×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Pirátské noviny, Snahy o špehování v EU pokračují

Snahy o špehování v EU pokračují

Server Novinky.cz dnes cituje zprávu rakouské ORF, podle které Evropská unie tajně schválila sběr dat o leteckých cestujících.

Stalo se tak na radě ministrů již v dubnu letošního roku, aniž by toto rozhodnutí bylo zveřejněno. Zpráva přichází v době, kdy je kritizována dohoda o poskytování obdobných dat mezi EU a USA. Někteří právníci EU považují dohodu za problematickou a předpovídají, že bude zrušena soudem. Právní výbor Evropské komise v oficiálním stanovisku z 16. května vyjadřuje „vážné pochybnosti“ o zřízení databáze jmenné evidence cestujících (PNR). Databáze má shromažďovat citlivé informace o milionech cestujících mezi EU a USA a uchovávat je až po dobu 15 let. Podle právníků unie není nad touto databází ani zajištěn dostatečný nezávislý dohled. O zprávě z britského Guardianu referoval 21. června server Aktuálně.cz. Guardian se zmiňuje o roztržce mezi velvyslanci EU, ke které mělo dojít v souvislosti s praktickým zaváděním zmiňované databáze. S výhradami vystoupili zástupci Francie, Itálie, Německa a Nizozemí, naopak ji podporuje Velká Británie, Švédsko a Estonsko. Dohoda musí být schválena v Evropském parlamentu a následně ji musí potvrdit národní vlády.


Snahy o špehování v EU pokračují

Server Novinky.cz dnes cituje zprávu rakouské ORF, podle které Evropská unie tajně schválila sběr dat o leteckých cestujících.

Stalo se tak na radě ministrů již v dubnu letošního roku, aniž by toto rozhodnutí bylo zveřejněno. Zpráva přichází v době, kdy je kritizována dohoda o poskytování obdobných dat mezi EU a USA. Někteří právníci EU považují dohodu za problematickou a předpovídají, že bude zrušena soudem. Právní výbor Evropské komise v oficiálním stanovisku z 16. května vyjadřuje „vážné pochybnosti“ o zřízení databáze jmenné evidence cestujících (PNR). Databáze má shromažďovat citlivé informace o milionech cestujících mezi EU a USA a uchovávat je až po dobu 15 let. Podle právníků unie není nad touto databází ani zajištěn dostatečný nezávislý dohled. O zprávě z britského Guardianu referoval 21. června server Aktuálně.cz. Guardian se zmiňuje o roztržce mezi velvyslanci EU, ke které mělo dojít v souvislosti s praktickým zaváděním zmiňované databáze. S výhradami vystoupili zástupci Francie, Itálie, Německa a Nizozemí, naopak ji podporuje Velká Británie, Švédsko a Estonsko. Dohoda musí být schválena v Evropském parlamentu a následně ji musí potvrdit národní vlády.