×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Podcast: GoStudy - Učíme se česky, GoStudy - 29 - Jaký byl rok 2020?

GoStudy - 29 - Jaký byl rok 2020?

Ahoj, ahoj, ahoj, zdravím vás všechny, kdo posloucháte, zdravím vás v roce 2021 (dva tisíce dvacet jedna). Ten čas letí, čas utíká. Víte kam? Já nevím :) Všichni říkají, že rok 2020 (dva tisíce dvacet) byl špatný a těžký a všichni už chtěli nový rok 2021.

Musím říct, že s tím nesouhlasím. Pro mě byl rok 2020 jiný, ale přinesl mnoho nového a přinesl věci, které bych normálně asi neudělala. Podíváme se spolu na ten můj rok 2020, řeknu vám, co jsem dělala.

Tak jdeme na to:

V lednu na začátku roku jsme hned 1. ledna vyrazili na výlet do Maroka do města Marakesh. Nevěděla jsem, že to bude náš poslední výlet do zahraničí, už je to rok. Doufám, že se brzo vrátí obvyklý život zpět, cestování je jedna asi ze tří věcí, která mi chybí.

Marakesh je krásné město, překvapilo mě, kolik kultur a barev můžete najít na jednom místě. A taky je úžasné, kolik skrytých kaváren na střechách různých domů tam je. Pokud budu mít možnost, určitě se tam vrátím.

Když se dívám do kalendáře, vidím, že v lednu jsme ještě často chodili do různých restaurací a kaváren na snídani. To je druhá věc, kterou postrádám, která mi chybí a po které se mi stýská. Restaurace a hlavně jejich snídaně. Moc rádi jsme na ně chodili. Nejraději máme švédské stoly, kde si můžeme vybrat z velkého množství jídel a pití.

V únoru jsem normálně chodila do práce, do jazykové školy a už začal kurz ekonomické terminologie, tak jsme studovali a studovali a já učila a učila. V polovině února jsem byla nemocná. Byla to divná nemoc. Kdybych tenkrát věděla něco o tom novém viru, myslela bych si, že ho mám. Ale nevím to, v únoru to v České republice ještě nikdo neřešil a žádné testy se nedělaly. Byla jsem doma asi týden a nepracovala jsem.

V březnu jsem oslavila svoje 36. (třicáté šesté) narozeniny a taky jsem pro GoStudy natočila video s Makhmudem Muradovem, zápasníkem MMA. Je to můj bývalý student a je velmi talentovaný a úspěšný. Bylo to pro mě moc zajímavé a super taky bylo to, že jsem měla asi na 2 (dvě) hodiny profesionální vizážistku Alinu. Sama si neumím udělat tak krásný make-up, proto se mi to moc líbilo.

10. (desátého) března jsem taky šla se svým kurzem do restaurace jíst palačinky, bylo to jako oslava narozenin a ještě svátku Maslenica. Byl to taky poslední den, kdy jsme se všichni viděli normálně. Druhý den došlo k zavření škol a já jsem jela do GoStudy pomoct ostatním lektorům, jak učit online. Byla to pro mě nová zkušenost a napadlo mě, že to je to, co bych v budoucnosti chtěla dělat.

Od 12. (dvanáctého) března jsme se učili po Skypu a doufali jsme, že všechno brzo skončí. Taky jsem si v březnu řekla, že nechci ztratit ten čas, který prosedíme v karanténě a chci začít něco dělat. A tak vznikl tenhle podcast, který právě posloucháte. Jsem moc ráda, že jsem začala. A jsem moc ráda, že se vám líbí a že podcast posloucháte.

V dubnu jsme všichni šili nebo kupovali roušky a začalo krásné jaro. Nic zajímavějšího se v dubnu asi nestalo, online vyučování pokračovalo. Taky jsme si s manželem řekli, že když jsme doma, potřebujeme dalšího kamaráda a koupili jsme si křečka. Křeče se jmenuje Ernest. Je to náš super kamarád. V květnu jsem začala chápat, že situace asi rychle neskončí a začala jsem chodit do různých kurzů a začala jsem se sama učit. Taky na konci května skončil můj milovaný kurz v jazykové škole, který byl na tento rok poslední, který jsem učila live, aspoň částečně.

V červnu přišla nabídka od GoStudy připravit video pro naše lektory, aby viděli, jaké mají možnosti v online učení. To byla pro mě unikátní možnost a pustila jsem se do toho, naučila jsem se dělat videa na Youtube, se vším, co je k tomu potřeba, a to mě dostalo zase o kus dál, udělala jsem ve své práci velký progres.

V červenci a srpnu jsem chodila do dvouměsíčního kurzu, jak být dobrý online lektor a naučila jsem se mnoho zajímavých věcí a taky jsem učila svůj letní kurz. Studenti byli super a nikdy na ně nezapomenu.

V létě jsme taky trochu cestovali po České republice. Navštívili jsme několik hotelů. Teď už to není možné, všechno je zavřené.

Od září už ani nebudu počítat, kolika různými online kurzy jsem sama prošla a jak moc to bylo zajímavé. Ukazuje se, že online učení je cesta, která je pro mě zajímavá a myslím, že se líbí i mým studentům. V této studijní atmosféře byl i říjen, listopad a část prosince. No a jaké byly moje Vánoce, to už víte z podcastu.

Nejsem smutná ze situace, která je. Naopak jsem hrdá, že jsem neztratila čas v karanténě a že jsem našla cestu k tomu, co se mi líbí, co mám ráda a v čem chci pokračovat.

A takový byl můj rok 2020. Doufám, že v roce 2021 to bude podobné, a možná ještě lepší. Čas, který žijeme, je takový, jaký si ho uděláte a jaký ho chcete mít.

30. díl podcastu bude ještě na úroveň A2. Potom už ale chci přejít na úroveň B1 a ráda bych začala QA podcastem. Možná vás při poslouchání podcastu napadla nějaká otázka. Otázku k češtině, na mě, k životu v České republice, ke studiu, napište do zpráv na instagramu a já zkusím udělat jeden díl, kde odpovím na vaše otázky.

Budu se na vaše zprávy těšit. Krásných deset dní všem a příště se zase uslyšíme, to vám slibuju.

GoStudy - 29 - Jaký byl rok 2020? GoStudy - 29 - Wie war 2020? GoStudy - 29 - How was 2020? GoStudy - 29 - ¿Cómo fue 2020? GoStudy - 29 - Com'era il 2020? GoStudy - 29 - 2020년은 어땠나요? GoStudy - 29 - Как прошел 2020 год? GoStudy - 29 - Як пройшов 2020 рік?

Ahoj, ahoj, ahoj, zdravím vás všechny, kdo posloucháte, zdravím vás v roce 2021 (dva tisíce dvacet jedna). Hello, hello, hello, I greet you all who listen, I greet you in 2021 (two thousand twenty-one). Ten čas letí, čas utíká. That time flies, time passes. Víte kam? Do you know where? Já nevím :) Všichni říkají, že rok 2020 (dva tisíce dvacet) byl špatný a těžký a všichni už chtěli nový rok 2021. I don't know :) Everyone says that 2020 (two thousand and twenty) was bad and hard and everyone wanted a new year 2021.

Musím říct, že s tím nesouhlasím. I have to say I don't agree with that. Pro mě byl rok 2020 jiný, ale přinesl mnoho nového a přinesl věci, které bych normálně asi neudělala. For me, 2020 was different, but it brought a lot of new things and brought things that I probably wouldn't normally do. Podíváme se spolu na ten můj rok 2020, řeknu vám, co jsem dělala. Let's look at my 2020 together, I'll tell you what I did.

Tak jdeme na to: So let's go:

V lednu na začátku roku jsme hned 1. ledna vyrazili na výlet do Maroka do města Marakesh. In January, at the beginning of the year, we went on a trip to Morocco to the city of Marakesh on January 1st. Nevěděla jsem, že to bude náš poslední výlet do zahraničí, už je to rok. I didn't know it would be our last trip abroad, it's been a year. Doufám, že se brzo vrátí obvyklý život zpět, cestování je jedna asi ze tří věcí, která mi chybí. I hope that my usual life will return soon, traveling is one of the three things I miss.

Marakesh je krásné město, překvapilo mě, kolik kultur a barev můžete najít na jednom místě. Marakesh is a beautiful city, I was surprised by how many cultures and colors you can find in one place. A taky je úžasné, kolik skrytých kaváren na střechách různých domů tam je. And it's also amazing how many hidden cafes on the roofs of different houses there are. Pokud budu mít možnost, určitě se tam vrátím. If I have the opportunity, I will definitely return there. Если у меня будет возможность, я обязательно вернусь туда.

Když se dívám do kalendáře, vidím, že v lednu jsme ještě často chodili do různých restaurací a kaváren na snídani. Wenn ich auf den Kalender schaue, sehe ich, dass wir im Januar noch oft in verschiedene Restaurants und Cafés zum Frühstück gegangen sind. When I look at the calendar, I see that in January we still went to various restaurants and cafes for breakfast. To je druhá věc, kterou postrádám, která mi chybí a po které se mi stýská. This is the second thing I miss, which I miss and which I miss. Это вторая вещь, по которой я скучаю, скучаю и скучаю. Restaurace a hlavně jejich snídaně. Restaurants and especially their breakfast. Moc rádi jsme na ně chodili. We loved going to them. Nejraději máme švédské stoly, kde si můžeme vybrat z velkého množství jídel a pití. Am liebsten haben wir Buffets, bei denen wir aus einer großen Auswahl an Speisen und Getränken wählen können. We like buffets where we can choose from a large number of food and drinks.

V únoru jsem normálně chodila do práce, do jazykové školy a už začal kurz ekonomické terminologie, tak jsme studovali a studovali a já učila a učila. In February, I normally went to work, to a language school, and a course in economic terminology had already begun, so we studied and studied and I taught and taught. V polovině února jsem byla nemocná. I was sick in mid-February. Byla to divná nemoc. It was a strange disease. Kdybych tenkrát věděla něco o tom novém viru, myslela bych si, že ho mám. Wenn ich damals etwas über das neue Virus gewusst hätte, hätte ich gedacht, ich hätte es. If I knew anything about the new virus then, I would think I had it. Если бы я тогда знал о новом вирусе, я бы подумал, что он у меня есть. Ale nevím to, v únoru to v České republice ještě nikdo neřešil a žádné testy se nedělaly. But I don't know, no one in the Czech Republic has solved it in February and no tests have been done. Byla jsem doma asi týden a nepracovala jsem. I was at home for about a week and I didn't work.

V březnu jsem oslavila svoje 36. I celebrated my 36th in March. (třicáté šesté) narozeniny a taky jsem pro GoStudy natočila video s Makhmudem Muradovem, zápasníkem MMA. (sechsunddreißigsten) Geburtstag und ich habe auch ein Video für GoStudy mit Makhmud Muradov, einem MMA-Kämpfer, gedreht. (thirty-sixth) birthday and I also made a video for GoStudy with Makhmud Muradov, an MMA wrestler. Je to můj bývalý student a je velmi talentovaný a úspěšný. He is my former student and he is very talented and successful. Bylo to pro mě moc zajímavé a super taky bylo to, že jsem měla asi na 2 (dvě) hodiny profesionální vizážistku Alinu. It was very interesting for me and it was also great that I had a professional make-up artist Alina for about 2 (two) hours. Sama si neumím udělat tak krásný make-up, proto se mi to moc líbilo. I can't do such beautiful makeup myself, that's why I really liked it.

10\\. 10 \\\\. (desátého) března jsem taky šla se svým kurzem do restaurace jíst palačinky, bylo to jako oslava narozenin a ještě svátku Maslenica. Am (zehnten) März ging ich auch mit meinem Kurs in ein Restaurant, um Pfannkuchen zu essen, es war wie eine Geburtstagsfeier und ein Maslenica-Feiertag. On the (tenth) March, I also went with my course to a restaurant to eat pancakes, it was like a birthday party and Maslenica. Byl to taky poslední den, kdy jsme se všichni viděli normálně. It was also the last day we all saw each other normally. Druhý den došlo k zavření škol a já jsem jela do GoStudy pomoct ostatním lektorům, jak učit online. Am nächsten Tag schlossen die Schulen, und ich ging zu GoStudy, um anderen Lehrkräften zu helfen, wie man online unterrichtet. The next day the schools closed and I went to GoStudy to help other teachers teach online. Byla to pro mě nová zkušenost a napadlo mě, že to je to, co bych v budoucnosti chtěla dělat. It was a new experience for me and it occurred to me that this is what I would like to do in the future. Для меня это был новый опыт, и я подумал, что именно этим я хотел бы заниматься в будущем.

Od 12. From 12. (dvanáctého) března jsme se učili po Skypu a doufali jsme, že všechno brzo skončí. On March (twelfth) we studied on Skype and hoped that everything would end soon. Taky jsem si v březnu řekla, že nechci ztratit ten čas, který prosedíme v karanténě a chci začít něco dělat. I also said to myself in March that I don't want to waste the time we spend in quarantine and I want to start doing something. A tak vznikl tenhle podcast, který právě posloucháte. And so this is the podcast you are listening to. Jsem moc ráda, že jsem začala. I'm so glad I started. A jsem moc ráda, že se vám líbí a že podcast posloucháte. And I'm so glad you like it and that you're listening to the podcast.

V dubnu jsme všichni šili nebo kupovali roušky a začalo krásné jaro. Im April haben wir alle Gardinen genäht oder gekauft, und ein schöner Frühling begann. In April we all sewed or bought veils and the beautiful spring began. В апреле мы все сшили или купили маски и началась прекрасная весна. Nic zajímavějšího se v dubnu asi nestalo, online vyučování pokračovalo. Nothing more interesting probably happened in April, online teaching continued. Taky jsme si s manželem řekli, že když jsme doma, potřebujeme dalšího kamaráda a koupili jsme si křečka. Křeče se jmenuje Ernest. Je to náš super kamarád. V květnu jsem začala chápat, že situace asi rychle neskončí a začala jsem chodit do různých kurzů a začala jsem se sama učit. In May, I began to understand that the situation would probably not end quickly, and I began to take various courses and began to learn on my own. Taky na konci května skončil můj milovaný kurz v jazykové škole, který byl na tento rok poslední, který jsem učila live, aspoň částečně. Also at the end of May, my beloved language school course, which was the last one I taught live this year, ended, at least in part. Также в конце мая закончился мой любимый курс в языковой школе, который был последним в этом году, который я преподавала вживую, хотя бы частично.

V červnu přišla nabídka od GoStudy připravit video pro naše lektory, aby viděli, jaké mají možnosti v online učení. In June, an offer came from GoStudy to prepare a video for our lecturers to see what their learning opportunities are. В июне от GoStudy поступило предложение подготовить видео для наших лекторов, чтобы посмотреть, какие у них есть варианты онлайн-обучения. To byla pro mě unikátní možnost a pustila jsem se do toho, naučila jsem se dělat videa na Youtube, se vším, co je k tomu potřeba, a to mě dostalo zase o kus dál, udělala jsem ve své práci velký progres. Das war eine einmalige Gelegenheit für mich, und ich habe den Sprung gewagt, ich habe gelernt, wie man YouTube-Videos macht, mit allem, was man dazu braucht, und es hat mich einen Schritt weiter gebracht, ich habe viele Fortschritte in meiner Arbeit gemacht. It was a unique opportunity for me and I embarked on it, I learned to make videos on Youtube, with everything that is needed for it, and it got me a bit further, I made a lot of progress in my work. Это была уникальная возможность для меня, и я начал это делать, я научился делать видео на Youtube со всем, что для этого нужно, и это продвинуло меня немного дальше, я добился большого прогресса в своей работе.

V červenci a srpnu jsem chodila do dvouměsíčního kurzu, jak být dobrý online lektor a naučila jsem se mnoho zajímavých věcí a taky jsem učila svůj letní kurz. In July and August, I took a two-month course on how to be a good online tutor, and I learned many interesting things, and I also taught my summer course. Studenti byli super a nikdy na ně nezapomenu. The students were great and I will never forget them.

V létě jsme taky trochu cestovali po České republice. In the summer we also traveled a bit around the Czech Republic. Navštívili jsme několik hotelů. Teď už to není možné, všechno je zavřené. It's impossible now, everything's closed.

Od září už ani nebudu počítat, kolika různými online kurzy jsem sama prošla a jak moc to bylo zajímavé. From September, I won't even count how many different online courses I went through myself and how interesting it was. Ukazuje se, že online učení je cesta, která je pro mě zajímavá a myslím, že se líbí i mým studentům. It turns out that online learning is a path that is interesting for me and I think my students like it too. V této studijní atmosféře byl i říjen, listopad a část prosince. October, November and part of December were also in this study atmosphere. No a jaké byly moje Vánoce, to už víte z podcastu. And you already know what my Christmas was like from the podcast.

Nejsem smutná ze situace, která je. I'm not sad about the situation that is. Naopak jsem hrdá, že jsem neztratila čas v karanténě a že jsem našla cestu k tomu, co se mi líbí, co mám ráda a v čem chci pokračovat. On the contrary, I am proud that I have not lost time in quarantine and that I have found a way to what I like, what I like and what I want to continue.

A takový byl můj rok 2020. Doufám, že v roce 2021 to bude podobné, a možná ještě lepší. I hope that in 2021 it will be similar, and perhaps even better. Čas, který žijeme, je takový, jaký si ho uděláte a jaký ho chcete mít. Die Zeit, in der wir leben, ist das, was wir daraus machen und was wir daraus machen wollen. The time we live is what you make it and what you want it to be.

30\\. 30\\. díl podcastu bude ještě na úroveň A2. part of the podcast will still be at A2 level. Potom už ale chci přejít na úroveň B1 a ráda bych začala QA podcastem. But then I want to move to level B1 and I would like to start with a QA podcast. Možná vás při poslouchání podcastu napadla nějaká otázka. Vielleicht hatten Sie beim Hören des Podcasts eine Frage. You may have a question while listening to the podcast. Otázku k češtině, na mě, k životu v České republice, ke studiu, napište do zpráv na instagramu a já zkusím udělat jeden díl, kde odpovím na vaše otázky. Write a question about Czech, about me, about life in the Czech Republic, about studying, in the messages on the instagram and I will try to do one part where I will answer your questions.

Budu se na vaše zprávy těšit. I will look forward to hearing from you. Krásných deset dní všem a příště se zase uslyšíme, to vám slibuju. Beautiful ten days to everyone and we will hear again next time, I promise you.