Kas padaro dainas nemirtingomis?

Vakar sulaužiau Zamiatkino priesaką ir pasimokiau iš popsos :slight_smile:

Leonard Cohen yra kažkada pasakęs, kad jos dainos yra kaip Volvo - gyvena 30 metų. Nežinau kaip dėl kitų, bet Hallelujah, kurios jis niekaip negalėjo užbaigti ištisus 2 metus, spėju kad gyvens tol, kol bus gyvas bent vienas žmogus Žemėje. Jos jau yra sudainuota virš 2000 ofilialių cover versijų neskaitant mėgėjiškų. Bet vakar mano akis užkliuvo už Simon and Garfunkel pavardės. Nukeliavau, žinoma, Jutūbėn ieškoti Mrs. Robinson. Ir štai ką radau:

Paprasčiau turbūt jau neįmanoma sugalvoti. Daina apie tai, kaip Jėzus myli ponią Robinson, kuriai reikės eiti balsuoti :slight_smile: Viskas superpaprasta, o daina, vienok, jau gyvuoja virš 40 metų.
Čia originalas

O čia kažkas nelaukta

Jeigu jau vaikai dainuoja senių jaunystės dainas, tai tame kažkas yra…

malačius okazakis…dar pasižiūrėjau kitus jo įgrojimus…fantastika

Pasirodo, ne viskas taip paprasta… Perskaičiau, kad Paul Simon tekstai yra labai gilūs, taigi pakapsčiau giliau ir radau įdomių nuomonių.

Akivaizdu, kad Mrs. Robinson turi problemų, veikiausiai su narkotikais. Ji greičiausiai yra policijoje, kur jie prašo daugiau duomenų savo bylai ir guodžia ją, kad Jėzus ją myli ir sako, kad reikia melstis. Paskui sako jai eiti namo ir gerai paslėpti “tai” nuo vaikų.

Kandidatų debatai lieka neaiškūs, tačiau finalinė scena apie Joe DiMaggio vieną iš komentatorių songmeanings.net užvedė ant minties, kad tai yra daina apie Marylin Monroe:

“Its about Marylin Monroe…her affair with JFK…wear she hid her drugs…and her marriage to Joe DiMaggio”

Taip pat yra nuomonė, kad tai daina apie Mrs. Robinson iš 1967 m. filmo “The Graduates”, tačiau čia pat yra kita nuomonė, kad, kai Simon and Garfunkel buvo paprašyti parašyti muziką šiam filmui, daina jau buvusi sukurta, tik pavardė buvo ne Robinson, o Roosevelt. Paskui yra dar daugiau nuomonių…

Galiausiai svarbu tai, kad daina privertė žmones mąstyti, o narkotikų problema dabar ko gero yra aktualesnė negu bet kada anksčiau. Štai ir gyvena kūrinys jau penktą dešimtį metų… Bet tikriausiai ne dėl narkotikų problemos. Be viso to, kas pasakyta, ten dar yra labai geras ritmas :slight_smile:

Va taip mes ir mokomės t.y. nesimokome anglų kalbos, bet skaitome apie kažką angliškai, o kalba su laiku pati sulįs galvon :slight_smile:

Dar vienas Joe DiMaggio linijos aiškinimas:

…but the part with DiMaggio is very clear. this song is all about the bad things people do and when they ask “where have you gone joe dimaggio?” they are not really asking for him, but rather for good values that he represented to america that seem to have been lost…

žodžiu aišku, kad niekas neaišku :slight_smile:

tai čia dažniausiai taip…sukuria kas tuo metu ant seilės užėjo…paskui žinovai išaiškina prasmes kurių autorius net sapne nesapnavo :slight_smile:

@GintasRu
taip būna :slight_smile: Kartais autoriai patys pasako, apie ką ką daina, kaip pavyzdžiui čia:

Labai gražus dainos tekstas:

And in the naked light I saw
Ten thousand people, maybe more
People talking without speaking
People hearing without listening
People writing songs that voices never share
And no one dared
Disturb the sound of silence

Arba Shane MacGovan apie dainą The pair of brown eyes":

“It’s just about a guy getting pissed at a bar round here,” says Shane nonchalantly. "He’s getting pissed because he’s broken up with this bird and… you know how it is when you just go into a pub on your own to drink and it’s really quiet and you get this old nutter who comes over and starts rambling on you. So this old guy starts on about how he came back from the war, the First World War. Or the Second. One of them anyway. And he tells him about the ship he had out there and how he got out and came back and this girl had fucked off with someone else, a girl with a pair of brown eyes. Which is the same situation as the young guy sitting there listening to all this rubbish and the juke box playing Johnny Cash and Ray Lyman [sic] and Philomena Begley, classic London juke box tracks. And in the end he gets to the stage where he says fuck it, and he goes stumbling out of the pub and he walks along the canal and starts feeling really bad, on the verge of tears, and he starts realising that the old guy has had a whole fucking lifetime of that feeling, going through the war and everything, but his original reaction is to hate him and despise him. I’m not saying he goes back and starts talking to him but you know… " (from Pogueology, Folk Roots, August 1987).

O ko tik žmonės neišdiskutavo… :slight_smile:

@krivis
mums nėra visai paprasta perprasti kitų šalių dainininkus, kadangi daug ko nežinome apie tas šalis, jų realijas ar istoriją. Pavyzdžiui 1968 metais Elvis Presley norėjo kažką pasakyti apie tai, kas vyko tuo metu Amerikoje.

“I was shaken up when Martin Luther King was assassinated in my hometown and Robbert Kennedy was killed in Los Angeles. I never believed much in messages but one my producer gave me a song. I knew right away I had to end my special with it.”

Taigi autorius turėjo omeny kažką. Atlikėjas taip pat turėjo omeny kažką. Celine Dion greičiausiai turėjo omeny visai ką kita. O daina viena ir žodžiai tie patys:

Kai jau atsirado Miridė, tai aprašysiu vieną savo regėjimą (paprašysiu nepradėti žvengti šitoj vietoj :slight_smile:

Kaip jau rašiau temos pradžioje, vieną kartą, benaršant internete, akis užkliuvo už Simon ir Garfunkel pavardės. Iš tikrųjų ten buvo vien tik Garfunkel ir aš net nepasidomėjau ar tai tas, kurį aš žinojau, ar visai kitas Garfunkel. Taigi taip aš po 100 metų pertraukos vėl išgirdau dainą Mrs. Robinson.

Simon ir Garfunkel aš neklausiau niekada. Kai buvau jaunas, jie man JAU buvo per seni… Tik prisimenu iš vaikystės, kad kai kaime grodavo VEF’as, kartais girdėdavau announcerį: “dainuoja Saimonas ir Garfūnkelis”…

Taigi, neseniai atradau, kad abu dar gyvi ir sveiki. Tiesa Art Garfunkel paskutiniu metu turėjo kažkokių problemų su balso stygom ir negalėjo dainuoti, bet prieš 2,5 metų abu dalyvavo superkoncerte Madison Square Garden.

Labai gražus komentaras pačiame viršuje, skirtas 61 “dislike” paspaudusiems žmonėms: “61 people are either deaf or no not the sound of real music…”

Taigi apie regėjimą.

Čia truputį padiskutavome ir viskas nugrimzdo užmarštin. Be po kurio laiko, aš juos susapnavau. Nieko ypatingo. Paskui sekančią naktį ar ir vėl susapnavau tą patį sapną. Tada grįžau interneto platybėsna domėtis toliau…

Ir taip po trijų mėnesių atsakymą į mano klausimą davė pats Art Garfunkel:

“… but he said, “Give me one new song for the chase scene when Dustin is running down from Berkeley back to L.A.,” and Paul was working on a song which at that time was called “Mrs. Roosevelt.” And here’s to you, Mrs. Roosevelt.” That’s how it went. So, I said to Mike, “Well, there is a song in the making called ‘Mrs. Roosevelt.’ I don’t think Paul likes it, and we’re about to chuck it.” And Paul said, “Aaeer” - Mike jumped on it. And, so, we played it for Mike, and he said, “Well, how could we resist that? It’s perfect. Now you have to finish writing the song,” Which we never did until the film was out. That’s why in the film you hear, “Do, do-do-do, do-do.” There are no lyrics yet…” Nuo 10-tos minutės:

http://tinyurl.com/ckvncjh

Čia kalba eina apie filmą “The Graduate”, kuris buvo daromas 1967 metais ir Simon ir Galfunkel buvo paprašyti parašyti muziką šiam filmui.

Kas man padarė didžiausią įspūdį, tai kad filme yra tik priedainis… kadangi tekstas tiesiog nebuvo parašytas. Ir todėl atsirado tas “Do, do-do-do, do-do.” Net Holivudas neprivertė Paul Simon parašyti žodžių, kurių jis tuo metu tiesiog neturėjo. Ne taip, kaip kai kuriose šalyse, kur himnai rašomi pagal užsakymus ir kur “nebemiega ant žemės kamuoliai…” Čia žodžių bus tada, kada reikia, ir tiek, kiek reikia.

Leonard Cohen viename iš naujesnių interviu prisipažino, kad Hallelujah jis rašė ne 2 metus, kaip sakydavo anksčiau, bet 4… Tuo menininkai ir skiriasi nuo amatininkų.

Taigi “Mrs. Robinson” turi prasmę. Gilią prasmę :slight_smile:

@Gintaras. Tarp kitko, šita daina apie Paulo Simono sapną. Todėl ji tave ir pašaukė per sapną:-)

Ir dar daina apie tai, kad tavęs negirdi.

Ir dar galima susieti su dzenbudizmu - yra toks senas koanas “Koks bus garsas suplojus viena ranka?”

Ir dar ji parašyta 1964 metais, po Kenedžio nužudymo. Vietnamo karas. Todėl tai kartai tai buvo ir himnas prieš karą.

Paprastutė graži melodija. Žodžiai, kuriuos gali interpretuoti daugybe variantų. Todėl ir gyvena šitiek daug metų.

@miride
Yra nepaaškinamų dalykų… “Potustoronnij mir”, kaip ruso sako.

Vieną kartą susapnavau tokį Nikolajičių. Fiziškai aš buvau jį matęs 2 kartus. Šiaip vaikinas jis paprastas, bet sapne kažkodėl kalbėjo su manim išdidžiai. Aš jį sapnavau pirmą ir kol kas vienintelį kartą. Papasakojau apie tai bendriems pažįstamiems, taigi liudininkų turiu.

Po savaitės sužinojau, kad jį paskyrė Novosibirsko Kalnakasybos Instituto direktorium… Bet jis išliko paprastas, koks ir buvo :slight_smile:

@Gintaras. Prajuokino mane tavo pavyzdys:-) Bet iš tikro tikiu. Yra nepaaiškinamų dalykų. Yra literatūroje. Esu išgyvenusi pati. Kiekvienas turbūt yra išgyvenęs.

Šiandien įvairumo dėlei skaitau Annos Borisovos “Vremena Goda”. Iš tikro, tai ne Anna Borisova, o Borisas Akuninas, prisidengęs šį kartą moterišku pseudonimu. Vienas jo herojus moka daug kalbų. Jis sako, kad jis niekada nesimokė “svetimų” kalbų, nes jokia kalba nėra svetima. Naują kalbą reikia mokytis, kaip vaikas mokosi gimtąją. Atmesti visas, kokias moki, ir pradėti nuo “gimimo” naują. Iš esmės čia nieko naujo. Tačiau malonu, kai Didieji Žmonės tai patvirtina.

Aš žiūriu į savo anūkėlį. Jam šiek tiek daugiau negu dveji. Visą laiką jis nekalbėjo, jei ko norėdavo, parodydavo mimika arba gestais. O dabar staiga atsidarė. Kalba ir negali sustoti. Mes svaigstame, kai jis pasako ką nors suprantamai ir kartojame iš paskos, ir atrodome jam kvaištelėję ir beviltiški, todėl jis kalba dažniausiai su savimi. Kartais sugeneruoja sakinius su neįprastais žodžiais, “O! Kas čia bumpsi?” o paskui pusę valandos aiškinasi su savimi, kas gi iš tikro čia bumpsi. Vaikams nenusibosta kartoti ir visą dieną atlikti tą patį veiksmą. Taip ir yra. Du metus išlaikė tylos periodą ir kaupė. Dabar atidavinėja.

Ir dar viena citata iš Akunino (Borisovos):

Vnimatj, kak rassuzhdajet umnyj muzhcina, - odno iz samych prijatnych zaniatij na svete.:slight_smile:

Nu matai, turi gerą modelį. Man tai atrodo absurdiška kai, lūzeriai bando mokinti sėkmingus ir paverčia juos tokiais pačiais lūzeriais, kadangi sėkmingi yra pernelyg maži ir silpni, kad galėtų pasipriešinti :slight_smile: