×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Polski YouTube, Polska - zajebisty naród. II Wojna Światowa

Polska - zajebisty naród. II Wojna Światowa

Na program zaprasza księgarnia internetowa Bonito.pl - radość z czytania.

Program zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. Jeśli więc jest to dla ciebie poważny problem zrezygnuj z dalszego oglądania. Chociaż pewnie będziesz żałować.

Dziś mamy dla Was kilka argumentów świadczących o tym że nasi dziadkowie dokonali rzeczy wielkich i gdyby nie oni to historia drugiej wojny światowej mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej. A mimo to nam, Polakom, ostatnio sporo się zarzuca. Chociaż nie, nie tak ostatnio - bo ten proces tworzenia nowej historii gdzie Niemca nazywa się nazistą, ich obozy śmierci określa się jako polskie, a z naszych dziadków robi się pierwszych antysemitów świata współodpowiedzialnych za Holokaust trwa już od paru dekad i czas najwyższy coś z tym zrobić. Zapraszam na kolejny odcinek historii bez cenzury.

Największe jaja w Europie.

W 1933 roku do władzy doszedł Hitler i jeszcze nikt nie spodziewał się jak ogromny konflikt ten austriacki burak wywoła to tak na wypadek gdyby byli tacy którzy uważają że był Niemcem.

W każdym razie na początek wyjaśnijmy sobie jaka była sytuacja i dlaczego do drugiej wojny światowej w ogóle doszło.

Kończący Pierwszą Wojnę Światową Traktat Wersalski sprawił że mimo że Niemcy na froncie wygrywali to wojnę przegrali. Co więcej zwycięskie państwa narzuciły im takie warunki że to była tylko kwestia czasu aż Niemcy się zemszczą bo musieli uznać niepodległość Polski i Czechosłowacji, zredukować armię i płacić gigantyczne odszkodowania. Aż pewnego dnia pojawił się niewysoki koleś z wąsem i powiedziała "Hej Niemcy! Jesteśmy narodem panów! Nie dajmy sobą pomiatać. Zresztą i tak nas doją niemiłosiernie, więc co nam szkodzi?!? Poza tym wiecie przez kogo te wszystkie problemy? Ja wiem i wam powiem - przez żydów!" - no i Niemcy posłuchali.

Krok po kroku Niemcy rosły w siłę i łamały postanowienia traktatu wersalskiego, rozkręcały armie aż w końcu przyłączyły Austrię. Swoją drogą na dobry początek tej współpracy otwarto obóz koncentracyjny. A wiecie kto otworzył pierwszy obóz koncentracyjny na świecie? Sprawdźcie sobie - będziecie zdziwieni.

Świat milczał choć mógł po prostu posłuchać naszego marszałka Piłsudskiego który proponował prewencyjne uderzenie na Niemcy zanim urosną w siłę. Ale politycy Zachodu udawali że nic się nie dzieje i chowali głowę w piasek wystawiając przy tym tyłki.

Niemcy nakręceni faktem że nikt im się nie sprzeciwia postanowili złożyć Polakom propozycję nie do odrzucenia a brzmiała ona "Hej Polacy, przejmujemy Wolne Miasto Gdańsk ale przy okazji chcemy sobie wykroić z waszego państwa kawałeczek i zbudować tam drogę bo trochę nam nie na rękę że jesteście akurat w tym miejscu. Ale zróbcie tak jak inne państwa Europy czyli morda w kubeł i może was nie zaatakujemy." Niestety zapomnieli że składają taką propozycję narodowi który całkiem niedawno odzyskał niepodległość, kocha każdy kilometr swojego państwa i ma największe jaja w Europie. Nasz minister spraw zagranicznych Józef Beck odpowiedział bardzo ważnymi słowami:.

"Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na okres pokoju zasługuje. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów, i państw która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor!"

Dobrze wiedzieliśmy że taka odpowiedź oznacza wojnę z Niemcami ale to właśnie my Polacy powiedzieliśmy pierwsze zdecydowane "nie!" Hitlerowi ale nie wiem czy wiecie że w tym czasie trwały też rozmowy z Anglią, Francją, i Moskwą. I była taka propozycja żeby dla postraszenia Hitlera wprowadzić do nas Armię Czerwoną. Polacy wyciągając wnioski z historii wiedzieli że jak Ruscy do nas wejdą to raczej z własnej woli nie wyjdą. Tak więc w tym czasie powiedzieliśmy też kolejne "nie" tym razem Stalinowi. Za honor musieliśmy zapłacić najwyższą cenę ale inne państwa nawet nie próbowały walczyć o tą największą wartość. Tak mówię tu o Anglii i Francji.

Anglia miała wybór pomiędzy wojną i hańbą wybrała hańbę, ale będzie miała wojnę.

Wiecie czego Hitler chciał najbardziej? Zemsty na Francuzach za traktat wersalski. To tam chciał uderzyć najpierw ale wiedział że Polacy wywiążą się z sojuszu i pomogą Francuzom atakując Hitlera od wschodu. Niestety Podejrzewał też że politycy brytyjscy i francuscy to pierdoły i oni z sojuszu się nie wywiążą. Dlatego najpierw zaatakował Polskę. Niestety miał rację.

Chwała Bohaterom.

Rozpoczęła się wojna jakiej świat jeszcze nie widział. I to właśnie w Polsce. Co więcej Niemcy sami ją sprowokowali. W jaki sposób? Przebrali swoich ludzi w polskie mundury i zaatakowali własną radiostację a później stwierdzili że takiej agresji Polaków nie będą tolerować.

I zaczęła się wojna - druga wojna światowa.

Zaatakowano nas na prawie całej długości granicy a Westerplatte ostrzeliwał pancernik Schleswig-Holstein który kilka dni wcześniej przepłynął pod pozorem przyjacielskiej wizyty - no - taka z tego przyjacielska wizyta jak z putina anioł pokoju. Ale wracając do wojny to Niemcy nie podejrzewali nawet że z Polakami będą mieć tak ciężką przeprawę. Hitler był pewny zwycięstwa bo postawił na Blitzkrieg czyli zmasowany ekspresowy atak z mniej więcej czterokrotną przewagą ognia ale nie z nami takie numery. Niemcy podejrzewali że w najlepszym wypadku Westerplatte będzie broniło się przez jeden dzień. Tymczasem chłopaki otpierali ataki przez tydzień i wcale nie ponieśli wielkich strat.

Nad Bzurą też daliśmy im popalić. Wehrmacht przez 4 dni nie wiedział co się dzieje. Taki dostawali łomot. Udało się w ten sposób opóźnić niemieckie blitzkrieg i dać Warszawie trochę więcej czasu na przygotowanie obrony. O tym jak Polacy bronili Wizny słyszano już chyba na całym świecie dzięki zespołowi Sabaton. Polacy walczyli dzielnie ale przewaga Niemców była ogromna. W końcu w bunkrze dowódcy kapitana Raginisa pojawił się niemiecki wysłannik z ultimatum powiedział że jeżeli ten się nie podda to polscy żołnierze wzięci do niewoli zostaną rozstrzelani. Raginis wiedział że amunicja się kończy a wielu żołnierzy jest rannych. Więc zgodził się - kazał chłopakom opuścić bunkier a kiedy został sam wysadził się granatem. Tak ważny jest honor dla polskiego żołnierza.

Jakby tego było mało to 17 dni po tym jak zaatakowali nas Niemcy zrobili to od wschodu Rosjanie czym kompletnie pozbawili nas szans na dalszą walkę.

Ta wojna mogłaby się skończyć już we wrześniu 1939 roku porażką Hitlera. Gdyby tylko Anglia i Francja wykazały się honorem i wywiązały się z sojuszu bo Hitler musiał do nas rzucić wszystkie swoje siły i zostawił zachodnią granicę praktycznie bezbronną.

Pewnie się teraz śmiejecie że "co z tego że tak pięknie się broniliśmy skoro i tak przegraliśmy?!?" No nie do końca bo przecież powstało Polskie Państwo Podziemne ale jeszcze wracając do kampanii wrześniowej z dużo słabszą niż przeciwnik armią, opuszczeni przez sojuszników i z rosyjskim nożem w plecach broniliśmy się przez ponad miesiąc. To mniej więcej tyle samo co Francja która miała dużo silniejszą armię niż my lepiej uzbrojoną no i nie miała ruskiego noża w plecach.

Nie będę umierać za Gdańsk. To umrzesz za Paryż.

Asy przestworzy.

Pomimo przegranej kampanii wrześniowej wojna trwała nadal i to na największym terenie w historii i praktycznie w każdym z tych miejsc - od Narwiku po Tobruk można było znaleźć Polaków. Generałowie, kapitanowie, zwykłe dziewczyny, chłopaki a nawet niedźwiedź. Tak jest, w naszym wojsku służył niedźwiedź miał na imię Wojtek. Ale o nim innym razem - z nich wszystkich możemy być dumni a Europa ma im co zawdzięczać bo robili rzeczy wielkie.

Szczególną rolę w trakcie drugiej wojny światowej odegrali polscy piloci którzy walczyli w obronie Anglii i prawdopodobnie odwrócili losy wojny na Zachodzie. Słyszeliście o bitwie o Anglię? Tak?

To wam przypomnę. Nie? To posłuchajcie.

W 1940 r. Niemcy zaczęli atakować Anglię z powietrza. Gdyby zyskali tam przewagę to mogliby osłaniać inwazję i w ten sposób najprawdopodobniej zdobyli by Wyspy Brytyjskie bo tamtejsza armia nie miałaby praktycznie szans w konfrontacji z Wermachtem. Polscy piloci którzy świetnie radzili sobie w kampanii wrześniowej zaoferowali Brytyjczykom swoją pomoc bezinteresownie. Po prostu chcieli walczyć z tymi którzy odebrali im kraj. Latali na brytyjskich Spitfire-ach i Hurricane-ach. Był taki moment że nasi stanowili 20 proc. lotników walczących za Anglię - i to jak walczących! Nasz Dywizjon 303 zestrzelił najwięcej niemieckich maszyn ze wszystkich dywizjonów i zrobili to pomimo tego że zostali włączeni do walki kiedy bitwa o Anglię trwała już od tygodni i mimo tego że latali na wolniejszych Hurricane-ach. Mieli też najlepszy bilans zestrzeleń do strat. Na jedną naszą maszynę spadały trzy niemieckie. Polscy piloci walczyli nie tylko w polskich ale i w angielskich dywizjonach.

Ramię w ramię a raczej skrzydło w skrzydło Polacy z innymi pilotami RAF-u obronili Anglię i gdyby nie oni to Niemcy prawdopodobnie zajęli by całą Europę. To nie tylko moje zdanie. Sam (Sir) Hugh Downing głównodowodzący RAF-u stwierdził - i tu cytat - "Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich niedościgłe męstwo nie zaryzykował bym stwierdzenia że wynik tej bitwy byłby taki sam." Prościej rzecz ujmując dowódca Królewskich Sił Powietrznych podczas bitwy o Anglię stwierdził że gdyby nie Polacy to Brytyjczycy przerżneliby bitwę.

Mogłoby się wydawać że nasi piloci zostaną docenieni ale nie! Anglicy robili co tylko mogli żeby umniejszać rolę polskich pilotów.

Przykłady? Bardzo proszę: kiedy przestaliśmy być potrzebni to bez skrupułów sprzedano nas Stalinowi na konferencji w Teheranie. Co więcej na defiladę zwycięstwa w Londynie w 1946 roku zaproszono przedstawicieli wszystkich wojsk walczących z Hitlerem - poza Polakami.

Ale to nie koniec. Regularnie umniejszano ich rolę w historii do tego stopnia że kiedy kilkadziesiąt lat po bitwie o Anglię odsłonięto pomnik ku czci pilotów zabrakło tam polskich dywizjonów. I wiecie kto protestował najbardziej?

Brytyjscy piloci którzy najlepiej - bo w boju - poznali wartość naszych chłopaków. Dziękujemy panowie.

Walka z Holokaustem.

Wiecie dlaczego Niemcy właśnie na naszych ziemiach stworzyli swoją sieć obozów śmierci? Bo po prostu tu było najwięcej żydów a to chyba znaczy że nieźle im się w Polsce żyło przed wojną - prawda? Holokaust to temat rzeka ale wystarczy wymienić Akcję Dożynki (Aktion Erntefest) podczas której na Lubelszczyźnie w ciągu tylko jednego dnia Niemcy zamordowali ponad 40 tysięcy żydów.

Nie wierzycie? Brytyjski rząd też nie wierzył kiedy informowaliśmy ich o tym co Niemcy wyprawiają. Stwierdzili że Polacy dramatyzują i nie ma się czym przejmować. Dopiero kiedy ich własny wywiad po pewnym czasie potwierdził nasze informacje zaczęli nas traktować poważnie. Ale w tym czasie zginęły już setki tysięcy osób. Refleks godny szachisty.

A jak na holokaust reagowali Polacy których dziś przecież obwinia się o współudział w ludobójstwie? Zacznijmy od tego że tylko u nas za ukrywanie żydów groziła kara śmierci a mimo to Polacy ukrywali żydów w swoich domach piwnicach w ziemiankach na swoich polach zdając sobie w stu procentach sprawę że mogą przypłacić to życiem.

I faktycznie całe rodziny a nawet całe wsie były przez Niemców mordowane właśnie dlatego że pomagano tam żydom. Oczywiście kilka szuj które żydów wydawały się znalazło ale w ogromnej części Polacy pomagali ludziom z których rodzinami żyli od pokoleń mimo własnych problemów z okupantem Polacy założyli specjalną radę pomocy żydom Żegotę żeby sprawniej ratować ich przed Niemcami.

Jest takie najwyższe odznaczenie w Izraelu - "Sprawiedliwy wśród narodów świata." Wśród odznaczonych najwięcej jest Polaków - gdyby nie oni to liczba ofiar Holokaustu byłaby znacznie większa. Szkoda że nie wszyscy chcą o tym pamiętać. Kiedy my ryzykowaliśmy życiem ratując żydów to Europa Zachodnia na Holokauście zarabiała. Wiedzieliście że francuskie koleje zarabiały na transportowania żydów do niemieckich obozów śmierci? A to nas - Polaków - oskarża się o pomaganie Niemcom.

A propos pomagania - kiedy we wszystkich państwach okupowanej Europy powstawały narodowe jednostki Waffen SS. Tylko w Polsce Niemcom nie udało się stworzyć takiej formacji.

Ja wiem że na omówienie wyczynów naszych dziadków w trakcie drugiej wojny światowej trzeba jeszcze co najmniej kilku odcinków - o Monte Cassino o Powstaniu Warszawskim. Spokojnie zrobimy je ale teraz mamy do Was ogromną prośbę. Wspólnie zadbajmy o nasz wizerunek za granicą. Tutaj macie link do anglojęzycznej wersji tego filmu. Bardzo prosimy udostępnijcie go na Facebooku na stronach internetowych na forach. Pokażcie waszym zagranicznym znajomym jeśli wspólnie nie zadbamy o to co myślą o nas obcokrajowcy to nie zrobi tego nikt inny.

Zróbmy to wspólnie. Z góry wielkie dzięki.


Polska - zajebisty naród. II Wojna Światowa Poland - an awesome nation. World War II Polonia - una nación impresionante. Segunda Guerra Mundial Польша - удивительная нация. Вторая мировая война

Na program zaprasza księgarnia internetowa Bonito.pl - radość z czytania. The Bonito.pl online bookstore invites you to the program - the joy of reading.

Program zawiera treści nieodpowiednie dla dzieci oraz kontrowersyjne skróty myślowe. The program contains content inappropriate for children and controversial mental shortcuts. Jeśli więc jest to dla ciebie poważny problem zrezygnuj z dalszego oglądania. So if this is a serious problem for you, give up further viewing. Chociaż pewnie będziesz żałować. Though you'll probably regret it.

Dziś mamy dla Was kilka argumentów świadczących o tym że nasi dziadkowie dokonali rzeczy wielkich i gdyby nie oni to historia drugiej wojny światowej mogłaby się potoczyć zupełnie inaczej. Today we have a few arguments for you that our grandparents did great things and if it weren't for them, the history of the Second World War could have taken a completely different course. A mimo to nam, Polakom, ostatnio sporo się zarzuca. And yet we, Poles, have been accused of a lot lately. Chociaż nie, nie tak ostatnio - bo ten proces tworzenia nowej historii gdzie Niemca nazywa się nazistą, ich obozy śmierci określa się jako polskie, a z naszych dziadków robi się pierwszych antysemitów świata współodpowiedzialnych za Holokaust trwa już od paru dekad i czas najwyższy coś z tym zrobić. Although no, not so recently - because this process of creating a new history where a German is called a Nazi, their death camps are described as Polish, and our grandparents are turned into the first anti-Semites of the world co-responsible for the Holocaust has been going on for several decades and it is high time to do something about it . Zapraszam na kolejny odcinek historii bez cenzury. Please see the next uncensored episode of the story.

Największe jaja w Europie. The largest eggs in Europe.

W 1933 roku do władzy doszedł Hitler i jeszcze nikt nie spodziewał się jak ogromny konflikt ten austriacki burak wywoła to tak na wypadek gdyby byli tacy którzy uważają że był Niemcem.

W każdym razie na początek wyjaśnijmy sobie jaka była sytuacja i dlaczego do drugiej wojny światowej w ogóle doszło. In any case, let's first explain what the situation was and why the Second World War happened at all.

Kończący Pierwszą Wojnę Światową Traktat Wersalski sprawił że mimo że Niemcy na froncie wygrywali to wojnę przegrali. The Treaty of Versailles, ending the First World War, meant that despite the fact that the Germans were winning at the front, they lost the war. Co więcej zwycięskie państwa narzuciły im takie warunki że to była tylko kwestia czasu aż Niemcy się zemszczą bo musieli uznać niepodległość Polski i Czechosłowacji, zredukować armię i płacić gigantyczne odszkodowania. What's more, the victorious countries imposed such conditions on them that it was only a matter of time until Germany would take revenge because they had to recognize the independence of Poland and Czechoslovakia, reduce the army and pay gigantic compensation. Aż pewnego dnia pojawił się niewysoki koleś z wąsem i powiedziała "Hej Niemcy! Until one day a short guy with a mustache showed up and said, "Hey Germany! Jesteśmy narodem panów! Nie dajmy sobą pomiatać. Let's not get pushed around. Zresztą i tak nas doją niemiłosiernie, więc co nam szkodzi?!? Anyway, they milk us mercilessly, so what's the harm?!? Poza tym wiecie przez kogo te wszystkie problemy? Besides, do you know who caused all these problems? Ja wiem i wam powiem - przez żydów!" I know and I will tell you - by the Jews! " - no i Niemcy posłuchali. - and the Germans listened.

Krok po kroku Niemcy rosły w siłę i łamały postanowienia traktatu wersalskiego, rozkręcały armie aż w końcu przyłączyły Austrię. Little by little, Germany grew in strength and broke the provisions of the Versailles Treaty, mobilized its armies and finally annexed Austria. Swoją drogą na dobry początek tej współpracy otwarto obóz koncentracyjny. By the way, a concentration camp was opened for a good start of this cooperation. A wiecie kto otworzył pierwszy obóz koncentracyjny na świecie? Sprawdźcie sobie - będziecie zdziwieni. Check it out - you will be surprised.

Świat milczał choć mógł po prostu posłuchać naszego marszałka Piłsudskiego który proponował prewencyjne uderzenie na Niemcy zanim urosną w siłę. The world was silent, although he could just listen to our Marshal Piłsudski who proposed a preventive attack on Germany before it grew stronger. Ale politycy Zachodu udawali że nic się nie dzieje i chowali głowę w piasek wystawiając przy tym tyłki. But Western politicians pretended that nothing was happening and stuck their heads in the sand while sticking their butts out.

Niemcy nakręceni faktem że nikt im się nie sprzeciwia postanowili złożyć Polakom propozycję nie do odrzucenia a brzmiała ona "Hej Polacy, przejmujemy Wolne Miasto Gdańsk ale przy okazji chcemy sobie wykroić z waszego państwa kawałeczek i zbudować tam drogę bo trochę nam nie na rękę że jesteście akurat w tym miejscu. The Germans, turned on by the fact that no one opposes them, decided to submit an offer to the Poles that they could not refuse, and it was "Hey Poles, we are taking over the Free City of Gdańsk, but by the way we want to carve a piece out of your country and build a road there, because we are a bit out of hand that you are just right. in this place. Ale zróbcie tak jak inne państwa Europy czyli morda w kubeł i może was nie zaatakujemy." But do as other European countries do, that is, kill you and maybe we will not attack you. " Niestety zapomnieli że składają taką propozycję narodowi który całkiem niedawno odzyskał niepodległość, kocha każdy kilometr swojego państwa i ma największe jaja w Europie. Unfortunately, they forgot that they are making such an offer to a nation that recently regained independence, loves every kilometer of its country and has the biggest eggs in Europe. Nasz minister spraw zagranicznych Józef Beck odpowiedział bardzo ważnymi słowami:.

"Pokój jest rzeczą cenną i pożądaną. "Peace is a precious and desirable thing. Nasza generacja, skrwawiona w wojnach, na pewno na okres pokoju zasługuje. Our generation, bloodied in wars, certainly deserves a period of peace. Ale pokój, jak prawie wszystkie sprawy tego świata, ma swoją cenę, wysoką, ale wymierną. But peace, like almost all things in the world, has a price, a high but measurable price. My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów, i państw która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor!" That thing is honor! "

Dobrze wiedzieliśmy że taka odpowiedź oznacza wojnę z Niemcami ale to właśnie my Polacy powiedzieliśmy pierwsze zdecydowane "nie!" We knew very well that such an answer meant a war with Germany, but it was us, Poles, who said the first decisive "no!" Hitlerowi ale nie wiem czy wiecie że w tym czasie trwały też rozmowy z Anglią, Francją, i Moskwą. Hitler, but I don't know if you know that talks with England, France, and Moscow were also going on at that time. I była taka propozycja żeby dla postraszenia Hitlera wprowadzić do nas Armię Czerwoną. And there was a proposal to introduce the Red Army to frighten Hitler. Polacy wyciągając wnioski z historii wiedzieli że jak Ruscy do nas wejdą to raczej z własnej woli nie wyjdą. Poles, drawing conclusions from history, knew that when the Russians came to us, they would rather not leave. Tak więc w tym czasie powiedzieliśmy też kolejne "nie" tym razem Stalinowi. So at that time we also said another "no" to Stalin this time. Za honor musieliśmy zapłacić najwyższą cenę ale inne państwa nawet nie próbowały walczyć o tą największą wartość. We had to pay the highest price for honor, but other countries did not even try to fight for the highest value. Tak mówię tu o Anglii i Francji. That is what I am talking about here about England and France.

Anglia miała wybór pomiędzy wojną i hańbą wybrała hańbę, ale będzie miała wojnę.

Wiecie czego Hitler chciał najbardziej? Do you know what Hitler wanted the most? Zemsty na Francuzach za traktat wersalski. Revenge against the French for the Treaty of Versailles. To tam chciał uderzyć najpierw ale wiedział że Polacy wywiążą się z sojuszu i pomogą Francuzom atakując Hitlera od wschodu. It was there that he wanted to hit first, but he knew that the Poles would fulfill their alliance and would help the French by attacking Hitler from the east. Niestety Podejrzewał też że politycy brytyjscy i francuscy to pierdoły i oni z sojuszu się nie wywiążą. Unfortunately, he also suspected that British and French politicians were crap and they would not fulfill their alliance. Dlatego najpierw zaatakował Polskę. Niestety miał rację. Therefore, he attacked Poland first. Unfortunately, he was right.

Chwała Bohaterom. Glory to the Heroes.

Rozpoczęła się wojna jakiej świat jeszcze nie widział. A war the world has not yet seen has begun. I to właśnie w Polsce. And it is in Poland. Co więcej Niemcy sami ją sprowokowali. Moreover, the Germans provoked her themselves. W jaki sposób? How? Przebrali swoich ludzi w polskie mundury i zaatakowali własną radiostację a później stwierdzili że takiej agresji Polaków nie będą tolerować.

I zaczęła się wojna - druga wojna światowa.

Zaatakowano nas na prawie całej długości granicy a Westerplatte ostrzeliwał pancernik Schleswig-Holstein który kilka dni wcześniej przepłynął pod pozorem przyjacielskiej wizyty - no - taka z tego przyjacielska wizyta jak z putina anioł pokoju. We were attacked along almost the entire length of the border and Westerplatte was shelled by the battleship Schleswig-Holstein, which a few days earlier had sailed under the guise of a friendly visit - well - such a friendly visit as the angel of peace from Putin. Ale wracając do wojny to Niemcy nie podejrzewali nawet że z Polakami będą mieć tak ciężką przeprawę. But going back to the war, the Germans did not even suspect that they would have such a hard time with the Poles. Hitler był pewny zwycięstwa bo postawił na Blitzkrieg czyli zmasowany ekspresowy atak z mniej więcej czterokrotną przewagą ognia ale nie z nami takie numery. Hitler was sure of victory because he bet on Blitzkrieg, a massive express attack with more or less four times more fire, but not with us such numbers. Niemcy podejrzewali że w najlepszym wypadku Westerplatte będzie broniło się przez jeden dzień. The Germans suspected that, at best, Westerplatte would defend itself for one day. Tymczasem chłopaki otpierali ataki przez tydzień i wcale nie ponieśli wielkich strat. Meanwhile, the guys survived the attacks for a week and did not suffer great losses.

Nad Bzurą też daliśmy im popalić. Wehrmacht przez 4 dni nie wiedział co się dzieje. Wehrmacht did not know what was going on for 4 days. Taki dostawali łomot. Such were beaten. Udało się w ten sposób opóźnić niemieckie blitzkrieg i dać Warszawie trochę więcej czasu na przygotowanie obrony. This way, it was possible to delay the German blitzkrieg and give Warsaw a little more time to prepare its defense. O tym jak Polacy bronili Wizny słyszano już chyba na całym świecie dzięki zespołowi Sabaton. The way Poles defended Wizna was probably heard all over the world thanks to the Sabaton team. Polacy walczyli dzielnie ale przewaga Niemców była ogromna. The Poles fought bravely but the advantage of the Germans was huge. W końcu w bunkrze dowódcy kapitana Raginisa pojawił się niemiecki wysłannik z ultimatum powiedział że jeżeli ten się nie podda to polscy żołnierze wzięci do niewoli zostaną rozstrzelani. Finally, in the bunker of the commander of Captain Raginis, a German envoy appeared with an ultimatum, who said that if he did not surrender, the Polish soldiers taken prisoner would be shot. Raginis wiedział że amunicja się kończy a wielu żołnierzy jest rannych. Raginis knew that ammunition was running out and many soldiers were injured. Więc zgodził się - kazał chłopakom opuścić bunkier a kiedy został sam wysadził się granatem. So he agreed - he ordered the boys to leave the bunker and when he was alone, he blew himself up with a grenade. Tak ważny jest honor dla polskiego żołnierza. Honor is so important for the Polish soldier.

Jakby tego było mało to 17 dni po tym jak zaatakowali nas Niemcy zrobili to od wschodu Rosjanie czym kompletnie pozbawili nas szans na dalszą walkę. As if that was not enough, 17 days after the Germans attacked us, the Russians did it from the east, which completely deprived us of any chances for further fight.

Ta wojna mogłaby się skończyć już we wrześniu 1939 roku porażką Hitlera. This war might have ended in September 1939 with Hitler's defeat. Gdyby tylko Anglia i Francja wykazały się honorem i wywiązały się z sojuszu bo Hitler musiał do nas rzucić wszystkie swoje siły i zostawił zachodnią granicę praktycznie bezbronną. If only England and France showed their honor and complied with the alliance, because Hitler had to throw all his forces towards us and left the western border practically defenseless.

Pewnie się teraz śmiejecie że "co z tego że tak pięknie się broniliśmy skoro i tak przegraliśmy?!?" You are probably laughing now that "what if we defended ourselves so beautifully if we lost anyway?!?" No nie do końca bo przecież powstało Polskie Państwo Podziemne ale jeszcze wracając do kampanii wrześniowej z dużo słabszą niż przeciwnik armią, opuszczeni przez sojuszników i z rosyjskim nożem w plecach broniliśmy się przez ponad miesiąc. Well, not really, because the Polish Underground State was created, but returning to the September campaign with an army much weaker than the enemy, abandoned by the allies and with a Russian knife in our backs, we defended ourselves for over a month. To mniej więcej tyle samo co Francja która miała dużo silniejszą armię niż my lepiej uzbrojoną no i nie miała ruskiego noża w plecach. This is more or less the same as France, which had a much stronger army than ours, better armed and did not have a Russian knife in its back.

Nie będę umierać za Gdańsk. I will not die for Gdańsk. To umrzesz za Paryż. Then you will die for Paris.

Asy przestworzy. Aces of the skies.

Pomimo przegranej kampanii wrześniowej wojna trwała nadal i to na największym terenie w historii i praktycznie w każdym z tych miejsc - od Narwiku po Tobruk można było znaleźć Polaków. Despite the defeat of the September campaign, the war was still going on, and in the largest area in history, and in virtually every place - from Narvik to Tobruk, Poles could be found. Generałowie, kapitanowie, zwykłe dziewczyny, chłopaki a nawet niedźwiedź. Generals, captains, ordinary girls, guys and even a bear. Tak jest, w naszym wojsku służył niedźwiedź miał na imię Wojtek. Yes, in our army a bear was called Wojtek. Ale o nim innym razem - z nich wszystkich możemy być dumni a Europa ma im co zawdzięczać bo robili rzeczy wielkie. But about him another time - we can be proud of all of them and Europe has something to owe them because they did great things.

Szczególną rolę w trakcie drugiej wojny światowej odegrali polscy piloci którzy walczyli w obronie Anglii i prawdopodobnie odwrócili losy wojny na Zachodzie. Polish pilots who fought in the defense of England and probably turned the tide of the war in the West played a special role during the Second World War. Słyszeliście o bitwie o Anglię? Have you heard of the Battle of Britain? Tak? Yes?

To wam przypomnę. Nie? No? To posłuchajcie.

W 1940 r. Niemcy zaczęli atakować Anglię z powietrza. In 1940, the Germans began attacking England from the air. Gdyby zyskali tam przewagę to mogliby osłaniać inwazję i w ten sposób najprawdopodobniej zdobyli by Wyspy Brytyjskie bo tamtejsza armia nie miałaby praktycznie szans w konfrontacji z Wermachtem. Polscy piloci którzy świetnie radzili sobie w kampanii wrześniowej zaoferowali Brytyjczykom swoją pomoc bezinteresownie. Polish pilots who were doing great in the September campaign offered the British their help selflessly. Po prostu chcieli walczyć z tymi którzy odebrali im kraj. They just wanted to fight those who had taken their country. Latali na brytyjskich Spitfire-ach i Hurricane-ach. They flew British Spitfires and Hurricanes. Był taki moment że nasi stanowili 20 proc. There was a moment when ours constituted 20 percent. lotników walczących za Anglię - i to jak walczących! airmen fighting for England - and like fighters! Nasz Dywizjon 303 zestrzelił najwięcej niemieckich maszyn ze wszystkich dywizjonów i zrobili to pomimo tego że zostali włączeni do walki kiedy bitwa o Anglię trwała już od tygodni i mimo tego że latali na wolniejszych Hurricane-ach. Our Squadron 303 shot down the most German machines of all squadrons, and they did so despite being put into action when the Battle of Britain had been going on for weeks and despite flying slower Hurricanes. Mieli też najlepszy bilans zestrzeleń do strat. They also had the best kill-to-loss record. Na jedną naszą maszynę spadały trzy niemieckie. Three German machines fell on one of our machines. Polscy piloci walczyli nie tylko w polskich ale i w angielskich dywizjonach. Polish pilots fought not only in Polish but also in English squadrons.

Ramię w ramię a raczej skrzydło w skrzydło Polacy z innymi pilotami RAF-u obronili Anglię i gdyby nie oni to Niemcy prawdopodobnie zajęli by całą Europę. To nie tylko moje zdanie. Sam (Sir) Hugh Downing głównodowodzący RAF-u stwierdził - i tu cytat - "Gdyby nie wspaniałe polskie dywizjony i ich niedościgłe męstwo nie zaryzykował bym stwierdzenia że wynik tej bitwy byłby taki sam." Sam (Sir) Hugh Downing, the commander-in-chief of the RAF stated - and here the quote - "If not for the great Polish squadrons and their unattainable bravery, I would not risk saying that the result of this battle would be the same." Prościej rzecz ujmując dowódca Królewskich Sił Powietrznych podczas bitwy o Anglię stwierdził że gdyby nie Polacy to Brytyjczycy przerżneliby bitwę.

Mogłoby się wydawać że nasi piloci zostaną docenieni ale nie! It might seem that our pilots will be appreciated, but no! Anglicy robili co tylko mogli żeby umniejszać rolę polskich pilotów. The English did what they could to belittle the role of Polish pilots.

Przykłady? Examples? Bardzo proszę: kiedy przestaliśmy być potrzebni to bez skrupułów sprzedano nas Stalinowi na konferencji w Teheranie. Please: when we ceased to be needed, we were unscrupulously sold to Stalin at the Tehran conference. Co więcej na defiladę zwycięstwa w Londynie w 1946 roku zaproszono przedstawicieli wszystkich wojsk walczących z Hitlerem - poza Polakami. What's more, representatives of all troops fighting Hitler - except Poles - were invited to the victory parade in London in 1946.

Ale to nie koniec. Regularnie umniejszano ich rolę w historii do tego stopnia że kiedy kilkadziesiąt lat po bitwie o Anglię odsłonięto pomnik ku czci pilotów zabrakło tam polskich dywizjonów. I wiecie kto protestował najbardziej?

Brytyjscy piloci którzy najlepiej - bo w boju - poznali wartość naszych chłopaków. Dziękujemy panowie.

Walka z Holokaustem.

Wiecie dlaczego Niemcy właśnie na naszych ziemiach stworzyli swoją sieć obozów śmierci? Do you know why the Germans created their network of death camps in our lands? Bo po prostu tu było najwięcej żydów a to chyba znaczy że nieźle im się w Polsce żyło przed wojną - prawda? Simply because there were the most Jews here, and that probably means that they had a good life in Poland before the war - right? Holokaust to temat rzeka ale wystarczy wymienić Akcję Dożynki (Aktion Erntefest) podczas której na Lubelszczyźnie w ciągu tylko jednego dnia Niemcy zamordowali ponad 40 tysięcy żydów. The Holocaust is a topic of a river, but it is enough to mention the Harvest Festival (Aktion Erntefest), during which the Germans murdered over 40,000 Jews in the Lublin region in just one day.

Nie wierzycie? You don't believe? Brytyjski rząd też nie wierzył kiedy informowaliśmy ich o tym co Niemcy wyprawiają. The British government also did not believe when we informed them of what the Germans were doing. Stwierdzili że Polacy dramatyzują i nie ma się czym przejmować. They stated that Poles are dramatic and there is nothing to worry about. Dopiero kiedy ich własny wywiad po pewnym czasie potwierdził nasze informacje zaczęli nas traktować poważnie. Only when their own intelligence confirmed our information after some time did they take us seriously. Ale w tym czasie zginęły już setki tysięcy osób. But hundreds of thousands of people have already died during this time. Refleks godny szachisty. A reflection worthy of a chess player.

A jak na holokaust reagowali Polacy których dziś przecież obwinia się o współudział w ludobójstwie? Zacznijmy od tego że tylko u nas za ukrywanie żydów groziła kara śmierci a mimo to Polacy ukrywali żydów w swoich domach piwnicach w ziemiankach na swoich polach zdając sobie w stu procentach sprawę że mogą przypłacić to życiem. Let's start with the fact that only in our country there was a death penalty for hiding Jews, and yet Poles hid Jews in their houses, basements in dugouts in their fields, realizing one hundred percent that they could pay for it with their lives.

I faktycznie całe rodziny a nawet całe wsie były przez Niemców mordowane właśnie dlatego że pomagano tam żydom. And in fact entire families and even entire villages were murdered by the Germans precisely because Jews were helped there. Oczywiście kilka szuj które żydów wydawały się znalazło ale w ogromnej części Polacy pomagali ludziom z których rodzinami żyli od pokoleń mimo własnych problemów z okupantem Polacy założyli specjalną radę pomocy żydom Żegotę żeby sprawniej ratować ich przed Niemcami.

Jest takie najwyższe odznaczenie w Izraelu - "Sprawiedliwy wśród narodów świata." There is the highest award in Israel - "Righteous Among the Nations." Wśród odznaczonych najwięcej jest Polaków - gdyby nie oni to liczba ofiar Holokaustu byłaby znacznie większa. Most of the awarded are Poles - if not for them, the number of victims of the Holocaust would be much greater. Szkoda że nie wszyscy chcą o tym pamiętać. It is a pity that not everyone wants to remember this. Kiedy my ryzykowaliśmy życiem ratując żydów to Europa Zachodnia na Holokauście zarabiała. When we were risking our lives saving Jews, Western Europe was earning money from the Holocaust. Wiedzieliście że francuskie koleje zarabiały na transportowania żydów do niemieckich obozów śmierci? Did you know that French railways earned money by transporting Jews to German death camps? A to nas - Polaków - oskarża się o pomaganie Niemcom. And these are us - Poles - who are accused of helping the Germans.

A propos pomagania - kiedy we wszystkich państwach okupowanej Europy powstawały narodowe jednostki Waffen SS. Regarding helping - when national units of the Waffen SS were established in all the countries of occupied Europe. Tylko w Polsce Niemcom nie udało się stworzyć takiej formacji. Only in Poland, the Germans did not manage to create such a formation.

Ja wiem że na omówienie wyczynów naszych dziadków w trakcie drugiej wojny światowej trzeba jeszcze co najmniej kilku odcinków - o Monte Cassino o Powstaniu Warszawskim. I know that at least a few more episodes are needed to discuss the feats of our grandparents during the Second World War - about Monte Cassino and the Warsaw Uprising. Spokojnie zrobimy je ale teraz mamy do Was ogromną prośbę. We will make them calmly, but now we have a huge request for you. Wspólnie zadbajmy o nasz wizerunek za granicą. Together, let's take care of our image abroad. Tutaj macie link do anglojęzycznej wersji tego filmu. Here you have a link to the English version of this movie. Bardzo prosimy udostępnijcie go na Facebooku na stronach internetowych na forach. Please share it on Facebook on the forums. Pokażcie waszym zagranicznym znajomym jeśli wspólnie nie zadbamy o to co myślą o nas obcokrajowcy to nie zrobi tego nikt inny. Show your foreign friends if we do not together take care of what foreigners think about us, no one else will do it.

Zróbmy to wspólnie. Let's do it together. Z góry wielkie dzięki. Thanks in advance.