×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Kryštof Kolumbus - Jules Verne, Úvodem

Úvodem

V tomto významném roce, kdy uplynulo 500 let od jednoho z největších činů v historii lidstva - objevu Ameriky, dostáváte do rukou toto dílko velkého autora našeho dětství a mládí již mnohých generací - Julese Verna, které nastínil ve svém díle „L'Historie des Grands Voyages et des Grands Voyageurs“. Na základě spolehlivých dat podává v něm věrohodný obraz velkého objevitele, člověka posedlého touhou dosáhnout vytoužených břehů přebohaté pohádkové Asie.

Tuto knihu, která vyšla francouzsky již na konci minulého století, nelze pokládat za zastaralou. V záplavě kolumbovské literatury, v těch tisících knih, které byly o této problematice napsány, stále představuje jistou solidnost, které čas neubral na věrohodnosti.

Vždyť z čeho čerpali všichni, kdo se touto problematikou zabývali? Především z lodních deníků admirála, z knih Las Casase, Bernardeze, Ovieda a Kolumbova syna Fernanda. Tedy z děl, která byla známa všem autorům a z nichž čerpali všichni svoje poznatky, tedy i Jules Verne.

Pomineme-li „senzační“ úvahy o Kolumbově národnosti (Janovan, Katalánec, Žid...), původu, místu narození a další rádoby objevy, zůstanou nám i nadále jen pouhá známá fakta, z kterých autor vycházel. Vždyť do dneška neznáme ani přesnou podobu Kryštofa Kolumba. Jeho různé známé portréty se od sebe značně liší. Co je pravda a co fantazie? Totéž platí i o podobě jeho tří lodí, na kterých byla tato historická plavba uskutečněna.

Proto vycházejme ze známých faktů, že Kryštof Kolumbus vyplul 3. srpna 1492 za svítání z Palosu, z přístavu při ústí řeky Tinto, a po ve své době velmi odvážné plavbě 12. října 1492 vystoupil na pevnou zemi v Bahamském souostroví na ostrově Quanahani, který on nazval San Salvador - Svatý Spasitel.

Tímto činem se zapsal nesmrtelně do historie jako objevitel nového kontinentu - Ameriky, i když až do své smrti 12. května 1506 ve Valladolidu věřil, že objevil bájné Cipango. Tuto víru mu nevzaly ani další tři cesty, které uskutečnil a při nichž objevil další Bahamské ostrovy, Kubu, Haiti, Trinidad, Venezuelskou pevninu a ústí Orinoka.

Kolumbus bývá někdy líčen jako ctný rytíř bez bázně a hany, téměř světec (dokonce byly snahy o jeho prohlášení za svatého), jindy jako chamtivec, lhář, ukrutník a podvodník. Jaký byl ve skutečnosti? To již zůstane navždy obestřeno závojem tajemství. Byl to prostě člověk. Se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi. Byl to Evropan poplatný myšlení své doby, kdy za zlo nebylo vždy pokládáno to, co si představujeme pod tímto pojmem my, lidé dvacátého století. Byl to však určitě člověk velký svou touhou a přímo posedlostí uskutečnit svůj velký sen a posláni, což se mu nakonec povedlo. Neboť jak napsal velký básník:

„Kolumbova velikost nespočívá v tom, že doplul, ale v tom, že zdvihl kotvy!“

Josef Žižka


Úvodem Introduction

V tomto významném roce, kdy uplynulo 500 let od jednoho z největších činů v historii lidstva - objevu Ameriky, dostáváte do rukou toto dílko velkého autora našeho dětství a mládí již mnohých generací - Julese Verna, které nastínil ve svém díle „L'Historie des Grands Voyages et des Grands Voyageurs“. In this momentous year, which marks the 500th anniversary of one of the greatest feats in the history of mankind - the discovery of America, you are getting your hands on this work by the great author of our childhood and youth for many generations - Jules Verne, which he outlined in his work "L'Historie des Grands Voyages et des Grands Voyageurs". Na základě spolehlivých dat podává v něm věrohodný obraz velkého objevitele, člověka posedlého touhou dosáhnout vytoužených břehů přebohaté pohádkové Asie. On the basis of reliable data, he presents a credible picture of a great explorer, a man obsessed with reaching the coveted shores of the fabulous Asia.

Tuto knihu, která vyšla francouzsky již na konci minulého století, nelze pokládat za zastaralou. This book, which was published in French at the end of the last century, cannot be considered outdated. V záplavě kolumbovské literatury, v těch tisících knih, které byly o této problematice napsány, stále představuje jistou solidnost, které čas neubral na věrohodnosti. In the flood of Columbus literature, in the thousands of books that have been written on the subject, it still represents a certain solidity that time has not diminished.

Vždyť z čeho čerpali všichni, kdo se touto problematikou zabývali? After all, what did all those who dealt with this issue draw from? Především z lodních deníků admirála, z knih Las Casase, Bernardeze, Ovieda a Kolumbova syna Fernanda. Mainly from the Admiral's logbooks, from the books of Las Casas, Bernardez, Oviedo and Columbus' son Fernando. Tedy z děl, která byla známa všem autorům a z nichž čerpali všichni svoje poznatky, tedy i Jules Verne. That is to say, from works that were known to all authors and from which they all drew their knowledge, including Jules Verne.

Pomineme-li „senzační“ úvahy o Kolumbově národnosti (Janovan, Katalánec, Žid...), původu, místu narození a další rádoby objevy, zůstanou nám i nadále jen pouhá známá fakta, z kterých autor vycházel. If we leave aside the "sensational" considerations about Columbus' nationality (Janovan, Catalan, Jewish...), origin, place of birth and other would-be discoveries, we are left with only the known facts on which the author based himself. Vždyť do dneška neznáme ani přesnou podobu Kryštofa Kolumba. After all, to this day we don't even know the exact form of Christopher Columbus. Jeho různé známé portréty se od sebe značně liší. Co je pravda a co fantazie? Totéž platí i o podobě jeho tří lodí, na kterých byla tato historická plavba uskutečněna. The same is true of the form of his three ships on which this historic voyage was made.

Proto vycházejme ze známých faktů, že Kryštof Kolumbus vyplul 3. srpna 1492 za svítání z Palosu, z přístavu při ústí řeky Tinto, a po ve své době velmi odvážné plavbě 12. října 1492 vystoupil na pevnou zemi v Bahamském souostroví na ostrově Quanahani, který on nazval San Salvador - Svatý Spasitel.

Tímto činem se zapsal nesmrtelně do historie jako objevitel nového kontinentu - Ameriky, i když až do své smrti 12. května 1506 ve Valladolidu věřil, že objevil bájné Cipango. With this feat he made his immortal mark on history as the discoverer of a new continent - America, although until his death on 12 May 1506 in Valladolid he believed he had discovered the mythical Cipango. Tuto víru mu nevzaly ani další tři cesty, které uskutečnil a při nichž objevil další Bahamské ostrovy, Kubu, Haiti, Trinidad, Venezuelskou pevninu a ústí Orinoka. This belief was not taken away by the three further voyages he made, during which he discovered the Bahama Islands, Cuba, Haiti, Trinidad, the Venezuelan mainland and the mouth of the Orinoco.

Kolumbus bývá někdy líčen jako ctný rytíř bez bázně a hany, téměř světec (dokonce byly snahy o jeho prohlášení za svatého), jindy jako chamtivec, lhář, ukrutník a podvodník. Columbus is sometimes portrayed as a virtuous knight without fear or reproach, almost a saint (there were even attempts to declare him a saint), sometimes as a greedy, lying, cruel and deceitful man. Jaký byl ve skutečnosti? To již zůstane navždy obestřeno závojem tajemství. It will forever remain shrouded in a veil of mystery. Byl to prostě člověk. He was just a man. Se všemi dobrými i špatnými vlastnostmi. Byl to Evropan poplatný myšlení své doby, kdy za zlo nebylo vždy pokládáno to, co si představujeme pod tímto pojmem my, lidé dvacátého století. He was a European who was in tune with the thinking of his time, when evil was not always what we twentieth-century people think of as evil. Byl to však určitě člověk velký svou touhou a přímo posedlostí uskutečnit svůj velký sen a posláni, což se mu nakonec povedlo. But he was certainly a man great in his desire and downright obsession to realize his great dream and mission, which he eventually did. Neboť jak napsal velký básník: For as the great poet wrote:

„Kolumbova velikost nespočívá v tom, že doplul, ale v tom, že zdvihl kotvy!“ "The greatness of Columbus lies not in the fact that he sailed, but in the fact that he weighed anchor!"

Josef Žižka