3.1.2017 - Autoissa kokeiltu mustaa laatikkoa
Kauppafirma Kesko ehkä vähentää työntekijöitä. Kesko on aloittanut neuvottelut työpaikkojen tulevaisuudesta työntekijöiden kanssa. Neuvottelut koskevat melkein 600 työntekijää. Kesko osti viime vuonna lisää kauppoja. Se osti Siwat ja Valintatalot. Nyt Kesko selvittää, voivatko ne kaikki jatkaa toimintaa. Vielä ei tiedetä, kuinka moni työntekijä ehkä jää ilman työpaikkaa.Työntekijöiden ammattiliitto toivoo, että Keskosta löytyy uusia töitä työntekijöille, jotka ehkä menettävät työpaikan.
Suomen ja Venäjän rajalla on nyt paljon liikennettä. Venäläisillä on loma-aika, ja monet matkustavat Suomeen. Raja-asemilla on ollut pitkiä jonoja, mutta liikenne on kulkenut hyvin. Eniten liikennettä on ollut Nuijamaan raja-asemalla.
Suomessa testataan autojen seuraamista mustan laatikon avulla.Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi on kokeillut mustaa laatikkoa 1000 autossa. Laite lähettää tietoa esimerkiksi siitä, missä autoa ajetaan ja miten nopeasti se kulkee.Tällaisia tietoja tarvitaan, jos autoilijan joskus tulevaisuudessa pitää maksaa siitä, että hän käyttää autoteitä. Liikenneministeriö miettii nyt asiaa. Mustia laatikoita käytetään myös lentokoneissa.
Suomalaisten mielestä vaalikampanjassa ei saa valehdella. Suomalaisista yli 60 prosenttia sanoo, että vaalikampanjan aikana pitää puhua totta.Suomalaiset ovat myös sitä mieltä, että on hyvä, jos ehdokas sanoo asiat suoraan. 77 prosenttia sanoo, että on parempi puhua suoraan myös silloin, kun joku pahoittaa siitä mielen.Kyselyn teki Kunnallisalan kehittämissäätiö. Kyselyyn vastasi noin 1000 suomalaista.
Taidemuseoissa kävi viime vuonna paljon ihmisiä.Monissa taidemuseoissa tehtiin kävijäennätys. Esimerkiksi Helsingissä Ateneumissa, Kiasmassa ja Sinebrychoffin museoissa kävi yhteensä yli 700 000 ihmistä. Myös Helsingin kaupungin taidemuseo HAM teki kävijäennätyksen. Yleisöä on kiinnostanut etenkin japanilaisen taiteilijan Yayoi Kusaman näyttely.
Tiistai on ollut tosi kylmä päivä. Inarissa oli 34,7 astetta pakkasta. Se on tämän talven uusi pakkasennätys. Myös lähipäivät ovat kylmiä.