta zor gelse de sonrasında bu tarz örnekleri başardığınız zaman kendinizi daha iyi hissedecek sinizdir.

İkinci adımsa biraz kendimizi iyi hissetmeye başladık daha enerjiğiz önüze çıkan hiç bir fırsatı kaçırmamamız çok önemli.

Hoca bir soru mu sordu, bi yerde bir iş fırsatı mı oldu, kendinizi ortaya çıkartacak bir fırsat mı oldu, kendinizi kötü hissetseniz de o eleştirel ses konuşmaya devam etse de ona rağmen kendimizi öne çıkartmamız önemli.

Eğer ki bunları yaparsak o içimizde eleştirel sesi yavaş yavaş keseceğiz ve sonrasında her zaman o fırsatları kendimize ifade ettiğimiz fırsatları daha iyi değerlendireceğiz.

Bu tarz şeyleri yaparken korkularımızdan birisi rezil olmaktır. Rezil olmak kişinin kendi algıladığı bir durumdur. Eğer siz rezil olmadığınızı düşünürseniz rezil olmamışsınızdır.

Diğerleri çok uğraşmaz ya da üzerinde düşünmez. Ya da bi hata yapmaktan korkuyorsunuzdur çoğu zaman insanlar sizin yaptığınız hataların farkında dahi varmazlar.

O yüzden bir şey yaparken diğer insanlar ne düşünür ne yapar bunu bi devre dışı bırakmamız önemli.

Bunları denedikten sonra kendinize örnekler buluyorsunuz, bir şekilde korkularınızın kaçındığınız davranışların ortamların üzerine gidiyorsunuz ve kendinizdeki değişimleri adım adım fark edeceksiniz bundan sonra.

Dinlediniz için çok teşekkür ederim. Bu arada Psikoloji Tv Youtube Kanalında beğenmeyi unutmayın. Görüşmek üzere :)


Özgüven Geliştirme Teknikleri - Ways To Improve Your Self-Esteem Techniken zur Verbesserung des Selbstbewusstseins - Wege zur Verbesserung des Selbstbewusstseins Self-Confidence Improvement Techniques - Ways To Improve Your Self-Esteem Техники повышения уверенности в себе - способы повышения самооценки Tekniker för att förbättra självförtroendet - sätt att förbättra din självkänsla

Merhaba ben Uzman Psikolog Beyhan BUDAK Hello, I'm Beyhan Budak, an expert psychologist.

Psikolojik Tv Youtube Kanalına hoş geldiniz. And welcome to our channel, Psikoloji TV.

Bugün ki konumuz öz güvensizlik. And today's topic is self-esteem.

Öz-güvensizlik neden ortaya çıkar? Why do we feel insecure?

Özgüvensizliği yenmek için neler yapabiliriz? How can we overcome insecurity?

Bugün size bunlardan bahsedeceğim. Today I'll be talking about these.

Öz-güvensizlik öyle bir problemdir ki sanki içinizde kurt var gibidir. Durmadan içinizi kemirir. Insecurity is like a wolf, constantly eating inside you. Siz bir şey yapmak istediğinizde, ortaya bir şeyler koymak istediğinizde, kendinizi ifade etmek istediğinizde o kurt ortaya çıkar ve bunları yapmanızı engeller. The wolf inside you comes outside when you try to do something, create something, or even when try to express yourself, and just won't let you do it.

Öz güven problemi yaşayan bir insan sınıfta o konuyu bildiği halde el kaldıramaz, kendini ifade edemez. Even if you have an idea about the subject, you'd feel uncomfortable raising your hand, expressing yourself. En person med problem med självförtroendet kan inte räcka upp handen eller uttrycka sig i klassrummet trots att han/hon kan ämnet.

Sevdiği bir kıza yani uzun zamandır aşık olduğu bir kıza sevdiğini söylemez You can't go on and tell that girl you have a crush on her. Han berättar inte för en tjej han älskar, en tjej som han har varit kär i länge, att han älskar henne.

İş yerinde başarılı olmasına rağmen kendisini gösteremez. You can't even show yourself even though you are successful on your own job. Även om han/hon är framgångsrik på jobbet kan han/hon inte visa sig själv.

İstemediği şeylere hayır demekte zorlanır, bir bakar ki aslında istemediği bir çok şeye evet demiş. You say yes, even in those situations that you clearly didn't wanted to. Han tycker att det är svårt att säga nej till saker han inte vill ha, och sedan inser han att han har sagt ja till många saker han inte vill ha.

Bu tarz sıkıntılar yaşadığı için aslında hayattan hakketiğinin çok daha az bir kısmını alır. Because he has these kinds of problems, he actually gets a much lesser part of life than he deserves. På grund av dessa problem får han faktiskt mycket mindre av vad han förtjänar av livet.

Ve dolayısıyla hem ortada bir öz güven problemi vardır sonrasında da bir değersizlik ve depresif duygular ortaya çıkabilir çünkü hakkettiğinden daha azını almıştır kişi. Because of this, you feel insecure, feel depressive, or even feel worthless, just because you deserve better. Det finns alltså ett problem med självförtroendet och sedan kan känslor av värdelöshet och depressiva känslor uppstå eftersom personen har fått mindre än vad han eller hon förtjänar.

Öz-güvensizliğin nedenlerini bu videoda çok değinmek istemiyorum ama kabaca şunu söyleyebilirim. Öz-güvensizliğin temelinde yetersizlik ve değersizlik duygusu vardır. I don't want to touch on the subject of insecurity on this video that much, but i can tell you this. Insecurity is caused by feeling insufficient, insignificant. Jag vill inte prata för mycket om orsakerna till osäkerhet i den här videon, men jag kan grovt säga följande. Självtrygghet bygger på en känsla av otillräcklighet och värdelöshet.

Peki gelelim öz-güvensizlik süreci o problemli süreç nasıl gerçekleşiyor? Now lets talk about feeling insecure. How does the process go? Låt oss prata om processen med osäkerhet, hur sker den problematiska processen?

Başta dedim ya bir kurt var aslında içimizde bir eleştirel ses olarak da tanımlayabiliriz, bizden bir tane daha var sayın ve dırdır ediyor ve konuşuyor. The wolf I just mentioned, those critical voices inside your head, think as if it's your twin that shouldn't be there. Som jag sa i början finns det en varg, vi kan faktiskt definiera den som en kritisk röst inom oss, räkna den som en annan av oss, och den gnäller och pratar.

Siz tam sınıfta hoca bir soru sordu ve biliyorsunuz el kaldıracaksınız ve cevaplayacaksınız o içinizdeki ses içinizdeki kişi köşede pis pis sırıtarak bekler ve size şunları söylemeye başlar; You're about to answer that question your teacher have asked, and that voice, with a grin on it's face, Precis när du befinner dig i klassrummet, läraren ställer en fråga och du vet att du ska räcka upp handen och svara på den, väntar den där rösten inom dig i hörnet med ett smutsigt flin och börjar berätta följande för dig;

Sen bildiğini mi zannediyorsun, sen ne yaptığını zannediyorsun? Bir yanlış söyle de bakalım herkese rezil ol gününü gör!!! Tells you: "Go ahead, answer that question and embarass us both to everyone!" Tror du att du vet, vad tror du att du gör? Säg något fel och du kommer att bli vanärad!!!

Durmadan böyle o içimizdeki eleştirel ses bizi tırmalar tırmalar tırmalar ve bizi,cesaretimizi kıracak her şeyi söyler. Constantly irritates you and discourages you, breaking your courage. Den kritiska rösten inom oss kliar och kliar och kliar och kliar oss och säger allt som kommer att avskräcka oss och göra oss modfällda.

Eğer ki öz güven problemi yaşıyorsak o eleştirel sesin bi farkına varmamız çok önemli. You have to learn to live with that inner voice, first of all, to overcome insecurity. Om vi har problem med vårt självförtroende är det mycket viktigt att vi inser den kritiska rösten.

Ne diyor? Ne zaman ortaya çıkıyor? Çünkü eleştirel ses bizden bağımsız bir şey. What does it tell you ? When does it appear ? Think of it, your inner voice is something you can't control. Vad står det? När visas den? Eftersom den kritiska rösten är något som är oberoende av oss. Sanki zihnimizde beynimizde bir ur gibi düşünün, devamlı yaptığımız davranışları engelliyor. Think of it as a tumor, constantly hindering what you're doing.

Eğer öz güven problemini aşmak istiyorsak bu eleştirel sesi ilk başta farkına varmamız sonra da onu biraz önemsizleştirip yapacağımıza bakmamız çok önemli. If you want to overcome insecurity, first and foremost, you have to realise that it's your inner voice, and just focus on what you're doing.

Yaptığımız en büyük hatalardan birisi içimizdeki eleştirel sesi çok fazla dinlemek onu bir dostumuz gibi kabul edip söylediği her şeyi işleme almak. The biggest mistake you can make is, listening to that voice, as if it was your close friend, accounting for everything it says. İlk yapmamız gereken şeylerden birisi, eleştirel sesin dostumuz olmadığının farkına varmak ve söylediklerinin gerçek olmadığını bilmek. First thing you have to do is, realise that it's not your friend, and know that nothing it tells you is true.

Şimdi ilk başta o sesi susturmak çok mümkün değil siz ne yaparsanız yapın o ses oradan dırdır etmeye devam edecek. Like it or not, it's not easy to just mute that sound. It's going to nag you.

O yüzden onu bir kenara alıp onunla savaşmayı bırakıp biz işimize bakmamız çok önemli So it's important to leave that voice behind, and just focus on the task at hand.

İlk yapacağımız şey ; öz güven problemi yaşayan bir insanın hayatta yapmak istediği şeyler vardır ve bunları yapmaktan korkar. First of all, an insecure person feels up to something, but they're afraid to do so.

Oturuyoruz bir masanın başına ve sırayla yazıyoruz : ne yapmaktan korkuyorsunuz, ne yapmak istiyorsunuz da aslında bundan öz güven problemi yaşadığınız için kaçınıyorsunuz. You have to sit around a table, and write in order what are you afraid to do, what are the things you want to do but feel insecure to hold up to it.

Bunları tek tek sıralamamız çok önemli. Sonrasında kaç madde çıktı ortaya diyelim on beş madde yirmi madde bunlara bir ile on arasında bir puan veriyoruz. It is crucial to list these one by one. Let's say, there are 15 or 20 things you've written on the paper, you give points to each one of them.

On bizim en korktuğumuz karşılaşmaktan en çok çekindiğimiz senaryo. 10 is the thing you're most afraid of.

Düşünün ki bir milyon kişinin önünde şarkı söyleceksiniz. Bunun size yaşattığı kaygı on puan. Think as if you're gonna sing in front of millions. You score that anxiety 10 points.

Ya da diyelim çok daha basit bir problemse bir puan. Birle on arasında bir derece veriyoruz. Yaşamaktan korktuğumuz problemlere. Or let's say it's not that much of a hassle, you score that 1 point. Between 1 and 10, you rank it, to those things you're afraid of. Bu listeyi çıkarttık yirmi tane problemimiz var. Kimi iki kimi üç kimi sekiz kimi on. En kolayından en zoruna doğru bunları denemeye başlıyoruz. Let's say our list has 20 problems listed on it. Some are 2, some are 3, 8, or 10. You try these things from the easiest to the hardest.

Bakın ilk başta şunu diyebilirsiniz kendinize ; ben nasıl yapacağım ,nasıl bunla başa çıkacağım? You might say at first, "How am I'm supposed to do that, how am I'm supposed to handle that ?!"

Şimdi kaygı var bununla baş edebilirsiniz. Burada ihtiyacımız olan şey irade, iradeyi ortaya koyduktan sonra bi enerjimiz gelecektir ve en kolay olanından başlıyoruz dikkat edersiniz. You can handle anxiety. The thnig you need is your willpower, if you demonstrate your will, you'll feel empowered, and as you might notice, we're on the easiest.

En kolay olanı, kendimize bir ödev yapıyormuş gibi bir prova yapıyormuş gibi, hayat provası yapıyormuş gibi denemeye başlıyoruz. You might do the easiest as if it's a homework, or a rehearsal, of your life, you try and try.

Evet kolay olmayacağını kabul ediyorum ama bir yerden başlamamız lazım. I know, it's not going to be easy, but you have to start at some point.

Kendi korktuğunuz şeyleri belirlediniz bunları yapıyorsunuz peki ve bunların üzerine ekstra neler yapabilirsiniz? Bunlara da birkaç örnek vermek istiyorum ben. You figured out what you're afraid of, you're now doing these, but what more can you do ? I'd like to give some examples.

Belki size saçma gelebilir, komik gelebilir hiç öyle bir yere koymayın bunları yapabilmek çok önemli. You might thing it sounds stupid, or even funny, but do not think of it like as it is.

Bulunduğunuz şehirde lüks bir mağaza tespit edin ve gidin oraya. Cebinizde para olmadan gitmeniz önemli yoksa o baskı altında satış görevlisi baskısı altında hiç istemediğiniz bir şeyleri alabilirsiniz :) Locate the nearest luxury shop, and go there. Leave your wallet at home, this is important, you're out there to relax, not to feel the tension of the salesperson. You might end up buying something you wouldn't. Cebimizde para olmadan lüks bir mağazaya gidiyoruz ve oradaki satış görevlisini gıcık edene kadar üç dört tane elbiseyi deniyoruz değiştiriyoruz ve almadan çıkıyoruz :) You go to that shop, and try on some clothes. Until that salesperson gets really, really annoyed. And then, you leave.

Zor gelecektir ama başardığınız zaman en azından insanların size yönelttiği psikolojik baskıdan kaçmış olacaksınız ve kendinizi daha başarılı hissedeceksiniz. It is going to be hard, but if you manage to pull this out, you'll feel that you can run away from the repression and feel more successful.

Başka neler yapabilirsiniz? Bir tane daha örnek vereyim. Burada da mesela otobüse biniyorsunuz dolmuşa biniyorsunuz, diyorsunuz ki mesela Ankara' da kartlı biniliyor fazla kartınız var mı diye herkesin duyacağı şekilde kendinizi bu ortama maruz bırakıyorsunuz. What else can you do ? Here's another example. You take a ride with the bus. You ask for a spare ticket for the bus, in a loud voice, so you put yourself in a situation where everyone can hear you.

Çok zor gelecektir ilk başta sanki herkes size bakacak sanki herkes diyecek ki ne kadar da fakir birisi ne kadar da aşağılık birisi düşündüğünü düşüneceksiniz ama bunu yaptıktan sonra o kadar da kötü olmadığını anlayacaksınız. This might feel devastating, you might feel like you're going to get demeaned by people around you, as if you're poor. But after that, you'll feel that, it's not as bad as you've put it in your head.

Bir diğer şey de şunu yapabilirsiniz. Öz güven problemi yaşayan insanlar yeni insanlarla tanışmakta zorlanır. Oturup düşünüp nası tanışacağım ne konuşacağım diye düşünmeyi bırakıp, Another thing you might do. Insecure people are introverted. Rather than thinking "how am i'm going to meet that person?" or "what should i talk about?"

parktaki oturan yaşlı amcalar olabilir her zaman gittiğiniz bakkal olur market olur oradaki insanlarla bir diyalog başlatabilmek. This might be the people sitting on benches, the cashier of the nearest market, what you're supposed to do is, you have to fire up a dialogue.

Konuşak ne bulacağım diye sorabilirsiniz, o kadar çok şey var ki araba, memleket gündemi, memleket neresi ,oğullar, torunlar hayır mı o kadar çok şey sorabilirsiniz ki. You might ask, "what am i'm supposed to talk about?". Ask them about cars, about the situation of your country, where they're from, if they have sons, relatives, brothers, sisters, animals... You name it.

Önemli olan yeni birisiyle hiç tanımadığınız birisiyle diyalog geliştirebilmek. What's important is, you have to work on creating a dialogue.

Siz kendinize buna benzer minik örnekler bulabilirsiniz. Önemli olan öz güveninizi ve cesaretinizi zorlayıcı olması. Try to find such examples like these. What's important is that you have to work on your self-reliance, and courage.

İlk başta zor gelse de sonrasında bu tarz örnekleri başardığınız zaman kendinizi daha iyi hissedecek sinizdir. At first this might be hard, but as you progress, and manage to do these, you'll feel much more better.

İkinci adımsa biraz kendimizi iyi hissetmeye başladık daha enerjiğiz önüze çıkan hiç bir fırsatı kaçırmamamız çok önemli. The second part is, as you're feeling more energic and feeling better, you should not miss any opportunities provided to you.

Hoca bir soru mu sordu, bi yerde bir iş fırsatı mı oldu, kendinizi ortaya çıkartacak bir fırsat mı oldu, kendinizi kötü hissetseniz de o eleştirel ses konuşmaya devam etse de ona rağmen kendimizi öne çıkartmamız önemli. Your teacher asks a question, you find a job opportunity, or a way to show yourself, even if you feel bad of doing it, you have to shift the lights to you.

Eğer ki bunları yaparsak o içimizde eleştirel sesi yavaş yavaş keseceğiz ve sonrasında her zaman o fırsatları kendimize ifade ettiğimiz fırsatları daha iyi değerlendireceğiz. As you do more of these, you'll see that you're able to cut off from that voice, after that you'll value these situations much better.

Bu tarz şeyleri yaparken korkularımızdan birisi rezil olmaktır. Rezil olmak kişinin kendi algıladığı bir durumdur. Eğer siz rezil olmadığınızı düşünürseniz rezil olmamışsınızdır. The thing you're the most afraid of is the fear of embarassment. Embarassment is a condition that you perceive. If you don't think about it, then you're not embarassed.

Diğerleri çok uğraşmaz ya da üzerinde düşünmez. Ya da bi hata yapmaktan korkuyorsunuzdur çoğu zaman insanlar sizin yaptığınız hataların farkında dahi varmazlar. Others won't think about it as much. Or you might think that what you're doing is a mistake. Most of the time people won't even realise what you're doing.

O yüzden bir şey yaparken diğer insanlar ne düşünür ne yapar bunu bi devre dışı bırakmamız önemli. Because of this, you have to leave behind the thought of,"what they'll think or do?".

Bunları denedikten sonra kendinize örnekler buluyorsunuz, bir şekilde korkularınızın kaçındığınız davranışların ortamların üzerine gidiyorsunuz ve kendinizdeki değişimleri adım adım fark edeceksiniz bundan sonra. After trying these out, you find yourself some more examples. Rather than shying away, you pursue what you're afraid of, and gradually you'll feel that you're changing.

Dinlediniz için çok teşekkür ederim. Bu arada Psikoloji Tv Youtube Kanalında beğenmeyi unutmayın. Görüşmek üzere :) Thank you for listening. By the way, don't forget to subscribe to our channel, Psikoloji TV. See you next time!