×

We use cookies to help make LingQ better. By visiting the site, you agree to our cookie policy.


image

Jak se dostat zpět do formy (Back to running again)

Jak se dostat po pauze zpět do formy

Ráda běhám. Dokonce jsem se účastnila i několika závodů. Ale teď kvůli počasí a nedostatku motivace moc neběhám. Trvá to už dlouho a tak je mi jasné, že moje forma je pryč. Proto bych se chtěla podělit o několik rad, jak se dostat po pauze zpět do formy.

Pokud jste nějakou tu chvíli neběhali – a znalci potvrdí, že toto nastane už po jednom až dvou týdnech – musíme počítat s tím, že běhání nám půjde o něco hůře než před pauzou. Někdy je pouhé přesvědčení sebe sama, že začnu zase běhat, mnohem bolestivější proces než běh samotný. Zvláště pokud jsme zvyklí běhat si „jen“ pro radost z pohybu a nehoníme se za nějakými závodními metami.

Běhat, když nám to jde, je úžasný pocit. Člověk téměř necítí rozdíl mezi chůzí a během, oboje vnímá jako přirozený pohyb. Přemluvit se ale při nedostatku formy, kdy víme, že s každým kopcem budeme honit své plíce několik metrů před námi, to vyžaduje umění, sebedisciplínu a snad i psychickou trénovanost či odolnost.

A jak získat zpátky dobrý pocit z běhání? Rozdělte si svůj tréninkový plán do dvou kroků. Nejdříve umožněte svému tělu, aby se pomalu a s trpělivostí adaptovalo na pravidelný pohyb a stres z dlouhotrvající zátěže. První tři týdny si dávkujte pouze krátké a pomalé výběhy, pokud možno na měkkém povrchu. Krátce, ale často. Nedělejte si starosti se svou kondicí, to řešte až po tomto třítýdenním období.

Krok číslo dva – řiďte se pravidlem 72 hodin. Vaše kosti, svaly i tkáně potřebují čas k obnovení a zesílení po každém běhu. Proto je lepší běhat méně často, než jste běhali v první fázi návratu k běhání, tedy zhruba jednou za tři dny.

A hlavně nezapomeňte, že běháte přece vždy pro radost!


Jak se dostat po pauze zpět do formy

Ráda běhám. Dokonce jsem se účastnila i několika závodů. Ale teď kvůli počasí a nedostatku motivace moc neběhám. Trvá to už dlouho a tak je mi jasné, že moje forma je pryč. Proto bych se chtěla podělit o několik rad, jak se dostat po pauze zpět do formy.

Pokud jste nějakou tu chvíli neběhali – a znalci potvrdí, že toto nastane už po jednom až dvou týdnech – musíme počítat s tím, že běhání nám půjde o něco hůře než před pauzou. Někdy je pouhé přesvědčení sebe sama, že začnu zase běhat, mnohem bolestivější proces než běh samotný. Zvláště pokud jsme zvyklí běhat si „jen“ pro radost z pohybu a nehoníme se za nějakými závodními metami.

Běhat, když nám to jde, je úžasný pocit. Člověk téměř necítí rozdíl mezi chůzí a během, oboje vnímá jako přirozený pohyb. Přemluvit se ale při nedostatku formy, kdy víme, že s každým kopcem budeme honit své plíce několik metrů před námi, to vyžaduje umění, sebedisciplínu a snad i psychickou trénovanost či odolnost.

A jak získat zpátky dobrý pocit z běhání? Rozdělte si svůj tréninkový plán do dvou kroků. Nejdříve umožněte svému tělu, aby se pomalu a s trpělivostí adaptovalo na pravidelný pohyb a stres z dlouhotrvající zátěže. První tři týdny si dávkujte pouze krátké a pomalé výběhy, pokud možno na měkkém povrchu. Krátce, ale často. Nedělejte si starosti se svou kondicí, to řešte až po tomto třítýdenním období.

Krok číslo dva – řiďte se pravidlem 72 hodin. Vaše kosti, svaly i tkáně potřebují čas k obnovení a zesílení po každém běhu. Proto je lepší běhat méně často, než jste běhali v první fázi návratu k běhání, tedy zhruba jednou za tři dny.

A hlavně nezapomeňte, že běháte přece vždy pro radost!