Modlitwa w drodze - December 15th
Błędy zdarzają się każdemu. Prawdziwą siłę stanowi jednak umiejętność zauważenia i naprawienia tego, co nie wyszło. Zobacz, jak dzisiaj Jezus zachęca cię do akceptacji i wyciągnięcia cennych wniosków z każdego dostrzeżonego błędu.
Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg świętego Mateusza
Mt 21,28–32
Jezus powiedział do arcykapłanów i starszych ludu: „Co myślicie? Pewien człowiek miał dwóch synów. Zwrócił się do pierwszego i rzekł: „Dziecko, idź i pracuj dzisiaj w winnicy”. Ten odpowiedział: „Idę, panie!”, lecz nie poszedł. Zwrócił się do drugiego i to samo powiedział. Ten odparł: „Nie chcę”. Później jednak opamiętał się i poszedł. Który z tych dwóch spełnił wolę ojca?” Mówią Mu: „Ten drugi”. Wtedy Jezus rzekł do nich: „Zaprawdę, powiadam wam: Celnicy i nierządnice wchodzą przed wami do królestwa niebieskiego. Przyszedł bowiem do was Jan drogą sprawiedliwości, a wy mu nie uwierzyliście. Uwierzyli mu zaś celnicy i nierządnice. Wy patrzyliście na to, ale nawet później nie opamiętaliście się, żeby mu uwierzyć”.
Arcykapłani i starsi ludu Izraela szczycili się tym, że pełnili wolę Boga. Jezus wielokrotnie w swojej działalności starał się wskazać na ich hipokryzję i brak miłości. Często źródłem takiej postawy jest pycha, która ogranicza możliwość krytycznego spojrzenia na podejmowane działania. Mówi się, że pycha jest korzeniem każdego grzechu. Zastanów się, w jakich sytuacjach jest ci szczególnie trudno przyjąć możliwość popełniania przez ciebie błędów.
Pytanie, które Jezus zadaje swoim rozmówcom, nikogo nie obraża. Zadane jednak w kontekście opowiedzianej przypowieści zmusza do refleksji. Kontekst pytania Jezusa był dobrze znany i zrozumiały dla arcykapłanów czy starszych ludu. Dotykał on dokładnie sedna popełnionego przez nich błędu. Przyjrzyj się historii przedstawionej w przypowieści. Co mógłbyś wynieść z niej dla siebie?
Często przyznanie się do błędu traktujemy jako porażkę czy powód do hańby. Jednak przypowieść o dwóch synach wskazuje na coś zupełnie innego. Samo dostrzeżenie błędu i zmiana postawy powinny być traktowane jako sukces i błogosławieństwo. Słuchając ponownie tekstu Ewangelii, zwróć uwagę na kontrast pomiędzy postawą uczonych w Piśmie a postawą celników i grzeszników. Zobacz, jak niezwykła radość wynika z odwrócenia się od popełnianych błędów. Kiedy ty ostatnio doświadczyłeś podobnego sukcesu?
Spróbuj trwać chwilę w obecności Boga, który nie potępia, ale wspiera cię w każdej twojej decyzji. Możesz opowiedzieć Mu o wszystkim, czego się obawiasz, wstydzisz czy żałujesz.
Chwała Ojcu…