×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Podcast: GoStudy - Učíme se česky, GoStudy 18. - Jak cestuju

GoStudy 18. - Jak cestuju

Dobré ráno, dobrý den nebo dobrý večer :) Všem, kdo poslouchá nový díl podcastu Učíme se česky.

Dnes budeme mluvit o cestování. Ne, to není provokace v době koronaviru. Cestování je moje velké hobby, je to můj velký koníček a velká záliba. S manželem cestujeme často a cestujeme rádi.

Cestovat můžete různě. Jsou různé způsoby cestování. Jsou různé dopravní prostředky.

Cestovat můžete autem, autobusem, vlakem, letadlem i lodí. Cestovat můžete pěšky nebo autostopem. Někdo může jet na koni.

Cestovat můžete s cestovní kanceláří nebo sami. V cestovní kanceláři si vyberete zájezd. Organizovaný zájezd s cestovní kanceláří.

Když cestujete, potřebujete doklady, obvykle pas. Někdy potřebujete vízum. Vízum vám dají na velvyslanectví země, kam jedete. Velvyslanectví to je česky ambasáda. Za turistické vízum musíte obvykle zaplatit.

Platit budete často. Když cestujete, potřebujete peníze. Peníze na jídlo, peníze na cestu, peníze na jízdenky a na letenky, a hlavně peníze na suvenýry.

Někdo potřebuje mapu, někdo má mapu v mobilním telefonu a potřebuje internet. My s manželem si obvykle kupujeme sim kartu místa, kde jsme a máme tak mapu ve svém mobilu. V Evropské unii nám stačí internet z České republiky, všechno dobře funguje.

Můžete spát na různých místech. Můžete spát v hotelu, v penzionu, v hostelu, pod stanem. Někdo spí i na nádraží nebo v lese.

Já ráda spím v hotelu. Když mi bylo 20 (dvacet) let, často jsem spala v přírodě. Ale to už teď nedělám, už to nechci dělat. Ráda spím v posteli a mám ráda čistotu. Jsem ráda, když je kolem mě čisto a když já jsem čistá a můžu se umýt. Umýt v koupelně, která je v mém pokoji. A teče tam studená i teplá voda. Rezervujeme si často v hotelu dvoulůžkový pokoj. Dvoulůžkový pokoj je pro dva lidi, jsou tam postele pro dva lidi. Pokoje můžou být i jednolůžkové nebo například třílůžkové.

Rádi jezdíme do hotelu, kde nám ráno dají snídani. Máme rádi bohatou snídani. Máme rádi švédský stůl. Tam si můžeme vybrat, co chceme. Jídla je tam mnoho. Dobré je také mít polopenzi, to znamená, že dostanete snídani a večeři. Můžete v hotelu snídat a večeřet. Existuje taky plná penze a to znamená, že máte v hotelu snídani, oběd i večeři.

Hotely je dobré rezervovat dopředu. To znamená, že mezi rezervací a časem, kdy jste v hotelu je dlouhý čas, dlouhá doba.

Ráda cestuju letadlem. Je to rychlé a pohodlné. Jenom letenky jsou někdy drahé.

Když letíme letadlem máme s sebou kufr. Kufr to je zavazadlo. Je to ta věc, do které dáváte svoje věci na cestu. Můžete mít ještě tašku nebo batoh. Batoh nosite na zádech, tašku nosíte v ruce. Taška, kufr i batoh jsou zavazadla.

Nerada jezdím autobusem. Jsem vysoká a můj manžel je taky vysoký. V autobuse máme málo místa na nohy a špatně tam spíme.

Nerada jezdím vlakem na dlouhé cesty. Vlak je dobrý dopravní prostředek, je dobré jím cestovat, když jedeme po České republice. Ráda jezdím autem. Můžeme si dělat pauzu, kde chceme. Můžeme se zastavit, kde chceme.

S manželem cestujeme mnoho. Když máme volný víkend, jezdíme po Evropě. Byli jsme už v mnoha evropských zemích i evropských městech. Máme rádi Itálii, naše oblíbené město je Řím a Benátky. V Benátkách je mnoho vody a jezdí tam gondoly. Máme rádi italskou pizzu a italskou zmrzlinu.

Taky máme rádi naše sousedy. Například Rakousko. V Rakousku je hlavní město Vídeň. Tam je vždy dobrá káva a dobré zákusky.

Byli jsme v Africe i v Asii. Nejkrásnější pro nás byl ostrov Zanzibar. Ten ostrov je v Africe, je zelený, roste tam mnoho rostlin a květin. Roste tam také exotické ovoce. Například marakuja. Všichni lidi na Zanzibaru byli milí. Ale místní lidi nemají rádi marakuju, hrajou s marakujou fotbal. Chtějí naše česká jablka. Jablka na Zanzibaru nerostou.

Nemáme strach z cestování a nemáme strach z lidí. Můžeme mluvit anglicky, rusky a česky, ale mluvíme i rukama nohama. To zná každý z vás. Když lidi chtějí, budou si vzájemně rozumět.

Máme strach z některých nemocí a proto máme mnoho očkování. Očkování to je vakcinace. Máme mnoho vakcín proti různým nemocem.

Cestování je dobrý způsob, jak poznat různé kultury a různé lidi. Různé styly života a různé tradice. Když člověk poznává různé tradice a zvyky, může lépe rozumět světu. Jeho vlastní svět je širší. A každý z nás nebude mít v sobě tolik stereotypů. Stereotypy nejsou dobrá věc.

Přeju vám, aby každý z vás měl co nejméně stereotypů a aby každý z vás viděl v životě mnoho různých lidí, mnoho různých tradic a zvyků.

Přeju vám, abyste svůj život žili s otevřenýma očima a nebyli slepí k věcem a lidem kolem sebe.

A to už je všechno, Uslyšíme se za 10 (deset) dní u další části podcastu Učíme se česky.

GoStudy 18. - Jak cestuju GoStudy 18 - Wie ich reise GoStudy 18. - How do I travel GoStudy 18 - Cómo viajo GoStudy 18 - Come viaggio GoStudy 18 - 여행하는 방법 GoStudy 18 - Как я путешествую GoStudy 18 - Як я подорожую

Dobré ráno, dobrý den nebo dobrý večer :) Všem, kdo poslouchá nový díl podcastu Učíme se česky. Guten Morgen, guten Tag oder guten Abend :) An alle die den neuen Teil des Podcasts hören Wir lernen Tschechisch.

Dnes budeme mluvit o cestování. Heute werden wir über Reisen sprechen. Ne, to není provokace v době koronaviru. Nein, das ist in Zeiten des Coronavirus keine Provokation. No, this is not a provocation at the time of coronavirus. Cestování je moje velké hobby, je to můj velký koníček a velká záliba. Reisen ist mein großes Hobby, es ist mein großes Hobby und mein großes Hobby. Traveling is my big hobby, it's my big hobby and big hobby. S manželem cestujeme často a cestujeme rádi. Mein Mann und ich reisen oft und wir reisen gerne. My husband and I travel often and we like to travel.

Cestovat můžete různě. Sie können anders reisen. You can travel differently. Вы можете путешествовать по-разному. Jsou různé způsoby cestování. Es gibt verschiedene Möglichkeiten zu reisen. There are different ways to travel. Jsou různé dopravní prostředky. Es gibt verschiedene Transportmittel. There are different means of transport.

Cestovat můžete autem, autobusem, vlakem, letadlem i lodí. Sie können mit Auto, Bus, Bahn, Flugzeug und Schiff reisen. You can travel by car, bus, train, plane and boat. Cestovat můžete pěšky nebo autostopem. Sie können zu Fuß oder per Anhalter reisen. You can travel on foot or by hitchhike. Někdo může jet na koni. Jemand kann ein Pferd reiten. Someone can ride a horse.

Cestovat můžete s cestovní kanceláří nebo sami. Sie können mit einem Reisebüro oder alleine reisen. You can travel with a travel agency or by yourself. V cestovní kanceláři si vyberete zájezd. Sie können eine Reise im Reisebüro auswählen. You can choose a trip at the travel agency. Выбрать тур можно в турагентстве. Organizovaný zájezd s cestovní kanceláří. Organisierte Tour mit einem Reisebüro. Organized tour with a travel agency.

Když cestujete, potřebujete doklady, obvykle pas. Wenn Sie reisen, benötigen Sie Dokumente, in der Regel einen Reisepass. When you travel, you need documents, usually a passport. Někdy potřebujete vízum. Manchmal braucht man ein Visum. Sometimes you need a visa. Vízum vám dají na velvyslanectví země, kam jedete. Sie werden Ihnen bei der Botschaft des Landes, in das Sie reisen, ein Visum ausstellen. They will give you a visa at the embassy of the country you are going to. Velvyslanectví to je česky ambasáda. Die Botschaft ist eine tschechische Botschaft. The embassy is a Czech embassy. Za turistické vízum musíte obvykle zaplatit. Normalerweise muss man für ein Touristenvisum bezahlen. You usually have to pay for a tourist visa.

Platit budete často. Sie werden oft bezahlen. You will pay often. Když cestujete, potřebujete peníze. Wenn Sie reisen, brauchen Sie Geld. When you travel, you need money. Peníze na jídlo, peníze na cestu, peníze na jízdenky a na letenky, a hlavně peníze na suvenýry. Geld für Essen, Geld für Reisen, Geld für Fahr- und Flugtickets und vor allem Geld für Souvenirs. Money for food, money for travel, money for tickets and airfare, and most importantly money for souvenirs.

Někdo potřebuje mapu, někdo má mapu v mobilním telefonu a potřebuje internet. Manche brauchen eine Karte, jemand hat eine Karte auf dem Handy und braucht das Internet. Someone needs a map, someone has a map on their mobile phone and needs internet. My s manželem si obvykle kupujeme sim kartu místa, kde jsme a máme tak mapu ve svém mobilu. Mein Mann und ich kaufen normalerweise eine SIM-Karte von unserem Standort und wir haben eine Karte auf unserem Handy. My husband and I usually buy a sim card of where we are and we have a map on our mobile. V Evropské unii nám stačí internet z České republiky, všechno dobře funguje. In der Europäischen Union reicht uns das Internet aus Tschechien, alles funktioniert gut. In the European Union, the Internet from the Czech Republic is enough for us, everything works well.

Můžete spát na různých místech. Sie können an verschiedenen Orten schlafen. You can sleep in different places. Můžete spát v hotelu, v penzionu, v hostelu, pod stanem. Sie können im Hotel, in der Pension, im Hostel, unter dem Zelt schlafen. You can sleep in the hotel, in the pension, in the hostel, under the tent. Ночевать можно в гостинице, в гостевом доме, в общежитии, под тентом. Někdo spí i na nádraží nebo v lese. Jemand schläft am Bahnhof oder im Wald. Someone sleeps at the train station or in the woods.

Já ráda spím v hotelu. Ich schlafe gerne in einem Hotel. I like sleeping in a hotel. Když mi bylo 20 (dvacet) let, často jsem spala v přírodě. Als ich 20 (zwanzig) Jahre alt war, habe ich oft in der Natur geschlafen. When I was 20 (twenty) years old, I often slept outdoors. Ale to už teď nedělám, už to nechci dělat. Aber ich tue es jetzt nicht, ich will es nicht mehr tun. But I'm not doing it now, I don't want to do it anymore. Ráda spím v posteli a mám ráda čistotu. Ich schlafe gerne im Bett und mag Sauberkeit. I like to sleep in bed and I like cleanliness. Jsem ráda, když je kolem mě čisto a když já jsem čistá a můžu se umýt. Ich mag es, wenn es um mich herum sauber ist und wenn ich sauber bin und mich waschen kann. I like to be clean around me and I like to be clean and wash myself. Umýt v koupelně, která je v mém pokoji. Waschen Sie sich im Badezimmer, das in meinem Zimmer ist. Wash in the bathroom that is in my room. Мыться в ванной, которая находится в моей комнате. A teče tam studená i teplá voda. Und dort fließt kaltes und warmes Wasser. And cold and hot water flows there. Rezervujeme si často v hotelu dvoulůžkový pokoj. Wir buchen oft ein Doppelzimmer im Hotel. We often book a double room in the hotel. Dvoulůžkový pokoj je pro dva lidi, jsou tam postele pro dva lidi. Das Doppelzimmer ist für zwei Personen, es gibt Betten für zwei Personen. Pokoje můžou být i jednolůžkové nebo například třílůžkové. Zimmer können auch Einzel- oder beispielsweise Dreibettzimmer sein. Rooms can be single or triple rooms.

Rádi jezdíme do hotelu, kde nám ráno dají snídani. Wir gehen gerne ins Hotel, wo sie uns morgens frühstücken. We like to go to the hotel where they give us breakfast in the morning. Máme rádi bohatou snídani. Wir mögen ein reichhaltiges Frühstück. We like a rich breakfast. Máme rádi švédský stůl. Das Buffet gefällt uns. We like the buffet. Tam si můžeme vybrat, co chceme. Dort können wir wählen, was wir wollen. There we can choose what we want. Jídla je tam mnoho. Es gibt viel zu essen. There is a lot of food. Dobré je také mít polopenzi, to znamená, že dostanete snídani a večeři. Es ist auch gut, Halbpension zu buchen, was bedeutet, dass Sie Frühstück und Abendessen erhalten. It is also good to have half board, which means you get breakfast and dinner. Můžete v hotelu snídat a večeřet. Sie können im Hotel frühstücken und zu Abend essen. You can have breakfast and dinner at the hotel. Existuje taky plná penze a to znamená, že máte v hotelu snídani, oběd i večeři. Es gibt auch Vollpension, dh Sie nehmen Frühstück, Mittag- und Abendessen im Hotel ein. There is also full board, which means you have breakfast, lunch and dinner at the hotel.

Hotely je dobré rezervovat dopředu. Es ist gut, Hotels im Voraus zu buchen. It is a good idea to book hotels in advance. To znamená, že mezi rezervací a časem, kdy jste v hotelu je dlouhý čas, dlouhá doba. Das bedeutet, dass zwischen der Buchung und der Zeit, in der Sie im Hotel sind, eine lange Zeit liegt. This means that there is a long time, a long time between booking and the time you are at the hotel.

Ráda cestuju letadlem. Ich reise gerne mit dem Flugzeug. I like to travel by plane. Je to rychlé a pohodlné. Es ist schnell und bequem. Jenom letenky jsou někdy drahé. Nur Tickets sind manchmal teuer. Only tickets are sometimes expensive.

Když letíme letadlem máme s sebou kufr. Wenn wir fliegen, haben wir einen Koffer dabei. When we fly on a plane, we have a suitcase with us. Kufr to je zavazadlo. Der Koffer ist Gepäck. Je to ta věc, do které dáváte svoje věci na cestu. Es ist das Ding, in das du deine Sachen steckst. It's the thing you put your things in. Это то, во что вы кладете свои вещи. Můžete mít ještě tašku nebo batoh. Sie können auch eine Tasche oder einen Rucksack haben. You can also have a bag or backpack. Batoh nosite na zádech, tašku nosíte v ruce. Sie tragen den Rucksack auf dem Rücken, Sie tragen die Tasche in der Hand. You carry the backpack on your back, you carry the bag in your hand. Taška, kufr i batoh jsou zavazadla. Tasche, Koffer und Rucksack sind Gepäck. The bag, suitcase and backpack are all luggage.

Nerada jezdím autobusem. Ich fahre nicht gerne mit dem Bus. Jsem vysoká a můj manžel je taky vysoký. Ich bin groß und mein Mann ist auch groß. I'm tall and my husband is tall too. V autobuse máme málo místa na nohy a špatně tam spíme. Wir haben wenig Beinfreiheit im Bus und schlafen dort schlecht. We have little leg room on the bus and sleep poorly there.

Nerada jezdím vlakem na dlouhé cesty. Ich fahre nicht gerne lange mit dem Zug. I don't like to travel by train for long journeys. Vlak je dobrý dopravní prostředek, je dobré jím cestovat, když jedeme po České republice. Der Zug ist ein gutes Transportmittel, es ist gut zu reisen, wenn Sie in der Tschechischen Republik reisen. The train is a good means of transport, it is good to travel when traveling in the Czech Republic. Поезд – хорошее средство передвижения, на нем хорошо путешествовать, когда мы путешествуем по Чехии. Ráda jezdím autem. Ich fahre gern. I like to drive. Můžeme si dělat pauzu, kde chceme. Wir können eine Pause machen, wo wir wollen. We can take a break where we want. Můžeme se zastavit, kde chceme. Wir können aufhören, wo wir wollen. We can stop where we want.

S manželem cestujeme mnoho. Mein Mann und ich reisen viel. My husband and I travel a lot. Když máme volný víkend, jezdíme po Evropě. When we have a free weekend, we travel around Europe. Byli jsme už v mnoha evropských zemích i evropských městech. Wir waren in vielen europäischen Ländern und europäischen Städten. We have been to many European countries and European cities. Máme rádi Itálii, naše oblíbené město je Řím a Benátky. Wir lieben Italien, unsere Lieblingsstadt ist Rom und Venedig. We love Italy, our favorite city is Rome and Venice. V Benátkách je mnoho vody a jezdí tam gondoly. Es gibt viel Wasser in Venedig und Gondeln fahren dorthin. There is a lot of water in Venice and gondolas run there. Máme rádi italskou pizzu a italskou zmrzlinu. Wir mögen italienische Pizza und italienisches Eis.

Taky máme rádi naše sousedy. Wir lieben auch unsere Nachbarn. We like our neighbors, too. Například Rakousko. For example, Austria. V Rakousku je hlavní město Vídeň. Tam je vždy dobrá káva a dobré zákusky. There is always good coffee and good desserts.

Byli jsme v Africe i v Asii. We've been to Africa and Asia. Nejkrásnější pro nás byl ostrov Zanzibar. The most beautiful for us was the island of Zanzibar. Ten ostrov je v Africe, je zelený, roste tam mnoho rostlin a květin. Roste tam také exotické ovoce. Například marakuja. Všichni lidi na Zanzibaru byli milí. All the people in Zanzibar were nice. Ale místní lidi nemají rádi marakuju, hrajou s marakujou fotbal. But the locals don't like passion fruit, they play football with passion fruit. Chtějí naše česká jablka. They want our Czech apples. Jablka na Zanzibaru nerostou. Apples don't grow in Zanzibar.

Nemáme strach z cestování a nemáme strach z lidí. Wir haben keine Angst vor dem Reisen und wir haben keine Angst vor Menschen. We are not afraid of traveling and we are not afraid of people. Můžeme mluvit anglicky, rusky a česky, ale mluvíme i rukama nohama. We can speak English, Russian and Czech, but we also speak with our hands and feet. To zná každý z vás. Jeder weiß das. Every one of you knows that. Když lidi chtějí, budou si vzájemně rozumět. If people want to, they will understand each other. Когда люди захотят, они поймут друг друга.

Máme strach z některých nemocí a proto máme mnoho očkování. We are afraid of some diseases and therefore we have many vaccinations. Očkování to je vakcinace. Máme mnoho vakcín proti různým nemocem. Wir haben viele Impfstoffe gegen verschiedene Krankheiten. We have many vaccines against various diseases.

Cestování je dobrý způsob, jak poznat různé kultury a různé lidi. Reisen ist eine gute Möglichkeit, verschiedene Kulturen und Menschen kennenzulernen. Traveling is a good way to get to know different cultures and different people. Různé styly života a různé tradice. Unterschiedliche Lebensstile und unterschiedliche Traditionen. Different lifestyles and different traditions. Když člověk poznává různé tradice a zvyky, může lépe rozumět světu. Wenn man verschiedene Traditionen und Bräuche kennenlernt, kann man die Welt besser verstehen. When one learns about different traditions and customs, one can better understand the world. Jeho vlastní svět je širší. Seine eigene Welt ist breiter. His own world is wider. A každý z nás nebude mít v sobě tolik stereotypů. Und jeder von uns wird nicht so viele Stereotypen in uns haben. And each of us will not have so many stereotypes in us. Stereotypy nejsou dobrá věc. Stereotype sind nicht gut.

Přeju vám, aby každý z vás měl co nejméně stereotypů a aby každý z vás viděl v životě mnoho různých lidí, mnoho různých tradic a zvyků. Ich wünsche mir, dass jeder von euch so wenig Stereotypen wie möglich hat und dass jeder von euch viele verschiedene Menschen, viele verschiedene Traditionen und Bräuche im Leben sieht. I wish that each of you has as few stereotypes as possible and that each of you sees many different people, many different traditions and customs in life.

Přeju vám, abyste svůj život žili s otevřenýma očima a nebyli slepí k věcem a lidem kolem sebe. Ich wünsche dir, dass du dein Leben mit offenen Augen lebst und nicht blind für die Dinge und die Menschen um dich herum bist. I wish you to live your life with your eyes open and not be blind to things and the people around you.

A to už je všechno, Uslyšíme se za 10 (deset) dní u další části podcastu Učíme se česky. Und das ist alles, hören wir in 10 (zehn) Tagen im nächsten Teil des Podcasts Wir lernen Tschechisch. And that's it, We'll hear you in 10 (ten) days at the next part of the podcast We are learning Czech.