×

LingQ'yu daha iyi hale getirmek için çerezleri kullanıyoruz. Siteyi ziyaret ederek, bunu kabul edersiniz: çerez politikası.

image

Norsk for Beginners, 5.2 – Brown Cheese

5.2 – Brown Cheese

Heihei!

Brunost Brunost er en veldig norsk matvare. Kanskje du har prøvd det i Norge? Den er brun og søt. Konsistensen er ganske tykk. Brunost er ikke som annen ost. Det er kanskje best å ikke tenke på det som ost; det ligner kanskje mer på karamell. Brunost passer veldig godt sammen med syltetøy. Man kan bruke det i dessert eller bare på skiva. Men hva er egentlig brunost?

Vel, brunost er laget av myse. Myse er avfallet av osteproduksjonen. Myse er det som er igjen i melka etter at man har tatt ut ostestoffet. I vanlig ost bruker man ostestoffet i melka; det gjør man ikke i brunosten. Så brunost er veldig annerledes enn vanlig ost. De er laga av to helt forskjellige ting.

I Norge bruker vi ofte brunost som pålegg. Pålegg er det man har oppå skiva. Man kan altså ha det på brød. Jeg hadde selv ei brødskive med brunost med syltetøy på skolen hver eneste dag. Det er også vanlig å bruke brunost i desserter. For eksempel er det vanlig å ha brunost på vaffelen i Norge. Da tar man gjerne litt smør på vaffelen og noen skiver med brunost.

Det finnes ulike typer brunost. Faktisk finnes det en flytende brunosttype som heter prim. Prim har over 30% vann. Det gjør at det er mulig å smøre prim på skiva, akkurat som peanøttsmør. Ekte brunost har derimot mye mindre vann. Det gjør at de er faste. I Norge bruker vi ostehøvel til å skjære brunosten i skiver. I tillegg til vannmengden er det forskjell på hvor mye fløte brunosten har i seg. Fløte er veldig fettholdig melk. Fettinnholdet kan variere fra 7% til 28% i brunosten. Det kan altså være veldig mye fett i brunost.

Brunost har veldig lange tradisjoner. De første kildene som nevner brunost er fra 1400-tallet i Norge. Denne brunosten hadde mye mindre fett i seg enn dagens moderne brunost. Denne brunosten blei laga på bondegårder rundt omkring i Norge. Den moderne brunosten blei funnet opp på 1800-tallet. Anne Haav laga oppskrifta på den første moderne brunosten på 1800-tallet. Hun bodde på en gård i Gudbrandsdalen på Østlandet. I 1908 begynte et meieri å masseprodusere brunosten til Anne Haav. Slik begynte den moderne brunosten å spre seg i hele Norge.

Brunost er stort i Norge, men ikke så stort i andre land. Likevel er det faktisk mulig å kjøpe brunost noen steder i USA. I tillegg har Norge begynt å eksportere brunost til Sør-Korea i det siste. Sør-Korea har begynt å kjøpe brunost fra Norge. I Sør-Korea bruker de brunosten litt som i Norge, for eksempel ved å ta den på vafler. Men de bruker også brunosten litt annerledes. For eksempel bruker de brunost på pizza. Det gjør man ikke i Norge.

Nordmenn er virkelig stolte av brunosten, så om du ikke liker brunost, så bør du ikke si det høyt til en nordmann! Brunost er en norsk delikatesse som dere må prøve om dere ikke allerede har gjort det.

Vocabulary:

Matvare – Food item

Søt – Sweet

Konsistens – Texture

Ost – Cheese

Karamell – Caramel

Syltetøy – Jam

Skive – Piece of bread

Myse – Whey

Pålegg – Sandwich spread

Hver eneste dag – Every single day

Vaffel – Waffle

Flytende – Liquid

Fast – Solid

Ostehøvel – Cheese slicer

Fløte – Cream

Fett – Fat

Meieri – Dairy (as a business enterprise)

I det siste – Lately

Stolt – Proud

Learn languages from TV shows, movies, news, articles and more! Try LingQ for FREE