×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Baha Stories, MAMBA ARTIK BİZİMLE DEĞİL

MAMBA ARTIK BİZİMLE DEĞİL

Kobe Bryant'ın öldüğünü duydum. Ben basketbola ilgi duymuyorum. Ama bu adamın ismini birçok defa duymuştum. Arkadaşlarım onu çok seviyorlardı. Onun için ben de öldüğüne üzüldüm.

Kobe'nin lakabı Mamba'dır. Kobe dünyanın en meşhur basketbolcularından biriydi. O bir efsaneydi. Philadelphia'da doğdu. Küçük yaşlarda basketbol oynamaya başladı.

Onun babası da basketbolcuydu. Babasının antrenmanlarını izliyordu. Babası İtalya'da basketbol oynamıştı. Bu yüzden Kobe İtalya'da bir süre eğitim aldı. İyi derecede İtalyanca konuşabiliyordu.

Sonra Amerika'ya döndü. Eğitimine devam etti. Ama üniversiteye gitmedi. Basketbolcu olmayı tercih etti. 17 Yaşındayken Lakers'ta oynamaya başladı. Lakers 2000-2002 arasında üç yıl üst üste şampiyon oldu. Bu inanılmaz bir başarıydı.

2003 yılında genç bir kadına tecavüz etmekle suçlandı. O, suçlamaları inkar etti. Masum olduğunu iddia etti. Sonra dava düştü. Mahkeme dışında davalı ve davacı anlaştı.

2009 ve 2010'da Lakers yine şampiyon oldu. Kobe, özellikle 2013'ten sonraki pek çok maçta sakatlandı. 2016'da emekli oldu. Meşhur bir şiir yazdı: Dear Basketball, yani Sevgili Basketbol. Hatta bunun için bir kısa film çekildi. Ayrıca bir kitap yazdı.

O, 26 Ocak 2019'da hayatını kaybetti. 41 yaşındaydı. Sisli havada helikoptere bindiler. Bindikleri helikopter kaza yaptı. İçinde toplam dokuz kişi vardı. Hiçbiri kurtulamadı. Kobe'nin 13 yaşındaki kızı da ölenler arasındaydı.

Kobe'nin ölüm haberi dünyada büyük bir etki yarattı. Çünkü o sadece Amerika'da değil, Asya'da, Avrupa'da, Afrika'da da meşhurdu. Her ülkede hayranları vardı. Küçük çocuklar onu idol olarak görüyordu. Büyüyünce onun gibi olmak istiyorlardı.

Kobe genç yaşta vefat etti. Kızı daha ergenlik çağındaydı. Özellikle ailesi buna çok üzüldü. Herkes ağladı. Onu sevenler yas tutmaya başladılar.


MAMBA ARTIK BİZİMLE DEĞİL MAMBA IS NO LONGER WITH US МАМБА БОЛЬШЕ НЕ С НАМИ

Kobe Bryant'ın öldüğünü duydum. Ben basketbola ilgi duymuyorum. Ama bu adamın ismini birçok defa duymuştum. Arkadaşlarım onu çok seviyorlardı. Onun için ben de öldüğüne üzüldüm. Ich habe gehört, dass Kobe Bryant tot ist. Ich interessiere mich nicht für Basketball. Aber ich habe den Namen dieses Mannes oft gehört. Meine Freunde liebten ihn sehr. Deshalb tat es mir leid, dass er gestorben ist. I heard that Kobe Bryant is dead. I am not interested in basketball. But I have heard the name of this man many times. My friends loved him very much. That's why I was sorry that he died.

Kobe'nin lakabı Mamba'dır. Kobe dünyanın en meşhur basketbolcularından biriydi. O bir efsaneydi. Philadelphia'da doğdu. Küçük yaşlarda basketbol oynamaya başladı. Kobe's nickname is Mamba. Kobe was one of the most famous basketball players in the world. He was a legend. She was born in Philadelphia. He started playing basketball at a young age.

Onun babası da basketbolcuydu. Babasının antrenmanlarını izliyordu. Babası İtalya'da basketbol oynamıştı. Bu yüzden Kobe İtalya'da bir süre eğitim aldı. İyi derecede İtalyanca konuşabiliyordu. His father was also a basketball player. He was watching his father's workouts. His father had played basketball in Italy. That's why Kobe was trained in Italy for a while. He was fluent in Italian.

Sonra Amerika'ya döndü. Eğitimine devam etti. Ama üniversiteye gitmedi. Basketbolcu olmayı tercih etti. 17 Yaşındayken Lakers'ta oynamaya başladı. Lakers 2000-2002 arasında üç yıl üst üste şampiyon oldu. Bu inanılmaz bir başarıydı. Then he returned to America. He continued his education. But he did not go to university. He preferred to be a basketball player. He started playing in Lakers when he was 17 years old. Lakers has been the champion for three consecutive years between 2000-2002. This was an incredible success.

2003 yılında genç bir kadına tecavüz etmekle suçlandı. O, suçlamaları inkar etti. Masum olduğunu iddia etti. Sonra dava düştü. Mahkeme dışında davalı ve davacı anlaştı. Er wurde beschuldigt, 2003 eine junge Frau vergewaltigt zu haben. Er bestritt die Anschuldigungen. Er behauptete, er sei unschuldig. Dann wurde der Fall fallen gelassen. Außerhalb des Gerichts waren sich der Angeklagte und der Kläger einig. He was accused of raping a young woman in 2003. He denied the accusations. He claimed he was innocent. Then the case was dropped. Outside the court, the defendant and the plaintiff agreed. Его обвинили в изнасиловании молодой женщины в 2003 году. Он отверг обвинения. Он утверждал, что невиновен. Затем дело было прекращено. Во внесудебном порядке ответчик и истец согласились.

2009 ve 2010'da Lakers yine şampiyon oldu. Kobe, özellikle 2013'ten sonraki pek çok maçta sakatlandı. 2016'da emekli oldu. Meşhur bir şiir yazdı: Dear Basketball, yani Sevgili Basketbol. Hatta bunun için bir kısa film çekildi. Ayrıca bir kitap yazdı. In 2009 and 2010, Lakers again became the champion. Kobe was injured, especially in many games after 2013. He retired in 2016. He wrote a famous poem: Dear Basketball, namely Dear Basketball. Even a short film was made for this. He also wrote a book. В 2009 и 2010 годах «Лейкерс» снова были чемпионами. Кобе травмировался во многих играх, особенно после 2013 года. Он вышел на пенсию в 2016 году. Он написал известное стихотворение: «Дорогой баскетбол», он же «Дорогой баскетбол». По ней даже сняли короткометражный фильм. Он также написал книгу.

O, 26 Ocak 2019'da hayatını kaybetti. 41 yaşındaydı. Sisli havada helikoptere bindiler. Bindikleri helikopter kaza yaptı. İçinde toplam dokuz kişi vardı. Hiçbiri kurtulamadı. Kobe'nin 13 yaşındaki kızı da ölenler arasındaydı. He died on January 26, 2019. He was 41 years old. They took the helicopter in the foggy weather. The helicopter they boarded crashed. There were nine people in total. None of them got rid of. Kobe's 13-year-old daughter was among the dead. Он скончался 26 января 2019 года. Ему был 41 год. Они сели в вертолет в туманную погоду. Вертолет, на котором они находились, разбился. Всего было девять человек. Никто не выжил. Среди погибших была 13-летняя дочь Кобе.

Kobe'nin ölüm haberi dünyada büyük bir etki yarattı. Çünkü o sadece Amerika'da değil, Asya'da, Avrupa'da, Afrika'da da meşhurdu. Her ülkede hayranları vardı. Küçük çocuklar onu idol olarak görüyordu. Büyüyünce onun gibi olmak istiyorlardı. The news of Kobe's death had a huge impact on the world. Because he was famous not only in America but also in Asia, Europe and Africa. They had fans in every country. Young children saw him as an idol. When they got older, they wanted to be like him.

Kobe genç yaşta vefat etti. Kızı daha ergenlik çağındaydı. Özellikle ailesi buna çok üzüldü. Herkes ağladı. Onu sevenler yas tutmaya başladılar. Kobe starb in jungen Jahren. Ihre Tochter war gerade in ihrer Jugend. Seine Familie war darüber besonders verärgert. Alle weinten. Diejenigen, die ihn liebten, begannen zu trauern. Kobe passed away at a young age. Her daughter was just in her adolescence. His family was particularly upset about this. Everyone cried. Those who loved him began to mourn. Кобе ушел из жизни в молодом возрасте. Его дочь была в подростковом возрасте. Особенно его семья была очень расстроена по этому поводу. Все плакали. Те, кто любил его, начали оплакивать.