×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Podcast: GoStudy - Učíme se česky, GoStudy - 19 - Můj byt

GoStudy - 19 - Můj byt

Ahoj a čau všem, kdo posloucháte. Ahoj všem posluchačům podcastu Učíme se česky. Kdo se učí česky, kdo se učí český jazyk, tak je tady správně. Podcast je pro vás, podcast je pro všechny studenty českého jazyka, pro studenty češtiny.

Dnes budeme mluvit o bydlení. Jak člověk může bydlet a kde může bydlet. Jak bydlím já? Bydlím v centru Prahy. Bydlím na Praze 7 (sedm), v domě. Ten dům má 6 (šest) poschodí. Já s manželem bydlíme v prvním poschodí, moji rodiče - maminka a tatínek bydlí ve 4. (čtvrtém) poschodí.

Je dobré bydlet nízko, protože můžete chodit pěšky po schodech, nepotřebujete výtah. Moji rodiče do čtvrtého patra jezdí výtahem. Hlavně, když nesou něco těžkého. My s manželem výtah nepotřebujeme.

Náš byt je malý. Má jenom dva pokoje a kuchyň. Takovému bytu se říká 2+1 (dva plus jedna). Pokoje v bytě jsou různé. Každý byt má různé pokoje a různý počet pokojů. Pokoj, kde je televize, gauč a křeslo, to je obývací pokoj. Češi často říkají "obývák". Potom je pokoj, kde spíte a to je ložnice. Pokoj, kde jsou vaše děti, to je dětský pokoj. A pokoj, kde vaříte, to je kuchyň. Pokoj, kde se staráte o svou hygienu, to je koupelna. V koupelně může být i záchod nebo toaleta. Tam, kde máte věci, které nepotřebujete každý den, to je komora. V domech taky existuje sklep a půda. Půda je prostor pod střechou, kam dáváte věci a sklep, to je prostor dole v domě, pod zemí, kam dáváte víno nebo věci, které nepotřebujete často. Někdo má doma taky pracovnu, to je pokoj, kde je stůl a počítač a je tam ticho a klid a můžete tam dobře pracovat.

My máme jenom obývák a ložnici. Naše kuchyń je velmi malá, ale to nevadí, protože my nevaříme často. Samozřejmě máme koupelnu a v koupelně máme záchod. Ještě máme malý sklep. Máme taky malý balkon, ale jsme moc rádi, že ho máme. Je hezké sedět v létě na balkoně a pracovat.

Co může člověk mít v různých pokojích? Já mám v obýváku gauč a křeslo, tam často sedíme a odpočíváme. Taky tam je televize, ale nedíváme se na ni. Máme ji jako velký monitor, díváme se tam na věci z internetu. Taky máme velkou skříň a 2 (dvě) malé skříně na různé věci a stůl a 4 (čtyři) židle. Tam často sedíme a jíme. V době karantény jsme tam taky často pracovali na počítači.

Naše ložnice je malá, proto tam máme jenom manželskou postel, kde oba spíme a velkou skříň. Ještě tam jsou 2 (dva) noční stolky, na kterých leží naše knihy, které čteme.

Ještě máme malou spíž. To je malý pokoj na potraviny.

V koupelně bohužel nemáme vanu, máme jenom sprchový kout, ale stačí nám to. Je tam taky umyvadlo a záchod. Visí tam ručníky a je tam taky zrcadlo a skříňky na kosmetiku. Na umyvadle jsou kartáčky na zuby a zubní pasta. U toalety je samozřejmě toaletní papír.

V kuchyni máme opravdu málo místa. Jsou tam jenom asi 3 (tři) skříňky a vařič.

Nemáme troubu, kde můžeme péct. Nemáme ani myčku, kde můžete mýt nádobí.

Nádobí to jsou hrnečky, talíře, sklenice a další věci. Máme jenom malou ledničku, ve které máme málo potravin. Není tam málo potravin, protože nemáme peníze, ale protože málo vaříme. Často nám vozí jídlo domů. V celém bytě je velmi málo nábytku, protože je to malý byt. Taky nemáme skoro žádné květiny, protože květiny nám vždy umřou. Moji rodiče mají mnohem větší byt. Moji rodiče bydlí ve čtvrtém patře. Jejich byt je velký, mají i pracovnu. Tam je psací stůl a velká knihovna.

Taky mají předsíň. Předsíň je pokoj, který je hned za dveřmi bytu. Je to první pokoj, kam přijdete. Můžete tam dát svoje boty a kabát. Jejich byt se nazývá 5+1 (pět plus jedna). Mají 5 (pět) pokojů a 1 (jednu) kuchyň. Taky mají speciální malý pokoj na pračku. Pračka to je přístroj, ve kterém můžete prát prádlo. Taky mají balkon, ale protože je ve 4. patře (čtvrtém), tak já mám strach tam chodit, je to moc vysoko.

Přemýšlíme s manželem, že se přestěhujeme do většího bytu. Byt v České republice můžete koupit, ale je to velmi drahé. Nebo si ten byt můžete pronajmout. Když si chcete pronajmout byt, je dobré se dívat na inzeráty. V inzerátech je informace o tom, kdo pronajímá byt. Můžete taky zajít do realitní kanceláře. Tam vám pomůžou najít byt, který potřebujete a chcete.

Když si pronajmete byt, budete každý měsíc platit nájemné. Nájemné to jsou peníze, které platíte za byt, za to, že tam můžete bydlet.

Ještě nevím, jak to uděláme. Ale budeme o tom přemýšlet. Můj sen je byt s krásnou terasou. Moc se mi líbí, když člověk může pracovat na terase a dívat se do hezké krajiny. Mít hezký výhled ze svého bytu.

Taky bych chtěla, aby ten byt byl dobře dostupný do centra města.

Nikdy nechci bydlet v domě. Je to moc práce, já nechci tolik práce věnovat domu. Ale jsou lidi, kteří preferují dům. Rádi se starají o zahradu a rádi na domě něco opravují. Například můj tatínek, ten má rád přírodu a nechce bydlet v centru města.

Každý si musí vybrat, kde chce žít a co se mu líbí a co mu vyhovuje.

A víte co? Možná není tak důležité, kde bydlíte. Možná je důležitější s kým tam bydlíte. A kdo bydlí blízko vás. Přeju vám jenom dobré lidi, kteří bydlí vedle vás - to jsou vaši sousedi a dobré lidi, kteří bydlí s vámi - to jsou vaši spolubydlící nebo partneři.

A to je dneska všechno. uslyšíme se za 10 (deset) dní už u 20. (dvacátého) dílu podcastu.

Ahoj všem a ahoj zase příště.


GoStudy - 19 - Můj byt GoStudy - 19 - My apartment GoStudy - 19 - Моя квартира

Ahoj a čau všem, kdo posloucháte. Hallo und hallo an alle die zuhören. Hi and hello to all who listen. Ahoj všem posluchačům podcastu Učíme se česky. Hallo an alle Hörer des Podcasts Wir lernen Tschechisch. Hello to all listeners of the podcast We are learning Czech. Kdo se učí česky, kdo se učí český jazyk, tak je tady správně. Wer Tschechisch lernt, wer Tschechisch lernt, ist hier richtig. Who learns Czech, who learns Czech, is right here. Podcast je pro vás, podcast je pro všechny studenty českého jazyka, pro studenty češtiny. Der Podcast ist für Sie, der Podcast ist für alle Tschechisch-Studenten, für Tschechisch-Studenten. The podcast is for you, the podcast is for all Czech language students, for Czech language students.

Dnes budeme mluvit o bydlení. Heute werden wir über das Wohnen sprechen. Today we will talk about housing. Jak člověk může bydlet a kde může bydlet. Wie ein Mensch leben kann und wo er leben kann. How a person can live and where he can live. Jak bydlím já? Wie lebe ich? How do I live? Bydlím v centru Prahy. Ich wohne im Zentrum von Prag. I live in the center of Prague. Bydlím na Praze 7 (sedm), v domě. Ich lebe in Prag 7 (sieben), in einem Haus. I live in Prague 7 (seven), in a house. Ten dům má 6 (šest) poschodí. Das Haus hat 6 (sechs) Etagen. The house has 6 (six) floors. Já s manželem bydlíme v prvním poschodí, moji rodiče - maminka a tatínek bydlí ve 4. Mein Mann und ich wohnen im ersten Stock, meine Eltern - Mama und Papa wohnen im 4. Stock. My husband and I live on the first floor, my parents - mom and dad live on the 4th. (čtvrtém) poschodí. (vierter Stock. (fourth) floor.

Je dobré bydlet nízko, protože můžete chodit pěšky po schodech, nepotřebujete výtah. Es ist gut, niedrig zu wohnen, da Sie die Treppe hinaufgehen können, Sie brauchen keinen Aufzug. It is good to live low, because you can walk up the stairs, you do not need an elevator. Moji rodiče do čtvrtého patra jezdí výtahem. Meine Eltern fahren mit dem Aufzug in den vierten Stock. My parents take the elevator to the fourth floor. Hlavně, když nesou něco těžkého. Vor allem, wenn sie etwas Schweres tragen. Especially when they're carrying something heavy. My s manželem výtah nepotřebujeme. Mein Mann und ich brauchen keinen Aufzug. My husband and I don't need an elevator.

Náš byt je malý. Unsere Wohnung ist klein. Our apartment is small. Má jenom dva pokoje a kuchyň. Es hat nur zwei Zimmer und eine Küche. It has only two rooms and a kitchen. Takovému bytu se říká 2+1 (dva plus jedna). Eine solche Wohnung heißt 2 + 1 (zwei plus eins). Such an apartment is called 2 + 1 (two plus one). Pokoje v bytě jsou různé. Die Zimmer in der Wohnung sind unterschiedlich. The rooms in the apartment are different. Každý byt má různé pokoje a různý počet pokojů. Jede Wohnung hat unterschiedliche Zimmer und eine unterschiedliche Zimmeranzahl. Each apartment has different rooms and a different number of rooms. Pokoj, kde je televize, gauč a křeslo, to je obývací pokoj. Ein Zimmer mit Fernseher, Couch und Sessel ist ein Wohnzimmer. A room with a TV, a couch and an armchair is a living room. Češi často říkají "obývák". Tschechen nennen es oft "Wohnzimmer". Czechs often call it a "living room." Potom je pokoj, kde spíte a to je ložnice. Dann gibt es das Zimmer, in dem Sie schlafen, und das ist das Schlafzimmer. Then there is the room where you sleep and that is the bedroom. Pokoj, kde jsou vaše děti, to je dětský pokoj. Das Zimmer, in dem Ihre Kinder sind, das ist das Kinderzimmer. The room where your children are, this is the children's room. A pokoj, kde vaříte, to je kuchyň. Und der Raum, in dem Sie kochen, ist die Küche. And the room where you cook is the kitchen. Pokoj, kde se staráte o svou hygienu, to je koupelna. Der Raum, in dem Sie sich um Ihre Hygiene kümmern, ist das Badezimmer. The room where you take care of your hygiene is the bathroom. V koupelně může být i záchod nebo toaleta. Das Badezimmer kann auch eine Toilette oder Toilette haben. The bathroom can also have a toilet or toilet. Tam, kde máte věci, které nepotřebujete každý den, to je komora. Wo man Dinge hat, die man nicht täglich braucht, ist das die Kammer. Where you have things you don't need every day, that's the chamber. V domech taky existuje sklep a půda. Es gibt auch einen Keller und einen Dachboden in den Häusern. There is also a cellar and attic in the houses. В домах также есть подвал и чердак. Půda je prostor pod střechou, kam dáváte věci a sklep, to je prostor dole v domě, pod zemí, kam dáváte víno nebo věci, které nepotřebujete často. Der Dachboden ist der Raum unter dem Dach, wo Sie Dinge abstellen und der Keller, es ist der Raum unten im Haus, unter der Erde, wo Sie Wein oder Dinge abstellen, die Sie nicht oft brauchen. The attic is the space under the roof where you put things and the cellar, it is the space downstairs in the house, under the ground where you put wine or things you don't need often. Někdo má doma taky pracovnu, to je pokoj, kde je stůl a počítač a je tam ticho a klid a můžete tam dobře pracovat. Someone also has a study at home, this is a room with a desk and a computer and there is peace and quiet and you can work well there.

My máme jenom obývák a ložnici. We only have a living room and a bedroom. Naše kuchyń je velmi malá, ale to nevadí, protože my nevaříme často. Our kitchen is very small, but it doesn't matter because we don't cook often. Samozřejmě máme koupelnu a v koupelně máme záchod. Of course we have a bathroom and we have a toilet in the bathroom. Ještě máme malý sklep. We still have a small cellar. Máme taky malý balkon, ale jsme moc rádi, že ho máme. We also have a small balcony, but we are very happy to have it. Je hezké sedět v létě na balkoně a pracovat. It's nice to sit on the balcony in summer and work.

Co může člověk mít v různých pokojích? Was kann man in verschiedenen Räumen haben? What can one have in different rooms? Что можно иметь в разных комнатах? Já mám v obýváku gauč a křeslo, tam často sedíme a odpočíváme. Ich habe eine Couch und einen Sessel im Wohnzimmer, da sitzen wir oft und entspannen uns. I have a couch and an armchair in the living room, we often sit and relax there. Taky tam je televize, ale nedíváme se na ni. Es gibt dort auch einen Fernseher, aber wir sehen ihn nicht. There's a TV there, too, but we're not watching it. Máme ji jako velký monitor, díváme se tam na věci z internetu. Wir haben es als großen Monitor, wir schauen uns Dinge aus dem Internet an. We have it as a big monitor, we look at things from the internet there. Taky máme velkou skříň a 2 (dvě) malé skříně na různé věci a stůl a 4 (čtyři) židle. Wir haben auch einen großen Schrank und 2 (zwei) kleine Schränke für verschiedene Dinge und einen Tisch und 4 (vier) Stühle. We also have a large closet and 2 (two) small closets for various things and a table and 4 (four) chairs. Tam často sedíme a jíme. Wir sitzen oft und essen dort. We often sit and eat there. V době karantény jsme tam taky často pracovali na počítači. Während der Quarantäne haben wir dort auch oft am Computer gearbeitet. During the quarantine, we also often worked on a computer there.

Naše ložnice je malá, proto tam máme jenom manželskou postel, kde oba spíme a velkou skříň. Unser Schlafzimmer ist klein, daher haben wir nur ein Doppelbett, in dem wir beide schlafen, und einen großen Kleiderschrank. Our bedroom is small, so we only have a double bed where we both sleep and a large closet. Ještě tam jsou 2 (dva) noční stolky, na kterých leží naše knihy, které čteme. Es gibt auch 2 (zwei) Nachttische, auf denen unsere Bücher, die wir lesen, liegen. There are also 2 (two) bedside tables on which our books we read lie.

Ještě máme malou spíž. Wir haben noch eine kleine Speisekammer. We still have a small pantry. У нас еще есть небольшая кладовая. To je malý pokoj na potraviny. Dies ist ein kleiner Raum für Lebensmittel. This is a small room for food. Это небольшая комната для продуктов.

V koupelně bohužel nemáme vanu, máme jenom sprchový kout, ale stačí nám to. Leider haben wir keine Badewanne im Bad, wir haben nur eine Dusche, aber das reicht uns. Unfortunately, we don't have a bathtub in the bathroom, we only have a shower, but that's enough for us. Je tam taky umyvadlo a záchod. Es gibt auch ein Waschbecken und eine Toilette. There is also a sink and a toilet. Visí tam ručníky a je tam taky zrcadlo a skříňky na kosmetiku. Handtücher hängen dort, außerdem gibt es einen Spiegel und Kosmetikschränke. Towels are hanging there, and there is also a mirror and cosmetics cabinets. Na umyvadle jsou kartáčky na zuby a zubní pasta. There are toothbrushes and toothpaste on the sink. U toalety je samozřejmě toaletní papír. There is of course toilet paper by the toilet.

V kuchyni máme opravdu málo místa. We have really little space in the kitchen. Jsou tam jenom asi 3 (tři) skříňky a vařič. There are only about 3 (three) cabinets and a stove.

Nemáme troubu, kde můžeme péct. We don't have an oven where we can bake. Nemáme ani myčku, kde můžete mýt nádobí. We don't even have a dishwasher where you can wash the dishes.

Nádobí to jsou hrnečky, talíře, sklenice a další věci. Utensilien sind Tassen, Teller, Gläser und andere Dinge. Utensils are cups, plates, glasses and other things. Máme jenom malou ledničku, ve které máme málo potravin. Wir haben nur einen kleinen Kühlschrank, in dem wir wenig Essen haben. We only have a small refrigerator in which we have little food. Není tam málo potravin, protože nemáme peníze, ale protože málo vaříme. Es gibt wenig Essen, weil wir kein Geld haben, sondern weil wir wenig kochen. There is little food because we have no money, but because we cook little. Často nám vozí jídlo domů. Sie nehmen unser Essen oft mit nach Hause. They often take our food home. V celém bytě je velmi málo nábytku, protože je to malý byt. In der ganzen Wohnung gibt es sehr wenig Möbel, da es sich um eine kleine Wohnung handelt. There is very little furniture in the whole apartment because it is a small apartment. Taky nemáme skoro žádné květiny, protože květiny nám vždy umřou. Wir haben auch fast keine Blumen, denn Blumen sterben immer für uns. We also have almost no flowers, because flowers always die for us. Moji rodiče mají mnohem větší byt. Meine Eltern haben eine viel größere Wohnung. My parents have a much bigger apartment. Moji rodiče bydlí ve čtvrtém patře. Meine Eltern wohnen im vierten Stock. My parents live on the fourth floor. Jejich byt je velký, mají i pracovnu. Ihre Wohnung ist groß, sie haben auch ein Arbeitszimmer. Their apartment is large, they also have a study. Tam je psací stůl a velká knihovna. Es gibt einen Schreibtisch und eine große Bibliothek. There is a desk and a large library.

Taky mají předsíň. Sie haben auch eine Halle. They also have a hall. Předsíň je pokoj, který je hned za dveřmi bytu. Der Flur ist ein Raum, der sich direkt außerhalb der Wohnung befindet. The hall is a room that is right outside the apartment door. Je to první pokoj, kam přijdete. Dies ist der erste Raum, in den Sie kommen. This is the first room you come to. Můžete tam dát svoje boty a kabát. Dort können Sie Ihre Schuhe und Ihren Mantel ablegen. You can put your shoes and coat there. Jejich byt se nazývá 5+1 (pět plus jedna). Ihre Wohnung heißt 5 + 1 (fünf plus eins). Their apartment is called 5 + 1 (five plus one). Mají 5 (pět) pokojů a 1 (jednu) kuchyň. Sie haben 5 (fünf) Zimmer und 1 (eine) Küche. They have 5 (five) rooms and 1 (one) kitchen. Taky mají speciální malý pokoj na pračku. Sie haben auch einen speziellen kleinen Raum für eine Waschmaschine. They also have a special small room for a washing machine. Pračka to je přístroj, ve kterém můžete prát prádlo. Eine Waschmaschine ist ein Gerät, in dem Sie Kleidung waschen können. A washing machine is an appliance in which you can wash clothes. Taky mají balkon, ale protože je ve 4. patře (čtvrtém), tak já mám strach tam chodit, je to moc vysoko. Sie haben auch einen Balkon, aber da es sich im 4. Stock (vierter) befindet, habe ich Angst, dorthin zu gehen, es ist zu hoch. They also have a balcony, but since it's on the 4th floor (fourth), I'm afraid to go there, it's too high.

Přemýšlíme s manželem, že se přestěhujeme do většího bytu. Mein Mann und ich überlegen, in eine größere Wohnung umzuziehen. My husband and I are thinking of moving to a bigger apartment. Byt v České republice můžete koupit, ale je to velmi drahé. Sie können eine Wohnung in Tschechien kaufen, aber sie ist sehr teuer. You can buy an apartment in the Czech Republic, but it is very expensive. Nebo si ten byt můžete pronajmout. Oder Sie mieten die Wohnung. Or you can rent the apartment. Když si chcete pronajmout byt, je dobré se dívat na inzeráty. Wenn Sie eine Wohnung mieten möchten, ist es gut, sich die Anzeigen anzusehen. If you want to rent an apartment, it is good to look at the ads. V inzerátech je informace o tom, kdo pronajímá byt. Die Inserate enthalten Informationen darüber, wer die Wohnung vermietet. The advertisements contain information about who rents the apartment. Můžete taky zajít do realitní kanceláře. Sie können auch zu einer Immobilienagentur gehen. You can also go to a real estate agency. Tam vám pomůžou najít byt, který potřebujete a chcete. Dort werden sie Ihnen helfen, die Wohnung zu finden, die Sie brauchen und wollen. There they will help you find the apartment you need and want.

Když si pronajmete byt, budete každý měsíc platit nájemné. Wenn Sie eine Wohnung mieten, zahlen Sie monatlich Miete. When you rent an apartment, you pay rent every month. Nájemné to jsou peníze, které platíte za byt, za to, že tam můžete bydlet. Miete ist das Geld, das Sie für eine Wohnung dafür bezahlen, dass Sie dort wohnen können. Rent is the money you pay for an apartment for the fact that you can live there.

Ještě nevím, jak to uděláme. Ich weiß noch nicht, wie es geht. I don't know how to do it yet. Ale budeme o tom přemýšlet. Aber wir werden darüber nachdenken. But we will think about it. Můj sen je byt s krásnou terasou. Mein Traum ist eine Wohnung mit einer schönen Terrasse. My dream is an apartment with a beautiful terrace. Moc se mi líbí, když člověk může pracovat na terase a dívat se do hezké krajiny. Ich mag es sehr, wenn man auf der Terrasse arbeiten und die schöne Landschaft betrachten kann. I really like it when you can work on the terrace and look at the beautiful landscape. Mít hezký výhled ze svého bytu. Haben Sie eine schöne Aussicht von Ihrer Wohnung. Have a nice view from your apartment.

Taky bych chtěla, aby ten byt byl dobře dostupný do centra města. Ich möchte auch, dass die Wohnung gut zur Innenstadt erreichbar ist. I would also like the apartment to be easily accessible to the city center.

Nikdy nechci bydlet v domě. Ich möchte nie in einem Haus leben. I never want to live in a house. Je to moc práce, já nechci tolik práce věnovat domu. Es ist zu viel Arbeit, ich möchte nicht so viel Arbeit für das Haus aufwenden. It's too much work, I don't want to spend so much work on the house. Ale jsou lidi, kteří preferují dům. Aber es gibt Leute, die bevorzugen ein Haus. But there are people who prefer a house. Rádi se starají o zahradu a rádi na domě něco opravují. Sie pflegen gerne den Garten und reparieren gerne etwas im Haus. They like to take care of the garden and they like to repair something in the house. Například můj tatínek, ten má rád přírodu a nechce bydlet v centru města. Mein Vater zum Beispiel liebt die Natur und möchte nicht in der Innenstadt wohnen. For example, my dad, he loves nature and does not want to live in the city center.

Každý si musí vybrat, kde chce žít a co se mu líbí a co mu vyhovuje. Jeder muss sich entscheiden, wo er leben möchte und was er mag und was zu ihm passt. Everyone has to choose where they want to live and what they like and what suits them.

A víte co? Und weisst du was? And you know what? Možná není tak důležité, kde bydlíte. Vielleicht ist es nicht so wichtig, wo du wohnst. Maybe it's not so important where you live. Možná je důležitější s kým tam bydlíte. Vielleicht ist es wichtiger, mit wem Sie zusammenleben. Maybe it's more important who you live with. A kdo bydlí blízko vás. Und wer wohnt in Ihrer Nähe. And who lives near you. Přeju vám jenom dobré lidi, kteří bydlí vedle vás - to jsou vaši sousedi a dobré lidi, kteří bydlí s vámi - to jsou vaši spolubydlící nebo partneři. Ich wünsche dir nur gute Menschen, die neben dir wohnen – das sind deine Nachbarn und gute Menschen, die bei dir wohnen – das sind deine Mitbewohner oder Partner. I only wish you good people who live next to you - these are your neighbors and good people who live with you - these are your roommates or partners.

A to je dneska všechno. Und das ist alles heute. And that's all today. uslyšíme se za 10 (deset) dní už u 20. wir hören in 10 (zehn) Tagen um 20. we'll hear in 10 (ten) days at 20. (dvacátého) dílu podcastu. (zwanzigster) Teil des Podcasts. (twentieth) part of the podcast.

Ahoj všem a ahoj zase příště. Hallo zusammen und hallo beim nächsten Mal wieder. Hello everyone and hello again next time.