×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

SlowCzech Podcast, (211 A): Petry rozhovor s dědou o životě… v důchodu

(211 A): Petry rozhovor s dědou o životě… v důchodu

Ahoj, vítej u další epizody ze série Rozhovory s Čechy neboli rozhovory v “Real Czech”. Poslechni si náš rozhovor.Dnes budu mluvit se svým dědou. Jestli chceš, odpověz na moje otázky. Správné odpovědi ti řeknu na konci dnešní epizody:

Otázky jsou

Jak se jmenuje dědův pes? Kdo je Hanka? Co děda momentálně čte? A ted si poslechni rozhovor…

*

Tak hezký den, tady je Petra, zdravím Vás a dnes je tu se mnou můj milý děda.

Dědo, vítej.

No, ahoj Petro.

Dědo, já bych se ráda zeptala, jak vypadá takový běžný den…důchodce.

Děda už je důchodce….

No, já bych začal tak…že mám podobné pocity jako svatý Jeroným, když se ho ptali, jak velká je…jak je velká …. jeho zem Palestina. No, ale to asi Tě nebude zajímat.

Proč ne.

Nevím, co bych Ti k tomu měl říct, je to velice jednoduché, takové možná až ploché…ten den spočívá v tom, že člověk ráno vstane…zjistí, že žije, posadí se na kraj postele…zacvičí si…pomodlí se…a jde vykonávat různé potřeby. A nejvíce času tráví potom v koupelně a v kuchyni. A tomu dá vlastně celé odpoledne.

Pardon. Celé dopoledne.

Poněvadž si připraví snídani, to mu chvíli trvá…potom se nají…a jde do obývacího pokoje…vezme si knížku…chvíli čte…často se mu stane, že u toho usne….aha:-) a když se probudí, tak opět chvíli čte…pak zjistí, že je poledne…tak vezme pejska…a jde s ním na procházku.

Jak vypadá….Tak asi vypadá (ano) dopoledne člověk, který už je dost starý.

Ehm.

A…jakou snídani si rád připravuješ?

Co máš rád?

Většinou si dávám krajíček chleba,který si namažu někdy máslem…někdy nějakou pomazánkou…mám rád k tomu hodně zeleniny…tak si nakrájím trošku papriky…i rajčátko si k tomu ukrojím jedno…no, nebo nakrájím…okurek…tu hadovku…se tomu říká…tak kousek, tak řekněme 3 – 4 centimetry, nakrájím si to na kolečka…a pórek. Tak taky tak nějak na ty..tak asi ty 3-4 centimetry…no a to..to je moje snídaně. K tomu trošku čaje. Ehm.

Když přijdeš z té procházky s pejskem, tak co potom…jak je to dál?

Tak ošetřím pejska…to znamená, že buď ho …buď mu utřu jenom packy…někdy ho učešu, což mi taky chvíli trvá…no a potom odejdu do obývacího pokoje…a přemýšlím, co budu dělat.

No, tak většinou to končí u toho, že si zase vezmu nějakou tu knížku nebo rozečtenou knížku, třeba teď mám rozečtenou Sofiinu volbu…no a nevím, co si o tom mám myslet…hm…je to taková zvláštní knížka…hm…která pojednává o polském děvčeti, které prožilo koncentrační tábor, dostalo se do Ameriky po válce, přežilo ten tábor…no a má tam různé vztahy…a nemůžu se dobrat konce.

Ehm.

Vždycky přemýšlím, jestli už toho nechám nebo tu knížku dočtu.

Mě se někdy stává, že mám rozečtených třeba víc knížek najednou…stává se Ti to taky?

No…to mám. To mám.

Dobře.

Jak velkou roli hraje televize v životě důchodce?

No…dost, dost velkou bych řekl.

Aha.

Televizi, tu si zapínám většinou tak kolem čtvrt…mezi čtvrtou a pátou hodinou, mám tam nějaký ten seriál, který sleduju už delší dobu, no a pak si…mimo jiné mám potom vybrané nějaké programy, velice rád se dívám na Art, no a dnes se zrovna těším na to, že tam dávají přenos vídeňských filharmoniků z Schonnbrunu.

Tak jestli dobře rozumím, tak Art se zaměřuje na kulturu.

Ano.

Máš rád kulturu.

Mám…a má to akorát jednu nevýhodu, že druhý den už si nepamatuju, co tam vlastně bylo.

Každý den se dozvíš něco nového.

Ano, každý den se dozvím něco nového.

Aby to ta moje hlava byla schopná pobrat, tak zase zapomenu na to, to co jsem viděl předevčírem nebo včera.

Tím, že máš toho pejska, tak Ti to vlastně umožňuje mít nějaký pravidelný režim.

Je to tak?

No, to určitě.

Jak často s ním chodíš na procházky?

Jaký máte spolu režim?

Tak ráno, dopo…ráno chodí moje dcera Hanička a odpoledne nebo v poledne, nebo…kolem poledne to chodím já, což mi trvá tak do hodiny, jsme venku…a potom ještě v podvečer tak kolem páté…mezi pátou,sedmou hodinou a večer zase ještě jednou jde dcera.

Ehm.

Takže dcera má pravidelný režim.

Dcera má pravidelný režim a já taky. A Fred ho má úplně vynikající.

No a protože dneska jsem tu já a vynechali jsme polední procházku, tak podle hodin je asi teď čas vyrazit…nejvyšší čas…protože je půl druhé….nejvyšší čas, takže Ti poděkuju za rozhovor a měj se hezky, děkuju.

*

Líbil se Ti rozhovor? Určitě nám napiš na web www.slowczech.com nebo na Facebook nebo na Instagram. A můžeš být Patronem slowczech na www.patreon.com/slowczech. Tvůj příspěvek na Patreonu financuje provoz webu slowczech a provoz podcastu. Díky.

A na závěr pro tebe mám odpovědi na otázky:

Jak se jmenuje dědův pes? Odpověď: Fred Kdo je Hanka? odpověď: dcera Co děda momentálně čte? odpověď: knihu Sofiina volba Tak ahoj.

Jaký je typický den důchodce? A jak vypadá tvůj typický den?

Člověk něco dělá….obdobné jako v němčině… Mluvíme sice o sobě…..často používáme místo „my“. Člověk nikdy neví. Člověk míní, život mění.


(211 A): Petry rozhovor s dědou o životě… v důchodu

Ahoj, vítej u další epizody ze série Rozhovory s Čechy neboli rozhovory v “Real Czech”. Hi, welcome to the next episode of the series Interviews with Czechs, or interviews in "Real Czech". Poslechni si náš rozhovor.Dnes budu mluvit se svým dědou. Listen to our conversation. Today I will talk to my grandfather. Jestli chceš, odpověz na moje otázky. Správné odpovědi ti řeknu na konci dnešní epizody: I'll tell you the correct answers at the end of today's episode:

Otázky jsou There are questions

Jak se jmenuje dědův pes? Kdo je Hanka? Co děda momentálně čte? What is grandpa reading at the moment? A ted si poslechni rozhovor… Now listen to the interview…

***

Tak hezký den, tady je Petra, zdravím Vás a dnes je tu se mnou můj milý děda. Good day, Petra is here, I greet you, and my dear grandfather is here with me today.

Dědo, vítej. Grandpa, welcome.

No, ahoj Petro.

Dědo, já bych se ráda zeptala, jak vypadá takový běžný den…důchodce. Grandpa, I would like to ask what a typical day looks like for a pensioner.

Děda už je důchodce….

No, já bych začal tak…že mám podobné pocity jako svatý Jeroným, když se ho ptali, jak velká je…jak je velká …. Well, I would start by saying…that I have similar feelings to St. Jerome when he was asked how big she is…how big she is…. jeho zem Palestina. No, ale to asi Tě nebude zajímat. Well, you probably won't be interested in that.

Proč ne. Why not.

Nevím, co bych Ti k tomu měl říct, je to velice jednoduché, takové možná až ploché…ten den spočívá v tom, že člověk ráno vstane…zjistí, že žije, posadí se na kraj postele…zacvičí si…pomodlí se…a jde vykonávat různé potřeby. I don't know what to tell you about it, it's very simple, so maybe even flat... that day consists in the fact that a person gets up in the morning... discovers that he is alive, sits on the edge of the bed... exercises... prays... and goes perform various needs. A nejvíce času tráví potom v koupelně a v kuchyni. A tomu dá vlastně celé odpoledne. And he can actually do that all afternoon.

Pardon. Celé dopoledne. Whole morning.

Poněvadž si připraví snídani, to mu chvíli trvá…potom se nají…a jde do obývacího pokoje…vezme si knížku…chvíli čte…často se mu stane, že u toho usne….aha:-) a když se probudí, tak opět chvíli čte…pak zjistí, že je poledne…tak vezme pejska…a jde s ním na procházku. Because he prepares his breakfast, it takes him a while...then he eats...and goes to the living room...takes a book...reads for a while...it often happens that he falls asleep with it...aha :-) and when he wakes up, it takes a while again he reads...then he realizes it's noon...so he takes the dog...and goes for a walk with him.

Jak vypadá….Tak asi vypadá  (ano) dopoledne člověk, který už je dost starý.

Ehm.

A…jakou snídani si rád připravuješ?

Co máš rád?

Většinou si dávám krajíček chleba,který si namažu někdy máslem…někdy nějakou pomazánkou…mám rád k tomu hodně zeleniny…tak si nakrájím trošku papriky…i rajčátko si k tomu ukrojím jedno…no, nebo nakrájím…okurek…tu hadovku…se tomu říká…tak kousek, tak řekněme 3 – 4 centimetry, nakrájím si to na kolečka…a pórek. I usually have a slice of bread, which I spread sometimes with butter...sometimes with some kind of spread...I like a lot of vegetables...so I cut a little pepper...and I cut a tomato...well, or I cut...a cucumber...the snake...it's called ...a little bit, let's say 3-4 centimeters, I'll cut it into rounds...and a leek. Tak taky tak nějak na ty..tak asi ty 3-4 centimetry…no a to..to je moje snídaně. K tomu trošku čaje. Ehm.

Když přijdeš z té procházky s pejskem, tak co potom…jak  je to dál? When you come back from that walk with the dog, what then... how is it next?

Tak ošetřím pejska…to znamená, že buď ho …buď mu utřu jenom packy…někdy ho učešu, což mi taky chvíli trvá…no a potom odejdu do obývacího pokoje…a přemýšlím, co budu dělat. So I treat the dog...that means either him...or I just wipe his paws...sometimes I teach him, which also takes me a while...and then I go to the living room...and I think about what I'm going to do.

No, tak většinou to končí u toho, že si zase vezmu nějakou tu knížku nebo rozečtenou knížku, třeba teď mám rozečtenou Sofiinu volbu…no a nevím, co si o tom mám myslet…hm…je to taková zvláštní knížka…hm…která pojednává o polském děvčeti, které prožilo koncentrační tábor, dostalo se do Ameriky po válce, přežilo ten tábor…no a má tam různé vztahy…a nemůžu se dobrat konce. Well, it usually ends with me picking up another book or a read-through book, for example now I have read Sofia's Choice...well, I don't know what to think about it...um...it's such a strange book...um...which deals with about a Polish girl who survived a concentration camp, came to America after the war, survived the camp... well, she has various relationships there... and I can't get the ending.

Ehm.

Vždycky přemýšlím, jestli už toho nechám nebo tu knížku dočtu. I always wonder if I should leave it or finish the book.

Mě se někdy stává, že mám rozečtených třeba víc knížek najednou…stává se Ti to  taky? It sometimes happens to me that I read several books at once... does it happen to you too?

No…to mám. To mám.

Dobře.

Jak velkou roli hraje televize v životě důchodce?

No…dost, dost velkou bych řekl.

Aha.

Televizi, tu si zapínám většinou tak kolem čtvrt…mezi čtvrtou  a pátou hodinou, mám tam nějaký ten seriál, který sleduju už delší dobu, no a pak si…mimo jiné mám potom vybrané nějaké programy, velice rád se dívám na Art, no a dnes se zrovna těším na to, že tam dávají přenos vídeňských filharmoniků z Schonnbrunu. I usually turn on the TV around a quarter...between four and five o'clock, I have a series on there that I've been watching for a long time, and then...among other things, I have some programs selected, I really like watching Art, and today I'm just looking forward to the fact that they are broadcasting the Vienna Philharmonic from Schonnbrun.

Tak jestli dobře rozumím, tak Art se zaměřuje na kulturu.

Ano.

Máš rád kulturu.

Mám…a má to akorát jednu nevýhodu, že druhý den už si nepamatuju, co tam vlastně bylo.

Každý den se dozvíš něco nového.

Ano, každý den se dozvím něco nového.

Aby to ta moje hlava byla schopná pobrat, tak zase zapomenu na to, to co jsem viděl předevčírem nebo včera.

Tím, že máš toho pejska, tak Ti to vlastně umožňuje mít nějaký pravidelný režim.

Je to tak?

No, to určitě.

Jak často s ním chodíš na procházky?

Jaký máte spolu režim?

Tak ráno, dopo…ráno chodí moje dcera Hanička a odpoledne nebo v poledne, nebo…kolem poledne to chodím já, což mi trvá tak do hodiny, jsme venku…a potom ještě v podvečer tak kolem páté…mezi pátou,sedmou hodinou a večer zase ještě jednou jde dcera.

Ehm.

Takže dcera má pravidelný režim.

Dcera má pravidelný režim a já taky. A Fred ho má úplně vynikající.

No a protože dneska jsem tu já a vynechali jsme polední procházku, tak podle hodin je asi teď čas vyrazit…nejvyšší čas…protože je půl druhé….nejvyšší čas, takže Ti poděkuju za rozhovor a měj se hezky, děkuju.

***

Líbil se Ti rozhovor? Určitě nám napiš na web www.slowczech.com nebo na Facebook nebo na Instagram. A můžeš být Patronem slowczech na www.patreon.com/slowczech. Tvůj příspěvek na Patreonu financuje provoz webu slowczech a provoz podcastu. Díky.

A na závěr pro tebe mám odpovědi na otázky:

Jak se jmenuje dědův pes? Odpověď: Fred Kdo je Hanka? odpověď: dcera Co děda momentálně čte? odpověď: knihu Sofiina volba Tak ahoj.

Jaký je typický den důchodce? A jak vypadá tvůj typický den?

Člověk něco dělá….obdobné jako v němčině… Mluvíme sice o sobě…..často používáme místo „my“. Člověk nikdy neví. Člověk míní, život mění.