×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

The Israelis, The Warm Israelis

The Warm Israelis

חום ישראלי

שלום לכולם,

כולם אומרים שישראל היא מדינה חמה. לא רק מזג האוויר חם, אלא גם האופי של הישראלים מאד חם. מה זה אומר? ישראלים אוהבים לעזור אחד לשני. גם אם אתה לא צריך עזרה, העזרה תגיע מהדודה, מהשכנה או מהחבר של השותף לדירה.

להיות בן-אדם חם זה אומר להיות מאד חברותי ומחבק, לעזור לאנשים - במיוחד בתקופות קשות בלי לצפות לתמורה, עוד לפני שביקשו ממך עזרה.

עכשיו בתקופת הקורונה, אפשר לראות כל מיני סיפורים קטנים שממחישים מה זה להיות ישראלי נחמד.

אם התקלקל למישהו המקרר ואין לו מספיק כסף כדי לקנות מקרר חדש, מספיק שחבר שלו יפרסם בשמו פוסט בפייסבוק שאומר "היי חברים! אני צריך את העזרה שלכם! לחבר טוב שלי התקלקל המקרר, ובגלל הקורונה הוא איבד את העבודה שלו ולא יכול להרשות לעצמו לקנות מקרר חדש. אתם מכירים מישהו שיכול לבוא אליו הביתה לתקן את הבעיה בתשלום סמלי?". תוך כמה שעות יתקבלו הרבה תגובות שאומרות "כן, דוד שלי הוא טכנאי מעולה ויכול לבוא לעזור במחיר זול מאד", " אח של הבוס שלי מוכן לעשות את זה בחינם! תתקשר אליו", "איפה הוא גר? אני מכיר טכנאי מקררים מצוין ברמת-גן, שמתקן גם מכונות כביסה ותנורים" אז כמו שאתם מבינים, הבעיה נפתרה במהירות רבה.

אני גם שמעתי על מקרים ברשתות החברתיות של תיירים שהגיעו לישראל והיו צריכים להיכנס לבידוד לשבועיים ולא היה להם מקום להישאר בו, אז משפחות ישראליות השכירו להם את יחידות הדיור שיש להם בחצר במחיר לא יקר בכלל או אפילו בחינם.

הדבר הכי מרגש בעיניי זה העזרה לקשישים בתקופה הקשה הזו. לאנשים בני שבעים או שמונים קשה ללכת לסופרמרקט לבד ולעשות קניות, ומצד שני הם לא יודעים איך לעשות קניות דרך האינטרנט, כי אין להם ידע טכנולוגי. בנוסף, הילדים שלהם גרים רחוק, בערים אחרות, לכן הם לא ממש יכולים לעזור להורים שלהם. אז מה עושים במצב כזה? הרבה ישראלים החליטו לצאת מהבית ולהתנדב כדי לעזור לקשישים, הם עשו בשבילם קניות בסופרמרקט, עלו ארבע או חמש קומות בבניינים שאין בהם מעלית והכי חשוב גרמו לקשישים להרגיש שהם לא לבד ושיש מי שיתמוך בהם.

גם לפני הקורונה אפשר היה לראות סיפורים של עזרה לזולת. למשל, כשמישהו מחפש עבודה, כל הסביבה שלו תנסה לעזור לו ולחפש בשבילו משרות שיכולות להתאים לכישורים ולניסיון שלו. זה רעיון מעולה להפיץ מידע מפה לאוזן, כי בטוח מישהו יודע על משרה מתאימה - יכול להיות שהשכן הוא מנהל מפעל, או שחברה של הדודה מנהלת מסעדה. ייתכן גם שהשותפה של חבר טוב עובדת במשאבי אנוש של חברה גדולה כמו מייקרוסופט. אז כדאי מאד להפעיל את הקשרים שלך, לדבר עם כל מי שאתה מכיר ולראות מי יכול לעזור לך למצוא עבודה בתחום שאתה מתעניין בו. ישראלים תמיד ישמחו לעזור.

לאופי החם של הישראלים יש גם חסרונות. לא כולם אוהבים שנדחפים להם לחיים ואומרים להם מה לעשות. יש אנשים שמעדיפים לפתור את הבעיות שלהם לבד, בכוחות עצמם, הם לא אוהבים לבקש עזרה ולהרגיש נזקקים. הם לא אוהבים שמתערבים בחיים שלהם. הפרטיות בשבילם היא ערך עליון. האנשים האלו היו מעדיפים לגור במדינות אירופאיות וקרות, היכן שהאנשים קצת קרים יותר ופחות דואגים לאנשים אחרים. שם לרוב לא מציעים לך עזרה אלא אם כן ביקשת אותה. זאת רק הדעה שלי, אף אחד לא חייב להסכים איתי.

לאחר שחייתי כשנתיים בחו"ל, הגעתי למסקנה שאני יותר מתחברת לאופי הישראלי מאשר לאופי האירופאי. כשגרתי בלונדון, הרבה פעמים נזקקתי לעזרה, אבל אף אחד לא רץ לעזור לי. ואילו כאן בישראל יש אווירה מאד מחבקת ונעימה. הרגשה של בית. זה מאד מנחם לדעת שהמכרים, השכנים והחברים של החברים שלי ישמחו להושיט לי יד בעת צרה.

ומה לגבי מזג האוויר החם בישראל? הוא משפיע מאד על מצב הרוח. כשחם, אנשים נעשים עצבניים יותר וחסרי סבלנות. לישראלים אין כוח לחכות בתור הרבה זמן, אז הם מתחילים לעקוף ולדחוף את השני. אבל למען האמת, אני לא חושבת שאלו התנהגויות שמייצגות רק ישראלים. ראיתי את זה קורה גם בעוד מדינות, לא רק בישראל.


The Warm Israelis The Warm Israelis

חום ישראלי Israeli heat

שלום לכולם, Hello everyone,

כולם אומרים שישראל היא מדינה חמה. Everyone says Israel is a warm country. Todo mundo diz que Israel é um país quente. לא רק מזג האוויר חם, אלא גם האופי של הישראלים מאד חם. Not only the weather is hot, but the nature of the Israelis is very hot. מה זה אומר? What it means? O que significa? ישראלים אוהבים לעזור אחד לשני. Israelis like to help each other. גם אם אתה לא צריך עזרה, העזרה תגיע מהדודה, מהשכנה או מהחבר של השותף לדירה. Even if you don't need help, help will come from your aunt, neighbor, or roommate's boyfriend.

להיות בן-אדם חם זה אומר להיות מאד חברותי ומחבק, לעזור לאנשים - במיוחד בתקופות קשות בלי לצפות לתמורה, עוד לפני שביקשו ממך עזרה. Being a warm person means being very sociable and embracing, helping people - especially during difficult times without expecting a return, even before asking for help.

עכשיו בתקופת הקורונה, אפשר לראות כל מיני סיפורים קטנים שממחישים מה זה להיות ישראלי נחמד. Now in the Corona, you can see all kinds of little stories that illustrate what being a nice Israeli is.

אם התקלקל למישהו המקרר ואין לו מספיק כסף כדי לקנות מקרר חדש, מספיק שחבר שלו יפרסם בשמו פוסט בפייסבוק שאומר "היי חברים! If you break someone in the fridge and don't have enough money to buy a new refrigerator, enough of a friend to post on his Facebook post saying "Hi friends! אני צריך את העזרה שלכם! I need your help! לחבר טוב שלי התקלקל המקרר, ובגלל הקורונה הוא איבד את העבודה שלו ולא יכול להרשות לעצמו לקנות מקרר חדש. To a good friend of mine, the fridge was broken, and because of the Corona he lost his job and couldn't afford to buy a new fridge. אתם מכירים מישהו שיכול לבוא אליו הביתה לתקן את הבעיה בתשלום סמלי?". Do you know anyone who can come home to fix the problem with a nominal fee? " תוך כמה שעות יתקבלו הרבה תגובות שאומרות "כן, דוד שלי הוא טכנאי מעולה ויכול לבוא לעזור במחיר זול מאד", " אח של הבוס שלי מוכן לעשות את זה בחינם! In a few hours many responses will be received saying "Yes, my uncle is a great technician and can come to help at a very cheap price", "My boss's brother is ready to do it for free! תתקשר אליו", "איפה הוא גר? Call him, "" Where does he live? אני מכיר טכנאי מקררים מצוין ברמת-גן, שמתקן גם מכונות כביסה ותנורים" אז כמו שאתם מבינים, הבעיה נפתרה במהירות רבה. I know an excellent refrigerator technician in Ramat-Gan, who also repairs washing machines and ovens. "So, as you understand, the problem was solved very quickly.

אני גם שמעתי על מקרים ברשתות החברתיות של תיירים שהגיעו לישראל והיו צריכים להיכנס לבידוד לשבועיים ולא היה להם מקום להישאר בו, אז משפחות ישראליות השכירו להם את יחידות הדיור שיש להם בחצר במחיר לא יקר בכלל או אפילו בחינם. I also heard about cases on the social networks of tourists who came to Israel and had to go in isolation for two weeks and had no place to stay, so Israeli families rented them the housing units that they have in the yard at no cost or even for free.

הדבר הכי מרגש בעיניי זה העזרה לקשישים בתקופה הקשה הזו. The most exciting thing for me is helping the elderly during this difficult time. לאנשים בני שבעים או שמונים קשה ללכת לסופרמרקט לבד ולעשות קניות, ומצד שני הם לא יודעים איך לעשות קניות דרך האינטרנט, כי אין להם ידע טכנולוגי. Seventy or eighty people have a hard time going to the supermarket alone and shopping, and on the other hand, they don't know how to shop online because they don't have the technological know-how. בנוסף, הילדים שלהם גרים רחוק, בערים אחרות, לכן הם לא ממש יכולים לעזור להורים שלהם. In addition, their children live far away in other cities, so they can't really help their parents. אז מה עושים במצב כזה? So what to do in such a situation? הרבה ישראלים החליטו לצאת מהבית ולהתנדב כדי לעזור לקשישים, הם עשו בשבילם קניות בסופרמרקט, עלו ארבע או חמש קומות בבניינים שאין בהם מעלית והכי חשוב גרמו לקשישים להרגיש שהם לא לבד ושיש מי שיתמוך בהם. Many Israelis decided to leave the house and volunteer to help the elderly, they did grocery shopping for them, climbed four or five stories in buildings that do not have an elevator and most importantly made the elderly feel that they were not alone and that there was someone to support them.

גם לפני הקורונה אפשר היה לראות סיפורים של עזרה לזולת. Before the Corona, stories of helping others could be seen. למשל, כשמישהו מחפש עבודה, כל הסביבה שלו תנסה לעזור לו ולחפש בשבילו משרות שיכולות להתאים לכישורים ולניסיון שלו. For example, when someone is looking for a job, his or her entire environment will try to help him and look for jobs that can match his skills and experience. זה רעיון מעולה להפיץ מידע מפה לאוזן, כי בטוח מישהו יודע על משרה מתאימה - יכול להיות שהשכן הוא מנהל מפעל, או שחברה של הדודה מנהלת מסעדה. It's a great idea to spread word-of-mouth information, because surely someone knows about a suitable job - the neighbor may be a factory manager, or a friend of aunt's running a restaurant. ייתכן גם שהשותפה של חבר טוב עובדת במשאבי אנוש של חברה גדולה כמו מייקרוסופט. It is also possible that a good friend's partner works in the human resources of a large company like Microsoft. אז כדאי מאד להפעיל את הקשרים שלך, לדבר עם כל מי שאתה מכיר ולראות מי יכול לעזור לך למצוא עבודה בתחום שאתה מתעניין בו. So it is very useful to start your connections, talk to everyone you know and see who can help you find work in the field you are interested in. ישראלים תמיד ישמחו לעזור. Israelis will always be happy to help.

לאופי החם של הישראלים יש גם חסרונות. The warm nature of Israelis also has its drawbacks. לא כולם אוהבים שנדחפים להם לחיים ואומרים להם מה לעשות. Not everyone likes being pushed to life and telling them what to do. יש אנשים שמעדיפים לפתור את הבעיות שלהם לבד, בכוחות עצמם, הם לא אוהבים לבקש עזרה ולהרגיש נזקקים. Some people prefer to solve their problems on their own, they don't like to ask for help and feel needy. הם לא אוהבים שמתערבים בחיים שלהם. They don't like getting involved in their lives. הפרטיות בשבילם היא ערך עליון. Privacy for them is paramount. האנשים האלו היו מעדיפים לגור במדינות אירופאיות וקרות, היכן שהאנשים קצת קרים יותר ופחות דואגים לאנשים אחרים. These people would prefer to live in cold and cold European countries, where people are a little colder and less caring about other people. שם לרוב לא מציעים לך עזרה אלא אם כן ביקשת אותה. There, you usually don't offer help unless you ask for it. זאת רק הדעה שלי, אף אחד לא חייב להסכים איתי. That's just my opinion, no one has to agree with me.

לאחר שחייתי כשנתיים בחו"ל, הגעתי למסקנה שאני יותר מתחברת לאופי הישראלי מאשר לאופי האירופאי. After living abroad for about two years, I came to the conclusion that I was more connected to the Israeli character than the European character. כשגרתי בלונדון, הרבה פעמים נזקקתי לעזרה, אבל אף אחד לא רץ לעזור לי. When I lived in London, I often needed help, but nobody wanted to help me. ואילו כאן בישראל יש אווירה מאד מחבקת ונעימה. While here in Israel there is a very cozy and cozy atmosphere. הרגשה של בית. A feeling of home. זה מאד מנחם לדעת שהמכרים, השכנים והחברים של החברים שלי ישמחו להושיט לי יד בעת צרה. It is very comforting to know that my friends' acquaintances, neighbors and friends will be happy to reach out to me in times of trouble.

ומה לגבי מזג האוויר החם בישראל? And what about the hot weather in Israel? הוא משפיע מאד על מצב הרוח. It greatly affects the mood. כשחם, אנשים נעשים עצבניים יותר וחסרי סבלנות. When it gets hot, people get more nervous and impatient. לישראלים אין כוח לחכות בתור הרבה זמן, אז הם מתחילים לעקוף ולדחוף את השני. Israelis have no power to wait in line for a long time, so they start bypassing and pushing the other. אבל למען האמת, אני לא חושבת שאלו התנהגויות שמייצגות רק ישראלים. But in truth, I don't think these are behaviors that only represent Israelis. ראיתי את זה קורה גם בעוד מדינות, לא רק בישראל. I have seen this happen in other countries as well, not just in Israel.