×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Podcast: GoStudy - Učíme se česky, GoStudy - 12 - MOJE RODINA

GoStudy - 12 - MOJE RODINA

Ahoj všem, nový podcast je tady. Dnes budeme mit téma rodina.

Rodina. Co je to rodina. Rodina to je maminka, tatínek, děti, babička dědeček, zvířátko. Rodina to jsou lidi, které máme rádi. Rodina to jsou lidé, kteří jsou nám blízcí. Rodina je důležitá v životě člověka.

Každý člověk chce mít někoho blízkého. Každý člověk chce mít rodinu. Ne každý člověk rodinu má. Někdo nemá maminku tatínka, bratra sestru. Někdo nemá domácí zvířátko.

Já mám rodinu, moje rodina není velká. Moje rodina je střední. mám maminku. Moje maminka je krásná a chytrá. Moje maminka studovala na filozofické fakultě. Moje maminka je magistra, mojí mamince je 69 (šedesát devět) let moje maminka není vysoká ale není malá. Moje maminka má hnědé vlasy a hnědé oči. Její vlasy jsou krátké. Moje maminka si barví vlasy. Bez barvy už má šedivé vlasy. Moje maminka má ráda literaturu. Maminka ráda chodí na procházky, ráda čte, ráda chodí na kávu do kavárny a má moc ráda dort Pavlova :) Moje maminka je cestovatelka. Ráda cestuje po různých zemích v Eropě. Taky má ráda zvířata. Nejraději má kočky. Má doma celkem 4 (čtyři) kočky. Miluje kočky.

S maminkou žije doma i tatínek. Žijí spolu v jednom bytě. Maminka a tatínek se seznámili, když jim bylo 32 (třicet dva) let. Seznámili se v knihovně. Tatínek je vysoký a silný muž. Je mu už 72 (sedmdesát dva) let. Má modré oči, ale nemá už žádné vlasy. V mládí měl světlé vlasy. Můj tatínek má rád auta, letadla a časopisy. Taky má rád historické dokumenty a filmy. Rád se dívá na televizi na pořady o automobilech. Tatínek taky rád cestuje. Obvykle cestujou s maminkou spolu. Mnoho věcí dělají spolu. Jsou spolu rádi. Ale tatínek má rád přírodu a maminka má raději město. Preferuje město. Táta rád jezdí na kole, rád chodí na procházky do lesa a rád se stará o zahradu. Rád pracuje na zahradě. Má rád květiny, stromy a rostliny. Maminka ráda nosí elegantní šaty, je to elegantní žena. Vždy má elegantní účes a krásný makeup. Müj tatínek je taky elegantní muž, rád nosí oblek a košili. Ale má rád sportovní módu. Vypadá dobře v džínách. Moji rodiče jsou šťastní lidé, maji jeden druhého a mají zajímavý život. Když lidi vidí fotografii mých rodičů, říkají, že vypadají mladší.

Mám taky sestru. Je to moje nevlastní sestra. Máme stejného tatínka, ale každá máme svou maminku. Moje sestra je vysoká a krásná. Je to brunetka a hraje v divadle. Je to herečka. Taky dabuje filmy. Dává český hlas zahraničním hercům. Moje sestra má manžela a taky má dvě děti. To jsou moji synovec a neteř. Synovec se jmenuje František a je starší, než jeho sestra Hanička. Hanička i František jsou ještě děti. František půjde po prázdninách do třetí třídy. Moje sestra má taky psa. Žijou spolu všichni v domě se zahradou. Jsou šťastná rodina. Já mám taky manžela. Můj muž je vysoký člověk. Má tmavé vlasy a tmavé oči. Je taky moc chytrý. Vystudoval ekonomii na unverzitě. Je to ekonom. Má svou firmu. Je úspěšný.

My ještě nemáme děti, ale máme kočku. Naše kočka už je stará. Je jí 18 (osmnáct) let, je starší, než mnoho mých studentů. Jmenuje se Leontýna. V době karantény jsme si koupili křečka. Křeček je černo bílý a jmenuje se Ernest. Je to veselé zvíře. Dělá mnoho zábavných věcí. Naše kočka už nedělá zábavné věci, je už moc stará. Ale je milá a chceme, aby jí bylo dobře. Ráda spí v naší posteli. Myslí si, že ta postel je jenom její. A my jsme hrozní lidé, když taky chceme spát ve své posteli.

S manželem často cestujeme a chodíme do restaurace. Máme rádi jídlo a rádi jíme. Rádi ochutnáváme různé kuchyně. Každá národní kuchyně má dobré jídlo. často taky chodíme za kulturou a na procházky. Například zítra půjdeme do zoologické zahrady. Můj muž je dobrý řidič, rád a dobře řídí auto, tak často jezdíme na výlety autem. Auto je náš věrný kamarád. Je to taky člen naší rodiny :)

Mám ještě tety a strýce. Všichni jsou výborní lidé. Všichni se máme rádi. Někdo z nich má rodinu, někdo žije sám. Vidíme se zřídka, nesetkáváme se často, nevidíme se často, ale máme se rádi.

Mám moc ráda rodinná setkání. Jsem šťastná, když se lidi sejdou na jednom místě, jedí dobré jídlo a dlouho spolu mluví. Vypráví si různé historky. Mluví o růzých věcech Rodina mého manžela je velká. Muž má ještě 2 bratry a ti mají svoje manželky. Jeden bratr a jeho žena budou mít brzo svatbu a druhý bratr a jeho žena čekají miminko, to znamená, že budou mít brzy dítě. Moc se na to těšíme. Budeme totiž teta a strýc.

Můj manžel má i maminku a tatínka, to jsou moji tchýně a tchán. Žijou na Moravě. Tam je mnoho vína a to máme taky všichni rádi :) Žijou ve velkém domě s velkou zahradou. Je tam mnoho stromů a ovoce a zeleniny. Rádi tam všichni jezdíme, můžeme si tam odpočinout a mluvit s celou rodinou.

Manžel má ještě babičku a dědečka, já už bohužel babičku ani dědečka nemám. Tak ráda navštěvuju jeho prarodiče. Žijou taky na Moravě, jsou už velmi staří, ale jsou zdraví a mají dobrý smysl pro humor.

Miluju celou svou rodinu. Vždy se na ně můžu spolehnout, vždy mi pomůžou. Nikdy bych je nevyměnila. Jsou to nejdůležitější lidi v mém životě. A co vaše rodina? Jaká je? Je malá nebo velká? Kdo je členem vaší rodiny? Máte domácí zvířátko? Řekněte něco o své rodině. Jaká bude ta vaše budoucí rodina?

A až to všechno promyslíte a řeknete, tak už tady bude zase další podcast. Těším se na vás u dalšího dílu zase za 10 dní.


GoStudy - 12 - MOJE RODINA GoStudy - 12 - MY FAMILY GoStudy - 12 - MI FAMILIA GoStudy - 12 - MOJA RODZINA GoStudy - 12 - МОЯ СЕМЬЯ

Ahoj všem, nový podcast je tady. Hallo zusammen, der neue Podcast ist da. Hi everyone, the new podcast is here. Hola a todos, el nuevo podcast está aquí. Всем привет, новый подкаст уже здесь. Привіт усім, новий подкаст вже тут. Dnes budeme mit téma rodina. Today we will have a family theme.

Rodina. Family. Co je to rodina. What is a family. Rodina to je maminka, tatínek, děti, babička dědeček, zvířátko. Family is mom, dad, children, grandmother, grandfather, pet. Rodina to jsou lidi, které máme rádi. Familie sind die Menschen, die wir lieben. Family is the people we love. Rodina to jsou lidé, kteří jsou nám blízcí. Familie sind Menschen, die uns nahe stehen. The family is the people who are close to us. Rodina je důležitá v životě člověka. Familie ist wichtig im Leben eines Menschen. Family is important in a person's life.

Každý člověk chce mít někoho blízkého. Jeder möchte jemanden in der Nähe haben. Everyone wants to have someone close. Každý člověk chce mít rodinu. Jeder möchte eine Familie haben. Every person wants to have a family. Ne každý člověk rodinu má. Nicht jeder hat eine Familie. Not everyone has a family. Někdo nemá maminku tatínka, bratra sestru. Jemand hat keine Mutter, keinen Vater, keinen Bruder, keine Schwester. Someone doesn't have a mother dad, a brother, a sister. Někdo nemá domácí zvířátko. Jemand hat kein Haustier. Someone doesn't have a pet.

Já mám rodinu, moje rodina není velká. Ich habe eine Familie, meine Familie ist nicht groß. I have a family, my family is not big. Moje rodina je střední. Meine Familie ist in der Mitte. My family is middle. mám maminku. Ich habe eine Mama. Moje maminka je krásná a chytrá. Meine Mutter ist schön und klug. My mom is beautiful and smart. Моя мама красива і розумна. Moje maminka studovala na filozofické fakultě. Meine Mutter hat an der Philosophischen Fakultät studiert. My mother studied at the Faculty of Arts. Моя мама навчалася на філософському факультеті. Moje maminka je magistra, mojí mamince je 69 (šedesát devět) let moje maminka není vysoká ale není malá. Meine Mutter ist Meisterin, meine Mutter ist 69 (neunundsechzig) Jahre alt, meine Mutter ist nicht groß, aber nicht klein. My mother is a master, my mother is 69 (sixty-nine) years old, my mother is not tall but she is not small. Моя мама - майстер, моїй мамі 69 (шістдесят дев'ять) років, моя мама не висока, але й не низька. Moje maminka má hnědé vlasy a hnědé oči. Meine Mutter hat braune Haare und braune Augen. My mom has brown hair and brown eyes. Její vlasy jsou krátké. Ihr Haar ist kurz. Her hair is short. Moje maminka si barví vlasy. Meine Mutter färbt ihre Haare. My mom dyes her hair. Bez barvy už má šedivé vlasy. Er hat graues Haar ohne Farbe. Without color, her hair is already gray. Без фарби його волосся вже сиве. Moje maminka má ráda literaturu. Meine Mutter mag Literatur. Моя мама любить літературу. Maminka ráda chodí na procházky, ráda čte, ráda chodí na kávu do kavárny a má moc ráda dort Pavlova :) Moje maminka je cestovatelka. Meine Mutter geht gerne spazieren, sie liest gerne, sie geht gerne zum Kaffee ins Café und sie mag Pavlovas Kuchen sehr :) Meine Mutter ist eine Reisende. My mother likes to go for walks, she likes to read, she likes to go to a café for coffee and she really likes Pavlova's cake :) My mother is a traveler. Мама любить гуляти, читати, ходити на каву в кафе і дуже любить павловський торт :) Моя мама - мандрівниця. Ráda cestuje po různých zemích v Eropě. She likes to travel to different countries in Europe. Taky má ráda zvířata. She also likes animals. Nejraději má kočky. She likes cats best. Má doma celkem 4 (čtyři) kočky. He has a total of 4 (four) cats at home. Miluje kočky. She loves cats.

S maminkou žije doma i tatínek. Daddy wohnt zu Hause bei Mommy. Dad also lives at home with his mother. Žijí spolu v jednom bytě. Sie leben zusammen in der gleichen Wohnung. They live together in one apartment. Maminka a tatínek se seznámili, když jim bylo 32 (třicet dva) let. Mom and Dad met when they were 32 (thirty-two) years old. Мама і тато познайомилися, коли їм було 32 (тридцять два) роки. Seznámili se v knihovně. They met in the library. Tatínek je vysoký a silný muž. Dad is a tall and strong man. Je mu už 72 (sedmdesát dva) let. He is already 72 (seventy two) years old. Má modré oči, ale nemá už žádné vlasy. She has blue eyes, but no longer has any hair. V mládí měl světlé vlasy. He had blond hair when he was young. Můj tatínek má rád auta, letadla a časopisy. Mein Daddy mag Autos, Flugzeuge und Zeitschriften. My dad likes cars, planes and magazines. Мій тато любить машини, літаки і журнали. Taky má rád historické dokumenty a filmy. Він також любить історичні документальні та художні фільми. Rád se dívá na televizi na pořady o automobilech. He likes to watch TV on car shows. Tatínek taky rád cestuje. Dad also likes to travel. Obvykle cestujou s maminkou spolu. They usually travel with their mother. Mnoho věcí dělají spolu. They do many things together. Jsou spolu rádi. They are happy together. Ale tatínek má rád přírodu a maminka má raději město. But dad loves nature and dad prefers the city. Але тато любить природу, а мама більше любить місто. Preferuje město. Prefers the city. Táta rád jezdí na kole, rád chodí na procházky do lesa a rád se stará o zahradu. Papa fährt gerne Fahrrad, geht gerne im Wald spazieren und kümmert sich gerne um den Garten. Dad likes to ride a bike, likes to go for walks in the woods and likes to take care of the garden. Тато любить їздити на велосипеді, гуляти в лісі та доглядати за садом. Rád pracuje na zahradě. He likes working in the garden. Má rád květiny, stromy a rostliny. Er mag Blumen, Bäume und Pflanzen. He likes flowers, trees and plants. Maminka ráda nosí elegantní šaty, je to elegantní žena. Mom likes to wear elegant dresses, she is an elegant woman. Vždy má elegantní účes a krásný makeup. She always has an elegant hairstyle and beautiful makeup. Müj tatínek je taky elegantní muž, rád nosí oblek a košili. Muy Daddy ist auch ein adretter Mann, er trägt gerne Anzug und Hemd. Müj dad is also an elegant man, he likes to wear a suit and shirt. Мій тато - теж стильний чоловік, він любить носити костюм і сорочку. Ale má rád sportovní módu. But he likes sports fashion. Vypadá dobře v džínách. He looks good in jeans. Moji rodiče jsou šťastní lidé, maji jeden druhého a mají zajímavý život. Meine Eltern sind glückliche Menschen, sie haben einander und sie haben ein interessantes Leben. My parents are happy people, they have each other and they have an interesting life. Мої батьки - щасливі люди, вони мають один одного, у них цікаве життя. Když lidi vidí fotografii mých rodičů, říkají, že vypadají mladší. Wenn Leute ein Foto meiner Eltern sehen, sagen sie, dass sie jünger aussehen. When people see a photo of my parents, they say they look younger.

Mám taky sestru. I also have a sister. Je to moje nevlastní sestra. She's my half-sister. Máme stejného tatínka, ale každá máme svou maminku. We have the same dad, but we each have our own mother. Moje sestra je vysoká a krásná. My sister is tall and beautiful. Je to brunetka a hraje v divadle. She is a brunette and plays in the theater. Je to herečka. She's an actress. Taky dabuje filmy. He also dubs movies. Dává český hlas zahraničním hercům. He gives the Czech voice to foreign actors. Moje sestra má manžela a taky má dvě děti. To jsou moji synovec a neteř. These are my nephew and niece. Synovec se jmenuje František a je starší, než jeho sestra Hanička. His nephew's name is František and he is older than his sister Hanička. Hanička i František jsou ještě děti. Hanička and František are still children. František půjde po prázdninách do třetí třídy. Frantisek wird nach den Ferien in die dritte Klasse gehen. František will go to the third grade after the holidays. Moje sestra má taky psa. My sister has a dog too. Žijou spolu všichni v domě se zahradou. Everyone lives together in a house with a garden. Jsou šťastná rodina. They are a happy family. Já mám taky manžela. I have a husband too. Můj muž je vysoký člověk. My husband is a tall person. Má tmavé vlasy a tmavé oči. Je taky moc chytrý. He's too smart, too. Vystudoval ekonomii na unverzitě. Je to ekonom. Má svou firmu. Je úspěšný. He is successful.

My ještě nemáme děti, ale máme kočku. We don't have children yet, but we have a cat. Naše kočka už je stará. Our cat is old now. Je jí 18 (osmnáct) let, je starší, než mnoho mých studentů. She is 18 (eighteen) years old, older than many of my students. Jmenuje se Leontýna. V době karantény jsme si koupili křečka. At the time of quarantine, we bought a hamster. Křeček je černo bílý a jmenuje se Ernest. The hamster is black and white and his name is Ernest. Je to veselé zvíře. It's a merry animal. Dělá mnoho zábavných věcí. He does a lot of fun things. Naše kočka už nedělá zábavné věci, je už moc stará. Unsere Katze macht keine lustigen Sachen mehr, sie ist zu alt. Our cat doesn't do fun things anymore, she's too old. Ale je milá a chceme, aby jí bylo dobře. But she is nice and we want her to be fine. Ráda spí v naší posteli. She likes to sleep in our bed. Myslí si, že ta postel je jenom její. She thinks the bed is just hers. A my jsme hrozní lidé, když taky chceme spát ve své posteli. Und wir sind schreckliche Menschen, wenn wir auch in unserem eigenen Bett schlafen wollen. And we are terrible people if we also want to sleep in our bed.

S manželem často cestujeme a chodíme do restaurace. My husband and I often travel and go to restaurants. Máme rádi jídlo a rádi jíme. We love food and we like to eat. Rádi ochutnáváme různé kuchyně. We like to taste different cuisines. Každá národní kuchyně má dobré jídlo. Every national cuisine has good food. často taky chodíme za kulturou a na procházky. wir gehen oft zur Kultur und zu Spaziergängen. we also often go for culture and walks. Například zítra půjdeme do zoologické zahrady. For example, tomorrow we will go to the zoo. Můj muž je dobrý řidič, rád a dobře řídí auto, tak často jezdíme na výlety autem. My husband is a good driver, he likes and drives well, so we often go on car trips. Муж хороший водитель, любит и хорошо водит, поэтому мы часто ездим в автопутешествия. Auto je náš věrný kamarád. Je to taky člen naší rodiny :)

Mám ještě tety a strýce. Všichni jsou výborní lidé. Všichni se máme rádi. We all love each other. Někdo z nich má rodinu, někdo žije sám. Some of them have a family, some live alone. Vidíme se zřídka, nesetkáváme se často, nevidíme se často, ale máme se rádi. We rarely see each other, we don't meet often, we don't see each other often, but we love each other.

Mám moc ráda rodinná setkání. I really like family reunions. Jsem šťastná, když se lidi sejdou na jednom místě, jedí dobré jídlo a dlouho spolu mluví. I'm happy when people get together in one place, eat good food and talk for a long time. Vypráví si různé historky. He tells different stories. Mluví o růzých věcech Rodina mého manžela je velká. He talks about different things My husband's family is big. Muž má ještě 2 bratry a ti mají svoje manželky. The man has 2 more brothers and they have their wives. Jeden bratr a jeho žena budou mít brzo svatbu a druhý bratr a jeho žena čekají miminko, to znamená, že budou mít brzy dítě. One brother and his wife will have a wedding soon, and the other brother and his wife are expecting a baby, meaning they will have a baby soon. Moc se na to těšíme. We are very much looking forward to it. Budeme totiž teta a strýc. We will be an aunt and uncle.

Můj manžel má i maminku a tatínka, to jsou moji tchýně a tchán. Žijou na Moravě. Tam je mnoho vína a to máme taky všichni rádi :) Žijou ve velkém domě s velkou zahradou. There is a lot of wine and we all like it too :) They live in a big house with a big garden. Je tam mnoho stromů a ovoce a zeleniny. There are many trees and fruits and vegetables. Rádi tam všichni jezdíme, můžeme si tam odpočinout a mluvit s celou rodinou. Wir gehen alle gerne dorthin, wir können uns entspannen und mit der ganzen Familie reden. We all like to go there, we can relax there and talk to the whole family.

Manžel má ještě babičku a dědečka, já už bohužel babičku ani dědečka nemám. Mein Mann hat noch eine Großmutter und einen Großvater, ich habe leider keine Großmutter und keinen Großvater mehr. My husband still has a grandmother and grandfather, unfortunately I no longer have a grandmother or grandfather. Tak ráda navštěvuju jeho prarodiče. Ich liebe die Besuche bei seinen Großeltern so sehr. I like visiting his grandparents so much. Žijou taky na Moravě, jsou už velmi staří, ale jsou zdraví a mají dobrý smysl pro humor.

Miluju celou svou rodinu. I love my whole family. Vždy se na ně můžu spolehnout, vždy mi pomůžou. I can always count on them, they will always help me. Nikdy bych je nevyměnila. Ich würde sie niemals eintauschen. I would never exchange them. Jsou to nejdůležitější lidi v mém životě. A co vaše rodina? Jaká je? How is she? Je malá nebo velká? Kdo je členem vaší rodiny? Who is a member of your family? Máte domácí zvířátko? Řekněte něco o své rodině. Jaká bude ta vaše budoucí rodina? Wie wird Ihre zukünftige Familie aussehen? What will your future family be like?

A až to všechno promyslíte a řeknete, tak už tady bude zase další podcast. Und wenn Sie alles durchdacht und gesagt haben, wird es einen weiteren Podcast geben. And when you think about it all and say, there will be another podcast again. Těším se na vás u dalšího dílu zase za 10 dní. I look forward to seeing you again in the next episode in 10 days.