×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Podcast: GoStudy - Učíme se česky, GoStudy - 32 - TIPY A TRIKY NA (B1)

GoStudy - 32 - TIPY A TRIKY NA (B1)

Ahoj a dobrý den, 10 (deset) dní zase uteklo jako voda. A už tu máme 2. (druhý) díl na B1 a 32. (třicátý druhý) díl podcastu Učíme se česky. Jak se máte? Doufám, že se máte dobře. Já se mám moc dobře. Už se těším na jaro a těším se, že za chvíli podcast oslaví svoje roční narozeniny. Je to takové moje miminko a to miminko už stárne :) Všechno utíká a jde dopředu. Nejen čas. Ale i vaše jazyková úroveň.

Dnes bych se s vámi ráda podívala na tipy a triky k ústní zkoušce na B1. Pozor, nebudeme mluvit o gramatickém testu ani o poslechu ani o psaní. Budeme mluvit o ústní zkoušce. Velká část ústních zkoušek na B1 je strukturována do několika částí. Obvykle se na začátku musíte představit. Ale pozor! V češtině můžete mnoho věcí říct pomocí slovíček “jsem, mám a dělám". Bylo by dobré u ústní zkoušky na úroveň B1 i B2 použít trochu komplikovanější věty. Místo "Jsem Jana", řekněte "Dobrý den, rád bych se představila. "Jmenuju se Jana". Místo "Jsem z Prahy, z České republiky." řekněte "Pocházím z hlavního města České republiky." Místo "rád plavu" řekněte "zajímá mě plavání”, “už od dětství se věnuju plavání”, "mezi moje největší koníčky patří plavání".

Nezapomeňte, že byste měli říct své jméno, místo, kde jste se narodili, kolik je vám let, kdy jste se narodili, co děláte nebo co studujete, co vás baví a něco i o své rodině.

Těch variant, jak to říct je samozřejmě mnoho. Celá vaše sebeprezentace by měla trvat asi 1-2 minuty. Můžu vám dát takový krátký příklad, jak bych asi mluvila o sobě já. GONG

Dobrý den, dovolte mi, abych se představila. Jmenuji se Jana Hudečková. Narodila jsem se 6.3.1984 ve znamení ryb. Pocházím z hlavního a pro mě nejkrásnějšího města České republiky, z Prahy. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy a už 13 (třináct) let pracuji jako lektorka češtiny pro cizince v jazykové škole GoStudy.

Od dětství mám ráda zvířata, proto se ve volném čase věnuju svým domácím mazlíčkům, ke kterým patří křeček a kočka. Kromě toho miluju literaturu a ráda trávím čas čtením. Baví mě taky procházky po Praze a v neposlední řadě se zabývám sebevzděláváním. Navštěvuju mnoho různých zajímavých kurzů. Dříve jsem ráda chodila cvičit, ale to už mě trochu omrzelo. V poslední době mě ale zaujalo cvičení na internetu. Volně dostupná videa na youtube. Tak se tomu teď snažím pravidelně věnovat.

Moje rodina není velká. Mám sestru, která je starší než já o 4 roky. Myslím si, že jsem podobná své mamince vzhledem a svému tatínkovi povahou. Mohli jste si všimnou, že mám manžela. Manžel je samozřejmě taky člen mojí rodiny. Jmenuje se Michal a mám ho moc ráda. Jsem si jistá, že on mě taky. GONG

Druhou částí zkoušky na B1 obvykle bývá dialog s druhým člověkem. Dialogy bývají různé. Jejich hlavním smyslem je domluvit se na něčem. Téma dialogu dostanete v zadání. Obvykle máte v zadání i napsané, o čem konkrétně máte mluvit. Tady si dejte dobrý pozor, abyste mluvili opravdu o všem, co tam je napsáno a nemluvili zbytečně o hloupostech.

Moji studenti mají často sklon k tomu komplikovat si život a nepoužívat mozek během takového dialogu. Například když jdete na oslavu nového kamarádova bytu a máte se domluvit na tom, jaký dárek mu přinesete, je opravdu nutné mluvit o tom, že mu koupíte koberec? Jak ten dárek, ten koberec povezete? A už jste se do toho zamotali. Stačí určitě koupit vázičku nebo květinu nebo voucher na 500 korun, za který si kamarád koupí sám, co chce.

Dialog musí být vyrovnaný, každý z partnerů se musí ptát i odpovídat, navrhovat i souhlasit nebo nesouhlasit. Pomocí různých vět a frází. Nestačí, když jeden zadává otázky podle zadání a druhý odpovídá "ano", "ne", “souhlasím" nebo "nesouhlasím".

Druhá důlžitá věc je, že obvykle nevíte, kdo s vámi bude ve dvojici, kdo bude vaším partnerem. Tady je potřeba se psychicky připravit na několik variant. První varianta je ideální, oba jste na stejné úrvoni, oba víte, co se po vás chce a víte, co máte říkat. Konverzace je vyrovnaná. O tom mluvit nebudeme, to je sen každého zkoušeného a i každého učitele.

Druhá varianta je ta, že vy můžete mluvit, rozumíte, chápete zadání, ale druhý člověk mlčí. Mlčí, protože nerozumí a nechápe nebo mlčí, protože má strach a trému. Je to hrozné, ale já vždy svým studentům říkám, že každý bojuje sám za sebe. Tak na začátku můžete zkusit pomoct jednou, dvěma otázkami. Ale potom už buďte nemilosrdní a řekněte prostě "Ty chceš určítě říct, že...". "Ty se chceš určitě zeptat, jestli…..”. A prostě budete mluvit místo svého partnera. Zkoušku děláte vy a vy chcete uspět.

Třetí varianta je ta, kdy druhý člověk mluví lépe než vy, rychleji než vy a více než vy. Tady vám nezbyde nic jiného, než ho prostě zastavit. Skočit mu do řeči. Řeknete něco jako: "Počkej, já chci taky říct, že...", "Promiň, že tě přerušuju, ale...". Musíte se prostě prosadit, musíte se dostat ke slovu. Pokud by vaším úkolem u ústní zkoušky byl i popis obrázku, tak si pamatujte, že začínáte od obecného, celkového a komplexního a přejdete k detailům a jednotlivým částem. Neskákejte bez logiky, sem a tam, vezměte ten popis postupně a vůbec se nebojte přidat i svoji fantazii. Klidně použijte věty jako "Předpokládám, že v pokoji na obrázku žije mladá žena, protože barvy jsou převážně růžové.” a tak dál. Pokud musíte dva obrázky srovnat, tak opět, dovolte těm obrázkům, aby vám pomohly a popište opravdu všechno, co tam vidíte a pak řekněte svůj názor. Například budete mít obrázky různých druhů bydlení. Tak řeknete, co vidíte na každém obrázku, popíšete výhody a nevýhody každého a pak řeknete, který dům nebo byt byste si vybrali vy a proč. Postupujte od celku k detailu. To je zlaté pravidlo, které funguje na každé úrovni.

Jak konkrétně tvořit dialogy na zkoušku úrovně B1? Na to se spolu podíváme v příštím díle.

Nezapomeňte ani na své otázky, pokud se chcete na něco zeptat, pište na můj instagram a v některém z budoucích dílů se na ně podíváme. Měje se krásně, těšte se na jaro jako já :) Nebo si ještě užívejte zimu. A já se na vás budu těšit za 10 dní zase u dalšího dílu.


GoStudy - 32 - TIPY A TRIKY NA (B1)

Ahoj a dobrý den, 10 (deset) dní zase uteklo jako voda. A už tu máme 2. And we already have 2. (druhý) díl na B1 a 32. (třicátý druhý) díl podcastu Učíme se česky. Jak se máte? How are you? Doufám, že se máte dobře. Já se mám moc dobře. I am very well. Už se těším na jaro a těším se, že za chvíli podcast oslaví svoje roční narozeniny. I'm already looking forward to spring and I'm looking forward to the podcast celebrating its annual birthday in a moment. Je to takové moje miminko a to miminko už stárne :) Všechno utíká a jde dopředu. It's like my baby and that baby is getting older :) Everything is running away and going forward. Nejen čas. Not just time. Ale i vaše jazyková úroveň. But also your language level.

Dnes bych se s vámi ráda podívala na tipy a triky k ústní zkoušce na B1. Today I would like to look with you for tips and tricks for the oral exam on B1. Pozor, nebudeme mluvit o gramatickém testu ani o poslechu ani o psaní. Beware, we will not talk about grammar tests or listening or writing. Budeme mluvit o ústní zkoušce. Velká část ústních zkoušek na B1 je strukturována do několika částí. A large part of the oral exams on B1 are structured into several parts. Obvykle se na začátku musíte představit. Usually you have to introduce yourself at the beginning. Обычно в начале нужно представиться. Ale pozor! V češtině můžete mnoho věcí říct pomocí slovíček “jsem, mám a dělám". In Czech, you can say many things with the words "I am, I have and I do". Bylo by dobré u ústní zkoušky na úroveň B1 i B2 použít trochu komplikovanější věty. It would be good to use a little more complicated sentences for the oral exam at the B1 and B2 level. Místo "Jsem Jana", řekněte "Dobrý den, rád bych se představila. Instead of "I'm Jana", say "Hello, I'd like to introduce myself. "Jmenuju se Jana". Místo "Jsem z Prahy, z České republiky." řekněte "Pocházím z hlavního města České republiky." say "I come from the capital of the Czech Republic." Místo "rád plavu" řekněte "zajímá mě plavání”, “už od dětství se věnuju plavání”, "mezi moje největší koníčky patří plavání". Instead of "I like to swim", say "I'm interested in swimming", "I've been swimming since I was a child", "swimming is one of my biggest hobbies".

Nezapomeňte, že byste měli říct své jméno, místo, kde jste se narodili, kolik je vám let, kdy jste se narodili, co děláte nebo co studujete, co vás baví a něco i o své rodině. Remember that you should say your name, the place where you were born, how old you are, when you were born, what you do or study, what you enjoy and something about your family.

Těch variant, jak to říct je samozřejmě mnoho. There are, of course, many variants of how to say it. Celá vaše sebeprezentace by měla trvat asi 1-2 minuty. Your entire self-presentation should take about 1-2 minutes. Můžu vám dát takový krátký příklad, jak bych asi mluvila o sobě já. I can give you a brief example of how I would probably talk about myself. GONG

Dobrý den, dovolte mi, abych se představila. Hello, let me introduce myself. Jmenuji se Jana Hudečková. Narodila jsem se 6.3.1984 ve znamení ryb. I was born on March 6, 1984 in the sign of fish. Pocházím z hlavního a pro mě nejkrásnějšího města České republiky, z Prahy. I come from the capital and for me the most beautiful city in the Czech Republic, Prague. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy a už 13 (třináct) let pracuji jako lektorka češtiny pro cizince v jazykové škole GoStudy.

Od dětství mám ráda zvířata, proto se ve volném čase věnuju svým domácím mazlíčkům, ke kterým patří křeček a kočka. Kromě toho miluju literaturu a ráda trávím čas čtením. Baví mě taky procházky po Praze a v neposlední řadě se zabývám sebevzděláváním. I also enjoy walking around Prague and last but not least I deal with self-education. Navštěvuju mnoho různých zajímavých kurzů. Dříve jsem ráda chodila cvičit, ale to už mě trochu omrzelo. I used to like to go to practice, but I got a little tired. Раньше мне нравилось ходить на тренировки, но я немного устал от этого. V poslední době mě ale zaujalo cvičení na internetu. Lately, however, I've been interested in online exercises. Volně dostupná videa na youtube. Free videos on youtube. Tak se tomu teď snažím pravidelně věnovat. So now I try to do it regularly. Так что теперь стараюсь делать это регулярно.

Moje rodina není velká. Mám sestru, která je starší než já o 4 roky. Myslím si, že jsem podobná své mamince vzhledem a svému tatínkovi povahou. I think I'm similar to my mom in appearance and my dad in nature. Mohli jste si všimnou, že mám manžela. You may have noticed that I have a husband. Manžel je samozřejmě taky člen mojí rodiny. Jmenuje se Michal a mám ho moc ráda. His name is Michal and I really like him. Jsem si jistá, že on mě taky. I'm sure he loved me too. GONG

Druhou částí zkoušky na B1 obvykle bývá dialog s druhým člověkem. The second part of the B1 exam is usually a dialogue with another person. Dialogy bývají různé. Dialogues tend to be different. Jejich hlavním smyslem je domluvit se na něčem. Their main purpose is to agree on something. Téma dialogu dostanete v zadání. You will receive the dialog topic in the entry. Obvykle máte v zadání i napsané, o čem konkrétně máte mluvit. Usually you have written in the assignment, what exactly you have to talk about. Tady si dejte dobrý pozor, abyste mluvili opravdu o všem, co tam je napsáno a nemluvili zbytečně o hloupostech. Here, be careful to really talk about everything that is written there and not talk nonsense unnecessarily.

Moji studenti mají často sklon k tomu komplikovat si život a nepoužívat mozek během takového dialogu. My students often tend to complicate their lives and not use their brains during such a dialogue. Například když jdete na oslavu nového kamarádova bytu a máte se domluvit na tom, jaký dárek mu přinesete, je opravdu nutné mluvit o tom, že mu koupíte koberec? For example, if you go to a friend's new apartment and you have to agree on what gift to bring, is it really necessary to talk about buying him a rug? Jak ten dárek, ten koberec povezete? How do you bring that gift, that rug? A už jste se do toho zamotali. And you're already involved. Stačí určitě koupit vázičku nebo květinu nebo voucher na 500 korun, za který si kamarád koupí sám, co chce. All you have to do is buy a vase or a flower or a voucher for 500 crowns, for which a friend will buy what he wants.

Dialog musí být vyrovnaný, každý z partnerů se musí ptát i odpovídat, navrhovat i souhlasit nebo nesouhlasit. The dialogue must be balanced, each of the partners must ask and answer, propose and agree or disagree. Pomocí různých vět a frází. Using various sentences and phrases. Nestačí, když jeden zadává otázky podle zadání a druhý odpovídá "ano", "ne", “souhlasím" nebo "nesouhlasím". It is not enough for one to ask questions according to the assignment and the other answers "yes", "no", "agree" or "disagree".

Druhá důlžitá věc je, že obvykle nevíte, kdo s vámi bude ve dvojici, kdo bude vaším partnerem. The second important thing is that you usually do not know who will be with you in pairs, who will be your partner. Tady je potřeba se psychicky připravit na několik variant. Here it is necessary to mentally prepare for several variants. První varianta je ideální, oba jste na stejné úrvoni, oba víte, co se po vás chce a víte, co máte říkat. The first option is ideal, you are both on the same level, you both know what you want and you know what to say. Konverzace je vyrovnaná. O tom mluvit nebudeme, to je sen každého zkoušeného a i každého učitele. We will not talk about it, it is the dream of every examinee and every teacher.

Druhá varianta je ta, že vy můžete mluvit, rozumíte, chápete zadání, ale druhý člověk mlčí. The second variant is that you can speak, you understand, you understand the assignment, but the other person is silent. Mlčí, protože nerozumí a nechápe nebo mlčí, protože má strach a trému. He is silent because he does not understand and does not understand or is silent because he has fear and fear. Je to hrozné, ale já vždy svým studentům říkám, že každý bojuje sám za sebe. It's terrible, but I always tell my students that everyone is fighting for themselves. Tak na začátku můžete zkusit pomoct jednou, dvěma otázkami. So in the beginning you can try to help with one or two questions. Ale potom už buďte nemilosrdní a řekněte prostě "Ty chceš určítě říct, že...". But then be ruthless and just say, "I'm sure you mean that ...". "Ty se chceš určitě zeptat, jestli…..”. "I'm sure you want to ask if… ..". A prostě budete mluvit místo svého partnera. And you just talk instead of your partner. Zkoušku děláte vy a vy chcete uspět. You take the test and you want to succeed.

Třetí varianta je ta, kdy druhý člověk mluví lépe než vy, rychleji než vy a více než vy. The third option is where the other person speaks better than you, faster than you and more than you. Tady vám nezbyde nic jiného, než ho prostě zastavit. All you have to do here is stop it. Skočit mu do řeči. Jump into his speech. Řeknete něco jako: "Počkej, já chci taky říct, že...", "Promiň, že tě přerušuju, ale...". You say something like, "Wait, I also want to say that ...", "I'm sorry to interrupt, but ...". Musíte se prostě prosadit, musíte se dostat ke slovu. You just have to push yourself, you have to get the word out. Pokud by vaším úkolem u ústní zkoušky byl i popis obrázku, tak si pamatujte, že začínáte od obecného, celkového a komplexního a přejdete k detailům a jednotlivým částem. If your task in the oral exam is to describe the picture, then remember that you start from the general, general and complex and move on to the details and individual parts. Neskákejte bez logiky, sem a tam, vezměte ten popis postupně a vůbec se nebojte přidat i svoji fantazii. Don't jump without logic, here and there, take the description gradually and don't be afraid to add your imagination at all. Klidně použijte věty jako "Předpokládám, že v pokoji na obrázku žije mladá žena, protože barvy jsou převážně růžové.” a tak dál. Feel free to use phrases like "I assume a young woman lives in the room in the picture, because the colors are mostly pink." and so on. Pokud musíte dva obrázky srovnat, tak opět, dovolte těm obrázkům, aby vám pomohly a popište opravdu všechno, co tam vidíte a pak řekněte svůj názor. If you have to compare two pictures, then again, let those pictures help you and really describe everything you see there and then give your opinion. Například budete mít obrázky různých druhů bydlení. For example, you will have pictures of different types of housing. Tak řeknete, co vidíte na každém obrázku, popíšete výhody a nevýhody každého a pak řeknete, který dům nebo byt byste si vybrali vy a proč. So you say what you see in each picture, describe the advantages and disadvantages of each, and then say which house or apartment you would choose and why. Postupujte od celku k detailu. Proceed from the whole to the detail. To je zlaté pravidlo, které funguje na každé úrovni. This is the golden rule that works at every level.

Jak konkrétně tvořit dialogy na zkoušku úrovně B1? How to specifically create dialogues for the B1 level exam? Na to se spolu podíváme v příštím díle. We'll look at that together in the next part.

Nezapomeňte ani na své otázky, pokud se chcete na něco zeptat, pište na můj instagram a v některém z budoucích dílů se na ně podíváme. Don't forget your questions, if you want to ask something, write to my instagram and we will look at them in one of the future episodes. Měje se krásně, těšte se na jaro jako já :) Nebo si ještě užívejte zimu. It's beautiful, look forward to spring like me :) Or still enjoy winter. A já se na vás budu těšit za 10 dní zase u dalšího dílu. And I will be looking forward to you in 10 days again at the next part.