GoStudy - 33 DIALOGY NA B1
Ahoj, dobrý večer nebo možná dobré ráno. Záleží na tom, kde právě jste. Uteklo dalších 10 (deset) dní a nás čeká už 33. (třicátý třetí) díl podcastu. 3. (třetí) díl na B1. Jak se máte? Já v každém podcastu mluvím a nikdy nemluvíme spolu. To asi nejde, ale mě by to zajímalo! Napište mi, napište mi, kdo jste, jak se máte, co děláte. Možná o tom taky někdy bude podcast. Už to přece umíte, můžete se mnou komunikovat.
Teď už ale nebudu zdržovat. Podíváme se na konkrétní rady, jak udělat dialog na B1. V minulém podcastu už jsem mluvila o tom, že dialog musí být rovnocenný. To znamená, že oba partneři v dialogu musí zadávat otázky i dávat odpovědi. To je velmi důležitá věc. Druhým pravidlem je, že se musíte obvykle na něčem domluvit. Dojít k nějakému řešení situace. Na to taky nezapomínejte. A poslední věc je, držte se tématu. Když musíte koupit kamarádovi dárek k narozeninám, tak nemluvte 5 minut o tom, jak se máte a co děláte. To není předmětem vašeho dialogu.
Je dobré naučit se věty, které můžete použít často, které se hodí skoro do každého dialogu a do každé situace.
Ty dialogy bývají obvykle o nějaké události. Máte spolu jít na nějakou kulturní nebo sportovní akci, máte se domluvit na tom, kdo koupí lístky, na co půjdete, kde se sejdete. Nebo organizujete nějaký večírek, party a domlouváte se, co tam budete jíst, jaké pití koupíte, co si obléknete a kolik za to všechno utratíte. Taky často musíte někomu koupit dárek, kamarádovi k Vánocům nebo k narozeninám nebo nějaký dárek k svatbě.
Vždy ale existují věty, které se hodí všude. Všichni moji studenti vědí, že nejlepší je končit dialog slovy " tak domluveno" :). Je to už takový náš rituál. "Tak domluveno” zanamená, že se oba partneři v dialogu domluvili na něčem konkrétním a že dialog může skončit.
Nezapomínejte ani na slova jako: zařídit něco, zatelefonovat někam, zajistit něco, zajít někam, zatelefonovat někomu, rezervovat něco, zarezervovat něco, jít se na něco podívat, vyhovovat, hodit se a tak dál. To jsou taky taková univerzální slova, která můžou pomoct.
Pojďme se podívat na takový příklad jednoho dialogu. Teď budete mít jedinečnou příležitost. Dialog totiž nemůžu říkat sama, že jo? :) Uslyšíte ještě druhý hlas. Poprvé v historii podcastu uslyšíte mého muže. Tak doufám, že mu budete dobře rozumět a že všechno pochopíte.
Téma dialogu bude zařizování oslavy narozenin. Tak jdeme na to.
GONG
M: Ahoj Michale, za týden budu mít narozeniny a chtěla bych uspořádat malou oslavu pro naši rodinu. Prosím tě, pomůžeš mi to zařídit?
S: Jistě, to je jasná věc. Narozeniny máš 6.března, to je přesně za 8 dní ve středu. Myslím, že nejlepší by bylo udělat tu party o víkendu. Co ty na to?
M: Určitě, pozveme všechny na sobotu odpoledne.
S: A koho chceš pozvat?
M: Asi babičku, nejsem si jistá, zda se jí bude chtít, ale měla bych radost, kdyby tam byla. No a pak mamku s taťkou, ségru s bráchou a ještě sestřenici Kláru s dětmi
S: Já myslím, že brácha a ségra by chtěli přijít i se svými partnery.
M: Tak dobře. Poradil bys mi nějakou dobrou restauraci, kde jsme ještě nebyli? Máš nějaký tip?
S: Neznám moc restaurací v Praze, ale napadlo mě, nechceš to udělat u vás doma na zahradě? Už je docela teplo. A bude tě to stát méně.
M: Máš pravdu, nechci do toho dát moc peněz. Ale taky to pak nechci uklízet.
S: To asi můžu vyřešit. Koupíme papírové nádobí a plastové kelímky. Není to sice moc ekologické, ale neděláme to často, tak proč ne. A jídlo ti můžu zkusit pomoct rezervovat v jedné agentuře, která organizuje večírky. Pracuje tam můj kolega a myslím, že dostaneš i slevu. Souhlasíš?
M: Tak se podíváme na tu agenturu na internetu, ale zní to skvěle. Nesmíme taky zapomenout na to, že Klára nejí maso.
S: Tam mají taky vegetariánskou kuchyni. Umí udělat všechno. Slané i sladké.
M: To bude super, vidím tady, že dělají řízky, salátové mísy a taky dorty. Tak to beru, můžeš to zařídit? A taky nevím, kolik jídla je potřeba asi pro 10 lidí. Můžeš tam zavolat a poradit se s nimi?
S: Samozřejmě, to nech na mně. Všechno zařídím. Až zjistím podrobnosti, zavolám ti.
M: Super, tak to prosím tě objednej na sobotu 9.3. dopoledne, i s dovozem domů. A já jdu pozvat celou rodinu osobně. Moc ti děkuji
S: Nemáš vůbec za co.
GONG
Tak co? Rozuměli jste? Jak se vám to líbilo? Všimli jste si nějakých slov a vět, které ještě neznáte? Jestli ano, zapište si je, zkuste si je říct. Zopakujte si dialog spolu s podcastem. Hrajte roli jednoho z nás. I to vám pomůže, nebo poprostě někoho doma, aby si dialog zahrál s vámi. Může vám pomoct i transkript.
Trénujte, opakujte. Vždyť víte, že opakování je matka moudrosti.
A my se uslyšíme opět za 10 (deset) dní, v 9 (devět) hodin večer tak, jak jste zvyklí. Ahoj zase příště.