Prowadzisz lub prowadzi?

W audioksiążki, której się uczę (“Pan Samochodzik i Wyspa Złoczyńców”), jest napisano:

“Pan chyba do muzeum prowadzisz to bydlę!”

Dlaczego “pan prowadzisz” a nie “prowadzi”? Czy to pomyłka (jest dużo pomyłek w tym .pdf)?

Dziękuję i życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku!

Nie jestem polakiem, ale wiele razy słyszałem takie zdanie. Moja dziewczyna czasami mówi do mnie albo innych, np. “Czy pan ‘idziesz’ do sklepu?” lub “Czy pan ‘chcesz’ umyć naczynie?”

To jest oczywiście błąd albo jakiś żart. Ona mówi sarkastycznie. My czasami żartobliwie mówimy do siebie “pan/pani”. To dziwne ale prawda :slight_smile:

Wiewiórka ma rację - takie wyrażenie może być żartobliwe, może też być nacechowane emocjonalnie :slight_smile: Jest to w każdym razie element języka potocznego, kolokwializm. Rzeczywiście, można się z tym czasami spotkać w życiu codziennym, choć nie zalecałbym używania tej formy, ponieważ może nie być zbyt uprzejma, na przykład: “co się pan na mnie pchasz?!” w kolejce w supermarkecie :slight_smile:

Mógłbym też powiedzieć na marginesie, że współcześnie podobnie sprawa wygląda z wyrazem “państwo”, gdy zwracamy się do osób, których np. dobrze nie znamy. Powinno się mówić “państwo zrobili”, “czy mogą państwo…”, “niech państwo usiądą”, natomiast często słyszy się zamiast tego “państwo zrobiliście”, “czy możecie państwo…”, “usiądźcie państwo”. Nie jest to jednak poprawne gramatycznie i nie jest też zbyt grzeczne.

Dziękuję wam obom. :slight_smile: