×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Beyhan Budak, Aşırı Fedakarlık

Aşırı Fedakarlık

Merhaba Arkadaşlar, Psikoloji TV youtube kanalına hoşgeldiniz. Ben Uzman Psikolog Beyhan Budak.

Uzun bir aradan sonra tekrar yeni bir videoyla karşınızdayım.

Bugün sizlere hayatımızda bazen karşılaştığımız ve bizi sıkıntıya sokan bir problemden bahsetmek istiyorum.

Bu problemin ismi ''Aşırı Fedakarlık''.

En genel anlamıyla 'fedakarlık' gerçekleşmesi istenen bir şey için ya da bir amaç için kişinin kendi çıkarlarından vazgeçmesi.

Peki fedakarlık kötü bir şey mi? Kesinlikle Hayır.

Özellikle günümüzde 'ben ben ben' diyen hep kendisini düşünen insanlara, narsistleşen bir topluma fedakarlık şifa gibi gelebilir.

Ama ben işin bu kısmından bahsetmek istemiyorum. Daha çok fedakarlık değil de aşırı fedakarlık yapmak zorundaymış gibi hissseden kendisini,

İlişkilerini bunu üzerine kurgulayan insanlardan ve yaşadığı zorluklardan bahsetmek istiyorum.

Bir kişi düşünün ki bütün hayatını arkadaşlarına dostlarına adamış. Onlar ne derlerse ne isterlerse onları yerine getirmek için çırpınıyor.

Ve etrafındaki insanları mutlu ettikçe kendini mutlu hissediyor. Etrafındaki insanlar da bundan çok memnun.

Niye memnun olmasınlar ki? Onlar için çırpınan bir adam, bir kadın var.

Ama kişi böyle hissederken bir yandan zaman geçiyor, yıllar geçiyor ve kendisini daha mutsuz hissetmeye başlıyor.

Bir akşam eve geliyor ki yalnız başına oturuyor, bir bakıyor ki hep bugüne kadar ondan diğerlerine gitmiş ama diğerlerinden ona gelene baktığı zaman elleri bomboş.

Ve bu insan ister istemez mutsuz bir ruh haline doğru gitmeye başlıyor.

Bu insan size tanıdık geldi mi? Belki kendinizi buldunuz bu insanda, belki çevrenizdeki tanıdık bir insanı çağrıştırdı size.

Ama ben şunu söyleyebilirim ki size günlük hayatta olsun, klinik ortamda olsun bu tip insanlarla çok fazla karşılaşıyorum.

Bana kimse ben aşırı fekadarım diye gelmiyor. Depresyon, panik atak, kaygı bozukluğu gibi problemlerle geliyor ama ben sorguladığımda şunun farkına varıyorum:

Bu tip insanların birçoğunun özellikle ortak özelliği etrafına karşı aşırı fedakar olmaları.

Şimdi içimizde bir enerji var diyelim buna. Bir fedakarlık enerjisi, bir fedakarlık sermayesi gibi. Biz bunu bol keseden herkese dağıtırsak, etrafımızdaki insanlar bunu haketmediği halde.

Bir süre sonra yerine eğer bunun biz bir şey koyamazsak, etrafımızdaki insanlardan da bizim gösterdiğimiz gibi bir fedakarlık göremezsek

Bir süre sonra içimiz kurumaya başlar.

Eğer ki kendi içimizdeki enerjiyi, varlığımızı, iyiliklerimizi ve güzelliklerimizi etrafa tamamen dağıtırsak kendimize hiçbir şey ayırmamış oluruz.

Ve bir süre sonra bu durum insanı depresyona sokabilir ya da diğer ruhsal bozukluklara sebep olabilir.

Aşırı fedakar birçok insan dönem dönem aşırı fedakarlığın kendilerine zararlı olduğunun farkına varır.

Ama bir insan neden zararlı olduğunu düşündüğü bir davranışı ısrarla devam ettirir? Bunun aslında kontrol edemediğimiz yönlendiremediğimiz bir kısmı var.

Çok derinlerde temelde ben aşırı fedakar insanların değersizlik ve sevgisizlik hisleri barındırdığını düşünüyorum.

Bu insanlar düşünür ki eğer ben insanlara çok fazla değer gösterirsem, çok fazla fedakarlık yaparsam diğer insanlar beni ancak böyle sevebilir. Ama şöyle bir durum var, amacımız diğer insanlardan değer ve sevgi görmekken aşırı fedakar insanların bu çabaları genelde değersizleştirilir ve tam tersi bir durumla sonuçlanır.

Daha önceki videolardan birinde bir hikayeden bahsetmiştim. Cengiz Aytmatov'un bir kitabında geçiyor.

Bir balıkçı köyünde yaşlı bir adam yaşıyor. Bu yaşlı adam çok iyiliksever bir adam.

Ve etrafındaki insanların hepsine çok kolay bir şekilde yardımcı oluyor. Herkesin her işinden tutuyor. Küs olsa sevse sevmese hiç farketmiyor, herkesin her işine koşturan bir adam.

Şimdi düşündüğümüz zaman bu kadar iyiliksever yardımsever yaşlı bir adamın çok sevilmesini umarız ama tam tersi bir durumla sonuçlanıyor.

Diğer insanlar bu yaşlı adamı kolay olarak düşünüyorlar ve değer vermiyorlar. Varlığına, düşüncelerine, sözlerine değer vermiyorlar.

O yüzden gösterdiğimiz değeri, fedakarlığı anlayacak olan insanlara kontrollü bir şekilde verebilmek çok önemli.

Diyelim ki değerli bir takınız var, altın bir yüzüğünüz bileziğiniz var. Siz bunu bir hurdacıya verirseniz o size hurda fiyatı verecektir, bir kuyumcuya verirseniz o da ona hakkını altın olan değerini verecektir. Kendinizde aşırı fedakarlık olduğunu fark ettiyseniz çözüm için ilk adımı atmış oldunuz.

Sonraki süreçte durumun farkına vardıktan sonra bazı şeyleri değiştirmek adım adım mümkün. Bazı şeyler birden değişmiyor.

Sonrasında yaptığımız aşırı fedakarlıkları, aslında gerek olmayan davranışları tespit etmemiz lazım. Ve bunları adım adım yavaş yavaş azaltmaya dikkat etmek lazım.

Bir de aşırı fedakar insanların çevrelerinde fedakarlık vampirleri yer alır. Onların bu durumunu istismar etmek isteyen, onları kullanmaya çalışan insanlar.

Eğer sizin çevrenizde de bu tip insanlar varsa onlardan uzaklaşmak çok önemli.

Bu videoyu dinlediğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Beni sosyal medyada da takip edebilirsiniz diğer paylaşımlar için. Eğer videolardan haberdar olmak isterseniz Psikoloji TV youtube kanalına da abone olabilirsiniz..


Aşırı Fedakarlık Extreme Altruism

Merhaba Arkadaşlar, Psikoloji TV youtube kanalına hoşgeldiniz. Ben Uzman Psikolog Beyhan Budak.

Uzun bir aradan sonra tekrar yeni bir videoyla karşınızdayım. I'm back with a new video, after a while.

Bugün sizlere hayatımızda bazen karşılaştığımız ve bizi sıkıntıya sokan bir problemden bahsetmek istiyorum. Today i'd like to talk about things we might face and that might put us in between a rock and a hard place.

Bu problemin ismi ''Aşırı Fedakarlık''. That problem is "Extreme Altruism".

En genel anlamıyla 'fedakarlık' gerçekleşmesi istenen bir şey için ya da bir amaç için kişinin kendi çıkarlarından vazgeçmesi. The most common definition of "sacrifice" is, to give up on personal interest for something or some cause to happen.

Peki fedakarlık kötü bir şey mi? Kesinlikle Hayır. But is it a bad thing? Absolutely not.

Özellikle günümüzde 'ben ben ben' diyen hep kendisini düşünen insanlara, narsistleşen bir topluma fedakarlık şifa gibi gelebilir. Especially it can help out those people that yell "me,me,me" all the time, or narcisstic societies, it might feel like a remedy.

Ama ben işin bu kısmından bahsetmek istemiyorum. Daha çok fedakarlık değil de aşırı fedakarlık yapmak zorundaymış gibi hissseden kendisini, But I'm not here to talk about that. Not about sacrifices but to talk about those that feel they sacrifice too much,

İlişkilerini bunu üzerine kurgulayan insanlardan ve yaşadığı zorluklardan bahsetmek istiyorum. those that build their relationships on sacrifices and the difficulties they face.

Bir kişi düşünün ki bütün hayatını arkadaşlarına dostlarına adamış. Onlar ne derlerse ne isterlerse onları yerine getirmek için çırpınıyor. Think about a person that devoted his lfie for his friends, or buddies. That person tries to do whatever they say, or whatever they want.

Ve etrafındaki insanları mutlu ettikçe kendini mutlu hissediyor. Etrafındaki insanlar da bundan çok memnun. And that person feels happier when he makes his friends happy. The people around that person are satisfied about this.

Niye memnun olmasınlar ki? Onlar için çırpınan bir adam, bir kadın var. Why shouldn't be they satisfied ? There's a person trying their best for them.

Ama kişi böyle hissederken bir yandan zaman geçiyor, yıllar geçiyor ve kendisini daha mutsuz hissetmeye başlıyor. But as time passes by, and that person feels down.

Bir akşam eve geliyor ki yalnız başına oturuyor, bir bakıyor ki hep bugüne kadar ondan diğerlerine gitmiş ama diğerlerinden ona gelene baktığı zaman elleri bomboş. One night he-she gets back home, and s/he's alone. S/he tried his/her best to satisfy others, but in return s/he got nothing.

Ve bu insan ister istemez mutsuz bir ruh haline doğru gitmeye başlıyor. And this person, willingly or unwillingly, feels sad and more sad, day after day.

Bu insan size tanıdık geldi mi? Belki kendinizi buldunuz bu insanda, belki çevrenizdeki tanıdık bir insanı çağrıştırdı size. Does that sound familiar? Maybe you've found yourself in this person, maybe it reminds you of that person.

Ama ben şunu söyleyebilirim ki size günlük hayatta olsun, klinik ortamda olsun bu tip insanlarla çok fazla karşılaşıyorum. One thing I can tell you is, in daily or clinical life, I meet this kind of person a lot.

Bana kimse ben aşırı fekadarım diye gelmiyor. Depresyon, panik atak, kaygı bozukluğu gibi problemlerle geliyor ama ben sorguladığımda şunun farkına varıyorum: No one comes to me telling they sacrifice too much. They come to me with problems like depression, panic attack, anxiety disorder, and after questioning them I find out that:

Bu tip insanların birçoğunun özellikle ortak özelliği etrafına karşı aşırı fedakar olmaları. These kind of people's common characteristic is that they're willing to give too much.

Şimdi içimizde bir enerji var diyelim buna. Bir fedakarlık enerjisi, bir fedakarlık sermayesi gibi. Biz bunu bol keseden herkese dağıtırsak, etrafımızdaki insanlar bunu haketmediği halde. Let's say that you have an energy inside. An energy to sacrifice, like a fund of devotion. If we give too much of this, without people deserving it,

Bir süre sonra yerine eğer bunun biz bir şey koyamazsak, etrafımızdaki insanlardan da bizim gösterdiğimiz gibi bir fedakarlık göremezsek and if we can't replace that after a while, if we don't see the same devotion we gave from others,

Bir süre sonra içimiz kurumaya başlar. this might dry us inside.

Eğer ki kendi içimizdeki enerjiyi, varlığımızı, iyiliklerimizi ve güzelliklerimizi etrafa tamamen dağıtırsak kendimize hiçbir şey ayırmamış oluruz. If we spend our energy, assets, favors and beauty inside us entirely, we're left with nothing at hand.

Ve bir süre sonra bu durum insanı depresyona sokabilir ya da diğer ruhsal bozukluklara sebep olabilir. After some time this might put that person in depression, or might cause other mental disorders.

Aşırı fedakar birçok insan dönem dönem aşırı fedakarlığın kendilerine zararlı olduğunun farkına varır. Extreme altruistic people might realise after a period that altruism might be harmful to them.

Ama bir insan neden zararlı olduğunu düşündüğü bir davranışı ısrarla devam ettirir? Bunun aslında kontrol edemediğimiz yönlendiremediğimiz bir kısmı var. But why do people keep doing that act even if they know that it's harmful ? There's a part that we can't control or direct ourselves about this.

Çok derinlerde temelde ben aşırı fedakar insanların değersizlik ve sevgisizlik hisleri barındırdığını düşünüyorum. Deep down inside I think that those people feel insignificant or lovelessness in them.

Bu insanlar düşünür ki eğer ben insanlara çok fazla değer gösterirsem, çok fazla fedakarlık yaparsam diğer insanlar beni ancak böyle sevebilir. These people think the only way for them to be loved is if they give too much, or show too much value. Ama şöyle bir durum var, amacımız diğer insanlardan değer ve sevgi görmekken aşırı fedakar insanların bu çabaları genelde değersizleştirilir ve tam tersi bir durumla sonuçlanır. But the case is, if our cause is to get more value or love, giving too much might end up in the complete opposite.

Daha önceki videolardan birinde bir hikayeden bahsetmiştim. Cengiz Aytmatov'un bir kitabında geçiyor. I've talked about this situation before in one of my videos. It's in a book Cengiz Aytmatov wrote.

Bir balıkçı köyünde yaşlı bir adam yaşıyor. Bu yaşlı adam çok iyiliksever bir adam. In a fisherman village lives an old man. And this man is a benevolent person.

Ve etrafındaki insanların hepsine çok kolay bir şekilde yardımcı oluyor. Herkesin her işinden tutuyor. Küs olsa sevse sevmese hiç farketmiyor, herkesin her işine koşturan bir adam. And he helps out people around him easily. He helps out on every job. No matter if he loves them or not, he's after everyone.

Şimdi düşündüğümüz zaman bu kadar iyiliksever yardımsever yaşlı bir adamın çok sevilmesini umarız ama tam tersi bir durumla sonuçlanıyor. If we think about this, this old man should be loved a lot and held up in hands above. But it results in the complete opposite.

Diğer insanlar bu yaşlı adamı kolay olarak düşünüyorlar ve değer vermiyorlar. Varlığına, düşüncelerine, sözlerine değer vermiyorlar. People think that this old man is easy and they don't care. His presence, thoughts, his words.

O yüzden gösterdiğimiz değeri, fedakarlığı anlayacak olan insanlara kontrollü bir şekilde verebilmek çok önemli. So it is important to show that value,that devotion to people that will understand, in a controlled manner.

Diyelim ki değerli bir takınız var, altın bir yüzüğünüz bileziğiniz var. Siz bunu bir hurdacıya verirseniz o size hurda fiyatı verecektir, bir kuyumcuya verirseniz o da ona hakkını altın olan değerini verecektir. Let's say you have a jewellery, golden ring or a bracelet. If you offer that to a junkman, he'll give you the price of a junkman. If you offer that to a jeweler, they will give you a jeweller price. Kendinizde aşırı fedakarlık olduğunu fark ettiyseniz çözüm için ilk adımı atmış oldunuz. If you've realised you're giving too much, you've been throught the first step.

Sonraki süreçte durumun farkına vardıktan sonra bazı şeyleri değiştirmek adım adım mümkün. Bazı şeyler birden değişmiyor. After realising the situation, it is possible to change things step by step. Some of which don't change in an instant.

Sonrasında yaptığımız aşırı fedakarlıkları, aslında gerek olmayan davranışları tespit etmemiz lazım. Ve bunları adım adım yavaş yavaş azaltmaya dikkat etmek lazım. After that, you have to find out what you're giving out too much, finding out what's really not required to do so. And it is important to reduce these step by step, and slowly.

Bir de aşırı fedakar insanların çevrelerinde fedakarlık vampirleri yer alır. Onların bu durumunu istismar etmek isteyen, onları kullanmaya çalışan insanlar. And around these altruistic people, there are leeches, trying to use them to their advantage.

Eğer sizin çevrenizde de bu tip insanlar varsa onlardan uzaklaşmak çok önemli. If you have someone like that around you, it is really important to get away from them.

Bu videoyu dinlediğiniz için çok teşekkür ediyorum. Thank you for watching this video.

Beni sosyal medyada da takip edebilirsiniz diğer paylaşımlar için. Eğer videolardan haberdar olmak isterseniz Psikoloji TV youtube kanalına da abone olabilirsiniz.. For other posts, you can follow me on social media. If you want to be notified about new videos, you can subscribe to my channel Psikoloji TV.