×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Čeští a českoslovenští prezidenti, Antonín Zápotocký

Antonín Zápotocký

Antonín Zápotocký Antonín Zápotocký se narodil 19.prosince 1884 v Zákolanech v tehdejším Rakousku-Uhersku. Vyučil se kameníkem.

V první světové válce bojoval v Haliči, Srbsku a na italské frontě jako voják Rakousko-Uherské armády. Roku 1939 se pokusil emigrovat do Sovětského svazu a byl zatčen. Byl vězněn na Pankráci, pak v Drážďanské věznici a nakonec do roku 1945 v koncentračním táboře Sachsenhausen-Oranienburg. 15.června 1948 byl zvolen předsedou vlády. 21.března 1953 se stal prezidentem republiky. Spolurozhodoval o zatčeních, internacích, podílel se na přípravě vykonstruovaných procesů. 13. listopadu 1957 zemřel na infarkt.


Antonín Zápotocký Antonín Zápotocký Antonín Zápotocky Antonín Zápotocký Antonín Zápotocký アントニン・ザポトッキー Antonín Zápotocký Antonín Zápotocký Антонин Запотоцкий Антонін Запотоцький

Antonín Zápotocký Antonín Zápotocký se narodil 19.prosince 1884 v Zákolanech v tehdejším Rakousku-Uhersku. Antonín Zápotocký Antonín Zápotocký was born on December 19, 1884 in Zákolany in what was then Austria-Hungary. Vyučil se kameníkem. Apprenticed as a stonemason.

V první světové válce bojoval v Haliči, Srbsku a na italské frontě jako voják Rakousko-Uherské armády. In the First World War he fought in Galicia, Serbia and on the Italian front as a soldier of the Austro-Hungarian Army. Roku 1939 se pokusil emigrovat do Sovětského svazu a byl zatčen. In 1939 he tried to emigrate to the Soviet Union and was arrested. Byl vězněn na Pankráci, pak v Drážďanské věznici a nakonec do roku 1945 v koncentračním táboře Sachsenhausen-Oranienburg. He was imprisoned in Pankrác, then in the Dresden prison and finally in the Sachsenhausen-Oranienburg concentration camp until 1945. 15.června 1948 byl zvolen předsedou vlády. On June 15, 1948, he was elected Prime Minister. 21.března 1953 se stal prezidentem republiky. Spolurozhodoval o zatčeních, internacích, podílel se na přípravě vykonstruovaných procesů. He co-decided on arrests, internments, participated in the preparation of fabricated trials. 13\\. listopadu 1957 zemřel na infarkt.