de   Duitsland

Mistakes in Polish Mini-Story texts

December 31 om 14:07

Hey,

I’m trying to learn polish, and I’ve been going through the LingQ mini-stories and I’ve been noticing quite a number of mistakes in the texts. The audio is usually fine, but the text doesn’t match.

Maybe it’s worth having someone proof read all the Polish mini stories? Having any mistakes in beginner material is really disheartening for a learner - learning a language is hard enough without having to second guess what one is reading.

I’ll have no doubt missed any that weren’t obvious but here are some I was able to recall:

Story 5 To jest opowieść o Janie i Klara, którzy są rodzeństwem should be To jest opowieść o Janie i Klarze, którzy są rodzeństwem Story 22 To jest ta sama historia opowiedziana przez Ewelinę w czasie przeszlym should be To jest ta sama historia opowiedziana przez Ewelinę w czasie przeszłym Story 25 4) Koleje dziecko to będzie chłopiec. should be 4) Kolejne dziecko to będzie chłopiec. Story 29 Leszek miał zamiar ponownie sprawdzić przepisz w internecie. should be Leszek miał zamiar ponownie sprawdzić przepis w internecie. Story 30 w końcu zwykle jan znajdował w szafie should be w końcu zwykle jan znajdował go w szafie Stories 2 - 10 Możesz spróbować nanie odpowiedzieć lub posłuchać odpowiedzi should be Możesz spróbować na nie odpowiedzieć lub posłuchać odpowiedzi Who is She? (The one by LingQ_Support) Part 12 Julia: Nie obchodzi mnie, że dostane mandat should be Julia: Nie obchodzi mnie, że dostanę mandat

×

We gebruiken cookies om LingQ beter te maken. Als u de website bezoekt, gaat u akkoord met onze cookiebeleid.