×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Podcast: GoStudy - Učíme se česky, GoStudy 15. Jak nakupuju? (A1/A2) — Učíme se česky

GoStudy 15. Jak nakupuju? (A1/A2) — Učíme se česky

Ahoj všem, už je tady srpen a prázdniny nám za chvíli končí. Ale nebudeme smutní. Další podcast Učíme se česky je tady :) Dnes spolu budeme mluvit o nakupování. Je to vaše hobby? Rádi nakupujete?

Já nakupuju každý den. Každý den chodím do potravin. Potraviny to je obchod, kde můžu koupit jídlo. Maso, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, například mléko a jogurty. A taky pečivo. Obvykle kupuju chléb, rohlíky a housky. Nemáme rádi bílé pečivo, často kupuju celozrnné pečivo. V potravinách taky můžu koupit pití, to jsou nápoje. Kupujeme neperlivou vodu a někdy taky coca colu. Nepijeme alkohol, víno a pivo kupujeme málo. Můj táta má rád kefír, tak často kupuje kefír.

Je dobré chodit do supermarketu, protože tam najdete mnoho věcí na jednom místě.

Můžete tam koupit potraviny, ale například i drogerii a noviny i časopisy. Jsou ale i malé obchody, jako pekařství a řeznictví, kde tyto potraviny můžete koupit. V řeznictví koupíte maso a různé salámy a párky a šunku. V drogerii často kupuju zubní pastu, toaletní papír, prášek na praní, sprchový gel. Ráda si vybírám sprchový gel, který krásně voní. Vybírám tak, aby se vůně líbila mému manželovi i mně. V drogerii taky můžete koupit lak na nehty a odlakovač, lak na vlasy, různá mýdla, a taky různé čistící prostředky do svého bytu nebo domu, do své domácnosti. Ráda chodím do drogerie, protože se ráda dívám na novou kosmetiku a očichávám různé nové vůně. Nekupuju to, ale ráda se dívám. Mám moc ráda laky na nehty, a tak se dívám na nové barvy, hledám nové barvy. A čekám na limitované edice.

Nejraději chodím do knihkupectví. V knihkupectví můžete koupit knihy a někdy mapy. Knihy jsou různé, můžete tam koupit knihy různých žánrů. Já ráda čtu. Ráda čtu různé knihy. Nejraději čtu autobiografie známých lidí. Ráda čtu o jejich životě. V knihkupectví můžete koupit i kuchařky. Kuchařky já nekupuju, nerada vařím a tak nerada čtu recepty. Když vařím, pomáhá mi fantazie.

Blízko knihkupectví často bývá papírnictví. Papírnictví je obchod, kde můžete koupit papír:) Ale ne jenom to. Koupíte tady věci, které potřebujete do kanceláře nebo na malování nebo do školy. Jsou tady různé tužky a různá pera, pastelky, to jsou barevné tužky, potom tady můžu koupit lepidlo, když chci slepit nějaký papír. Můžu koupit nůžky, s nůžkami můžu stříhat. Taky můžu koupit gumu, když chci vygumovat to, co jsem napsala tužkou. A taky v papírnictví prodávají mnoho krásných malých dárků a přání k narozeninám a tak podobně.

Pokud chceme někomu udělat radost, možná i sobě, jdeme do obchodu, který se jmenuje květinářství. Tam prodávají květiny. Různé květiny - růže, lilie, tulipány, gerbery, slunečnice ale třeba i kaktusy a pokojové rostliny, které můžete mít doma na okně. Já mám ráda pivoňky. Pivoňky krásně voní a název nevznikl od slova pivo, jak si každý myslí.

Méně často chodím do obchodu s oblečením. Modu nekupuju tak často, je to pro mě těžké, vybírat potom v kabince zkoušet správnou velikost. Všechno oblékat a zase svlékat. Nechodím do obchodu s oblečením ráda a nechodím tam často. Ráda ale chodím do zlatnictví, zlatnictví je obchod, kde prodávají šperky. Různé prstýnky, náramky, náušnice a řetízky. Nenosím mnoho takových věcí, ale ráda se na ně dívám. Když mám narozeniny nebo je nějaký svátek, můžu takovou věc dostat od manžela nebo od rodiny. Potom to ráda nosím.

V každém obchodě si musíme vzít vozík nebo košík. V nich nosíme věci v obchodě. Tam dáváme věci, které jsme si vybrali. Věci, které kupujeme v obchodě, se nazývají zboží. Je dobré dívat se, jestli to zboží je ve slevě. To znamená, že je zlevněné. To znamená, že ho můžu koupit za méně peněz. V obchodech bývají různé akce, kdy je mnoho slev. Když si vyberu, co chci koupit, jdu k pokladně. Pokladna to je místo, kde budu platit. U pokladny sedí pan nebo paní pokladní a vždy se mě ptají, jestli budu platit hotově, v hotovosti nebo kartou. Obvykle platím kartou, kartu už mám v mobilním telefonu, je to pro mě velmi lehké.

Technika dělá život lehčí. Technika ulehčuje život. Máme s manželem rádi e-shopy a často nakupujeme na internetu.

Velmi často nakupujeme na internetu potraviny. Potraviny nám přivezou až domů a my nemusíme ztrácet čas v obchodě. Ráda přes internet nakupuju módu. Kurýr mi moji objednávku přiveze až domů, já si to vyzkouším, podívám se na to a když to nechci, když se mi to nelíbí nebo to není správná velikost, prostě to druhý den vrátím kurýrovi a on to odveze. To je zdarma a já to mám moc ráda. Je to lehké a nemusím chodit do obchodu, kde je mnoho lidí.

No a když se necítíte dobře, například jste utratili mnoho peněz v obchodě a teď vás bolí hlava, můžete jít do lékárny. Tam koupíte různé léky, sirupy a vitamíny.

Doufám, že do lékárny nikdo z vás nemusí chodit často. Doufám, že jste všichni zdraví. Zkuste si promyslet, jak nakupujete vy? Jaké obchody máte rádi?

GoStudy 15. Jak nakupuju? (A1/A2) — Učíme se česky GoStudy 15. Wie kaufe ich ein? (A1/A2) - Tschechisch lernen GoStudy 15. How do I shop? (A1/A2) — We are learning Czech GoStudy 15. ¿Cómo compro? (A1/A2) - Aprender checo GoStudy 15. Comment faire les courses ? (A1/A2) - Apprendre le tchèque GoStudy 15. Come faccio la spesa? (A1/A2) - Imparare il ceco 고스터디 15. 쇼핑은 어떻게 하나요? (A1/A2) - 체코어 배우기 GoStudy 15 - Como é que faço compras? (A1/A2) - Aprender checo GoStudy 15. Как делать покупки? (А1/А2) - Изучаем чешский GoStudy 15. Як робити покупки? (A1 / A2) - Вчимо чеську GoStudy 15. 我如何購物? (A1/A2) — 我們正在學習捷克語

Ahoj všem, už je tady srpen a prázdniny nám za chvíli končí. Hallo zusammen, es ist schon August und die Ferien gehen zu Ende. Hi everyone, it's already August and the holidays are coming to an end. Всім привіт, серпень настав і наші канікули добігають кінця. Ale nebudeme smutní. Aber wir werden nicht traurig sein. But we will not be sad. Další podcast Učíme se česky je tady :) Dnes spolu budeme mluvit o nakupování. Ein weiterer Podcast Wir lernen Tschechisch ist da :) Heute sprechen wir gemeinsam übers Einkaufen. Another podcast We are learning Czech is here :) Today we will talk about shopping together. Je to vaše hobby? Ist das Ihr Hobby? Is this your hobby? Rádi nakupujete? Magst du shoppen? Do you like shopping?

Já nakupuju každý den. Ich kaufe jeden Tag ein. I shop every day. Každý den chodím do potravin. Ich gehe jeden Tag zum Einkaufen. I go to groceries every day. Potraviny to je obchod, kde můžu koupit jídlo. Lebensmittelgeschäft ist ein Geschäft, in dem ich Lebensmittel kaufen kann. Grocery is a store where I can buy food. Maso, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, například mléko a jogurty. Fleisch, Obst, Gemüse, Milchprodukte wie Milch und Joghurt. Meat, fruits, vegetables, dairy products such as milk and yoghurts. A taky pečivo. Und Gebäck auch. And pastries too. Obvykle kupuju chléb, rohlíky a housky. Normalerweise kaufe ich Brot, Brötchen und Brötchen. I usually buy bread, rolls and buns. Nemáme rádi bílé pečivo, často kupuju celozrnné pečivo. Wir mögen kein Weißbrot, ich kaufe oft Vollkornbrot. We don't like white bread, I often buy whole wheat bread. V potravinách taky můžu koupit pití, to jsou nápoje. Getränke kann ich auch im Lebensmittelgeschäft kaufen, das sind Getränke. I can also buy drinks in groceries, they are drinks. Kupujeme neperlivou vodu a někdy taky coca colu. Wir kaufen stilles Wasser und manchmal Coca-Cola. We buy still water and sometimes Coca-Cola. Nepijeme alkohol, víno a pivo kupujeme málo. Wir trinken keinen Alkohol, wir kaufen wenig Wein und Bier. We do not drink alcohol, we buy little wine and beer. Můj táta má rád kefír, tak často kupuje kefír. Mein Vater mag Kefir, deshalb kauft er oft Kefir. My dad likes kefir, so he often buys kefir.

Je dobré chodit do supermarketu, protože tam najdete mnoho věcí na jednom místě. Es ist gut, in den Supermarkt zu gehen, denn dort findet man viele Dinge an einem Ort. It is good to go to the supermarket, because there you will find many things in one place.

Můžete tam koupit potraviny, ale například i drogerii a noviny i časopisy. Dort können Sie Lebensmittel kaufen, aber auch Drogerien und Zeitungen und Zeitschriften. You can buy groceries there, but also drugstores and newspapers and magazines. Jsou ale i malé obchody, jako pekařství a řeznictví, kde tyto potraviny můžete koupit. Es gibt aber auch kleine Geschäfte, wie Bäckereien und Metzgereien, in denen man diese Lebensmittel kaufen kann. But there are also small shops, such as bakeries and butchers, where you can buy these foods. V řeznictví koupíte maso a různé salámy a párky a šunku. Beim Metzger können Sie Fleisch und verschiedene Salami sowie Wurst und Schinken kaufen. At the butcher you can buy meat and various salami and sausages and ham. V drogerii často kupuju zubní pastu, toaletní papír, prášek na praní, sprchový gel. In der Drogerie kaufe ich oft Zahnpasta, Toilettenpapier, Waschpulver, Duschgel. At the drugstore, I often buy toothpaste, toilet paper, washing powder, shower gel. Ráda si vybírám sprchový gel, který krásně voní. Ich wähle gerne ein Duschgel, das schön riecht. I like to choose a shower gel that smells beautiful. Vybírám tak, aby se vůně líbila mému manželovi i mně. Ich wähle so, dass mein Mann und ich den Duft mögen. I choose so that my husband and I like the scent. V drogerii taky můžete koupit lak na nehty a odlakovač, lak na vlasy, různá mýdla, a taky různé čistící prostředky do svého bytu nebo domu, do své domácnosti. In der Drogerie können Sie auch Nagellack und Nagellackentferner, Haarspray, verschiedene Seifen und auch verschiedene Reinigungsmittel für Ihre Wohnung oder Ihr Haus, für Ihr Zuhause kaufen. In the drugstore you can also buy nail polish and nail polish remover, hair spray, various soaps, and also various cleaning products for your apartment or house, for your home. Ráda chodím do drogerie, protože se ráda dívám na novou kosmetiku a očichávám různé nové vůně. Ich gehe gerne in die Drogerie, weil ich mir gerne neue Kosmetik anschaue und verschiedene neue Düfte rieche. I like to go to the drugstore because I like to look at new cosmetics and smell various new scents. Nekupuju to, ale ráda se dívám. Ich kaufe es nicht, aber ich schaue gerne zu. I don't buy it, but I like to watch. Mám moc ráda laky na nehty, a tak se dívám na nové barvy, hledám nové barvy. Ich mag Nagellacke sehr, also suche ich nach neuen Farben, suche nach neuen Farben. I really like nail polishes, so I'm looking at new colors, looking for new colors. A čekám na limitované edice. Und ich warte auf limitierte Editionen. And I'm waiting for limited editions.

Nejraději chodím do knihkupectví. Ich gehe lieber in Buchhandlungen. I prefer to go to bookstores. V knihkupectví můžete koupit knihy a někdy mapy. Sie können Bücher und manchmal Karten in der Buchhandlung kaufen. You can buy books and sometimes maps at the bookstore. Knihy jsou různé, můžete tam koupit knihy různých žánrů. Bücher sind anders, man kann dort Bücher verschiedener Genres kaufen. Books are different, you can buy books of different genres there. Já ráda čtu. Ich mag es zu lesen. I like to read. Ráda čtu různé knihy. Ich lese gerne verschiedene Bücher. I like to read different books. Nejraději čtu autobiografie známých lidí. Am liebsten lese ich Autobiografien berühmter Persönlichkeiten. I prefer to read autobiographies of famous people. Ráda čtu o jejich životě. Ich lese gerne über ihr Leben. I like to read about their lives. V knihkupectví můžete koupit i kuchařky. In der Buchhandlung können Sie auch Kochbücher kaufen. You can also buy cookbooks in the bookstore. Kuchařky já nekupuju, nerada vařím a tak nerada čtu recepty. Ich kaufe keine Kochbücher, ich koche nicht gerne und lese daher auch nicht gerne Rezepte. I don't buy cookbooks, I don't like to cook and so I don't like to read recipes. Když vařím, pomáhá mi fantazie. Beim Kochen hilft mir meine Fantasie. When I cook, my imagination helps.

Blízko knihkupectví často bývá papírnictví. Schreibwaren sind oft in der Nähe von Buchhandlungen. Stationery is often close to bookstores. Papírnictví je obchod, kde můžete koupit papír:) Ale ne jenom to. Schreibwaren ist ein Geschäft, in dem Sie Papier kaufen können :) Aber nicht nur das. Stationery is a store where you can buy paper :) But not only that. Koupíte tady věci, které potřebujete do kanceláře nebo na malování nebo do školy. Hier können Sie Dinge kaufen, die Sie fürs Büro, zum Malen oder für die Schule brauchen. Here you can buy things you need for the office or for painting or school. Jsou tady různé tužky a různá pera, pastelky, to jsou barevné tužky, potom tady můžu koupit lepidlo, když chci slepit nějaký papír. Es gibt verschiedene Bleistifte und verschiedene Stifte, Buntstifte, das sind Buntstifte, dann kann ich hier Kleber kaufen, wenn ich etwas Papier kleben möchte. There are different pencils and different pens, crayons, these are colored pencils, then I can buy glue here if I want to glue some paper. Můžu koupit nůžky, s nůžkami můžu stříhat. Ich kann Scheren kaufen, ich kann mit Scheren schneiden. I can buy scissors, I can cut with scissors. Taky můžu koupit gumu, když chci vygumovat to, co jsem napsala tužkou. Ich kann auch einen Radiergummi kaufen, wenn ich das, was ich mit Bleistift geschrieben habe, ausradieren möchte. I can also buy an eraser if I want to erase what I wrote in pencil. A taky v papírnictví prodávají mnoho krásných malých dárků a přání k narozeninám a tak podobně. Und sie verkaufen auch viele schöne kleine Geschenke und Geburtstagskarten und so weiter im Schreibwarenladen. And they also sell many beautiful small gifts and birthday cards and so on in the stationery store. А еще в канцелярском магазине продают много красивых маленьких подарочков и открыток на день рождения и так далее.

Pokud chceme někomu udělat radost, možná i sobě, jdeme do obchodu, který se jmenuje květinářství. Wenn wir jemandem eine Freude machen wollen, vielleicht sogar uns selbst, gehen wir in einen Blumenladen. If we want to make someone happy, maybe even ourselves, we go to a shop called a florist. Tam prodávají květiny. Sie verkaufen dort Blumen. They sell flowers there. Různé květiny - růže, lilie, tulipány, gerbery, slunečnice ale třeba i kaktusy a pokojové rostliny, které můžete mít doma na okně. Verschiedene Blumen - Rosen, Lilien, Tulpen, Gerberas, Sonnenblumen, aber auch Kakteen und Zimmerpflanzen, die Sie zu Hause am Fenster haben können. Various flowers - roses, lilies, tulips, gerberas, sunflowers, but also cacti and houseplants, which you can have at home on the window. Já mám ráda pivoňky. Ich mag Pfingstrosen. I like peonies. Pivoňky krásně voní a název nevznikl od slova pivo, jak si každý myslí. Pfingstrosen duften wunderschön und der Name kommt nicht von dem Wort Bier, wie alle denken. Peonies smell beautiful and the name did not come from the word beer, as everyone thinks.

Méně často chodím do obchodu s oblečením. Ich gehe seltener ins Bekleidungsgeschäft. I go to the clothing store less often. Modu nekupuju tak často, je to pro mě těžké, vybírat potom v kabince zkoušet správnou velikost. Ich kaufe den Mod nicht so oft, es fällt mir schwer, dann die richtige Größe in der Bude zum Ausprobieren auszuwählen. I don't buy the mod so often, it's hard for me to choose then choose the right size in the booth. Мод покупаю не так часто, мне сложно потом подобрать нужный размер в будке. Všechno oblékat a zase svlékat. Alles anziehen und wieder ausziehen. Dress everything and undress again. Одень все и снова сними. Nechodím do obchodu s oblečením ráda a nechodím tam často. Ich gehe nicht gerne in ein Bekleidungsgeschäft und gehe nicht oft dorthin. I don't like going to the clothing store and I don't go there often. Я не люблю ходить в магазин одежды и бываю там не часто. Ráda ale chodím do zlatnictví, zlatnictví je obchod, kde prodávají šperky. Aber ich gehe gerne in eine Goldschmiede, eine Goldschmiede ist ein Geschäft, in dem Schmuck verkauft wird. But I like to go to a goldsmith's shop, a goldsmith shop is a shop where they sell jewelry. Různé prstýnky, náramky, náušnice a řetízky. Diverse Ringe, Armbänder, Ohrringe und Ketten. Various rings, bracelets, earrings and chains. Nenosím mnoho takových věcí, ale ráda se na ně dívám. Ich trage nicht viele solche Sachen, aber ich schaue sie mir gerne an. I don't wear many things like that, but I like to look at them. Když mám narozeniny nebo je nějaký svátek, můžu takovou věc dostat od manžela nebo od rodiny. Wenn ich Geburtstag oder Feiertag habe, kann ich so etwas von meinem Mann oder meiner Familie bekommen. When it is my birthday or a holiday, I can get such a thing from my husband or family. Potom to ráda nosím. Dann trage ich es gerne. Then I like to wear it.

V každém obchodě si musíme vzít vozík nebo košík. In jedem Geschäft müssen wir einen Einkaufswagen oder Korb mitnehmen. In each store we have to take a cart or basket. V nich nosíme věci v obchodě. In ihnen tragen wir Dinge im Laden. In them we carry things in the store. Tam dáváme věci, které jsme si vybrali. Dort legen wir die Dinge, die wir ausgewählt haben. There we put the things we have chosen. Věci, které kupujeme v obchodě, se nazývají zboží. Die Dinge, die wir im Laden kaufen, heißen Waren. The things we buy in the store are called goods. Je dobré dívat se, jestli to zboží je ve slevě. Es ist gut zu sehen, ob die Ware rabattiert ist. It's good to see if the goods are at a discount. To znamená, že je zlevněné. Dies bedeutet, dass es rabattiert ist. This means that it is discounted. To znamená, že ho můžu koupit za méně peněz. Das heißt, ich kann es für weniger Geld kaufen. That means I can buy it for less money. V obchodech bývají různé akce, kdy je mnoho slev. Es gibt verschiedene Veranstaltungen in den Geschäften, bei denen es viele Rabatte gibt. There are various events in the shops, when there are many discounts. Když si vyberu, co chci koupit, jdu k pokladně. Wenn ich auswähle, was ich kaufen möchte, gehe ich zur Kasse. When I choose what I want to buy, I go to the checkout. Pokladna to je místo, kde budu platit. An der Kasse bezahle ich. The cash register is where I will pay. U pokladny sedí pan nebo paní pokladní a vždy se mě ptají, jestli budu platit hotově, v hotovosti nebo kartou. Die Kassiererin sitzt an der Kasse und sie fragen mich immer, ob ich bar, bar oder mit Karte bezahle. The cashier is sitting at the cash register and they always ask me if I will pay in cash, cash or by card. Obvykle platím kartou, kartu už mám v mobilním telefonu, je to pro mě velmi lehké. Ich zahle normalerweise mit Karte, ich habe die Karte bereits in meinem Handy, das ist für mich sehr einfach. I usually pay by card, I already have the card in my mobile phone, it's very easy for me.

Technika dělá život lehčí. Technologie macht das Leben einfacher. Technology makes life easier. Technika ulehčuje život. Technologie macht das Leben einfacher. Technology makes life easier. Máme s manželem rádi e-shopy a často nakupujeme na internetu. Mein Mann und ich lieben E-Shops und wir kaufen oft online ein. My husband and I love e-shops and we often shop online.

Velmi často nakupujeme na internetu potraviny. Wir kaufen Lebensmittel oft online. We often buy food online. Potraviny nám přivezou až domů a my nemusíme ztrácet čas v obchodě. Das Essen bringt uns nach Hause und wir müssen keine Zeit im Laden verschwenden. They bring groceries to our home and we don't have to waste time in the store. Ráda přes internet nakupuju módu. Ich kaufe gerne Mode über das Internet. I like to buy fashion over the internet. Kurýr mi moji objednávku přiveze až domů, já si to vyzkouším, podívám se na to a když to nechci, když se mi to nelíbí nebo to není správná velikost, prostě to druhý den vrátím kurýrovi a on to odveze. Der Kurier bringt meine Bestellung nach Hause, ich probiere sie aus, schaue sie mir an, und wenn sie mir nicht gefällt, nicht gefällt oder nicht die richtige Größe hat, schicke ich sie einfach zurück am nächsten Tag zum Kurier und er nimmt es. The courier will bring my order home, I'll try it, I'll look into it, and if I don't want it, if I don't like it or it's not the right size, I'll just return it to the courier the next day and he'll take it. To je zdarma a já to mám moc ráda. Es ist kostenlos und ich mag es wirklich. It's free and I really like it. Це безкоштовно, і мені це подобається. Je to lehké a nemusím chodit do obchodu, kde je mnoho lidí. Es ist einfach und ich muss nicht in einen Laden gehen, in dem viele Leute sind. It's easy and I don't have to go to a store where there are a lot of people. Це легко, і мені не потрібно йти в магазин, де багато людей.

No a když se necítíte dobře, například jste utratili mnoho peněz v obchodě a teď vás bolí hlava, můžete jít do lékárny. Und wenn Sie sich nicht wohl fühlen, zum Beispiel viel Geld im Laden ausgegeben haben und jetzt Kopfschmerzen haben, können Sie in die Apotheke gehen. And if you don't feel well, for example you spent a lot of money in the store and now you have a headache, you can go to the pharmacy. Tam koupíte různé léky, sirupy a vitamíny. Dort können Sie verschiedene Medikamente, Sirupe und Vitamine kaufen. There you can buy various medicines, syrups and vitamins.

Doufám, že do lékárny nikdo z vás nemusí chodit často. Ich hoffe, keiner von euch muss oft in die Apotheke. I hope none of you have to go to the pharmacy often. Doufám, že jste všichni zdraví. Ich hoffe ihr seid alle gesund. I hope you are all healthy. Zkuste si promyslet, jak nakupujete vy? Versuchen Sie, darüber nachzudenken, wie Sie einkaufen? Try to think about how you shop? Jaké obchody máte rádi? Welche Geschäfte magst du? What stores do you like?