image

Pohádky (ženský hlas), 03. Dařbuján a Pandrhola

Dařbuján a Pandrhola je česká filmová pohádka z roku 1959 režiséra Martina Friče. Film byl natočen na námět pohádky Jana Drdy, který byl i spoluautorem scénáře k tomuto snímku.

Kuba Dařbuján je chudý havíř, který má hodnou ženu a jedenáct dětí. Když má na svět přijít to dvanácté, Kuba se rozhodne vydat do světa a sehnat pro něj nějakého dobrého kmotra. Potká stařečka Pánaboha, ale toho za kmotra nechce, protože není ke všem lidem stejně spravedlivý. Odmítne i čerta, nakonec potká Smrťáka, kterého si za kmotra zvolí proto, že je ke všem lidem stejně spravedlivý. Smrťák udělá s Kubou úmluvu a věnuje mu zvláštní dar: Když jej Kuba uvidí u nemocného člověka stát u jeho hlavy, dotyčný člověk zemře, pokud bude stát u jeho nohou, dotyčný se uzdraví. Kuba to několikrát zkusí a Smrťákův dar funguje. Kuba se postupně stane uznávaným a vyhledávaným lidový léčitelem. Protipolém chudého havíře je zde bohatý a tlustý pivovarský sládek Pandrhola, který Kubovi a i všem místním chudým havířům vždy odmítal pomoci a dělal si z nich šprťouchlata. I ten se jednoho dne roznemůže a onemocní. Zavolá Kubu, ale ten nejprve odmítne, nakonec se ale nechá přemluvit a jde Pandrholu léčit navzdoru tomu, že tím poruší úmluvu se Smrťákem. Pandrhola však Smrťáka nechá uvěznit do pivovarského sudu a tím znemožní, aby cokoliv živého zemřelo. Způsobí tím na zemi velikánský zmatek a pozdvižení. Nakonec se ven ze sudu přece jen dostane a Kubovi svůj dar definitivně odebere.Want to learn a language?


Learn from this text and thousands like it on LingQ.

  • A vast library of audio lessons, all with matching text
  • Revolutionary learning tools
  • A global, interactive learning community.

Language learning online @ LingQ

Dařbuján a Pandrhola je česká filmová pohádka z roku 1959 režiséra Martina Friče. Film byl natočen na námět pohádky Jana Drdy, který byl i spoluautorem scénáře k tomuto snímku.

Kuba Dařbuján je chudý havíř, který má hodnou ženu a jedenáct dětí. Když má na svět přijít to dvanácté, Kuba se rozhodne vydat do světa a sehnat pro něj nějakého dobrého kmotra. Potká stařečka Pánaboha, ale toho za kmotra nechce, protože není ke všem lidem stejně spravedlivý. Odmítne i čerta, nakonec potká Smrťáka, kterého si za kmotra zvolí proto, že je ke všem lidem stejně spravedlivý. Smrťák udělá s Kubou úmluvu a věnuje mu zvláštní dar: Když jej Kuba uvidí u nemocného člověka stát u jeho hlavy, dotyčný člověk zemře, pokud bude stát u jeho nohou, dotyčný se uzdraví. Kuba to několikrát zkusí a Smrťákův dar funguje. Kuba se postupně stane uznávaným a vyhledávaným lidový léčitelem. Protipolém chudého havíře je zde bohatý a tlustý pivovarský sládek Pandrhola, který Kubovi a i všem místním chudým havířům vždy odmítal pomoci a dělal si z nich šprťouchlata. I ten se jednoho dne roznemůže a onemocní. Zavolá Kubu, ale ten nejprve odmítne, nakonec se ale nechá přemluvit a jde Pandrholu léčit navzdoru tomu, že tím poruší úmluvu se Smrťákem. Pandrhola však Smrťáka nechá uvěznit do pivovarského sudu a tím znemožní, aby cokoliv živého zemřelo. Způsobí tím na zemi velikánský zmatek a pozdvižení. Nakonec se ven ze sudu přece jen dostane a Kubovi svůj dar definitivně odebere.

×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.